ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
НАКАЗ
06.03.2012 N 20
Про затвердження Інструкції про порядок проведення
службових розслідувань та службових перевірок в органах
прокуратури України
(Із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної прокуратури
N 98 від 13.11.2013)
З метою зміцнення службової дисципліни та забезпечення дотримання єдиного порядку проведення службових розслідувань та службових перевірок в органах прокуратури України, керуючись статтею 15 Закону України "Про прокуратуру", НАКАЗУЮ:
1. Затвердити та ввести в дію Інструкцію про порядок проведення службових розслідувань та службових перевірок в органах прокуратури України.
2. Першому заступнику та заступникам Генерального прокурора України, керівникам самостійних структурних підрозділів Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, Дніпровському екологічному прокурору, ректору Національної академії прокуратури України, військовим прокурорам регіонів та Військово-Морських Сил України:
2.1. Забезпечити неухильне виконання Інструкції при проведенні службових розслідувань та службових перевірок в органах прокуратури. Забезпечити проведення службових розслідувань і службових перевірок у суворій відповідності з вимогами Інструкції.
2.2. Службовими розслідуваннями та службовими перевірками всебічно й об'єктивно досліджувати обставини, причини та умови скоєння працівниками прокуратури корупційних діянь, злочинів і ганебних вчинків, порушень виконавської дисципліни та інших порушень. За результатами службових розслідувань та службових перевірок здійснювати своєчасне та принципове реагування, вирішувати питання щодо притягнення винних працівників до встановленої законом відповідальності.
3. Стосовно працівників прокуратури - державних службовців службові розслідування проводити відповідно до вимог Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 N 950, зі змінами, внесеними постановою від 08.12.2009 N 1422.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на управління внутрішньої безпеки Генеральної прокуратури України, прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, Дніпровського екологічного прокурора, військових прокурорів регіонів та Військово-Морських Сил України.
Наказ надіслати прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, Дніпровському екологічному прокурору, військовим прокурорам регіонів та Військово-Морських Сил України, ректору Національної академії прокуратури України та довести до відома працівників органів прокуратури України.
Наказ Генерального прокурора України N 69к від 21 лютого 2001 року "Про затвердження Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах прокуратури України" вважати таким, що втратив чинність.
Генеральний прокурор України державний
радник юстиції України В. Пшонка
Затверджено
Наказ Генерального
прокурора України
06.03.2012 N 20
Інструкція
про порядок проведення службових розслідувань та
службових перевірок в органах прокуратури України
1. Цією Інструкцією визначаються підстави та порядок проведення Головним управлінням кадрового забезпечення, Головним управління організаційного та правового забезпечення та іншими підрозділами Генеральної прокуратури України, підрозділами роботи з кадрами прокуратур обласного рівня, іншими посадовими особами органів прокуратури службових розслідувань та службових перевірок.
(Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної прокуратури N 98 від 13.11.2013)
1.1. Службові розслідування проводяться у всіх випадках скоєння прокурорсько-слідчими працівниками корупційних кримінальних правопорушень, інших ганебних вчинків, вчинення ними або за їх участі дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками, порушення вимог щодо інформаційної безпеки, втрати службових документів, зброї та її застосування, за фактами здійснення неправомірного втручання у службову діяльність, посягань на життя, здоров'я прокурорів і слідчих, а також у випадках їх загибелі.
(Пункт 1.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної прокуратури N 98 від 13.11.2013)
1.2. Службове розслідування може бути проведено на вимогу працівника прокуратури для зняття безпідставних, на його думку, звинувачень або підозр.
1.3. Службові перевірки можуть проводитися за іншими фактами недотримання Присяги працівника прокуратури, а також порушень виконавської дисципліни, вчинення дисциплінарних проступків, адміністративних правопорушень, не пов'язаних з корупційними діяннями та ганебними вчинками.
