ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ

НАКАЗ
21.10.2013 N 117

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
7 листопада 2013 р. за N 1904/24436

Про затвердження Змін до Правил ведення
обліку та контролю ядерних матеріалів

Відповідно до підпункту 7 пункту 4 Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року N 403, наказую:

1. Затвердити Зміни до Правил ведення обліку та контролю ядерних матеріалів, затверджених наказом Державного комітету ядерного регулювання України від 26 червня 2006 року N 97, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 17 липня 2006 року за N 849/12723 (у редакції наказу Державного комітету ядерного регулювання України від 08 лютого 2010 року N 14), що додаються.

2. Відділу гарантій (Лопатін С.Д.) подати в установленому порядку цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Голова О.А.Миколайчук

Затверджено
Наказ Державної інспекції
ядерного регулювання України
21.10.2013 N 117

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
7 листопада 2013 р. за N 1904/24436

Зміни
до Правил ведення обліку
та контролю ядерних матеріалів

1. Абзац десятий пункту 1.6 розділу I викласти в такій редакції:

"початкові документи - документи, на даних яких базується первинна інформація про кожну партію ЯМ (супровідна та технічна документація, технічні паспорти, протоколи вимірювань, транспортні накладні).".

2. У розділі II:

1) пункти 2.1, 2.2 викласти в такій редакції:

"2.1. Облік здійснюється за вагою ЯМ: для урану, плутонію - у грамах, для торію - у кілограмах.

Державному обліку підлягають ЯМ у будь-якому фізичному стані або хімічних сполуках, крім:

ЯМ, що містяться в руді під час її видобутку або обробки;

плутонію з концентрацією ізотопу плутонію-238, яка перевищує 80%;

джерела іонізуючого випромінювання, що містять плутоній-239 і звільнені від регулюючого контролю за активністю;

виробів, на які у початкових документах відсутні дані про кількість ЯМ, а вагові значення, отримані за довідковими даними чи за результатами розрахунків, є значно меншими за 1 грам і округлюються до нуля за правилами математичного округлення;

виробів, вага ЯМ у яких за даними початкових документів менша за 1 грам і округлюється до нуля за правилами математичного округлення.

Взяття на облік ЯМ здійснюється за даними початкових документів за його фактичним місцезнаходженням та за фактом його надходження на територію ліцензіата незалежно від бухгалтерського обліку; у разі, якщо початкові документи відсутні - відразу після визначення складу та кількості ЯМ за результатами його аналізу та складання відповідних документів.

2.2. За погодженням з Держатомрегулюванням України від державного обліку звільняються ЯМ, витрачені або розчинені таким чином, що стали непридатними для будь-якої діяльності, що представляє інтерес з точки зору гарантій, або стали такими, що практично не регенеруються.";

2) пункт 2.6 викласти в такій редакції:

"2.6. Усі записи в облікових документах стосовно конкретної партії ЯМ містять її ідентифікатор, нанесений безпосередньо на поверхню предмета (або ємності, у якій міститься ЯМ), або на прикріплений ярлик. Ідентифікатор визначається візуально або за допомогою технічних засобів. Якщо за даними державної системи обліку та контролю ЯМ виявилось, що ідентифікатор не є унікальним у даній ЗБМ, за рішенням Держатомрегулювання України ідентифікатор має бути змінено й надалі облік ведеться з використанням цього зміненого ідентифікатора.".

3. Абзац п'ятий пункту 3.2 розділу III викласти в такій редакції:

"розробляє та веде експлуатаційну та облікову документацію згідно з розділом V цих Правил;".

4. У розділі V:

1) назву розділу викласти в такій редакції:

"V. Ведення системи обліку ядерних матеріалів";

2) пункти 5.1, 5.2 викласти в такій редакції:

"5.1. Ліцензіат забезпечує функціонування системи обліку ЯМ відповідно до розділу III цих Правил.

5.2. При веденні системи обліку ЯМ для ЗБМ використовуються експлуатаційні та облікові документи, що містять інформацію про кількість, категорію, форму і склад ЯМ, їх місцезнаходження та дані про зміну їх інвентарної кількості.

5.2.1. До експлуатаційних документів залежно від діяльності ліцензіата належать такі документи:

експлуатаційні дані, які дозволяють визначити зміни кількості та складу ядерних матеріалів;

перелік ЯМ та їх місцезнаходження;

дані вимірювань ЯМ, включаючи процедури забезпечення якості проведення вимірювань ЯМ, оцінену випадкову і систематичну похибки;

опис процедури ведення обліку та контролю ЯМ.

5.2.2. В облікових документах зазначаються:

усі зміни інвентарної кількості ЯМ, які дозволять визначити наявну інвентарну кількість ЯМ у будь-який час;

результати проведення фізичної інвентаризації ЯМ.

Облікові документи, що стосуються змін інвентарної кількості та фізичної інвентаризації, містять ідентифікатори, вихідні та поточні дані для кожної партії ЯМ. Записи щодо урану, плутонію та торію ведуться окремо. Для кожної зміни інвентарної кількості зазначаються її дата, у випадку одержання або відправлення ЯМ - ЗБМ відправника або одержувача (країна - у разі міжнародних передач).".

5. У тексті Правил слова "Держатомрегулювання", "облікова одиниця" у всіх відмінках та числах замінити відповідно словами "Держатомрегулювання України", "партія" у відповідних відмінках та числах.

Начальник Відділу гарантій С.Лопатін