КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Юридичний департамент

Про трудову книжку

ПИТАННЯ: Як бути, якщо в трудовій книжці працівника заповнено всі сторінки розділу «Відомості про роботу»? Куди звертатися особі, яка загубила трудову книжку і чи потрібно в такому разі заводити нову?

ВІДПОВІДЬ: Згідно з п. 3.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін'юсту, Мінсоцзахисту України від 29.07.93 р. № 58 (зі змінами), зареєстрованим у Мін'юсті України 17.08.93 р. за № 110 (далі - Інструкція), в тому разі, якщо в трудовій книжш заповнено всі сторінки відповідних розділів, вона доповнюється вкладишем, який у трудову книжку потрібно вшити.

Вкладиш заповнюється і ведеться власником або уповноваженим ним органом за місцем роботи працівника в такому самому порядку, що й трудова книжка, без трудової книжки він недійсний.

Таким чином, вкладиш до трудової книжки оформлює власник або уповноважений ним орган, якщо всі сторінки будь-якого розділу трудової книжки працівника («Відомості про роботу», «Відомості про нагородження», «Відомості про заохочення») заповнені.

Згідно з п. 3.2 Інструкції про кожний виданий вкладиш на першій сторінці (титульний аркуш) трудової книжки зверху ставиться штамп розміром 10 х 25 мм із написом «Виданий вкладиш» і тут же зазначають його серію і номер. Під час кожної наступної його видачі має ставитися другий штамп і зазначатися серія і номер вкладиша.

За потреби доповнення трудової книжки вкладишем видається вкладиш нового зразка незалежно від того, яку трудову книжку має працівник (п. 3.3 Інструкції).

Крім того, слід також зазначити, що під час унесення записів до розділів трудової книжки в першій графі вкладиша до трудової книжки продовжується порядкова нумерація записів, розпочата в трудовій книжці.

Усі записи у вкладиші до трудової книжки про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення мають точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Відповідно до п. 6.3 Інструкції власник або уповноважений ним орган зобов'язані постійно мати потрібну кількість бланків трудових книжок і вкладишів до них.

Зразок вкладиша до трудової книжки затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.93 р. № 301 «Про трудові книжки працівників».

Після внесення прізвища, ім'я, по батькові та дати заповнення працівник своїм підписом завіряє правильність унесених відомостей до його вкладиша до трудової книжки, що потім засвідчується розбірливим підписом особи, відповідальної за видачу трудових книжок, та ставиться відбиток печатки підприємства (або печатка відділу кадрів).

Відповідно до п. 5.1 Інструкції, якщо особа загубила трудову книжку або вкладиш до неї, то зобов'язана негайно заявити про це власникові або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше від 15 днів після заяви, а в разі ускладнення - в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівникові іншу трудову книжку або вкладиш до неї (нових зразків) з написом «Дублікат» у правому верхньому кутку першої сторінки.

Згідно із п. 5.2 Інструкції дублікат трудової книжки або вкладиш до неї заповнюється за загальними правилами, У розділи «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження» і «Відомості про заохочення» під час заповнення дубліката вносяться записи про роботу, а також про нагородження і заохочення за місцем останньої роботи на підставі раніше виданих наказів (розпоряджень).

Слід також зазначити, що відповідно до п. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. № 637, за відсутності трудової книжки, а також, якщо в ній відсутні потрібні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори й угоди з відмітками про їхнє виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Головний спеціаліст,
Ігор БИЦЬ

"Праця i зарплата" N 18 (982), 18 травня 2016 р.
Передплатний iндекс: 30214