Документ втратив чиннiсть!

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ПОСТАНОВА
04.03.2014 р. N 826/20100/13-а

(Постанову скасовано на підставі Ухвали
Вищого адміністративного суду України
N К/800/39003/14 від 02.12.20
14)

Про визнання протиправними дій

(Постанову залишено без змін на підставі Ухвали
Київського апеляційного адміністративного суду
N 826/20100/13-а від 01.07.20
14)

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого, судді - Іщука І. О., суддів: Погрібніченко І. М., Шулежко В. П., при секретарі судового засідання - Самаренко Х. С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Політичної партії "Європейська партія України" до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними дій, за участю представників сторін: від позивача - К. Р. Є., К. С. В., М. Т. В., від відповідача - К. А. С.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 04 березня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

Обставини справи:

Політична партія "Європейська партія України" звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними дій Кабінету Міністрів України щодо невиконання судового рішення у строк, передбачений ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, та опублікування оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі N 826/18465/13-а з порушенням строку, встановленого ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем як вищим органом у системі органів виконавчої влади України порушено вимоги Конституції та не виконано відповідні дії у строк, передбачений законом та відповідно до судового рішення.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили суд задовольнити їх в повному обсязі. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначили, що Кабінетом Міністрів України вчинено протиправні дії, що полягають у невиконанні судового рішення у строк, передбачений ст. 171 КАС України та опублікування оголошення про відкриття провадження у справі з порушенням строку, передбаченого ст. 171 КАС України.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти заявлених позовних вимог та просив суд відмовити в їх задоволенні. При цьому зазначив, що підготовка матеріалів і опублікування оголошення щодо оскарження розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.11.2013 N 905-р "Питання укладення Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їх державами - членами, з іншої сторони" було здійснено у строки, що визначено графіком виходу з друку журналу "Офіційний вісник України". Отже, Кабінет Міністрів України не вчиняв жодних дій, що призвели або могли б призвести до порушення прав, свобод та інтересів позивача.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 листопада 2013 року відкрито провадження в адміністративній справі N 826/18465/13-а за позовом Політичної партії "Європейська партія України" до Кабінету Міністрів України про визнання незаконним та нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 року N 905-р "Питання укладання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їх державами - членами, з іншої сторони" (далі - розпорядження).

Водночас зазначеною ухвалою суду зобов'язано Кабінет Міністрів України, відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, опублікувати оголошення про відкриття провадження у цій адміністративній справі не пізніш як за 7 днів до судового розгляду, що був призначений на 10 грудня 2013 року.

10 грудня 2013 року у судовому засіданні представники Кабінету Міністрів України повідомили колегію суддів про те, що оголошення про відкриття провадження у справі було опубліковано лише 10 грудня 2013 року.

Політична партія "Європейська партія України", вважаючи дії Кабінету Міністрів України щодо невиконання судового рішення у строк, передбачений статтею 171 КАС України, та опублікування оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі N 826/18465/13-а з порушенням строку, встановленого статтею 171 КАС України, - протиправними, звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до положень ч. ч. 3 - 5 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.

Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до судового розгляду.

Таким чином, у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта відповідач повинен не пізніш як за сім днів до судового розгляду здійснити публікацію оголошення про це в офіційному друкованому виданні.

Як вбачається з матеріалів справи, 26.11.2013 р. відкрито провадження у справі N 826/18465/13-а за позовом Політичної партії "Європейська партія України" до Кабінету Міністрів України про визнання незаконним та нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України N 905-р від 21.11.2013 р. Водночас суд зобов'язав Кабінет Міністрів України відповідно до вимог ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України опублікувати оголошення про відкриття провадження у справі у виданні, в якому розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.11.2013 р. N 905-р "Питання укладання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їх державами - членами, з іншої сторони" було або мало бути офіційно оприлюдненим.

Оголошення про відкриття провадження у справі N 826/18465/13-а було опубліковано в "Офіційному віснику України" від 10.12.2013 р. N 93.

Суд зазначає, що "Офіційний вісник України" - український інформаційний бюлетень, офіційне друковане видання, що засноване та видається Міністерством юстиції України та державним підприємством "Українська правова інформація" Міністерства юстиції відповідно до Указу Президента України від 13 грудня 1996 року N 1207 "Про опублікування актів законодавства в інформаційному бюлетені "Офіційний вісник України", у якому публікуються всі поточні нормативно-правові акти, що надійшли до Мін'юсту та включені до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. До них належать: закони України, постанови Верховної Ради України, укази і розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, рішення і висновки Конституційного Суду України, зареєстровані в Мін'юсті нормативно-правові акти міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, інших органів, а також міжнародні договори України, які набрали чинності.

