МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА
ТА ЯДЕРНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
N 163 від 10.11.98
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
31 грудня 1998 р. за N 852/3292
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства екології та природних ресурсів України
N 414 від 29.10.2015)
Про затвердження Положення про організацію наукових
досліджень у заповідниках і національних природних
парках України
Для координації наукової діяльності відповідно до ст. 42 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" ( 2456-12 ) та методичного забезпечення згідно з п. 4 постанови Верховної Ради України від 22.09.94 N 177/94-вр "Про Програму перспективного розвитку заповідної справи в Україні" наказую:
1. Затвердити Положення про організацію наукових досліджень у заповідниках і національних природних парках України, що додається.
2. Начальнику Головного управління національних природних парків і заповідної справи Стеценку М.П. забезпечити подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України наказу "Про затвердження Положення про організацію наукових досліджень у заповідниках і національних природних парках України".
3. Начальнику Господарського управління С.Г.Микитюку в 10-денний термін після державної реєстрації наказу "Про затвердження Положення про організацію наукових досліджень у заповідниках і національних природних парках України" забезпечити тиражування його та надсилання заповідникам і національним природним паркам України, Державному комітету охорони навколишнього природного середовища та природних ресурсів Автономної Республіки Крим, держуправлінням екобезпеки в областях, містах Києві та Севастополі.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Міністр В.Я.Шевчук
Затверджено
Наказ Міністерства охорони навколишнього
природного середовища та ядерної безпеки
України 10.11.98 N 163
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
31 грудня 1998 р. за N 852/3292
Положення
про організацію наукових досліджень у заповідниках і
національних природних парках України
1. Загальні положення
1.1. Це Положення розроблено відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" ( 2456-12 ), Програми перспективного розвитку заповідної справи в Україні, затвердженої постановою Верховної Ради України від 22 вересня 1994 року N 177/94-вр, та постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.97 N 1259 "Про вдосконалення державного управління заповідною справою в Україні", які визначають пріоритети і основні напрями науково-дослідних робіт, спрямованих на забезпечення розвитку заповідної справи в Україні.
1.2. Метою даного Положення є координація та методичне забезпечення єдиного підходу до організації наукових досліджень заповідниками й національними природними парками (далі - природно-заповідними установами - ПЗУ), визначення форм та обсягів наукової продукції і структури наукових фондів.
1.2.1. За затвердженими Мінекобезпеки України та НАН України методичними посібниками "Літопис природи" провадяться спостереження у біосферних, природних заповідниках та національних природних парках.
1.2.2. Мінекобезпеки України розробляє і організовує методичне забезпечення ведення "Літопису природи" в ПЗУ.
1.2.3. НАН України та Мінекобезпеки України розробляють єдині для всіх ПЗУ форми документів щодо організації наукових досліджень (додаються).
2. Документація з науково-дослідної діяльності
2.1. Робочими науковими матеріалами наукових співробітників ПЗУ є польові щоденники, книга камеральної обробки даних, картки обліку на постійних пробних площах, фенологічні картки, картосхеми та карти поширення видів флори та фауни й інше.
2.2. Основними документами в організації планування наукових досліджень ПЗУ є програми, тематичні та індивідуальні плани наукових та науково-технічних співробітників, а також плани науково-технічних заходів.
2.3. Програма довгострокових наукових досліджень має включати такі розділи: загальні положення (обгрунтування, мета, передбачувані результати), пріоритетні напрями наукових досліджень, наукові проблеми з пріоритетних напрямів, відомості про відповідальних осіб, головних виконавців чи координаторів, терміни виконання. В програмах, крім інформаційно-статистичних показників, вказуються джерела та орієнтовні обсяги фінансування.
2.3.1. Програми розглядаються директорами ПЗУ, їх вченими, науковими або науково-технічними радами (далі - Ради) та, після погодження з науковими кураторами, передаються на затвердження органам, в підпорядкуванні яких перебувають ПЗУ, Мінекобезпеки України та НАН України.
2.4. У процесі оформлення тем готуються такі документи: обгрунтування, тематична картка за формою, наведеною в додатку 1, щорічні робочі плани, наведені в додатку 2, детальні щорічні індивідуальні плани наукових співробітників, які розробляються заступником директора з наукової роботи.
