КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 27 березня 2013 р. N 261
Київ
(Постанова втратила чинність з 01.01.2017 р. на підставі Постанови
Кабінету Міністрів України
N 854 від 23 листопада 2016 р.)
Деякі питання організації
оздоровлення громадян, які постраждали
внаслідок Чорнобильської катастрофи
(Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 378 від 27.08.2014
N 8 від 14.01.2015
N 489 від 17.07.2015)
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 20 та пункту 10 частини третьої статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Кабінет Міністрів України постановляє:
(Вступна частина в редакції Постанови КМ N 489 від 17.07.2015)
1. Затвердити Порядок організації оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що додається.
2. Внести до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. N 323 "Про організаційне і фінансове забезпечення відпочинку та оздоровлення дітей в Україні" (Офіційний вісник України, 1997 р., число 16, с. 26; 2000 р., N 20, ст. 831; 2001 р., N 32, ст. 1481) зміни, що додаються.
3. Визнати таким, що втратив чинність, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2000 р. N 800 "Про затвердження Положення про організацію оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Офіційний вісник України, 2000 р., N 20, ст. 831).
Прем'єр-міністр України М.АЗАРОВ
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 березня 2013 р. N 261
Порядок
організації оздоровлення громадян, які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
1. Цей Порядок визначає механізм організації оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в частині безоплатного або пільгового забезпечення постраждалих осіб та потерпілих дітей санаторно-курортними путівками чи путівками на відпочинок, виплати за їх бажанням грошової компенсації.
2. Організація оздоровлення постраждалих осіб та потерпілих дітей здійснюється Мінсоцполітики, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в межах повноважень.
3. Пріоритетним напрямом оздоровлення постраждалих осіб та потерпілих дітей є забезпечення їх санаторно-курортними путівками відповідного профілю лікування.
4. Безоплатними санаторно-курортними путівками або путівками на відпочинок забезпечуються:
постраждалі особи (особи, віднесені до категорії 1);
потерпілі діти (діти-інваліди, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою) разом з одним із батьків або особою, яка їх замінює.
Потерпілі діти забезпечуються санаторно-курортними путівками або путівками на відпочинок з урахуванням вимог Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей".
(Пункт 4 в редакції Постанови КМ N 489 від 17.07.2015)
5. Строк перебування в санаторно-курортному закладі за санаторно-курортною путівкою становить:
для постраждалих осіб - 18 днів;
для постраждалих осіб із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта і спинного мозку) - до 35 днів;
для потерпілих дітей - від 21 дня до двох місяців.
Строк перебування потерпілих дітей у закладі відпочинку за путівкою на відпочинок становить 14 днів.
(Пункт 5 в редакції Постанови КМ N 489 від 17.07.2015)
6. Облік постраждалих осіб та потерпілих дітей, які мають право на забезпечення санаторно-курортною путівкою чи путівкою на відпочинок (далі - путівки), ведуть структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі - місцеві органи) за місцем проживання таких осіб.
7. Для взяття на облік для забезпечення путівкою у наступному році постраждала особа чи один із батьків потерпілої дитини або особа, яка їх замінює, подає до 15 жовтня поточного року місцевому органові:
1) для одержання санаторно-курортної путівки постраждалою особою:
заяву із зазначенням бажаної пори року заїзду;
видану в установленому МОЗ порядку довідку для одержання путівки на санаторно-курортне лікування за формою 070/о;
копію посвідчення постраждалої особи разом із відповідними вкладками (у разі їх наявності);
копію паспорта;
у разі подання заяви за місцем проживання, відмінним від місця реєстрації, особою (крім осіб, які є громадянами України, що переселилися з тимчасово окупованої території чи районів проведення антитерористичної операції) додатково подається видана місцевим органом за місцем реєстрації довідка про те, що постраждала особа не перебуває на обліку для забезпечення в наступному році санаторно-курортною путівкою;
(Абзац шостий підпункту 1 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 378 від 27.08.2014)
2) для одержання санаторно-курортної путівки потерпілою дитиною:
заяву для одержання путівки такою дитиною разом з одним із батьків або особою, яка їх замінює, із зазначенням бажаної пори року заїзду;
(Абзац другий підпункту 2 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 489 від 17.07.2015)
видану в установленому МОЗ порядку довідку для одержання потерпілою дитиною путівки на санаторно-курортне лікування за формою 070/о;
видану в установленому МОЗ порядку довідку для одержання одним із батьків потерпілої дитини або особою, яка їх замінює, путівки на санаторно-курортне лікування за формою 070/о (у разі наявності);
копію посвідчення потерпілої дитини разом із відповідними вкладками (у разі наявності);
копію посвідчення постраждалої особи одного з батьків потерпілої дитини або особи, яка їх замінює, разом із відповідними вкладками (у разі наявності);
копію свідоцтва про народження або копію паспорта потерпілої дитини;
копію паспорта одного з батьків потерпілої дитини або особи, яка їх замінює;
у разі подання заяви за місцем проживання потерпілої дитини (крім дітей, які переселилися з тимчасово окупованої території чи районів проведення антитерористичної операції), відмінним від місця її реєстрації, одним із батьків потерпілої дитини або особою, яка їх замінює, додатково подається довідка місцевого органу за місцем реєстрації потерпілої дитини про те, що вона не перебуває на обліку для забезпечення у наступному році путівкою.
