КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Юридичний департамент
Правове регулювання питань у сфері праці
ПИТАННЯ: Упродовж якого строку власник або уповноважений ним орган повинен завести трудову книжку на працівника, в тому числі на працівника, що стає до роботи вперше?
Як правильно зробити запис на першій сторінці трудової книжки? Які відомості слід обов’язково внести?
Чи потрібно до трудової книжки вносити запис про роботу за сумісництвом?
ВІДПОВІДЬ: Перед заповненням трудової книжки з працівником потрібно укласти трудовий договір, який має бути належним чином оформлений власником або уповноваженим ним органом.
Відповідно до ст. 48 КЗпП трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно з п. 1.3 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту; Мінсоцзахисту України від 29.07.93 р. № 58, зареєстрованим у Мін’юсті України 17.08.93 р. за № 110 (із змінами, далі - Інструкція), під час влаштування на роботу працівники зобов’язані подавати трудову книжку, оформлену в установленому порядку.
Без трудової книжки приймаються на роботу тільки ті особи, які працевлаштовуються вперше.
Пунктом 1.4 Інструкції передбачено, що особи, які вперше шукають роботу і не мають трудової книжки, повинні пред’явити паспорт, диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку. Військовослужбовці, звільнені із Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Прикордонних військ України, Цивільної оборони України, Управління охорони вищих посадових осіб України та інших військових формувань, створених відповідно до законодавства України (далі - Збройні Сили України та інші війська) та військовослужбовці, звільнені із Збройних Сил колишнього Союзу РСР і Збройних сил держав - учасниць СНД, пред’являють військовий квиток. Звільнені з місця відбування кримінального покарання зобов’язані пред’явити довідку про звільнення.
Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві. в установі, організації або у фізичної особи понад п'ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації.
Працівникам, що стають до роботи вперше, трудова книжка оформляється не пізніше від п’яти днів після прийняття на роботу.
Таким чином, під час прийняття на роботу чинним законодавством покладено обов'язок на працівника щодо подання власникові чи уповноваженому ним органу трудової книжки, оформленої в установленому порядку, а на власника або уповноважений ним орган - щодо забезпечення належного ведення трудової книжки працівника.
Якщо особа поацевлаштовується вперше, на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки зазначаються такі основні відомості:
- прізвище, ім’я, по батькові, які записуються на підставі паспорта або свідоцтва про народження (зазначаються повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами);
- дата народження, яка записується на підставі паспорта або свідоцтва про народження;
- дата заповнення трудової книжки.
Запис про прийняття на роботу вноситься в такому порядку:
- у графі 3 заголовком записують повне найменування підприємства, установи, організації (зазвичай виготовляється штамп відповідного розміру з повною назвою);
- у графі 1 зазначається порядковий номер запису;
- у графі 2 - дата прийняття на роботу;
- у графі 3 - назва посади (роботи) або професії відповідно до професійної назви роботи, а також розряд (категорія) і назва структурного підрозділу (відділу, цеху тощо) (записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у "Класифікаторі професій");
- у графі 4 - номер і дата наказу (розпорядження).
Крім того, до трудових книжок за місцем роботи вносяться окремим рядком з посиланням на дату, номер та найменування відповідних документів такі записи (п. 2.19 Інструкції):
- про час служби у складі Збройних Сил України та інших військах, де на тих, які проходять службу, не поширюється законодавство про працю і державне соціальне страхування, із зазначенням дати призову (зарахування) і дати звільнення із служби;
- час навчання в професійних навчально-виховних закладах та інших закладах у навчально-курсових комбінатах (центрі, пункті тощо);
- час навчання у вищих навчальних закладах (включаючи і час роботи в студентських таборах, на виробничій практиці та під час виконання науково-дослідної госпдоговірної тематики), час перебування в аспірантурі і клінічній ординатурі, крім випадків, зазначених п. 2.16 Інструкції;
- про роботу як членів колгоспу - в тому разі, коли чинним законодавством передбачено зараховувати цю роботу в загальний трудовий стаж працівників;
- час догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду;
- безробітним особам про період одержання допомоги по безробіттю (заноситься в трудову книжку органом державної служби зайнятості населення).
Зазначені записи вносяться до трудової книжки до занесення відомостей про роботу на підприємстві.
Запис у трудовій книжці про прийняття., на роботу робить власник або уповноважений ним орган після видавання наказу (розпорядження), але не пізніше від тижневого строку.
Із записом про прийняття на роботу, що заноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний ознайомити працівника під підпис в особовій картці, де має повторюватися відповідний запис із трудової книжки (вкладиша).
Відповідно до 2.14 Інструщії робота та за сумісництвом, оформлена в установленому порядку, в, трудовій книжці зазначається окремим порядком. Запис відомостей про роботу за сумісництвом провадить на бажання працівника власник або уповноважений ним орган.
Головний спеціаліст,
Ігор БИЦЬ
"Праця i зарплата" N 32 (1044), 30 серпня 2017 р.
Передплатний iндекс: 30214