2.4.1. В обгрунтуваннях тем за довільною формою характеризується стан вивченості питання, зазначаються мета й завдання, новизна, теоретичне й практичне значення, визначаються методики досліджень, зміст і обсяг робіт, очікувані результати, галузі, обсяги та ефективність використання наукової продукції, ресурси для виконання наукових досліджень. Обгрунтування є супровідним документом до затвердження теми. Його підписують директор ПЗУ та керівник теми.
2.4.2. Тематична картка має включати: на лицевій стороні - назву ПЗУ, назву теми, шифри проблеми (програми) й теми, номер держреєстрації, вид замовлення, планові терміни, підстави, кошторисну вартість, фінансувальні організації та їхні шифри, джерело фінансування, затверджувальні й узгоджувальні сторони, установи-виконавці та співвиконавці, відомості про наукового керівника, загальні обсяги фінансування на час виконання теми; на зворотній стороні - основні, як правило - річні, етапи та стислий зміст кожного з них, терміни, планові обсяги фінансування за роками, підписи. У змісті останнього етапу вказується наукова продукція, яка буде підготовлена в результаті виконання теми. Тематична картка за погодженням наукового куратора затверджується відповідною науково-дослідною установою НАН України, яка співпрацює з ПЗУ, Головним управлінням національних природних парків і заповідної справи Мінекобезпеки України (далі - Головне управління), а також органом, в підпорядкуванні якого перебуває ПЗУ. Якщо науковий куратор як узгоджувальна сторона є представником науково-дослідної установи НАН України, то додаткового затвердження сторони НАН України не потрібно. Тематична картка на тему "Літопис природи" не оформляється, оскільки ці дослідження є безперервними й не мають етапів.
2.4.3. Робочий план складається на один рік, готується на кожний етап наукових досліджень за темою. Він включає терміни виконання розділів та етапів, обсяги фінансування, найменування розділів, їхній зміст, відомості про виконавців, очікувані результати тощо. Зміст кожного етапу має доповнюватися переліком науково-технічних заходів (біотехнічних, созотехнічних). Робочий план на тему "Літопис природи" не оформляється, а лише відповідно до робочого плану оформляється план науково-технічних заходів. Робочий план розглядається Радою, погоджується Головним управлінням, науковим куратором, затверджується органом, якому підпорядкована ПЗУ.
2.4.4. Індивідуальні плани наукових співробітників затверджуються директором ПЗУ за поданням його заступника з наукової роботи, а індивідуальні плани науково-технічного персоналу затверджуються заступником директора ПЗУ з наукової роботи.
2.5. Основним звітним документом наукового відділу є щорічний том "Літопису природи". Крім того, в організації звітності ПЗУ є заключні звіти за темами, щорічна інформація про підсумки науково-дослідної діяльності ПЗУ, а також щорічні індивідуальні та щоквартальні звіти наукових співробітників і науково-технічного персоналу про виконання робочого плану, які надаються заступнику директора з наукової роботи.
2.5.1. Заключні звіти за закінченими темами приймаються Радою ПЗУ, а про основні результати наукових досліджень ПЗУ повідомляє сторони, які затвердили та погодили планову документацію. Супровідними документами до заключних звітів є опубліковані монографії, методичні посібники або на основі наукових розробок затверджені нормативно-правові документи, які розсилаються офіційно в установленому порядку.
2.5.2. Щорічна інформація про підсумки науково-дослідної діяльності ПЗУ затверджується її директором і передається Головному управлінню та органу, в підпорядкуванні якого перебуває ПЗУ.
2.5.3. Щорічні індивідуальні звіти наукових співробітників затверджуються директором ПЗУ за погодженням його заступника з наукової роботи, а щорічні індивідуальні звіти науково-технічного персоналу затверджуються заступником директора ПЗУ з наукової роботи.
2.6. Вся документація, яка пов'язана із проведенням наукових досліджень, виготовляється в потрібній кількості примірників на державній мові згідно з чинним законодавством України.
