МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
16.02.2004 N 89
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
2 березня 2004 р. за N 268/8867
Про затвердження Положення
про загін відомчої охорони судноплавних шлюзів
та Запорізького району гідротехнічних споруд
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
інфраструктури
N 1002 від 09.12.2013 )
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.99 N 675-019 та з метою здійснення та вдосконалення системи охорони шлюзів як стратегічно важливих об'єктів України наказую:
1. Затвердити Положення про загін відомчої охорони судноплавних шлюзів та Запорізького району гідротехнічних споруд, що додається.
2. Державному департаменту морського і річкового транспорту (Скворцов Г.П.):
2.1. Забезпечити державну реєстрацію цього наказу в Міністерстві юстиції України.
2.2. Довести цей наказ до відома всіх зацікавлених підприємств та організацій.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Симоненка С.В.
Міністр Г.Кірпа
Затверджено
Наказ Міністерства транспорту України
16.02.2004 N 89
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
2 березня 2004 р. за N 268/8867
Положення
про загін відомчої охорони судоплавних шлюзів та
запорізького району гідротехнічних споруд
1. Загальні положення
1.1. Загін відомчої охорони є системою команд у складі ДП "Укрводшлях", створених для охорони судноплавних шлюзів (далі - шлюзи) та Запорізького району гідротехнічних споруд (далі - ЗРГС) Дніпровського каскаду водосховищ.
1.2. Це Положення визначає основні вимоги до організації загону відомчої охорони ДП "Укрводшлях", діяльності його відділу та команд, установлює обов'язки і права керівництва та працівників загону.
1.3. Загін відомчої охорони у своїй діяльності керується Конституцією України ( 254к/96-ВР ), законодавством України, постановами Кабінету Міністрів України та іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
1.4. На відділ загону відомчої охорони ДП "Укрводшлях" покладаються завдання з керівництва, організації роботи команд охорони, забезпечення виконання вимог цього Положення.
1.5. На команди загону відомчої охорони покладаються завдання охорони об'єктів від можливого нападу ззовні, збереження майна шлюзів та ЗРГС, підтримання необхідного пропускного та внутрішньооб'єктового режиму.
1.6. Команди відомчої охорони забезпечуються спеціальними засобами індивідуального захисту та активної оборони (далі - спеціальні засоби), що дозволені до використання чинним законодавством України.
1.7. Відповідальність за стан охорони об'єктів, здійснення пропускного та внутрішньооб'єктового режиму, трудову дисципліну команди, контроль за здійсненням охоронних заходів, за зберіганням та станом спеціальних засобів покладається на начальників команд, а за технічний стан об'єкта, пожежну безпеку, обладнання території, відокремлених приміщень інженерно-технічними засобами та охоронно-пожежною сигналізацією, забезпечення команди загону відомчої охорони приміщеннями, інвентарем, засобами зв'язку, спеціальними засобами, транспортом і т.ін. - на начальників шлюзів та ЗРГС.
Начальник шлюзу та ЗГРС за поданням начальника команди має право накладати дисциплінарні стягнення на порушників вимог даного Положення та посадової інструкції і заохочувати осіб, які виявили себе з позитивного боку. На осіб, які входять до складу варти, стягнення за провини, учинені ними під час виконання службових обов'язків, накладаються після зміни варти. У разі вчинення серйозних порушень винний негайно замінюється іншою особою.
1.8. Ураховуючи специфіку роботи, працівники команд відомчої охорони виконують заходи з охорони за затвердженими графіками.
1.9. У командах відомчої охорони ведеться підсумковий щомісячний облік робочого часу.
1.10. Працівники команд відомчої охорони проходять обов'язкову спеціальну підготовку з розрахунку 50 годин на рік.
1.11. Наведені в цьому Положенні терміни вживаються у такому значенні:
варта - забезпечена спеціальними засобами група, відділення команди загону відомчої охорони, що призначені для охорони об'єкта;
вартовий - забезпечений спеціальними засобами працівник охорони, який виконує завдання з охорони дорученого йому поста;
команда охорони - забезпечений спеціальними засобами структурний підрозділ загону відомчої охорони в складі ДП "Укрводшлях", який здійснює охорону відповідного об'єкта;
наряд - один або кілька працівників команди загону відомчої охорони, забезпечених спеціальними засобами, які виконують завдання з охорони об'єктів;
об'єкт охорони - шлюз або ЗРГС, його територія, адміністративні, побутові, виробничі й інші приміщення та майно шлюзу;
пост - усе доручене для охорони вартовому, а також місце або ділянка місцевості, на якій він виконує свої обов'язки;
режим - система правових, організаційних, технічних заходів щодо здійснення охорони шлюзів та ЗРГС і підтримання в них відповідного порядку перебування, проходу громадян, заїзду транспортних засобів, унесення (винесення) та ввезення (вивезення) майна, ураховуючи особливості кожного об'єкта.
