КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
20.05.2014 р.
Справа N 826/19030/13-а
Про визнання протиправною та скасування постанови
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді - Бужак Н. П., суддів: Костюк Л. О., Троян Н. М., за участю секретаря: Савін І. В., розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Тальнівський комбінат хлібопродуктів" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 січня 2014 року у справі за адміністративним позовом Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Тальнівський комбінат хлібопродуктів" до Кабінету Міністрів України, треті особи: Державна акціонерна компанія "Хліб України", Публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України", про визнання протиправною та скасування постанови, встановив:
Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Тальнівський комбінат хлібопродуктів" звернулось до суду з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України про визнання незаконною, протиправною та скасування постанови від 24.07.2013 року N 626 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України N 764 від 11.08.2010 року "Про заходи з утворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України".
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 січня 2014 року позов залишено без задоволення.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, позивач Державна акціонерна компанія "Хліб України" "Тальнівський комбінат хлібопродуктів" подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вислухавши осіб, що з'явились в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 11 серпня 2010 року КМ України прийняв постанову N 764 "Про заходи з утворення державного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України", якою визначено організаційні дії щодо Державної комерційної компанії "Хліб України".
Відповідно до п. 2 зазначеної постанови вирішено ліквідувати дочірні підприємства Компанії згідно з додатком.
Згідно з п. 4 постанови вирішено утворити державне підприємство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" з віднесенням його до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства.
Крім того, пунктом 6 постанови доручено Міністерству аграрної політики та продовольства:
затвердити у місячний строк статут підприємства, передбачивши в ньому, зокрема, що призначення на посаду та звільнення з посади керівника підприємства здійснює Кабінет Міністрів України за поданням Міністра аграрної політики;
здійснити в установленому порядку заходи, пов'язані з утворенням підприємства, його державною реєстрацією та включенням до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації;
подати у тримісячний строк пропозиції щодо приведення актів Кабінету Міністрів України у відповідність з цією постановою та привести власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою;
разом із Компанією забезпечити підприємство матеріально-технічними засобами, необхідними для організації його діяльності, і визначити приміщення для його розміщення;
розглянути питання щодо можливості передачі до статутного капіталу підприємства будівлі загальною площею 6767,8 кв. метра, яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 1.
Постановою КМ України від 24.07.2013 року N 626 "Про внесення змін до постанови КМ України від 11 серпня 2011 року N 764" внесено зміни до вищезазначеної постанови, зокрема: в абзаці першому пункту 3 постанови слова "шестимісячний строк" замінити словами і цифрами "до 31 грудня 2013 року";
Також додаток до постанови доповнено позиціями та виноскою такого змісту, зокрема щодо позивача: 00952551 Тальнівський комбінат хлібопродуктів.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови в задоволені позовних вимог, з огляду на наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 113 та п. 5 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.
Частинами 2, 3 статті 50 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" визначено, що акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України, акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Статтею 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" визначено, що постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України приймаються на засіданнях Кабінету Міністрів України шляхом голосування більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону. Якщо проект рішення отримав підтримку рівно половини посадового склад Кабінету Міністрів України і за цей проект проголосував Прем'єр-міністр України, рішення вважається прийнятим.
Після підписання акта Кабінету Міністрів України внесення до тексту будь-яких змін, у тому числі виправлення орфографічних і стилістичних помилок, здійснюється в порядку, передбаченому частиною першою цієї статті.
Відповідно до п. 6 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України N 870 від 06.09.2005, проект постанови Кабінету Міністрів України готується у разі: затвердження положення або іншого нормативно-правового акта; затвердження, прийняття або приєднання до міжнародних договорів; внесення змін до тексту постанов Кабінету Міністрів України, затверджених ними положень або інших нормативно-правових актів; визнання такими, що втратили чинність, постанов Кабінету Міністрів України або їх скасування.
З матеріалів справи вбачається, що проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України N 764 від 11.08.2010", розроблений Міністерством аграрної політики та продовольства України, погоджено без зауважень з першим заступником Міністерства фінансів України, в. о. Голови Фонду державного майна України, Міністра економічного розвитку і торгівлі України, Міністра юстиції України.
Висновком Міністерства юстиції України за результатами правової експертизи проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України N 764 від 11.08.2010" встановлено, що проект постанови Кабінету Міністрів України відповідає Конституції України, актам законодавства, що мають вищу юридичну силу; узгоджується з актами такої ж юридичної сили. Ураховуючи проведену експертизу, проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України N 764 від 11.08.2010" без зауважень.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржувана постанова є правомірною та такою, що прийнята у встановленій законодавством формі.
Статтею 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" встановлено перелік повноважень Кабінету Міністрів України у сфері управління об'єктами державної власності, зокрема в п. 5 ч. 2 статті 5 Закону зазначено, що Кабінет Міністрів України приймає рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію господарських структур і визначає уповноважені органи управління, які здійснюють контроль за їх діяльністю.
Як встановлено судом першої інстанції ДАХ "Хліб України" було утворено відповідно до постанови КМ України N 1000 від 22.08.96 року.
Засновником компанії є Держава в особі Кабінету Міністрів України (п. 29 Статуту).
Як зазначено у п. 4.3 Статуту ДП ДАК "Хліб України" "Тальнівський комбінат хлібопродуктів" майно компанії передається підприємству (позивачу) в користування.
Отже, суд першої інстанції вірно зазначив в оскаржуваному рішенні, що рішення про ліквідацію ДП ДАХ "Хліб України" "Тальнівський комбінат хлібопродуктів" має відкладальну умову, а саме після припинення провадження у справі про банкрутство, а тому доводи апелянта про те, що ліквідація підприємства можлива лише після припинення провадження у справі про банкрутство, що перебуває у провадженні господарського суду Черкаської області, є безпідставним.
Крім того, колегія суддів враховує постанову Окружного адміністративного суду міста Києва у справі N 2а-18996/10/2670, яка набрала законної сили та відповідно до якої в задоволенні позовних вимог про скасування постанови N 764 від 11.08.2010 відмовлено.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування немає.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Згідно зі ст. ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, судова колегія ухвалила:
Апеляційну скаргу Дочірнього Підприємства Державної Акціонерної Компанії "Хліб України" "Тальнівський комбінат хлібопродуктів" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 січня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст виготовлено: 22 травня 2014 року.
Головуючий, суддя Н. П. Бужак
Судді:
Л. О. Костюк
Н. М. Троян
