КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
X сесія VI скликання
РІШЕННЯ
01.11.2012 N 305/8589
Про звернення депутатів Київської міської ради до Президента України
та Верхової Ради України стосовно питання ведення Державного
земельного кадастру в місті Києві
Відповідно до статей 13, 14, 133, 140, 142, 143 Конституції України, статті 9 та пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, статей 16, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 1, 4, 10-1, 18, 22 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", статті 4 Закону України "Про засади внутрішньої та зовнішньої політики", з метою забезпечення виконання містом Києвом функцій і додаткових обов'язків столиці України та захисту гарантованого державою на законодавчому рівні права територіальних громад повноцінно вирішувати на місцевому рівні питання регулювання земельних відносин як матеріальної основи місцевого самоврядування Київська міська рада ВИРІШИЛА:
1. Направити звернення депутатів Київської міської ради до Президента України та Верховної Ради України згідно з додатком (справа А-20403).
2. Офіційно оприлюднити це звернення в газеті Київської міської ради "Хрещатик".
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури.
Заступник міського голови - секретар Київради Г. Герега
Додаток
до рішення Київської міської ради
01.11.2012 N 305/8589
Звернення
депутатів Київської міської ради до
Президента України та Верховної Ради України
Депутати Київської міської ради висловлюють глибоку стурбованість порушенням прав територіальної громади міста Києва та виконавчого органу Київської міської ради у сфері регулювання земельних правовідносин та ведення Державного земельного кадастру в місті Києві.
З 01.01.2013 набирають чинності в цілому закони України "Про Державний земельний кадастр" та "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", які встановлюють нову для України модель ведення Державного земельного кадастру та державної реєстрації прав на земельні ділянки, а також повноваження центральних органів виконавчої влади з ведення Державного земельного кадастру та реєстрації права власності, права постійного користування землею та оренди землі.
Пунктом 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр", який набрав чинності з 07.08.2011, враховуючи особливий статус міста Києва як столиці України та з метою збереження створеної за кошти міського бюджету автоматизованої системи ведення Державного земельного кадастру в м. Києві, виконавчому органу Київської міської ради було надано повноваження з ведення Державного земельного кадастру в місті Києві до 01.01.2020 та визначено порядок передачі виконавчим органом Київської міської ради Державному агентству земельних ресурсів України відомостей, необхідних для ведення Державного земельного кадастру.
Проте Законом України від 04.07.2012 N 5037-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно", який набрав чинності з 08.08.2012, шляхом виключення пункту 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр" припинено повноваження виконавчого органу Київської міської ради з ведення Державного земельного кадастру в місті Києві та виключено норму про передачу виконавчим органом Київської міської ради Державному агентству земельних ресурсів України відомостей Державного земельного кадастру по м. Києву.
Відповідно до статей 13, 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, та об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Відповідно до статей 133, 140 Конституції України місто Київ має спеціальний статус та особливості здійснення місцевого самоврядування в м. Києві, що визначається окремими законами.
Статтею 142 Конституції України встановлено та гарантовано, що земля є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 143 Конституції України територіальна громада міста безпосередньо або через утворені нею органи місцевого самоврядування управляє майном, що є в комунальній власності; затверджує програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролює їх виконання; затверджує бюджет відповідної адміністративно-територіальних одиниці і контролює їх виконання.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та статті 18 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування у місті Києві є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності громади міста або знаходяться в її управлінні. Порядок формування та використання матеріальної і фінансової бази місцевого самоврядування, повноваження відповідних органів у цій сфері в місті Києві визначаються Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до статті 9 та пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах міста Києва здійснює Київська міська рада.
Також слід зазначити, що з дня набрання чинності Законом України від 06.09.2012 N 5245-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" з 01.01.2013 землі державної та комунальної власності в Україні будуть вважатися розмежованими, а землями комунальної власності відповідних територіальних громад будуть земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади, земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій, а також всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок державної власності в межах населених пунктів, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук та які належать до земель оборони, а також земельних ділянок, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" столичний статус міста покладає на органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади додаткові обов'язки та гарантує цим органам надання з боку держави додаткових прав.