Указом Президента України від 10 червня 1997 року N 503 "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" "Офіційному віснику України" надано статус офіційного друкованого видання, у якому підлягають оприлюдненню державною мовою акти Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України.

В "Офіційному віснику України" публікуються: відповідно до статті 53 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( ) - усі постанови Кабінету Міністрів України; відповідно до статті 21 Закону України "Про міжнародні договори України" - чинні міжнародні договори України; відповідно до статті 15 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" - накази міністерств нормативно-правового змісту; відповідно до статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України - оголошення про відкриття провадження в адміністративних справах щодо оскарження нормативно-правових актів та резолютивні частини постанов суду про визнання нормативно-правового акта незаконним або таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, і про визнання його нечинним; відповідно до статті 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності" - усі регуляторні акти, прийняті Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Національним банком України, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, іншими державними органами, центральними органами виконавчої влади, державними спеціалізованими установами та організаціями, некомерційними самоврядними організаціями, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також їх посадовими особами; відповідно до статті 67 Закону України "Про Конституційний Суд України" та статті 2 Указу Президента України від 11 грудня 2002 року N 1150 "Про забезпечення діяльності Конституційного Суду України" - рішення і висновки Конституційного Суду України разом з окремими думками суддів Конституційного Суду України.

Відповідно до рішення колегії Міністерства юстиції України від 29 квітня 2004 року N 8 в інформаційному бюлетені "Офіційний вісник України" публікуються також рішення Європейського суду з прав людини.

Офіційне оприлюднення нормативно-правових актів здійснюється після включення їх до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів із зазначенням присвоєного їм реєстраційного коду.

Відповідно до п. 11 Концепції інформаційного бюлетеня "Офіційний вісник України", затвердженої наказом Міністерства юстиції від 22 грудня 2006 р. N 102/5 "Про видання та розповсюдження інформаційного бюлетеня "Офіційний вісник України", "Офіційний вісник України" виходить у світ двічі на тиждень: як правило, щовівторка та щоп'ятниці згідно з графіком, який щороку готується державним підприємством "Українська правова інформація" та затверджується Генеральним директором цього державного підприємства або в разі його відсутності - заступником Генерального директора з видавництва.

У графіку зазначаються: номер та дата виходу "Офіційного вісника України"; період підготовки оригінал-макета "Офіційного вісника України"; дати: підписання до друку оригінал-макета "Офіційного вісника України" та внесення змін в оригінал-макет "Офіційного вісника України" (при необхідності); передачі оригінал-макета "Офіційного вісника України" до друкарні; доставки накладу "Офіційного вісника України" до цеху ДП "Преса" та надання примірників Управлінню систематизації законодавства Департаменту реєстрації та систематизації нормативних актів, правоосвітньої діяльності (далі - Управління систематизації законодавства).

Передача копій нормативно-правових актів та інших документів до державного підприємства "Українська правова інформація" для опублікування в "Офіційному віснику України" здійснюється щоденно.

При необхідності видаються спеціальні випуски "Офіційного вісника України" у будь-який день тижня.

Отже, зазначеним нормативно-правовим актом передбачена можливість публікації оголошення у спеціальному випуску "Офіційного вісника України" у разі потреби.

В свою чергу, відповідно до положень Статуту редакції газети "Урядовий кур'єр", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року N 569 "Про затвердження Статуту редакції газети "Урядовий кур'єр", газета "Урядовий кур'єр" створена для підготовки, випуску у світ газети, розповсюдження її серед передплатників, у вільному продажу в Україні та за її межами.

Основною метою редакції є всебічне висвітлення у газеті діяльності Президента України, Кабінету Міністрів України, центральних і місцевих органів виконавчої влади, актуальних проблем державотворення і життя суспільства, питань науки і культури, соціально-економічного та суспільно-політичного життя в Україні та за кордоном, виконання затвердженої засновником програми.

Відповідно до мети діяльності та основних завдань редакція, зокрема, поширює офіційну інформацію з найважливіших політичних, соціальних та інших процесів, що відбуваються у державі; оприлюднює офіційні документи Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств, інших органів Державної влади з найважливіших питань внутрішньої і зовнішньої політики.

Отже, зазначеним нормативно-правовим актом також передбачена можливість здійснювати публікацію офіційних документів, зокрема, актів Кабінету Міністрів України.

