МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ
06.06.2014 N 688

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
7 липня 2014 р. за N 743/25520

Про затвердження Порядку
проведення вхідного контролю знань,
умінь та навичок для осіб, які приймаються
на навчання за програмами перепідготовки
або підвищення кваліфікації до
професійно-технічних навчальних закладів

Відповідно до статті 14 Закону України "Про професійно-технічну освіту" та з метою підвищення якісного рівня професійно-технічної освіти, сприяння навчанню і розвитку особистості протягом життя, оптимізації строків навчання НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Порядок проведення вхідного контролю знань, умінь та навичок для осіб, які приймаються на навчання за програмами перепідготовки або підвищення кваліфікації до професійно-технічних навчальних закладів, що додається.

2. Департаменту професійно-технічної освіти (Супрун В.В.) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Полянського П.Б.

Міністр С.М. Квіт

Директор департаменту професійно-технічної освіти В.В. Супрун

Затверджено
Наказ Міністерства
освіти і науки України
06.06.2014 N 688

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
7 липня 2014 р. за N 743/25520

Порядок
проведення вхідного контролю знань,
умінь та навичок для осіб, які приймаються
на навчання за програмами перепідготовки
або підвищення кваліфікації до
професійно-технічних навчальних закладів

І. Загальні положення

Цей Порядок розроблено з метою підвищення якісного рівня професійно-технічної освіти для забезпечення економічного зростання держави та розв'язання соціальних проблем суспільства, сприяння навчанню і розвитку особистості протягом життя, оптимізації строків навчання та відповідно до Законів України "Про професійно-технічну освіту", "Про професійний розвиток працівників", "Про зайнятість населення", "Про організації роботодавців, їх об'єднання, права і гарантії їх діяльності", Типових правил прийому до професійно-технічних навчальних закладів України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 14 травня 2013 року N 499, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 травня 2013 року за N 823/23355, інших законодавчих та нормативно-правових актів у галузі освіти.

Цей Порядок забезпечує орієнтованість структури і змісту професійно-технічної освіти на потреби ринку праці та сучасні економічні виклики, доступність та безперервність освіти протягом усього життя, реалізацію принципу пріоритетності прав і свобод людини.

Цей Порядок визначає механізм застосування засобів та методів щодо виявлення знань, умінь та навичок певного рівня професійної кваліфікації особи з метою побудови індивідуального плану навчання для отримання нової кваліфікації або її підвищення.

Право на проведення вхідного контролю за відповідною професією надається професійно-технічним навчальним закладам, що мають ліцензію на надання освітніх послуг у сфері професійно-технічної освіти.

У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:

анкета самооцінювання - власноруч заповнений особою бланк зі здійсненою порівняльною ідентифікацією (оцінювання наявності компетенцій за власними вимірами) попередньо набутих професійних знань, умінь та навичок з критеріями кваліфікаційної атестації випускників з професії розробляється професійно-технічним навчальним закладом та затверджується в установленому законодавством порядку;

вхідний контроль знань, умінь та навичок (далі - вхідний контроль) - процедура визначення обсягу знань, умінь та навичок, набутих у результаті неформального та/або формального професійного навчання, відповідно до вимог державних стандартів професійно-технічної освіти з конкретної робітничої професії або типових навчальних планів та програмам з навчальних предметів, виробничого навчання, виробничої практики;

експертна комісія з проведення вхідного контролю (далі - експертна комісія) - тимчасовий орган професійно-технічного навчального закладу, до складу якого входять не менше трьох фахівців для визначення обсягу знань, умінь і навичок, набутих особою у результаті неформального та/або формального професійного навчання, та їх відповідності вимогам державних стандартів професійно-технічної освіти з конкретних робітничих професій або типовим навчальним планам та програмам з навчальних предметів, виробничого навчання, виробничої практики за робітничими професіями;

критерії кваліфікаційної атестації випускників - вимоги до знань, умінь, навичок, цінностей, які встановлені до рівня кваліфікації, якої набуває особа після завершення навчання за відповідним рівнем кваліфікації, що розроблені згідно з вимогами освітньо-кваліфікаційної характеристики випускника (професійного стандарту).

Проведення вхідного контролю здійснюється на основі принципів:

добровільності;

неупередженості;

рівності;

доступності;

достовірності і легітимності;

прозорості;

конфіденційності.

Дія цього Порядку поширюється на професійно-технічні навчальні заклади незалежно від форм власності та підпорядкування.

II. Мета і завдання вхідного контролю

Метою вхідного контролю є організація навчання за програмами перепідготовки і підвищення кваліфікації з оптимальним використанням часу і фінансових ресурсів, що базуються на результатах неформального та/або формального професійного навчання, у тому числі виробничого досвіду, і рівнозначно поєднують державні вимоги до професійної освіти з потребами громадян, роботодавців, суспільства.

Основним завданням вхідного контролю є виявлення відповідності професійного рівня особи кваліфікаційним вимогам робітничої професії, що враховує раніше набуті професійні знання, вміння та навички.

Результати вхідного контролю є підставою для здійснення навчання особи за індивідуальним робочим навчальним планом або комплектування груп слухачів з урахуванням однакових за обсягом раніше здобутих освітніх та професійних знань, умінь та навичок за іншими формами та методами навчання.

