МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Затверджено
Наказ Міністерства
охорони здоров'я України
29.11.2013 N 1031
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
23 грудня 2013 р. за N 2172/24704
Положення
про Експертну комісію Міністерства
охорони здоров'я України з розгляду випадків
смерті жінок під час вагітності, пологів
та у післяпологовому періоді
І. Загальні положення
1.1. Експертна комісія з розгляду випадків смерті жінок під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді (далі - Експертна комісія МОЗ України) є постійно діючим органом, утвореним при Міністерстві охорони здоров’я України з метою детального вивчення та здійснення поглибленого аналізу причин смерті жінок під час вагітності, пологів, а також упродовж 42 днів після пологів та оцінки якості надання медичної допомоги, відповідності клінічним протоколам і нормативам надання акушерсько-гінекологічної допомоги, прийняття остаточного рішення щодо визначення попереджуваності чи непопереджуваності випадку, аналізу відповідності вжитих Міністерством охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій організаційних заходів, а також вирішення спірних питань.
Експертна комісія розглядає усі випадки смерті жінок від наслідків акушерських дій або з будь-якої причини, які сталися не пізніше 42 діб після пологів.
1.2. У своїй роботі Експертна комісія керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами у сфері охорони здоров’я та в тому числі цим Положенням.
1.3. До складу Експертної комісії МОЗ України входять голова, два заступники голови, секретар, члени комісії.
1.4. Експертну комісію МОЗ України очолює голова, який є заступником Міністра охорони здоров’я України.
1.5. Заступниками голови Експертної комісії МОЗ України призначаються заступник директора Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги - начальник Управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення Міністерства охорони здоров’я України та заступник начальника Управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення.
1.6. Членами Комісії призначаються провідні спеціалісти в галузі акушерства і гінекології та екстрагенітальної патології Міністерства охорони здоров’я України і Національної академії наук України, головні позаштатні спеціалісти Міністерства охорони здоров’я України з питань акушерства та гінекології, терапії, хірургії, анестезіології, патологічної анатомії, судово-медичної експертизи (за їх згодою).
1.7. Мінімальний кількісний склад Експертної комісії МОЗ України повинен бути 11 осіб.
1.8. Секретарем Експертної комісії МОЗ України призначається головний спеціаліст відділу акушерсько-гінекологічної допомоги Управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги Міністерства охорони здоров’я України.
1.9. У разі відсутності на засіданні голови Експертної комісії МОЗ України його обов'язки виконує заступник голови Експертної комісії.
1.10. У разі відсутності секретаря за рішенням голови Експертної комісії обов'язки секретаря покладаються на іншого члена Експертної комісії.
1.11. До розгляду окремих випадків смерті жінок під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді у разі необхідності можуть залучатися спеціалісти з інших лікарських спеціальностей (за їх згодою), які не входять до складу Експертної комісії.
Залучені до розгляду з метою більш детального аналізу випадку спеціалісти не є членами Експертної комісії та не мають права голосу при винесенні рішення.
ІІ. Організація роботи Експертної комісії МОЗ України,
права та обов'язки її членів
2.1. Основним завданням Експертної комісії МОЗ України є проведення експертної оцінки первинної медичної документації випадку смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді, яка передбачає:
оцінку якості надання медичної допомоги відповідно до вимог клінічних протоколів надання медичної допомоги, нормативно-правових актів у сфері охорони здоров’я;
встановлення причинно-наслідкового зв’язку між смертю жінки та вагітністю, її ускладненням або медичною допомогою, що надавалась у зв’язку з цим;
аналіз відповідності патології, що виникла у жінки, рівню акредитації закладу охорони здоров’я, де надавалася медична допомога;
надання висновку щодо попереджуваності смерті;
перевірку відповідності заповнення форми N 106/о "Лікарське свідоцтво про смерть", затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08 серпня 2006 року N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за N 1150/13024;
виявлення можливих недоліків у наданні медичної допомоги, в організації діяльності акушерсько-гінекологічної служби та інших служб, що вплинули на кінцевий перебіг захворювання.
2.2. Експертна комісія аналізує адекватність вжитих організаційних заходів у зв’язку із випадком смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді, основні причини смерті жінок, узагальнює основні недоліки надання медичної допомоги та пропонує конкретні заходи з їх усунення на відповідному рівні надання медичної допомоги.
2.3. Експертна комісія для виконання покладених на неї завдань має право:
одержувати в установленому законодавством порядку від підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності, необхідну інформацію;
залучати у разі необхідності спеціалістів з будь-яких лікарських спеціальностей з метою більш детального вивчення причини смерті жінки, пов’язаної з вагітністю;
надавати пропозиції щодо удосконалення моніторингу випадків смерті жінок під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді;
1) секретар Експертної комісії:
повідомляє членів Експертної комісії МОЗ України не пізніше ніж за 7 робочих днів до дати засідання про час і місце його проведення;
веде і оформляє протокол засідання Експертної комісії МОЗ України, а також інші документи за дорученням голови Експертної комісії;
забезпечує підготовку необхідних інформаційних матеріалів та документів до засідання Експертної комісії МОЗ України;
2) член Експертної комісії МОЗ України має право:
ознайомлюватися з матеріалами, поданими на розгляд Експертної комісії;
брати участь в обговоренні випадку смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді;
висловлювати своє бачення і міркування з питань, що розглядаються;
висловлювати окрему думку з оформленням її в письмовому вигляді.
2.4. Член Експертної комісії зобов'язаний брати участь у засіданні та прийнятті рішень шляхом голосування.
2.5. Голова, заступники, секретар та члени Експертної комісії МОЗ України в межах повноважень, визначених цим Положенням, є відповідальними за розголошення конфіденційної інформації та неналежне виконання своїх обов'язків під час роботи Експертної комісії.
2.6. Формою роботи Експертної комісії є засідання, які скликаються у разі потреби, але не рідше ніж один раз на місяць згідно із затвердженим графіком.
2.7. Засідання Експертної комісії МОЗ вважається легітимним, якщо в ньому беруть участь не менш як половина членів від затвердженого наказом її персонального складу.
2.8. Рішення Експертної комісії приймається шляхом відкритого голосування.
2.9. Рішення вважається прийнятим у разі, якщо за нього проголосувало не менше ніж дві третини від присутніх на засіданні.
2.10. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні, який голосує останнім.
2.11. Рішення Експертної комісії оформляється протоколом, який підписується головою, секретарем та її членами.
2.12. На підставі протоколу складається висновок у двох примірниках, один з яких залишається у відділі акушерсько-гінекологічної допомоги Управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ України, інший направляється до відповідного територіального структурного підрозділу з питань охорони здоров’я, форму якого наведено в додатку до цього Положення.
2.13. Член Експертної комісії МОЗ України, який не підтримує рішення Експертної комісії, викладає у письмовій формі свою окрему думку, що додається до протоколу засідання протягом трьох робочих днів від дати засідання.
Директор Департаменту реформ та розвитку
медичної допомоги М. Хобзей
Додаток
до Положення про Експертну
комісію Міністерства охорони
здоров’я України з розгляду випадків
смерті жінок під час вагітності, пологів
та у післяпологовому періоді
(пункт 2.12)
Висновок
Експертної комісії Міністерства
охорони здоров'я України щодо випадку
смерті жінки під час вагітності, пологів
та у післяпологовому періоді
З Додатком можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".