2. Метою службових розслідувань та службових перевірок є повне, об'єктивне і всебічне з'ясування обставин надзвичайних подій, ганебних вчинків та правопорушень, скоєних за участі працівників органів прокуратури, виявлення причин і умов, що їм сприяли, зміцнення службової дисципліни та попередження негідних вчинків серед особового складу.
2.1. Службові розслідування та службові перевірки проводяться незалежно від проведення стосовно прокурорсько-слідчих працівників адміністративних чи кримінальних проваджень.
(Пункт 2.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної прокуратури N 98 від 13.11.2013)
3. Генеральним прокурором України або особою, яка виконує його обов'язки, приймається рішення про проведення службового розслідування чи службової перевірки працівниками Головного управління кадрового забезпечення, Головним управлінням організаційного та правового забезпечення та інших підрозділів центрального апарату.
(Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної прокуратури N 98 від 13.11.2013)
3.1. Заступниками Генерального прокурора України згідно з розподілом обов'язків приймаються рішення про проведення службового розслідування чи службової перевірки працівниками інших структурних підрозділів Генеральної прокуратури України.
3.2. Прокурори обласного рівня проведення службових розслідувань та службових перевірок щодо підпорядкованих їм прокурорсько-слідчих працівників доручають кадровим підрозділам, а за необхідності - працівникам інших підрозділів апаратів зазначених прокуратур.
(Пункт 3.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної прокуратури N 98 від 13.11.2013)
4. Службові розслідування та службові перевірки можуть проводитися як однією посадовою особою, так і комісією у складі кількох осіб.
4.1. Про призначення службового розслідування чи службової перевірки уповноважені керівники органів прокуратури видають розпорядження, у якому визначаються одноособове або комісійне проведення розслідування чи перевірки, голова та члени комісії, мета, дата початку та закінчення розслідування або перевірки.
4.2. Строки службового розслідування не можуть перевищувати двох місяців, а службової перевірки - одного місяця з дня їх призначення. Початок службового розслідування та перевірки визначається датою підписання розпорядження про їх призначення, а завершення - датою затвердження відповідного висновку керівником. У цей строк не входить час перебування особи, стосовно якої проводиться розслідування чи перевірка, у відпустці або на лікарняному.
4.3. До участі у проведенні службового розслідування чи службової перевірки не повинні залучатись працівники, щодо яких наявні дані, які можуть викликати сумнів в об'єктивності їх висновків.
5. Управління внутрішньої безпеки Генеральної прокуратури України залучається до проведення службового розслідування чи службової перевірки у випадках:
- порушень Присяги працівника прокуратури, вчинених працівниками апарату Генеральної прокуратури України, прокурорами обласного рівня чи їх заступниками;
- скоєння прокурорсько-слідчими працівниками корупційних та кримінальних правопорушень, інших ганебних вчинків;
(Абзац третій пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної прокуратури N 98 від 13.11.2013)
- застосування працівниками прокуратури вогнепальної зброї;
- дорожньо-транспортних пригод, вчинених за участі прокурорсько-слідчих працівників з тяжкими наслідками.
За вказівкою Генерального прокурора України чи виконувача його обов'язків управління внутрішньої безпеки може залучатись до проведення службового розслідування та службової перевірки і в інших випадках.
5.1. Службове розслідування та службова перевірка у випадках, не передбачених пунктом 5, у разі необхідності проводяться працівниками відповідних структурних підрозділів Генеральної прокуратури України чи підпорядкованих прокуратур.
6. Приводами для проведення службового розслідування чи службової перевірки можуть бути:
- звернення громадян, народних депутатів України, керівників державних органів, інших підприємств, установ та організацій;
- повідомлення у засобах масової інформації;
- повідомлення органів дізнання, слідства та суду.
За анонімними повідомленнями, заявами і скаргами службові розслідування та службові перевірки не проводяться.
