КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробітної плати та умов праці

Про додаткову оплачувану відпустку

ПИТАННЯ: Чи має право керівник хореографічного гуртка в позашкільному навчальному закладі як студент останнього курсу двох ВНЗ на додаткову оплачувану відпустку для написання дипломної роботи не за спеціальністю?

ВІДПОВІДЬ: За статтею 22 Конституції України конституційні права, в тому числі право на освіту, і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Право на оплачувані додаткові відпустки у зв'язку з навчанням закріплене Конвенцією Міжнародної організації праці № 140 «Про оплачувані учбові відпустки», ратифікованою Законом України від 26.09.2002 р. № 174-IV, КЗпП України та Законом України «Про відпустки».

Статтею 202 КЗпП передбачено, що працівникам, які навчаються в закладах освіти без відриву від виробництва, роботодавець повинен створювати потрібні умови для поєднання роботи з навчанням.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про освіту» основними принципами освіти в Україні є доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою; рівність умов кожної людини для повної реалізації її здібностей, таланту, всебічного розвитку.

При цьому обмежень щодо надання відпусток у зв'язку з навчанням чинним законодавством не передбачено. Тому особа має право на здобуття освіти одночасно в кількох навчальних закладах та відповідно на додаткові оплачувані відпустки, передбачені ст. 15 Закону України «Про відпустки», на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів, складання державних іспитів, підготовки та захисту дипломного проекту (роботи) як в одному вищому навчальному закладі, так і в іншому.

Статтею 217 КЗпП визначено, що на час додаткових відпусток у зв'язку з навчанням за працівниками за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата.

Ураховуючи викладене, а також те, що законодавство не обмежує права працівників щодо вільного вибору напряму підготовки і спеціальності, на отримання у зв'язку з навчанням додаткової оплачуваної відпустки, ненадання роботодавцем працівникові, який навчається без відриву від виробництва не за фахом, такої відпустки є порушенням трудового законодавства.

Для роботодавця підставою для надання додаткових оплачуваних відпусток у зв'язку з навчанням є довідки-виклики з навчальних закладів, у яких без відриву від виробництва навчається працівник, та заява працівника про надання таких відпусток.

Віталіна КОРКУШКО,
заступник начальника відділу;
Олена УСЕНКО,
головний спеціаліст

"Праця i зарплата" N 28 (896), 30 липня 2014 р.
Передплатний iндекс: 30214