3. Вимоги до організації наукових досліджень
3.1. "Літопис природи" як комплексна наукова тема може вестися лише укомплектованим потрібними спеціалістами науковим відділом або, в разі їх відсутності, сторонньою науковою організацією чи вищим навчальним закладом на замовлення ПЗУ.
3.2. У ПЗУ перевага надається прикладним природоохоронним та фундаментальним дослідженням.
3.3. Всі дослідження ПЗУ мають завершуватися природоохоронними рекомендаціями, які направляються до Головного управління та органам, в підпорядкуванні яких вони перебувають. Природоохоронні рекомендації можуть бути вміщені в "Літописі природи".
3.4. Основними складовими наукових досліджень залежно від поставленої мети є: літературний огляд проблеми; визначення об'єкта, методики досліджень і, при потребі, модельних дослідних ділянок, пунктів спостережень; періодичне зняття показників, зведення та обробка отриманої інформації; попередня прогнозна оцінка; пропозиції щодо прийняття управлінських рішень, визначення галузей використання результатів наукових досліджень.
3.5. Наукові дослідження ПЗУ можуть бути як самостійними, так і спільними з різними організаціями з даних напрямів досліджень.
3.6. Результати наукових досліджень ПЗУ мають бути всебічно обговорені на засіданнях лабораторій, наукових відділів, Рад ПЗУ та доповідатись на нарадах, семінарах, конференціях, симпозіумах, наукових з'їздах.
3.7. У процесі виконання теми кожний науковий співробітник відповідно до займаної посади повинен подати до видання результати своїх досліджень у вигляді монографій, статей, тез доповідей та іншої наукової продукції.
4. Наукові фонди
4.1. Наукові фонди ПЗУ розподіляються на архівні, музейні, бібліотечні та інші.
4.2. До архівних наукових фондів належать науково-дослідна й технічна документація (НТД), створена в процесі НДР; наукова продукція на паперових і магнітних носіях; фото-, відео- і кіноматеріали.
4.2.1. НТД ПЗУ, що здана на зберігання в науковий фонд, ділиться на НТД з постійним і тимчасовими термінами зберігання. Терміни зберігання визначаються в установленому порядку номенклатурами справ наукового відділу й науково-технічної документації ПЗУ.
4.3. Музейні фонди поділяються на наукові та експозиційні, які, в свою чергу, - на основні та додаткові.
4.3.1. Основні наукові фонди включають наукові колекції - систематизовані зібрання колекційних зразків природних об'єктів (чучел, тушок, шкурок, скелетів і їх частин, пташиних яєць і гнізд, мушель молюсків, безхребетних тварин, сухих або у фіксувальній рідині, вологих або сухих препаратів тварин і рослин, зразків грунтів, мінералів і гірських порід, палеонтологічних об'єктів тощо). Основні експозиційні фонди включають діючі музейні експозиції, пересувні фотовиставки, відеофільми про ПЗУ.
4.3.2. Додаткові наукові й експозиційні фонди включають дублікати колекційних матеріалів основних музейних фондів, необроблені колекційні матеріали, а також колекційні матеріали, які є науково малоцінними.
4.4. ПЗУ повинні забезпечувати надійне збереження музейних фондів і вільний доступ до них зацікавлених спеціалістів. Контроль за умовами зберігання колекцій здійснюється адміністраціями ПЗУ, а також органом, в підпорядкуванні яких вони знаходяться, і Головним управлінням.
4.5. Колекційні матеріали із фондів ПЗУ можуть бути передані стороннім музейним установам, які гарантують збереження цих матеріалів і право користування для всіх зацікавлених спеціалістів, за умови укладення відповідного двостороннього договору.
4.5.1. Рішення про передання колекційних матеріалів третій особі може приймати директор ПЗУ (за згодою Ради), органом, якому підпорядкована ПЗУ, та Головне управління.
4.5.2. Колекційні матеріали із додаткових наукових і експозиційних фондів першочергово можуть бути передані безкоштовно на підставі угод лише школам, дитячим установам у рамках еколого-освітньої діяльності ПЗУ.
4.6. До матеріалів, які зберігаються у бібліотечних наукових фондах та фондах ПЗУ, належать монографії, збірники наукових праць ПЗУ, публікації співробітників ПЗУ у вітчизняних та закордонних періодичних та інших наукових виданнях у вигляді відбитків, ксерокопій тощо, а також наукова бібліотека.