7. Службове розслідування чи службова перевірка проводяться з відстороненням працівника від виконання службових обов'язків або без такого. Рішення про відсторонення працівника від виконання службових обов'язків приймається Генеральним прокурором України чи виконувачем його обов'язків, а стосовно осіб, призначених на посаду за номенклатурою прокуратур обласного рівня, наказом керівника відповідної прокуратури чи виконувача його обов'язків.
7.1. На час відсторонення від виконання службових обов'язків за прокурорсько-слідчими працівниками зберігається заробітна плата. Відстороненим особам можуть доручатися завдання, виконання яких не впливає на об'єктивність службового розслідування чи перевірки.
8. Керівник, який призначив службове розслідування чи службову перевірку, контролює їх проведення і в разі потреби дає особам, які її проводять, обов'язкові до виконання доручення та вказівки.
9. Працівники органів прокуратури, яким доручено проведення службового розслідування чи службової перевірки, несуть відповідальність за повноту, всебічність і оперативність їх проведення, об'єктивність висновків та дотримання встановленого порядку оприлюднення чи недопущення розголошення інформації, яка стала їм відома у зв'язку з цією діяльністю.
10. При проведенні службового розслідування чи службової перевірки повному, об'єктивному і всебічному з'ясуванню підлягають:
- обставини події, у зв'язку з якою проводиться розслідування чи перевірка (час, місце, спосіб, наслідки тощо);
- правомірність дій чи бездіяльності працівників прокуратури, що призвели до події чи безпосередньо передували їй;
- наявність у діянні прокурорсько-слідчого працівника ознак дисциплінарного проступку, адміністративного чи кримінального правопорушення, іншого ганебного вчинку, їх мотиви;
(Абзац четвертий пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної прокуратури N 98 від 13.11.2013)
- обставини, що впливають на ступінь і характер відповідальності прокурорсько-слідчих працівників;
- характеристика особи, що вчинила порушення (ставлення до виконання службових обов'язків, поведінка до порушення тощо);
- причини та умови, що сприяли вчиненню порушення, посадові особи, якими вони допущені;
- характер та розмір завданих порушенням збитків, а також можливості їх відшкодування;
- обставини зарахування в органи прокуратури працівників, які припустились ганебних вчинків, обґрунтованість призначення їх на відповідні посади, присвоєння класних чинів, заохочень та роль їх безпосередніх керівників у забезпеченні належної поведінки цих працівників;
- правильність і обґрунтованість прийнятого відповідними компетентними органами рішення за фактом події.
11. Особа, яка проводить службове розслідування чи службову перевірку, має право:
- отримувати від працівників прокуратури та інших осіб письмові пояснення, а в разі відмови надати пояснення - скласти відповідний акт за підписами не менше 3-х осіб;
- проводити одночасні опитування осіб, у поясненнях яких є суттєві суперечності, за наявності згоди на це опитуваних осіб, та складати за наслідками таких опитувань довідки за підписами учасників опитування;
- з дотриманням установленого порядку вивчати матеріали щодо розгляду звернень, прокурорських та дослідчих перевірок, адміністративні, цивільні, кримінальні та оперативно-розшукові справи, інші документи, у разі необхідності знімати копії документів (за умови недопущення розголошення таємної інформації та інформації з обмеженим доступом) та долучати їх до матеріалів службового розслідування чи службової перевірки;
- збирати з додержанням вимог чинного законодавства іншу необхідну інформацію;
- витребовувати з правоохоронних органів, інших установ та організацій необхідні документи або їх копії;
- давати за згодою керівництва прокуратури доручення відповідним галузевим підрозділам Генеральної прокуратури України, прокурорам обласного рівня про вивчення окремих питань та надання висновків, залучати до роботи фахівців з питань, що потребують спеціальних знань;
- заявляти самовідвід у випадках, що можуть викликати сумнів у їх об'єктивності.
