КОНСУЛЬТУЄ КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
У СПРАВАХ ПЕНСІОНЕРІВ, ВЕТЕРАНІВ ТА ІНВАЛІДІВ
Пенсійне забезпечення осіб, постраждалих унаслідок
Чорнобильської катастрофи
ПИТАННЯ: Народилася 11 березня 1963 р. Проживала та працювала в м. Коростень Житомирської області з 1982 р. до 11 червня 1993 р., маю посвідчення категорії 3 потерпілих, загальний стаж роботи - понад 3 років. Нині проживаю та працюю в Запорізькій області, є державним службовцем. У якому році та віці зможу оформити пенсію? Чи матиму право після призначення пенсії, продовжуючи працювати, одержувати пенсію?
ВІДПОВІДЬ: Права на пенсію за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” як особа, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, Ви набудете після досягнення 49 років шести місяців.
Відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (з урахуванням змін, унесених Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”, далі - Закон про пенсійну реформу) особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення (м. Коростень належить саме до цієї зони), за умови, що вони на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали в цій зоні не менш як три роки, пенсія призначається із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон про пенсійне страхування), на три роки та додатково на один рік за два роки роботи (проживання), але не більш як на шість років. Початкова величина зниження пенсійного віку (в цьому випадку - на три роки) встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали в зазначеній зоні з моменту аварії до 31 липня 1986 р. незалежно від часу проживання або роботи в цей період. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 р.
Після призначення пенсії відповідно до Закону про пенсійне страхування, в тому числі із зниженням пенсійного віку, як особа, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, Ви матимете право працювати та одержувати пенсію в повному розмірі.
Права на пенсію державного службовця (за дотримання відповідних вимог) Ви набудете після досягнення 60 років.
З ухваленням Закону про пенсійну реформу право на одержання пенсії державних службовців мають жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону про пенсійне страхування, за наявності страхового стажу - 30 років, у тому числі стажу державної служби - не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення такого віку.
Згідно зі ст.26 Закону про пенсійне страхування жінки, які народилися після 1 квітня 1961 p., мають право на пенсію за досягнення 60 років.
Після призначення пенсії державного службовця Ви маєте право продовжувати працювати на обійманій посаді до досягнення 65 років. Це обумовлене тим, що згідно зі ст.23 Закону України “Про державну службу” (в редакції, чинній з 30 грудня 2011 р. з ухваленням Закону України від 09.12.2011 р. № 4161 “Про внесення змін до деяких законів України щодо граничного віку перебування на державній, дипломатичній службі та службі в органах місцевого самоврядування”) граничний вік перебування на державній службі становить 65 років (і для жінок, і для чоловіків).
Питання виплати такої пенсії вирішується залежно від того, на якій посаді Ви будете працювати після призначення пенсії.
Виплата пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про державну службу”, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України “Про державну службу”, “Про статус народного депутата України”, “Про прокуратуру”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону про пенсійне страхування, а після звільнення з таких посад - у розмірі, обчисленому відповідно до Закону “Про державну службу”.
Якщо після призначення пенсії державного службовця Ви будете працювати на інших посадах, ніж передбачено вище, то пенсія виплачуватиметься в повному обсязі.
Завiдувач сектретарiату,
Наталiя ШАМБІР
“Праця і зарплата” № 34 (806), 12 вересня 2012 р.
Передплатний індекс: 30214