(Абзац дев'ятий підпункту 2 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 378 від 27.08.2014)
Одному з батьків потерпілої дитини або особі, яка їх замінює, що не мають права на забезпечення санаторно-курортною путівкою відповідно до Закону, послуги з лікування за санаторно-курортною путівкою для потерпілої дитини не надаються.
Під час подання копій документів, передбачених цим пунктом Порядку, особи надають їх оригінали для огляду.
8. Для взяття на облік для забезпечення путівкою на відпочинок постраждала особа чи один із батьків потерпілої дитини або особа, яка їх замінює, подає передбачені пунктом 7 цього Порядку документи, крім виданої в установленому МОЗ порядку довідки для одержання путівки на санаторно-курортне лікування за формою 070/о.
9. Місцеві органи за наявності документів, передбачених пунктом 7 цього Порядку, здійснюють реєстрацію заяв та облік постраждалих осіб і потерпілих дітей окремо для забезпечення санаторно-курортними путівками залежно від профілю захворювання, за яким особи направляються на санаторно-курортне лікування, та путівками на відпочинок у порядку черговості подання заяв.
(Абзац другий пункту 9 виключено на підставі Постанови КМ N 8 від 14.01.2015)
10. Інформація про кількість постраждалих осіб та потерпілих дітей, яких місцевими органами взято на облік для забезпечення путівками у наступному році, подається до 15 листопада поточного року Міністерством соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - регіональні органи) Мінсоцполітики.
11. Санаторно-курортне лікування або відпочинок постраждалих осіб та потерпілих дітей провадяться у санаторно-курортних закладах відповідного профілю лікування чи закладах відпочинку, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
12. Забезпечення постраждалих осіб та потерпілих дітей путівками здійснюється з дотриманням вимог пункту 3 цього Порядку в межах виділених коштів пропорційно кількості постраждалих осіб та потерпілих дітей, які перебувають на обліку для забезпечення путівками, відповідно до договорів, укладених із санаторно-курортними закладами або закладами відпочинку, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики (далі - договір).
13. Оплата послуг із санаторно-курортного лікування або відпочинку, наданих постраждалим особам та потерпілим дітям, здійснюється відповідно до умов договорів шляхом безготівкового перерахування грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам чи закладам відпочинку.
14. Санаторно-курортні заклади і заклади відпочинку незалежно від форми власності надають послуги із санаторно-курортного лікування чи відпочинку постраждалим особам та потерпілим дітям за умови пред’явлення ними путівок, одержаних згідно з вимогами цього Порядку.
15. Інформація про перелік санаторно-курортних закладів та закладів відпочинку, умови проживання, харчування та перелік процедур, які входять до вартості санаторно-курортної путівки, надається місцевими органами. Постраждала особа, яка перебуває на обліку для забезпечення путівкою, та один із батьків потерпілої дитини, яка перебуває на зазначеному обліку, або особа, яка їх замінює, згідно з цим Порядком мають право вільно обирати санаторно-курортний заклад відповідного профілю лікування чи заклад відпочинку, що має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
(Пункт 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 489 від 17.07.2015)
16. Відповідальна особа місцевого органу за місцем проживання роз’яснює постраждалим особам та батькам потерпілих дітей або особам, які їх замінюють, порядок одержання путівки.
(Пункт 16 в редакції Постанови КМ N 489 від 17.07.2015)
17. Місцеві органи подають щокварталу до 5 числа наступного місяця регіональним органам звіт про кількість осіб, які одержали санаторно-курортні путівки у звітному кварталі, для подання до 10 числа Мінсоцполітики узагальненого звіту.
