МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

ЛИСТ
06.05.2014 N 10295/7/99-99-19-04-02-17

Головні управління Міндоходів
в областях, м. Києві та МГУ Міндоходів -
ЦО з обслуговування великих платників

Про податок на додану вартість

Міністерство доходів і зборів України у зв’язку з набранням чинності законами України від 27 березня 2014 року N 1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" і від 10 квітня 2014 року N 1200-VІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо усунення окремих неузгодженостей норм законодавства", на доповнення до листа Міндоходів від 04.04.2014 N 7860/7/99-99-19-04-02-17 та з метою оперативного інформування платників податків та підпорядкованих органів Міндоходів повідомляє про особливості адміністрування податку на додану вартість та ведення податкового обліку операцій з постачання лікарських засобів та медичних виробів.

1. Податкова звітність

Тимчасово, до внесення змін до форм податкової звітності, в податковій декларації з податку на додану вартість з позначкою 0110 (далі - декларація) та у розшифровці податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) (далі - додаток 5), в яких відображаються операції з постачання/придбання лікарських засобів та медичних виробів, у полі "номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість" проставляється цифра "7". Така цифра проставляється незалежно від того, чи в декларації відображаються виключно операції з постачання лікарських засобів та медичних виробів, чи також відображаються операції з постачання/придбання інших товарів/послуг за іншими ставками податку на додану вартість.

1.1. Податкові зобов’язання

Операції з постачання лікарських засобів та медичних виробів відображаються в такій декларації в рядку 2.2 "Інші операції, що оподатковуються за нульовою ставкою" розділу І декларації. У колонці А рядка 2.2 розділу І декларації вказуються обсяги постачання лікарських засобів та медичних виробів без урахування податку на додану вартість, у колонці Б цього рядка вказується сума податку на додану вартість, обчислена у розмірі 7 відс. від значення колонки А.

Придбані до 01.04.2014 лікарські засоби та медичні вироби реалізуються, починаючи з 01.04.2014, із нарахуванням податку на додану вартість за ставкою 7 відс., незалежно від того, що їх придбання здійснювалося в умовах дії пільгового режиму оподаткування.

Операції з постачання лікарських засобів та медичних виробів , які відображаються в рядку 2.2 декларації, розшифровуються в розділі І додатка 5 (Д5) у розрізі контрагентів у розділі "Інші операції, що оподатковуються за нульовою ставкою (рядок 2.2 декларації)".

При цьому в графі 2 таблиці відображається індивідуальний податковий номер покупця (найменування покупця не зазначається).

У графі 3 відображається період складання податкових накладних (місяць складання, а не конкретна дата (наприклад, 04.2014).

У графі 4 відображається обсяг операцій з постачання на митній території України, що оподатковуються за ставкою 7 відс., за кожним контрагентом. Для заповнення графи 4 використовуються дані з графи 10 розділу І Реєстру виданих та отриманих податкових накладних у розрізі кожного контрагента.

У графі 5 відображається сума податкових зобов’язань з податку на додану вартість, нарахована за ставкою 7 відс., за кожним контрагентом. Для заповнення графи 5 використовуються дані з графи 9 розділу І Реєстру виданих та отриманих податкових накладних у розрізі кожного контрагента.

Якщо протягом звітного періоду було здійснено кілька операцій з постачання товарів одному контрагенту із застосуванням однієї ставки податку до таких операцій, то їх слід підсумувати та внести до одного рядка додатка Д5. У разі якщо платник податку здійснює операції з постачання товарів одному контрагенту із застосуванням ставок податку 7 відс. та 20 відс., то такі операції відображаються в додатку Д5 окремо.

У графах 4 та 5 рядка "Інші" відображається загальний обсяг постачання на митній території України операцій, що оподатковуються за ставкою 7 відс., за звітний період за податковими накладними, складеними протягом звітного податкового періоду. Обидва примірники таких податкових накладних залишаються у продавця (підстави та правила складання таких податкових накладних визначені пунктом 10 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міндоходів від 14.01.2014 N 10, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.01.2014 за N 185/24962 (далі - Порядок N 10).

1.2. Податковий кредит

Операції з придбання лікарських засобів та медичних виробів, при придбанні яких постачальником був нарахований/сплачений податок на додану вартість, а також інших товарів/послуг, які придбані з податком на додану вартість, відображаються в розділі ІІ декларації в такому порядку:

при придбанні на митній території України

в рядку 10.1, якщо лікарські засоби, медичні вироби та інші товари/послуги використовуються (призначені для використання) в оподатковуваних операціях (за ставкою 0 відс., 7 відс. або 20 відс.);

в рядку 10.2, якщо лікарські засоби, медичні вироби та інші товари/послуги використовуються (призначені для використання) виключно у звільнених від оподаткування операціях чи в операціях, які не є об’єктом оподаткування;

в рядку 14.1, якщо лікарські засоби, медичні вироби та інші товари/послуги використовуються (призначені для використання) в операціях, які не вважаються господарською діяльністю;

в рядку 15, якщо лікарські засоби, медичні вироби та інші товари/послуги використовуються (призначені для використання) одночасно в оподатковуваних операціях (за ставкою 0 відс., 7 відс. чи 20 відс.) та у звільнених від оподаткування операціях чи в операціях, які не є об’єктом оподаткування;

при ввезенні на митну територію України

в рядку 12.1, якщо лікарські засоби, медичні вироби та інші товари/послуги використовуються (призначені для використання) в оподатковуваних операціях (за ставкою 0 відс., 7 відс. або 20 відс.);

в рядку 13.1, якщо лікарські засоби, медичні вироби та інші товари/послуги використовуються (призначені для використання) у звільнених від оподаткування операціях чи в операціях, які не є об’єктом оподаткування;

в рядку 14.1, якщо такі лікарські засоби та вироби медичного призначення використовуються (призначені для використання) в операціях, які не вважаються господарською діяльністю.