Статтею 4 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" на органи місцевого самоврядування і виконавчої влади у місті Києві покладено забезпечення містом Києвом зокрема таких функцій:
- створення належних умов для діяльності у місті Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, центральних органів державної влади, офіційних представництв іноземних держав і міжнародних організацій, установ і закладів науки, освіти, охорони здоров'я, культури і спорту, місцем розташування яких відповідно до законодавства визначено місто Київ;
- вирішення питань щодо розміщення центральних органів, які утворюються Президентом України, Верховною Радою України та Кабінетом Міністрів України, а також дипломатичних представництв, консульств іноземних держав та представництв міжнародних організацій в Україні;
- здійснення заходів щодо збереження та відновлення пам'яток історії, культури, релігії, архітектури та містобудування, заповідних та природних зон і ландшафтів, що мають національне значення;
- виконання інших функцій міста Києва, передбачених у законодавстві України, специфічних для функціонування Києва як столиці держави, в межах законодавства України.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
Можливість повноцінної реалізації Київською міською радою та її виконавчим органом повноважень щодо регулювання земельних відносин в цілому на місцевому рівні, розпорядження землями в місті Києві та у зв'язку із цим забезпечення виконання функцій столиці України, встановлених Законом України "Про столицю України - місто-герой Київ", безпосередньо пов'язана з наявністю повних, актуальних і достовірних відомостей та документів Державного земельного кадастру на рівні міста Києва та наявністю в цьому кадастрі відомостей і документів як за минулі роки, так і на теперішній час, що включені до цього кадастру і є необхідними при розгляді питань про надання (передачу) земельних ділянок у користування (власність) громадянам та юридичним особам.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Відповідно до статті 10-1 та пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.
Вищий адміністративний суд України постановою від 20.04.2010 N К-8025/09 у справі за позовом Київської міської ради до Державного агентства земельних ресурсів України встановив, що стаття 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є законодавчо визначеною підставою для здійснення виконавчими органами місцевих рад реєстрації суб'єктів права власності на землю, здійснення реєстрації права користування землею і договорів на оренду землі, видачі документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Виконавчий орган Київської міської ради відповідно до статей 9, 126, 196, 202 та пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України 2001 року, Земельного кодексу України 1990 року, статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 05.03.2009 N 1066-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та об'єднання земельних ділянок", пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.02.2010 N 1878-VI "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.93 N 15 "Про порядок ведення державного земельного кадастру" здійснював понад 15 років видачу і реєстрацію державних актів на право власності, на право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, а також відповідно вів книгу записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, оскільки до відання виконавчих органів міських рад належить реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності на землю і право користування землею.
Виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) створено понад 15 років тому за кошти місцевого бюджету на основі сучасних геоінформаційних та комп'ютерних технологій потужну автоматизовану систему ведення земельного кадастру в місті Києві, яка містить повну і достовірну інформацію про межі земельних ділянок та їх розподіл між власниками і землекористувачами, дає можливість ефективного управління земельними ресурсами в місті та за допомогою якої зареєстровано і видано понад 100 тис. документів, що посвідчують право власності та право користування земельними ділянками.
Київська міська рада, підтримуючи в цілому встановлену законами України "Про Державний земельний кадастр" та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно" концепцію існування в державі єдиного Державного земельного кадастру (державної геоінформаційної системи відомостей про землі, розташовані в межах Державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл між власниками і користувачами), вважає, що припинення повноважень виконавчого органу Київської міської ради з ведення Державного земельного кадастру в м. Києві є передчасним та створює ризики порушень конституційного права кожного володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю і в умовах сьогодення не сприяє вирішенню державою питань реєстрації прав на земельні ділянки та обов'язку держави забезпечувати захист прав усіх суб'єктів права власності, непорушність права приватної власності, рівність перед законом усіх суб'єктів права власності.