2. Організація, керівництво та комплектування
загону відомчої охорони
2.1. Загін відомчої охорони шлюзів та ЗРГС ДП "Укрводшлях" складається з:
керівництва загону відомчої охорони, яке входить до складу ДП "Укрводшлях";
окремих команд, на які покладено завдання охорони шлюзів та ЗРГС.
2.2. Керівництво загону відомчої охорони здійснюється:
відділом відомчої охорони;
начальниками шлюзів та ЗРГС;
начальниками окремих команд.
2.3. Начальник відділу відомчої охорони ДП "Укрводшлях" призначається, переводиться та звільняється з роботи начальником ДП "Укрводшлях"; заступник начальника відділу призначається та звільняється з роботи начальником ДП "Укрводшлях" за поданням начальника відділу відомчої охорони; начальники окремих команд загону відомчої охорони призначаються та звільняються з роботи начальниками шлюзів та ЗРГС за погодженням з начальником ДП "Укрводшлях"; працівники команд охорони призначаються та звільняються з роботи начальниками шлюзів та ЗРГС.
2.4. Начальники шлюзів та ЗРГС здійснюють контроль за діяльністю команд загону відомчої охорони через начальників цих команд.
2.5. На посади працівників охорони приймаються особи, які не були засуджені, пройшли відповідне навчання, отримали позитивні оцінки і за своїми моральними, діловими і психологічними якостями, рівнем освіти, за віком і станом здоров'я здатні успішно виконувати покладені на працівників охорони обов'язки.
( Абзац другий пункту 2.5 глави 2 виключено на підставі Наказу Міністерства інфраструктури N 1002 від 09.12.2013 )
2.6. Працівники відділу та команд загону відомчої охорони входять, відповідно, до штатного розпису ДП "Укрводшлях", шлюзів та ЗРГС, що затверджується начальником ДП "Укрводшлях".
3. Організація роботи, права
та обов'язки працівників команд загону відомчої охорони
3.1. На всіх об'єктах, які охороняються загоном відомчої охорони, наказом начальників шлюзів та ЗРГС установлюється відповідний пропускний та внутрішньооб'єктовий режим, з урахуванням особливостей кожного об'єкта.
3.2. Для забезпечення охорони об'єктів, їх споруд, майна, устаткування, забезпечення встановленого на об'єктах пропускного та внутрішньооб'єктового режиму в залежності від особливостей об'єкта можуть призначатися варти або окремі пости, наряди.
3.3. До складу варти входять: начальник варти, вартові та контролери контрольно-пропускних пунктів (далі - КПП). Варта підпорядковується начальнику команди охорони. Вартовий підпорядковується начальнику варти.
3.4. Чисельність охорони, дислокації постів, КПП, відокремлених приміщень, що підлягають обладнанню інженерно-технічними засобами та охоронно-пожежною сигналізацією, визначається комісією у складі начальника відділу відомчої охорони та начальника режимно-секретного відділу ДП "Укрводшлях", начальників шлюзів та ЗРГС і команди відомчої охорони, об'єкт яких охороняється, представників органів внутрішніх справ.
За результатами роботи комісії складається акт обстеження об'єкта з визначенням необхідних заходів та термінів їх виконання.
3.5. Під час виконання своїх обов'язків працівники команд відомчої охорони зобов'язані носити форму одягу та знаки розпізнавання відповідно до своєї посади, установлені Державним департаментом морського і річкового транспорту.
3.6. Придбання, зберігання, облік, носіння і використання спеціальних засобів працівниками загону відомчої охорони здійснюється у відповідності до нормативно-правових актів, що регулюють зазначені питання, наказів та розпоряджень начальника ДП "Укрводшлях" за поданням начальника відділу відомчої охорони ДП "Укрводшлях", начальників команд загону відомчої охорони та дозволами органів внутрішніх справ, після проходження працівниками і посадовими особами відповідної підготовки та в разі відсутності підстав для заборони отримання дозволу на придбання, зберігання і носіння спеціальних засобів, що передбачені чинним законодавством.
3.7. Спеціальні засоби, придбані для забезпечення загону відомчої охорони, належать до відомчих. Забороняється використовувати їх не за призначенням, передавати стороннім особам, зберігати у непристосованих місцях.
3.8. Для зберігання спеціальних засобів загону в приміщенні охорони обладнується спеціальна кімната, що відповідає вимогам щодо зберігання спеціальних засобів.
3.9. Видача, приймання, облік та порядок зберігання спеціальних засобів організовується та забезпечується начальниками команд загону відомчої охорони.
3.10. Праця у вартах команд загону відомчої охорони організовується за графіком, затвердженим начальником шлюзу та ЗРГС.
3.11. Працівникам загону видаються посвідчення єдиного зразка, установленого ДП "Укрводшлях".