4.7. Виконавці тем і заходів зобов'язані в місячний термін по закінченні теми або етапу робіт надавати в науковий фонд ПЗУ матеріали, передбачені перспективними й річними планами й відображені в оперативному або прикінцевому звіті.
4.8. У разі невиконання або затримки надання зазначених матеріалів директор ПЗУ може приймати відповідні рішення.
4.9. Наукові матеріали, одержані в процесі виконання договірних НДР, надаються до наукових фондів ПЗУ в терміни, визначені договором.
4.10. Безпосередню роботу для забезпечення належного зберігання й використання наукових фондів організовує заступник директора з наукової роботи.
5. Порядок управління
5.1. Організація і безпосереднє керівництво науковими дослідженнями і екологічним моніторингом, що проводяться в ПЗУ, здійснюється, насамперед, заступником директора з наукової роботи. В окремих випадках організація і безпосереднє керівництво науковими дослідженнями і екологічним моніторингом у ПЗУ може здійснюватися начальником наукового відділу, старшим, провідним чи головним науковим співробітником, який призначений керівником теми.
5.2. Призначення і звільнення заступника директора ПЗУ з наукової роботи узгоджується з Головним управлінням. Для біосферних заповідників заступник директора з наукової роботи призначається за умови наявності в нього наукового ступеня.
5.3. Індивідуальні посадові інструкції працівників наукового відділу ПЗУ розробляються заступником директора ПЗУ з наукової роботи на основі єдиних для ПЗУ типових посадових інструкцій, затверджених НАН України та Головним управлінням. Індивідуальні посадові інструкції затверджуються директором ПЗУ, підписуються працівниками (вказується дата ознайомлення). Один примірник такої інструкції зберігається в особовій справі працівника.
5.4. Директор ПЗУ і його заступник з наукової роботи зобов'язані інформувати і надавати підтримку науковим співробітникам ПЗУ з питань, що пов'язані з підготовкою заявок на гранти і отриманням пошукових грантів - як індивідуальних, так і колективних. Механізм реалізації грантів регулюється чинним законодавством.
5.5. Матеріально-технічне забезпечення виконання "Літопису природи" та інших тем передбачається у виробничо-фінансовому плані ПЗУ.
5.6. Директор ПЗУ може надавати право розпоряджатися коштами та відати фінансово-плановими документами, передбаченими на науку, освіту та моніторинг, своєму заступнику з наукової роботи.
5.6.1. Заступник директора з наукової роботи ПЗУ формує частину кошторису виробничо-фінансового плану в частині виконання НДР, в якому передбачає річні витрати на безпосереднє проведення досліджень, виділення постійних пробних площ, придбання матеріально-технічного оснащення, відряджень, семінарів, конференцій, видання наукових матеріалів, використання транспортних засобів для експедицій.
5.6.2. Заступник директора з наукової роботи укладає і подає на затвердження директору перспективний план та кошторис матеріально-технічного забезпечення наукового відділу.
5.7. Директор ПЗУ на час польових досліджень для проведення експедицій забезпечує науковий відділ транспортними засобами.
5.7.1. Під час експедицій директор ПЗУ може поставити перед науковими співробітниками додаткові завдання, пов'язані зі збереженням природно-заповідної території.
5.7.2. Кожний науковий співробітник після завершення експедиції зобов'язаний в триденний строк надати дирекції детальний звіт про обсяг виконаної роботи та витрати.