12. Особа, яка проводить службове розслідування чи службову перевірку, зобов'язана:
- вживати всіх законних заходів щодо об'єктивного та оперативного встановлення обставин, зазначених у пункті 10 цієї Інструкції;
- роз'яснювати особам, стосовно яких проводиться розслідування чи перевірка, їх права та вживати в межах компетенції заходи щодо їх забезпечення;
- не допускати упередженості, приниження честі та гідності осіб, стосовно яких проводиться розслідування чи перевірка, інших осіб та не розголошувати без дозволу керівника прокуратури, який призначив розслідування чи перевірку, їх результати;
- у разі виявлення під час розслідування чи перевірки ознак психічного чи іншого захворювання осіб, стосовно яких проводиться розслідування чи перевірка, невідкладно інформувати про це керівників прокуратури, які призначили розслідування чи перевірку, та сприяти у наданні працівнику відповідної медичної допомоги;
- розглядати та вирішувати заяви та клопотання осіб, стосовно яких проводиться розслідування чи перевірка;
- негайно доповідати керівнику, який призначив розслідування чи перевірку, про встановлені істотні порушення законів, інших нормативних актів, організаційно-розпорядчих документів Генеральної прокуратури України, а також про причини і умови, що сприяли цим порушенням, вносити пропозиції щодо їх усунення;
- у випадках установлення під час розслідування чи перевірки в діях особи, стосовно якої вони проводяться, або в діях інших осіб ознак злочину, негайно доповідати про це керівнику, який прийняв рішення про проведення розслідування чи перевірки, для організації прийняття відповідно до закону процесуального рішення;
- скласти за результатами службового розслідування чи службової перевірки висновок і подати його на затвердження керівнику прокуратури, який призначив розслідування чи перевірку;
- за дорученням керівника, який призначив розслідування чи перевірку, інформувати про їх результати працівників органів прокуратури, заявників та інших зацікавлених осіб;
- вжити усіх можливих заходів щодо недопущення розголошення таємної інформації та інформації з обмеженим доступом, яка стала йому відома під час проведення розслідування чи перевірки, оприлюднення іншої інформації у суворій відповідності з вимогами чинного законодавства та організаційно-розпорядчих документів Генеральної прокуратури України;
- ознайомити із затвердженим висновком розслідування чи перевірки особу, стосовно якої вона проводилася, якщо це не суперечить вимогам щодо недопущення розголошення таємної інформації та інформації з обмеженим доступом;
- здійснювати контроль за виконанням прийнятого керівником прокуратури рішення за результатами розслідування чи перевірки.
13. У висновку службового розслідування чи службової перевірки зазначаються:
- посада, прізвище, ім'я, по батькові, рік народження, стаж роботи в органах прокуратури та перебування на займаній посаді особи, стосовно якої вони проводилися;
- установлені достовірні відомості щодо обставин, які зазначені у пункті 10 цієї Інструкції;
- обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність чи знімають з працівника прокуратури безпідставні звинувачення або підозру у скоєнні правопорушення, ганебного вчинку;
- за наявності підстав пропозиції про застосування конкретного виду дисциплінарного стягнення або іншого заходу реагування до особи, стосовно якої проводилося розслідування чи перевірка, вжиті або запропоновані заходи реагування стосовно інших посадових осіб органів прокуратури, пропозиції щодо необхідності прийняття за наслідками розслідування чи перевірки процесуальних рішень, припинення розслідування чи перевірки або їх продовження, а також пропозиції щодо осіб, на яких необхідно покласти контроль за виконанням прийнятого керівником прокуратури рішення за результатами розслідування чи перевірки.
14. Особа, стосовно якої проводиться службове розслідування чи службова перевірка, має право:
- отримувати інформацію про підстави проведення розслідування чи перевірки та склад комісії (осіб), якою вони будуть проводитися, заявляти обґрунтовані клопотання про їх відвід. Таке клопотання підлягає розгляду керівником прокуратури у 3-денний строк, повідомлення про прийняте рішення надається у письмовій формі;
- бути присутнім при проведенні розслідування або перевірки, пояснювати факти, робити заяви, подавати відповідні документи, порушувати клопотання про їх витребування, додаткове отримання та вивчення пояснень осіб, знайомитись після закінчення службового розслідування чи службової перевірки із затвердженим висновком та подавати до нього зауваження.