3.12. Начальник команди загону відомчої охорони зобов'язаний:
реалізовувати заходи щодо забезпечення охорони об'єктів, їх споруд, майна, устаткування, забезпечення встановленого на об'єктах пропускного та внутрішньооб'єктового режиму, особистої безпеки працівників об'єкта і працівників окремих команд загону відомчої охорони під час виконання своїх обов'язків;
забезпечувати збереження та використання працівниками окремих команд загону відомчої охорони спеціальних засобів у суворій відповідності до вимог законодавства України;
здійснювати комплекс заходів щодо безумовного виконання норм з охорони праці та дотримання техніки безпеки;
організовувати роботу окремих команд загону відомчої охорони та нести персональну відповідальність за якісне виконання завдань, покладених на працівників команди;
забезпечувати персональну підготовку працівників команди, додержання ними вимог законодавства, трудової дисципліни.
3.13. Начальник варти відповідної команди загону відомчої охорони зобов'язаний:
знати завдання варти, інструкцію начальника варти, обов'язки всіх посадових осіб варти, а також порядок використання й правила експлуатації наявних технічних засобів охорони;
вимагати від працівників варти знання й неухильного виконання ним своїх обов'язків;
приймати за описом від начальника попередньої варти спеціальні засоби в кімнаті зберігання спеціальних засобів, печатки на них і ключі до них, відомчу документацію, а також засоби зв'язку, сигналізації та пожежогасіння;
робити записи в постовій відомості про всі виявлені недоліки на постах та доповідати начальнику команди;
направляти у визначений час зміни на пости, перевіряти знання вартовими своїх обов'язків і перевіряти знання особливостей виконання охоронних заходів на кожному посту;
перевіряти стан технічних засобів охорони, давати вказівки диспетчеру шлюзу на вмикання (вимикання) сигналізації на об'єктах, що охороняються;
підтримувати установлений порядок у вартовому приміщенні;
перевіряти особисто не менш як чотири рази протягом доби (з них два рази вночі) вартових на посту, стан об'єктів, що охороняються, та огорожі, справність засобів зв'язку, технічних засобів охорони, а також засобів пожежогасіння, робити про це відповідні записи в постовій відомості;
прибувати на пост особисто в разі виклику вартового або ненадходження від нього у визначений час доповіді (сигналу);
допускати до вартового приміщення лише осіб, які мають на це дозвіл;
проводити заміну хворих у складі варти;
розбиратися на місці з кожним випадком застосування вартовими спеціальних засобів та терміново доповідати про це начальнику команди та начальнику об'єкта;
вести записи в постовій відомості про зміну варти, допуски, перевірку, зміну вартових та всі недоліки, виявлені під час зміни та роботи варти;
доповідати начальнику команди в разі свого раптового захворювання і діяти за його вказівками.
3.14. Начальник варти відповідає за охорону дорученого варті об'єкта, правильне виконання обов'язків працівниками варти, цілісність огорожі, засобів зв'язку, сигналізації, транспортних і технічних засобів, засобів пожежогасіння на постах і у вартовому приміщенні, а також за збереження спеціальних засобів, документації та майна, які є у вартовому приміщенні згідно з описом, за додержання встановленого порядку у вартовому приміщенні.
3.15. Начальнику варти заборонено:
виходити з вартового приміщення, крім випадків зарядження (розрядження) окремих видів спеціальних засобів активної оборони, зміни вартових, перевірки виконання ними охоронних заходів або за їх викликом, а також у разі стихійного лиха в районі об'єкта, що охороняється;
вести не пов'язані з охоронними заходами розмови по телефону особисто або дозволяти це іншим особам варти;
змінювати без дозволу начальника команди та начальника об'єкта порядок зміни вартових, передбачений табелем постів, та зменшувати кількість постів без поважних на те причин;
використовувати не за призначенням транспортні засоби, виділені для варти.
3.16. Вартовий відповідної команди загону відомчої охорони зобов'язаний:
чесно і сумлінно виконувати свої обов'язки у відповідності до посадової інструкції, суворо дотримуватися законів України, інших нормативно-правових актів, у тому числі цього Положення;
бути дисциплінованим, зберігати в таємниці інформацію, пов'язану з охороною об'єкта;
знати та вміти самостійно здійснювати охоронні заходи на доручених ділянках роботи;
запобігати несанкціонованому та неконтрольованому проникненню сторонніх осіб на територію, що охороняється, вивозу і виносу з території шлюзу та ЗРГС майна;
зберігати спеціальні засоби, техніку, майно й утримувати їх у належному стані;
при виконанні своїх обов'язків носити встановлену форму одягу та розпізнавальні знаки встановленого зразка відповідно до своєї посади;
у разі виявлення пожежі повідомляти про це до пожежної охорони та вживати заходів з її гасіння до прибуття пожежних підрозділів;
належно охороняти свій пост, нікому не передавати спеціальні засоби, включаючи осіб, яким він підпорядкований;
під час виконання завдання на посту тримати спеціальні засоби активної оборони зарядженими, завжди готовими до застосування;
рухаючись визначеним маршрутом, уважно оглядати підступи до поста й огорожу та у визначені терміни доповідати через засоби зв'язку про хід виконання обов'язків;
не залишати поста, доки його не буде змінено або знято;
уміти застосовувати засоби пожежогасіння, що є на посту;
викликати начальника варти в разі виявлення будь-яких порушень цілісності огорожі об'єкта (на посту) та за будь-якого порушення поблизу свого чи сусіднього поста;
почувши сигнал технічних засобів охорони, негайно доповісти начальнику варти;
у разі раптового захворювання (поранення) повідомляти про це начальнику варти не залишаючи пост.