(Пункт 17 в редакції Постанови КМ N 8 від 14.01.2015)
18. Місцевий орган у порядку черговості подання заяв видає не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку заїзду постраждалій особі чи одному з батьків потерпілої дитини або особі, яка їх замінює, путівку до обраного закладу з урахуванням зазначеного в заяві профілю лікування.
(Пункт 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 489 від 17.07.2015)
19. У разі коли на дату видачі путівки постраждала особа чи потерпіла дитина позбавлена права на пільги згідно із Законом або вік потерпілої дитини на дату початку заїзду за путівкою не відповідає вимогам абзаців другого і третього частини першої статті 13 Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей", путівка не видається.
(Абзац другий пункту 19 виключено на підставі Постанови КМ N 489 від 17.07.2015)
20. Факт надання санаторно-курортним закладом чи закладом відпочинку послуг із санаторно-курортного лікування або відпочинку постраждалій особі чи потерпілій дитині підтверджується зворотним талоном путівки.
Путівка, якою постраждала особа чи потерпіла дитина не скористалася в установлений строк заїзду, може бути запропонована іншій постраждалій особі чи потерпілій дитині у порядку черговості подання заяв з узгодженим перенесенням строку заїзду.
21. Путівки постраждалим особам та потерпілим дітям, зазначеним у пункті 4 цього Порядку, видаються за медичними показаннями з урахуванням пільг, передбачених законодавством для конкретної категорії осіб, у порядку черговості у міру надходження путівок.
У разі коли такі особи та діти мають право на санаторно-курортне лікування за двома або більше законами, їм надається право вибору в забезпеченні путівкою за одним із них.
Якщо вони відмовилися від путівок, місцевий орган складає акт відмови від путівки за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
(Пункт 21 в редакції Постанови КМ N 8 від 14.01.2015)
22. За постраждалими особами та потерпілими дітьми, які перебували на обліку та не отримали путівки в поточному році, зберігається обліковий номер у черзі для забезпечення санаторно-курортною путівкою на наступний рік за умови поновлення медичних показань до санаторно-курортного лікування.
(Пункт 22 в редакції Постанови КМ N 489 від 17.07.2015)
23. У разі коли постраждала особа чи потерпіла дитина протягом року перебувала на обліку для забезпечення санаторно-курортною путівкою, але не отримувала її (крім випадку відмови від путівки), така особа чи дитина має право на отримання грошової компенсації за самостійне санаторно-курортне лікування в установленому законодавством розмірі.
Право на таку компенсацію настає з дня звернення із заявою про її виплату один раз на рік.
Для виплати грошової компенсації за самостійне санаторно-курортне лікування постраждала особа чи один із батьків потерпілої дитини або особа, яка їх замінює, подає місцевому органові за місцем проживання заяву про виплату грошової компенсації за самостійне санаторно-курортне лікування та документи, передбачені абзацами третім - шостим підпункту 1 або абзацами третім, п’ятим, сьомим і дев’ятим підпункту 2 пункту 7 цього Порядку.
Виплата грошової компенсації здійснюється після подання постраждалою особою чи одним із батьків потерпілої дитини або особою, яка їх замінює, до місцевого органу за місцем проживання документів про оплату повної вартості санаторно-курортної путівки, підтвердження проходження самостійного санаторно-курортного лікування тривалістю не менше ніж 18 днів за профілем захворювання, за яким постраждалій особі чи потерпілій дитині видано довідку для одержання путівки на санаторно-курортне лікування, або зворотного талона санаторно-курортної путівки.
(Пункт 23 в редакції Постанови КМ N 489 від 17.07.2015)
24. Відповідальність за достовірність інформації, яка подається згідно з цим Порядком, а також порядок здійснення контролю за дотриманням вимог цього Порядку встановлюються законом.
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 березня 2013 р. N 261
Зміни,
що вносяться до пункту 5 постанови
Кабінету Міністрів України
від 14 квітня 1997 р. N 323
У пункті 5:
в абзаці третьому слова "дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" замінити словами "дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи";
в абзаці четвертому слова "проїзд дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на оздоровлення в межах України здійснюється за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і соціального захисту населення" замінити словами "проїзд дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, на оздоровлення в межах України здійснюється за рахунок коштів державного бюджету".