Разом з тим суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до Указу Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" від 10 червня 1997 року N 503/97 (надалі - Порядок N 503/97) визначено, що офіційними друкованими виданнями, у яких підлягають оприлюдненню закони України, інші акти Верховної Ради України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України, є: "Офіційний вісник України" та газета "Урядовий кур'єр".

Акти Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України можуть бути в окремих випадках офіційно оприлюднені через телебачення і радіо.

Нормативно-правові акти можуть бути опубліковані в інших друкованих виданнях лише після їх офіційного оприлюднення відповідно до статті 1 цього Указу (ч. 2 Порядку N 503/97).

Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах (ч. 5 Порядку N 503/97).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 7 жовтня 2010 року N 2591-VI (надалі - Закон N 2591-VI) (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади.

Відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону N 2591-VI постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України приймаються на засіданнях Кабінету Міністрів України шляхом голосування більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону. Якщо проект рішення отримав підтримку рівно половини посадового складу Кабінету Міністрів України і за цей проект проголосував Прем'єр-міністр України, рішення вважається прийнятим.

Відповідно до ч. 5 ст. 53 Закону N 2591-VI постанови Кабінету Міністрів України публікуються в "Офіційному віснику України", газеті "Урядовий кур'єр", акти Кабінету Міністрів України також оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.

З системного аналізу вищенаведених правових норм суд дійшов висновку, що чинним законодавством передбачена можливість, у разі необхідності, здійснення публікацій нормативно-правових актів та інших офіційних документів Кабінету Міністрів України як в "Офіційному віснику України", так і в газеті "Урядовий кур'єр".

Враховуючи, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 року N 905-р "Питання укладання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їх державами - членами, з іншої сторони" є локальним нормативно-правовим актом, суд вважає за можливим здійснення публікації також і в газеті "Урядовий кур'єр".

Разом з тим суд зазначає, що зазначене розпорядження було опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр" від 28.11.2013 р. N 220, а також в "Офіційному віснику України" від 06.12.2013 р. N 92, що також дає підстави суду для твердження щодо можливості публікації оголошення про оскарження розпорядження як в "Офіційному віснику України" так і в газеті "Урядовий кур'єр".

Між тим відповідач в своїх доводах щодо дотримання строків публікації посилається на графік виходу з друку журналу "Офіційний вісник України", затвердженого Генеральним директором ДП "Українська правова інформація" та погодженого заступником генерального директора з виробництва 08.02.2013, відповідно до якого інформаційний бюлетень "Офіційний вісник України" N 93 мав виходити у світ 10.12.2013; період підготовки оригіналу-макета 28.11 - 03.12.2013; підписання до друку 04.12.2013; передача оригіналу-макета у друкарню 04.12.2013; доставки накладу до цеху ДП "Преса" 09.12.2013 року.

Проте суд не приймає до уваги зазначені доводи, оскільки вважає, що посилання на технологічний графік не можуть бути прийняті судом як обґрунтовані та належні, а тому навіть у разі неможливості здійснити публікацію оголошення у встановлений строк з технологічних причин таке оголошення повинно було бути опубліковано або у спеціальному випуску відповідного видання, або в газеті "Урядовий кур'єр".

Дослідивши фактичні обставини справи, з урахуванням положень чинного законодавства, суд вважає, що дії Кабінету Міністрів України вчинені всупереч приписам ч. 2 ст. 19 Конституції України, положенням чинного законодавства та рішенню суду, а отже, є протиправними.

Крім того, суд зазначає, що зазначеними діями відповідача порушено право, встановлене ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, в частині розгляду справи судом у розумний строк.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що відповідач не здійснив жодних належних заходів щодо виконання покладеного на нього обов'язку щодо здійснення публікації оголошення на підставі закону та рішення суду.

Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, повно та всебічно дослідивши докази наявні в матеріалах справи, з урахуванням норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Частиною 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись положеннями статей 69 - 71, 94, 160 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва постановив:

1. Позов Політичної партії "Європейська партія України" задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Кабінету Міністрів України щодо невиконання судового рішення у строк, передбачений ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, та опублікування оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі N 826/18465/13-а з порушенням строку, встановленого ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України.

3. Судові витрати в сумі 68,82 гривень присудити на користь Політичної партії "Європейська партія України" за рахунок Державного бюджету України.

4. Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Кабінету Міністрів України (м. Київ, вул. Грушевського 12/2).

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий, суддя: І. О. Іщук

Судді:

І. М. Погрібніченко

В. П. Шулежко