На сьогодні Державне агентство земельних ресурсів України та територіальний орган у м. Києві не зможуть наповнити Державний земельний кадастр відомостями про землі, розташовані в межах міста Києва, оскільки вони не володіють ними, тому що зазначені відомості містяться лише в автоматизованій системі ведення Державного земельного кадастру в м. Києві, що велась виконавчим органом Київської міської ради, а на законодавчому рівні залишилось неврегульованим питання і порядок передачі відомостей, необхідних для ведення кадастру Державним агентством земельних ресурсів України чи його територіальним органом в м. Києві.
Отже, реалізація Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно" створює умови, за яких Державний земельний кадастр не буде наповнений відомостями про землі, розташовані в межах міста Києва, що призведе до недодержання таких основних принципів Державного земельного кадастру, встановлених статтею 3 Закону України "Про Державний земельний кадастр", як обов'язковість, достовірність та повнота відомостей у Державному земельному кадастрі.
Недотримання цих основних принципів Державного земельного кадастру створює ризики та може призвести до порушення конституційного права кожного володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю, а також до недотримання конституційного принципу щодо непорушності права власності.
Власність зобов'язує і не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству, а держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, які є рівними перед законом (стаття 13 Конституції України).
Україна як демократична і правова держава закріпила принцип поваги і непорушності прав та свобод людини, утвердження і забезпечення яких є головним обов'язком держави. Конституційний принцип правової держави вимагає від неї утримуватися від обмеження загальновизнаних прав і свобод людини і громадянина, в тому числі майнових прав (стаття 1, частина друга статті 3, статті 21, 22, 64 Конституції України), про що також зазначено і в Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 92, пункту 6 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України (справа про постійне користування земельними ділянками).
Крім того, відповідно до статей 286, 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування плати за землю є дані Державного земельного кадастру. Відповідні центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Однак центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальний орган в м. Києві не зможе здійснити передачу інформації, необхідної для обчислення і справляння плати за землю у місті Києві, оскільки не володіє нею, а Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно" не зобов'язує виконавчий орган Київської міської ради передати центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів таку інформацію.
Як наслідок, це призведе до неможливості подання центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальним органом в м. Києві органу державної податкової служби повної і достовірної інформації для обчислення і справляння плати за землю та значних втрат бюджету міста Києва від надходжень плати за землю.
Отже, встановлена законами України "Про Державний земельний кадастр" та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно" модель ведення Державного земельного кадастру в місті Києві є соціально неприйнятною, економічно необгрунтованою та потребує перехідного періоду.
З огляду на викладене, Київська міська рада звертається до Президента України та Верховної Ради України з проханням встановити на законодавчому рівні перехідний період до 1 липня 2015 року з ведення Державного земельного кадастру в місті Києві виконавчим органом Київської міської ради і у зв'язку з цим доповнити Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Державний земельний кадастр" новим пунктом 11 такого змісту:
"11. З метою створення умов для забезпечення дії перехідного періоду, необхідного для перенесення відомостей з автоматизованої системи ведення Державного земельного кадастру виконавчого органу Київської міської ради до єдиної державної геоінформаційної системи Державного земельного кадастру, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та забезпечення виготовлення і передачі в паперовій формі копій відповідних документів Державного земельного кадастру встановити, що до 1 липня 2015 року ведення Державного земельного кадастру в місті Києві в обсязі, який згідно із цим Законом здійснюється територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснюється виконавчим органом Київської міської ради.
Перенесення відомостей з автоматизованої системи ведення Державного земельного кадастру виконавчого органу Київської міської ради до єдиної державної геоінформаційної системи ведення Державного земельного кадастру, виготовлення і передача відповідних копій документів Державного земельного кадастру, відомості яких підлягають перенесенню, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України".
Заступник міського голови - секретар Київради Г. Герега
"Хрещатик" N 171 (4191) від 30 листопада 2012 року