ДЕРЖАВНА РЕГУЛЯТОРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16.06.2016 N 6
(Рішення скасовано на підставі Рішення
Державної регуляторної служби України
N 6-С від 18.08.2016)
Про необхідність усунення Міністерством екології та природних ресурсів
України порушень принципів державної регуляторної політики згідно
з вимогами Закону України "Про засади державної регуляторної
політики у сфері господарської діяльності"
Відповідно до статті 30 Закону України від 11.09.2003 N 1160-IV "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (далі - Закон) та на підставі звернення юридичної особи, Державна регуляторна служба України здійснила експертизу регуляторного акту - наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 N 464 "Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства" (далі - Наказ N 464), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2009 за N 18/16034, та встановила наступне.
Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон про контроль) від 05.04.2007 N 877-V визначені правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно зі змінами, внесеними в абзац сьомий статті 3 Закону про контроль Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження втручання у діяльність суб'єктів господарювання" від 22.07.2014 N 1600-VII, одним з основних принципів державного контролю визначено здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом.
Абзацом четвертим частини другої розділу II "Прикінцеві положення" Закону України від 22.07.2014 N 1600-VII Кабінет Міністрів України зобов'язаний протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом, зокрема, забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища встановлено Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі - Закон про охорону) від 25.06.91 N 1264-XII.
Статтею 35 Закону про охорону встановлено, що порядок здійснення державного контролю за охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів визначається цим Законом та іншими законами України.
Таким чином, ані Закон про контроль, ні Закон про охорону не надає права Міністерству охорони навколишнього природного середовища України керуватися будь-яким іншим порядком здійснення державного контролю, крім того, що передбачений законами.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
У зв'язку з цим, Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 N 464, не відповідає вимогам законодавчих актів та Конституції України.
Враховуючи вищевикладене, дія Наказу N 464 порушує такі обов'язкові принципи державної регуляторної політики, передбачені статтею 4 Закону, як:
доцільності - обґрунтованої необхідності державного регулювання господарських відносин з метою вирішення існуючої проблеми, дана проблема (проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства) вже врегульована спеціальними законами;
адекватності - відповідності форм та рівня державного регулювання господарських відносин потребі у вирішенні існуючої проблеми та ринковим вимогам з урахуванням усіх прийнятних альтернатив, не відповідає формі встановленою Конституцією та законами України;
збалансованості - забезпечення у регуляторній діяльності балансу інтересів суб'єктів господарювання, громадян та держави,орган державної влади поклав на себе функції не передбачені законами, а тому даний нормативно правовий акт ставить в нерівні умови суб'єктів господарювання по відношенню до органу державної влади.
Виходячи з вищевикладеного та керуючись частиною третьою статті 27 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", Державна регуляторна служба України вирішила:
запропонувати Міністерству екології та природних ресурсів України визнати наказ і затверджений ним порядок від 10.09.2008 N 464 "Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.01.2009 за N 18/16034, таким, що втратив чинність, оскільки зазначений наказ і затверджений ним порядок не відповідають вимогам чинного законодавства та принципам державної регуляторної політики.
Рішення Державної регуляторної служби України щодо усунення порушень принципів державної регуляторної політики підлягає виконанню у порядку, визначеному статтею 28 Закону, у двомісячний строк з дня прийняття такого рішення.
Виконання цього рішення передбачає підготовку проекту регуляторного акту про визнання наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 N 464 "Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства" таким, що втратив чинність.
У разі визнання таким, що втратив чинність, регуляторного акта, щодо якого уповноваженим органом було прийнято рішення, орган виконавчої влади, що прийняв цей регуляторний акт, не пізніше одного робочого дня до закінчення строку виконання відповідного рішення подає до уповноваженого органу копію акта про визнання таким, що втратив чинність, цього регуляторного акта.
У разі невиконання рішення уповноваженого органу про необхідність усунення порушень принципів державної регуляторної політики або неоскарження цього рішення органом виконавчої влади протягом встановленого строку, дія регуляторного акта щодо якого було прийнято відповідне рішення, зупиняється Законом наступного дня з дня закінчення строку виконання такого рішення.
Подання скарги щодо рішення уповноваженого органу не зупиняє дії цього рішення.
Голова Державної регуляторної служби України К. Ляпіна
