МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Департамент економіки та фінансування

ЛИСТ
06.01.2011 N 10/2-8

Центральному комітету профспілки
працівників освіти і науки України
Майдан Незалежності, 2,
м. Київ, 01012

Щодо фінансування освіти та оплати праці освітян

У департаменті економіки та фінансування Міністерства освіти і науки на виконання доручення Кабінету Міністрів України розглянуто Ваші звернення від 14.12.2010 N 02-5/644 та від 17.12.2010 N 02-5/651 про проект Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та повідомляємо в межах компетенції.

Міністерство освіти і науки поділяє Вашу занепокоєність станом фінансування освіти та оплати праці освітян. З свого боку Міністерство вживає всіх залежних від нього заходів щодо поліпшення ситуації в галузі. При підготовці пропозицій до проекту державного бюджету Міносвіти і науки подає свої розрахунки Мінфіну з урахуванням вимог положень законів України, то стосуються системи освіти.

При підготовці проекту Державного бюджету України на відповідний рік асигнування на фінансування бюджетної сфери, в тому числі й на освіту, визначаються, виходячи з прогнозного обсягу доходу та забезпечення пріоритетів, визначених Бюджетною резолюцією, схваленою Верховною Радою України. При цьому розмір коштів, які щорічно виділяються на галузь освіти, не задовольняє її реальних потреб.

Відповідно до статті 61 Закону України "Про освіту" держава забезпечує бюджетні асигнування на освіту в розмірі не меншому десяти відсотків національного доходу. Однак в даний час в Україні вартість національного доходу не визначається, а обраховується обсяг валового внутрішнього продукту. Діючим законодавством не встановлено відсоток забезпечення видатків на освіту від валового внутрішнього продукту.

Стосовно встановлення розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду ЄТС на рівні мінімальної заробітної плати, то, на даний час, виходячи з соціально-економічного становища країни та фінансових можливостей державного бюджету України, Урядом здійснюються поступові кроки щодо підвищення оплати праці педагогічних працівників відповідно і одночасно з підвищенням заробітної плати працівників всієї бюджетної сфери.

Так, постановами Кабінету Міністрів України від 12 травня 2010 р. N 337, від 30 червня 2010 р. N 518, від 22 вересня 2010 р. N 863 та від 17 листопада 2010 р. N 1056 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. N 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" та від 25 жовтня 2008 р. N 939 "Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери" стосовно того, що у 2010 році посадові оклади (тарифні ставки) розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду з 1 січня - 555 гривень; з 1 квітня - 567 гривень; з 1 липня - 570 гривень; з 1 жовтня - 586 гривень; з 1 грудня - 600 гривень.

Це дало змогу підвищити посадові оклади працівників і за іншими тарифними розрядами. Для працівників, у яких посадові оклади менші ніж розмір мінімальної заробітної плати, посадові оклади (тарифні ставки) у штатному розписі установлюються на рівні мінімальної заробітної плати.

Керівникам навчальних закладів, установ освіти та наукових установ доручено забезпечити диференціацію заробітної плати працівників, для яких визначені однакові посадові оклади, за рахунок встановлення доплат, надбавок та премій.

З метою підняття престижності педагогічної роботи вчителів, вихователів загальноосвітніх навчальних закладів, викладачів і майстрів виробничого навчання професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - II рівня акредитації державної та комунальної форми власності, керівників та заступників керівників зазначених закладів, посади яких віднесені до посад педагогічних працівників, постановою Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2009 р. N 1130 з 1 січня 2010 року встановлено надбавку в розмірі 20 відсотків до посадового окладу (ставки заробітної плати).

Міністерство погоджується з тим, що дана постанова потребує доопрацювання.

Про гостроту зазначеного питання свідчить і Указ Президента України від 30 вересня 2010 року N 926/2010, яким Президент України доручив Кабінету Міністрів України розглянути питання щодо поширення дії згаданої постанови на інших педагогічних працівників.

На даний час розроблений Міністерством проект постанови щодо питання, визначеного Указом Президента України, погоджений з Міністерством праці та соціальної політики та Центральним Комітетом Профспілки працівників освіти і науки. Міністерство фінансів же відмовило у погодженні цього нормативно-правового акта, мотивуючи це тим, що кошти на його реалізацію в Державному бюджеті України на 2011 рік не передбачені.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" врегульовано питання надання пільг працівникам бюджетних установ, що відповідно до чинного законодавства мають на них право, та визначено критерії їх надання з урахуванням середньомісячних доходів пільговика.

Пунктом 14 вказаної постанови встановлено, що пільги, компенсації та гарантії, на які згідно із законами мають право окремі категорії працівників бюджетних установ щодо знижки плати за користування житлом (квартирної плати), паливом, телефоном та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична та теплова енергія, інші послуги) тощо надаються за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом пільговика за попередні шість місяців не перевищує 900 гривень.

Міністерство освіти і науки повністю підтримує пропозицію профспілкових організацій щодо вилучення пункту 14 вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530, як такого, що безпідставно обмежує права педагогічних працівників на пільги з оплати комунальних послуг.

Міністерство освіти і науки зверталось до Міністерства фінансів про необхідність термінового внесення змін до згаданої постанови, а саме вилучення цього пункту.

Незважаючи на припис Генеральної прокуратури (за повідомленням Мінпраці), станом на сьогодні згадані зміни до постанови не внесені.

Директор департаменту С.В. Даниленко