Операції з придбання лікарських засобів та медичних виробів, які відображаються в розділі ІІ декларації, розшифровуються в Розділі ІІ додатка 5 (Д5) в розрізі контрагентів у відповідних розділах залежно від напряму використання таких товарів (в оподатковуваних чи не оподатковуваних операціях).

При цьому в графі 2 таблиці відображається індивідуальний податковий номер постачальника, у графі 3 відображається період складання податкових накладних.

У графі 4 відображається обсяг операцій з придбання на митній території України товарів, постачання яких здійснюється з нарахуванням податку на додану вартість за ставкою 7 відс., у розрізі кожного контрагента.

У графі 5 відображається сума податку на додану вартість, сплачена (нарахована) постачальнику за ставкою 7 відс., у розрізі кожного контрагента.

2. Особливості оподаткування операцій з постачання
лікарських засобів та медичних виробів

Якщо перша подія операції з постачання лікарських засобів та медичних виробів (або оплата товару або його відвантаження) відбулася до дати запровадження оподаткування таких операцій за ставкою 7 відс. (до 1 квітня 2014 року), то на дату настання другої події (після 1 квітня 2014 року) сума податку не нараховується. При цьому таку операцію необхідно було відобразити в податковій звітності за звітний (податковий) період, на який припадає дата здійснення першої події (до 1 квітня 2014 року).

При проведенні операцій з постачання лікарських засобів та медичних виробів за бюджетні кошти податкові зобов’язання не нараховуватимуться лише у випадку, якщо першою подією була їх оплата, яка відбулася до 1 квітня 2014 року (згідно з пунктом 187.7 статті 187 розділу V Кодексу датою виникнення податкових зобов’язань при здійсненні операцій з постачання за бюджетні кошти є дата оплати). Якщо оплата за поставлені до 01.04.2014 за рахунок бюджетних коштів лікарські засоби та медичні вироби проводиться з 01.04.2014, то на дату оплати нараховується податок на додану вартість за ставкою 7 відсотків.

При зміні напряму використання, у випадку, коли лікарські засоби та медичні вироби призначалися для використання в оподатковуваних операціях, але фактично були використані у звільненій від оподаткування операції, сума податку на додану вартість, сплачена/нарахована при їх придбанні, із складу податкового кредиту не виключається, але здійснюється нарахування податкових зобов’язань за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу. Наприклад, партію ліків було призначено для реалізації через роздрібну торговельну мережу аптек, але вони були використані при наданні послуг з охорони здоров’я, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Якщо при придбанні в одному звітному періоді лікарських засобів та медичних виробів суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) постачальникам таких товарів, не були включені до складу податкового кредиту (придбання здійснювалось для подальшого використання у звільнених від оподаткування податком на додану вартість операціях), то в разі використання таких лікарських засобів та медичних виробів у наступних звітних періодах в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платник податку може включити на підставі бухгалтерської довідки такі суми податку на додану вартість до складу податкового кредиту звітного періоду, протягом якого відбулось використання вказаних товарів в оподатковуваних операціях (пункт 198.5 статті 198 розділу V Кодексу).

У разі якщо при придбанні лікарських засобів та медичних виробів, так само, як і при придбанні інших товарів/послуг, була сплачена/нарахована сума податку на додану вартість, і такі товари (у тому числі лікарські засоби, медичні вироби) частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, до сум податку, які платник має право віднести до податкового кредиту, включається та частка сплаченого (нарахованого) податку під час придбання таких товарів, яка відповідає частці їх використання в оподатковуваних операціях. Правила такого розподілу встановлені статтею 199 розділу V Кодексу.

Якщо з 01.04.2014 згідно з умовами договорів змінюється вартість (ціна) лікарських засобів та медичних виробів, поставлених до 01.04.2014 в режимі звільнення від оподаткування податком на додану вартість (крім поставлених та не оплачених до 01.04.2014 за рахунок бюджетних коштів лікарських засобів та медичних виробів), то суми податку на додану вартість за такою операцією не нараховуються і в розрахунку коригування, що складається до податкової накладної, не зазначаються. Постачальником лікарських засобів та медичних виробів такі коригування відображаються в рядку 8.1.1 розділу І декларації, а покупцем - в рядку 16.1.1 розділу ІІ декларації.

Також повідомляємо, що Кабінет Міністрів України постановою від 23 квітня 2014 року N 118 (далі - постанова N118) затвердив Перелік медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають оподаткуванню податком на додану вартість за ставкою 7 відсотків. Постанова N 118 набрала чинності 27.04.2014 та діє до 01.07.2014 (пункт 3 постанови N 118).

Також додатково зазначаємо, що роз’яснення щодо особливостей заповнення податкових накладних та податкової звітності у зв’язку із запровадженням ставки податку на додану вартість у розмірі 7 відс. на операції з постачання лікарських засобів та медичних виробів, надані цим листом та листом Міндоходів від 04.04.2014 N 7860/7/99-99-19-04-02-17, застосовуються до моменту затвердження відповідних змін до нормативно-правових актів, які регламентують ведення податкового обліку, складання податкових накладних та подання податкової звітності платниками податків.

Перший заступник Міністра І.О. Білоус