Додаток 1
до пунктів 1.2.3 та 2.4 Положення про
організацію наукових досліджень у
заповідниках і національних природних
парках України
Тематична картка
(лицевий бік)
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————
|Шифр проблеми | Назва ПЗУ | Шифр теми |
|(програми) | | |
|———————————————————+—————————————————————————————————————+———————————————|
| | |N держ. реєстр.|
|———————————————————+—————————————————————————————————————————————————————|
|Вид замовлення |Планові терміни: поч. "__"____ р. закінч. "__"____ р.|
|———————————————————| |
|Назва теми | |
|———————————————————— |
| |
|—————————————————————————————————————————————————————————————————————————|
|Підстава: |
| |
|—————————————————————————————————————————————————————————————————————————|
|Кошторисна вартість (тис.грн.): всього ____, у т.ч.|Фінансувальні |Шифр |
| |організації | |
|———————————————————————————————————————————————————+———————————————+—————|
|з державного бюджету | | |
|———————————————————————————————————————————————————+———————————————+—————|
|з інших джерел | | |
|———————————————————————————————————————————————————+———————————————+—————|
|Узгоджено: науковим куратором |Підпис М.П. | |
|природно-заповідної установи | | |
|———————————————————————————————————————————————————+———————————————+—————|
|Затверджено: орган, якому підпорядкована ПЗУ |Підпис М.П. | |
|Затверджено: Головне управління |Підпис М.П. | |
|Затверджено: науково-дослідна установа НАН |Підпис М.П. | |
|України | | |
|—————————————————————————————————————————————————————————————————————————|
|Головний виконавець |
|—————————————————————————————————————————————————————————————————————————|
|Співвиконавці |
|—————————————————————————————————————————————————————————————————————————|
|Науковий керівник |
|—————————————————————————————————————————————————————————————————————————|
|Науковий ступінь, звання | Прізвище, ім'я та по батькові |Підпис |
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————
(зворотний бік)
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————
| Основні етапи НДР |
|—————————————————————————————————————————————————————————————————————————|
| терміни (квартал, рік)| зміст етапу |
|———————————————————————+—————————————————————————————————————————————————|
| | | |
| | | |
|———————————————————————+—————————————————————————————————————————————————|
|Планові обсяги| | | | | |
|фінансування по роках, |—————————+—————————+—————————+—————————+—————————|
|тис.грн. | | | | | |
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Додаток 2
до пунктів 1.2.3 та 2.4 Положення про
організацію наукових досліджень у
заповідниках і національних природних
парках України
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
| Погоджено | Погоджено | Затверджено |
| Науковий куратор |Головне управління національних|Відомство, якому підпорядкована|
| природно-заповідної установи | природних парків і заповідної | природно-заповідна установа |
|________ ______________________| справи |________ ______________________|
|(підпис) (прізвище та ініціали)|________ ______________________|(підпис) (прізвище та ініціали)|
|"____"_____________ 199_ р. |(підпис) (прізвище та ініціали)|"____"_____________ 199_ р. |
| |"____"_____________ 199_ р. | |
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Робочий план
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
| _______________________________________________________________на_______________рр. |
| Назва ПЗУ |
|———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————|
|Проблема: |Шифр теми |
| |_____________________ |
|Тема N |Номер теми за планом |
| |ПЗУ_________________ |
| |Виконується за ухвалою |
| |НТР ПЗУ |
| |Від "____"_______ р. |
| |Протокол N___________ |
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
| Терміни виконання|Витрати на |Витрати на|Витрати за| Кількість |Найменування роз-|Терміни |Найменування|Очікувані резуль-|
| |весь термін|тему за |планом на | співробітників, що|ділів. Конкретний|виконання|відділу. Ке-|тати. Економічна |
| |виконання |попередні |________р.| виконують тему |зміст основних |розділів |рівник теми,|доцільність та |
| |(за станом |роки |(за станом| у __________р. |етапів роботи в |та етапів|розділу. Ви-|ефект від впро- |
| |цін на |(за станом|цін на | |поточному році | |конавці. |вадження. Форма |
|——————————————————|_______р.) |цін на |_______р.)|———————————————————| | |Співвиконав-|та місце впро- |
|початок|закінчення| |_______р.)| |наукових|допоміжних| | |ці |вадження |
|———————+——————————+———————————+——————————+——————————+————————+——————————+—————————————————+—————————+————————————+—————————————————|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Директор ___________________ ________ _______________________
(назва ПЗУ) (підпис) (прізвище та ініціали)
Заступник директора ________ _______________________
(підпис) (прізвище та ініціали)
Керівник теми ________ _______________________
(підпис) (прізвище та ініціали)
Вчений секретар Ради ________ _______________________
(підпис) (прізвище та ініціали)