Професійно-технічний навчальний заклад за результатами вхідного контролю розробляє скоригований робочий навчальний план та програми предметів, що базуються на вимогах державних стандартів професійно-технічної освіти з конкретних професій або типових навчальних планів та програм з навчальних предметів, виробничого навчання, виробничої практики для професійно-технічного навчання за робітничими професіями, затверджені в установленому порядку.

III. Організатори проведення вхідного контролю

Організатором проведення вхідного контролю є професійно-технічний навчальний заклад.

Для проведення вхідного контролю наказом керівника професійно-технічного навчального закладу створюється експертна комісія, до складу якої входять фахівці, які на договірних засадах організовують роботу з проведення вхідного контролю. Керівник професійно-технічного навчального закладу має право залучати до роботи по складу експертних комісій кваліфікованих фахівців від роботодавців, інших навчальних закладів (за згодою). Експертну комісію очолює керівник професійно-технічного навчального закладу.

Проведення вхідного контролю здійснюється за наявності затверджених у встановленому порядку критеріїв кваліфікаційної атестації випускника за відповідною професією та рівнем кваліфікації, розроблених відповідно до Державного стандарту професійно-технічної освіти з конкретної професії, кваліфікаційної характеристики, професійного стандарту.

IV. Організація проведення вхідного контролю

Особа, яка виявила бажання здійснити навчання за програмами перепідготовки або підвищення кваліфікації, має право на проходження вхідного контролю у професійно-технічному навчальному закладі.

Професійно-технічний навчальний заклад надає безоплатні консультації щодо проведення вхідного контролю, прав і обов'язків особи, яка виявила бажання його пройти.

Для проходження вхідного контролю особа, що вступає до професійно-технічного навчального закладу, подає заповнену анкету самооцінювання, інші документи, що підтверджують наявність результатів неформального та/або формального навчання (документ про освіту встановленого зразка з додатком), рекомендації щодо продовження навчання тощо.

Професійно-технічний навчальний заклад здійснює відповідно до частини першої статті 51 Закону України "Про професійно-технічну освіту" перепідготовку та підвищення кваліфікації осіб відповідно до договорів, укладених з юридичними і фізичними особами.

Установлення вартості підвищення кваліфікації, перепідготовки, з урахуванням вхідного контролю, здійснюється на базі економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних з їх наданням.

Експертна комісія на підставі анкети самооцінювання обирає засоби та методи виявлення обсягу і рівня знань, умінь та навичок, отриманих у результаті неформального та/або формального професійного навчання (у тому числі виробничого досвіду), відповідно до критеріїв кваліфікаційної атестації.

Вхідний контроль може передбачати:

тестування;

комплексні контрольні роботи;

комплексні кваліфікаційні завдання (теоретична та практична частини);

інші форми контролю, що передбачені нормативно-правовими актами.

Експертна комісія на підставі вивчення документів, поданих особою, яка виявила бажання пройти вхідний контроль, не пізніше п'яти робочих днів, наступних за днем їх подачі, робить висновок щодо обсягу і рівня знань, умінь та навичок, отриманих за результатами попереднього професійного формального навчання.

Експертна комісія розробляє графік проведення вхідного контролю щодо підтвердження відповідності результатів неформального професійного навчання вимогам освітньо-кваліфікаційної характеристики випускника, типових навчальних планів та програм з навчальних предметів, виробничого навчання, виробничої практики за робітничими професіями, що забезпечує його виконання і надання відповідних висновків у строк, що не перевищує 30 календарних днів з дня подачі документів.

Навчальні предмети та/або окремі теми професійної підготовки, оцінені та зараховані за результатами попереднього неформального та/або формального професійного навчання, вносяться в протоколи засідань експертної комісії та в журнали обліку навчальної роботи.

Висновок щодо відповідності результатів вхідного контролю критеріям кваліфікаційної атестації з професії експертна комісія у триденний строк письмово доводить до відома особи і у разі її згоди розробляються скоригований робочий навчальний план та графік навчального процесу.

У разі виникнення спірних питань щодо результатів вхідного контролю особа протягом трьох днів після доведення їх до відома має право на апеляцію. Розгляд апеляційної заяви триває до п'яти робочих днів з дня її надходження.

Для розгляду апеляційних заяв створюється апеляційна комісія, до складу якої входять один із заступників директора професійно-технічного навчального закладу та три особи із числа кваліфікованих педагогічних працівників, які не здійснювали проведення процедури вхідного контролю, а також представники структурних підрозділів з питань професійно-технічної освіти, створених Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями (за згодою).

Розгляд апеляційних заяв проводиться з метою визначення ступеня об'єктивності підтвердження наявності знань, умінь та навичок, а не з метою повторного проведення процедури вхідного контролю.

Остаточне рішення приймає експертна комісія з урахуванням висновку апеляційної комісії.

Контроль за дотримання цього Порядку здійснюють структурні підрозділи з питань професійно-технічної освіти, створені Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями

Директор департаменту професійно-технічної
освіти В.В. Супрун