3.17. Контролер на КПП відповідної команди загону відомчої охорони зобов'язаний:
керуватися посадовою інструкцією контролера КПП;
ретельно перевіряти перепустки в усіх осіб, які проходять через КПП, звіряючи перепустки зі зразками, що є на КПП;
стежити, щоб перепустки не були прострочені, фотокартки постійних перепусток відповідали їх пред'явникам, а на одноразовій перепустці при виході була відмітка особи, для відвідування якої вона видавалася;
перевіряти відповідність товаротранспортних документів до майна, яке вивозиться (увозиться) або виноситься (уноситься) (що саме і в якій кількості дозволено провезти або пронести);
доповідати начальнику варти, команди, об'єкта про осіб, у яких перепустки з простроченим терміном, і осіб, у правильності оформлення документів яких він не впевнений;
у разі скоєння на території об'єкта злочину чи адміністративного правопорушення, несанкціонованого проникнення на територію сторонніх осіб на об'єкті перекрити прохід і випускання (упускання) з об'єкта (на об'єкт) проводити тільки з дозволу начальника варти.
3.18. Контролер на КПП об'єкта відповідає за правильність пропуску осіб, які прибувають на територію об'єкта, та порядок винесення (унесення) чи вивезення (увезення) будь-якого майна.
Він підпорядковується начальнику варти.
3.19. Працівники загону відомчої охорони, яким відповідно до цього Положення дозволено володіння спеціальними засобами, мають право застосовувати їх виключно з метою необхідної оборони та в інших передбачених законом випадках.
3.20. Працівники команд загону відомчої охорони, виконуючи свої обов'язки, мають право:
вимагати припинення протиправних дій від осіб, які порушують оголошений в установленому порядку режим роботи об'єкта та створюють загрозу особистій безпеці осіб, які працюють на об'єкті, та інших осіб;
повідомляти правоохоронні органи про незаконні дії осіб, які безпосередньо створюють загрозу громадській безпеці, життю та здоров'ю інших осіб;
застосовувати з метою виконання охоронних завдань спеціальні засоби у випадках і порядку, передбачених чинним законодавством;
затримувати осіб, які вчинили правопорушення чи перебувають без належних підстав на території об'єкта, доставляти їх до службового приміщення охорони та для прийняття рішення передавати до органів внутрішніх справ;
вимагати від працівників об'єкта, що охороняється, дотримання правил пропускного та внутрішньооб'єктового режиму;
перевіряти умови зберігання майна, справність огорож, технічних засобів охорони;
здійснювати огляд транспортних засобів і перевіряти відповідність товаротранспортних документів до майна, що вивозиться за межі території об'єкта або ввозиться на територію об'єкта, який охороняється;
тимчасово обмежувати або забороняти доступ осіб, рух транспорту на об'єкти з метою запобігання вчиненню злочинів та адміністративним правопорушенням, а також у разі виникнення інших надзвичайних обставин, що загрожують громадській безпеці, нормальному функціонуванню об'єктів.
3.21. За невиконання або неналежне виконання покладених на працівників загону завдань винні несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
4. Фінансове і матеріально-технічне забезпечення
загону відомчої охорони
4.1. Відомча охорона шлюзів та ЗРГС ДП "Укрводшлях" утримується за рахунок коштів ДП "Укрводшлях".
4.2. Оплата праці і матеріальне заохочення працівників загону відомчої охорони здійснюється згідно з чинним законодавством України, штатним розписом та колективним договором.
4.3. Працівники загону відомчої охорони забезпечуються спеціальними засобами, спецодягом відповідно до Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затвердженого наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24 березня 2008 року N 53, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2008 року за N 446/15137, та Норм безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам загальних професій різних галузей промисловості, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 16 квітня 2009 року N 62, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 12 травня 2009 року за N 424/16440. ( Пункт 4.3 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 1002 від 09.12.2013 )
Директор Укрморрічфлоту Г.Скворцов