15. Особа, якій працівником прокуратури заподіяна моральна, фізична або матеріальна шкода, має право при проведенні службового розслідування чи службової перевірки давати пояснення, подавати клопотання, докази, скарги на дії особи, що проводить розслідування чи перевірку, а також отримувати інформацію про результати їх проведення.
16. Висновок за результатами службового розслідування або перевірки підписується посадовою особою чи особами, що безпосередньо їх проводили, та невідкладно передається на розгляд керівника прокуратури, який призначив розслідування чи перевірку для затвердження.
17. Члени комісії мають право викласти свою окрему думку, що додається до висновку аргументованою доповідною запискою.
18. До подання висновку службового розслідування чи службової перевірки на розгляд керівнику з його змістом за бажанням знайомиться працівник, стосовно якого вони проводилися. Про ознайомлення та наявність заперечень складається відповідна довідка, яка підписується учасниками ознайомлення. У разі відмови підписати довідку складається відповідний акт за підписами не менше трьох осіб.
19. Керівник, який призначив службове розслідування чи службову перевірку, у п'ятиденний строк розглядає та затверджує висновок за її результатами. У разі необхідності розгляд здійснюється у присутності членів комісії та працівника прокуратури, стосовно якого проводилось розслідування чи перевірка.
19.1. У разі незгоди з висновком службового розслідування чи службової перевірки та викладеними у них пропозиціями керівник, який призначив розслідування чи перевірку, приймає інше рішення за їх наслідками або призначає додаткове службове розслідування чи службову перевірку, які мають бути закінченими упродовж десяти днів, про що повідомляється особа, стосовно якої вони здійснювалися.
20. За пропозиціями, викладеними у висновку службового розслідування чи службової перевірки, прокурорсько-слідчі працівники можуть бути притягнуті до встановленої законом відповідальності.
20.1. Рішення про притягнення прокурорсько-слідчих працівників до встановленої законом відповідальності керівник, який призначив розслідування чи перевірку, може прийняти і за відсутності пропозицій про це у висновку розслідування чи перевірки.
20.2. Дисциплінарне стягнення застосовується відповідно до вимог Дисциплінарного статуту прокуратури України не пізніше одного місяця з дня затвердження висновку.
21. Рішення за результатами службового розслідування чи службової перевірки стосовно працівника прокуратури може бути ним оскаржене в установленому законом порядку.
21.1. Скарги на дії осіб, які проводили службове розслідування чи службову перевірку, подаються у місячний строк з дня встановлення заявником можливого порушення його прав, а на затверджені висновки розслідування чи перевірки - у місячний строк з дня ознайомлення з їх змістом.
22. Висновок службового розслідування чи службової перевірки та видані за їх результатами накази долучаються до особової справи працівника, стосовно якого вони проводилися. Матеріали службового розслідування та службової перевірки зберігаються в установленому порядку згідно з вимогами організаційно-розпорядчих документів Генеральної прокуратури України.
23. Копії висновків (наказів, доповідних записок) за результатами службових розслідувань чи службових перевірок, призначених прокурорами обласного рівня, у триденний строк після затвердження надсилаються до управління внутрішньої безпеки Генеральної прокуратури України.
23.1. У разі відмови в порушенні кримінальної справи стосовно працівника або притягнення його до кримінальної відповідальності та засудження до Головного управління кадрового забезпечення та внутрішньої безпеки надсилаються також копії відповідних постанов та вироків суду, які набрали законної сили.
(Пункт 23.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної прокуратури N 98 від 13.11.2013)
24. Належно завірені копії матеріалів та висновків службових розслідувань та службових перевірок можуть долучатися до матеріалів кримінальних справ та проваджень у цивільних та адміністративних справах.
Управління внутрішньої безпеки
Генеральної прокуратури України