НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Генеральний економічний департамент
Департамент статистики та звітності
ЛИСТ
15.11.2011 N 62-208/892
Територіальним управлінням
НБУ, Департаменту
інформаційних технологій
НБУ, банкам України
(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 31-0007/18381 від 02.04.2018)
Щодо розрахунку процентних ставок
у формах N 321, N 360
За результатами аналізу даних про процентні ставки, що надаються у формах N 321 "Звіт про кредити та процентні ставки за непогашеними сумами (за класифікаціями видів кредитів та контрагентів)" та N 360 "Звіт про депозити та процентні ставки за непогашеними сумами (за класифікаціями видів депозитів та контрагентів)", повідомляємо.
З метою забезпечення відповідності методики розрахунку процентних ставок міжнародним стандартам та, враховуючи практичний досвід центральних банків країн ЄС, рекомендуємо під час формування даних про процентні ставки у зазначених формах використовувати ефективні ставки відсотка. Відповідні Методичні рекомендації щодо розрахунку ефективної ставки відсотка за фінансовими інструментами в банках України схвалено постановою Правління Національного банку України від 01.06.2011 N 171.
Згідно з цими рекомендаціями до розрахунку ефективної ставки відсотка банком включаються всі комісії і збори, що ним сплачені та/або отримані, витрати на операцію, що є невід'ємною частиною доходу (витрат) фінансового інструменту, а саме:
а) комісії за ініціювання фінансового інструменту, що отримані (сплачені) банком і пов'язані зі створенням або придбанням такого фінансового інструменту;
б) комісії, що отримані (сплачені) банком та зобов'язання з кредитування під час ініціювання або придбання кредиту як компенсація за участь у придбанні фінансового інструменту, якщо є ймовірність того, що кредитний договір буде укладено;
в) комісії, що отримані (сплачені) банком під час випуску боргових зобов'язань, що обліковуються за амортизованою собівартістю.
При цьому, зазначаємо, що у формах N 321 та N 360 до розрахунку процентних ставок не включаються дані за сумнівними та безнадійними кредитами, за реструктуризованими кредитами за ставкою нижчою за ринкову, а також за кредитами/депозитами, за якими припинено визнання доходів/витрат. Разом з тим, включаються дані про процентні ставки за пільговими кредитами працівникам банку.
До розрахунку процентних ставок за кредитами овердрафт (у тому числі за несанкціонованими кредитами овердрафт, що можуть виникати при розрахунках платіжними картками) включаються усі комісії, що є невід'ємною частиною кредиту овердрафт (відновлювальної кредитної лінії) та амортизуються на процентні доходи (витрати) прямолінійним методом протягом дії кредитного договору.
Зауважуємо, що значення параметру початкового строку погашення (S183) для сум резервів під кредити (у тому числі за кредитними лініями), дорівнюють значенням параметра початкового строку погашення (S183), зазначених банком для сум кредитів, під які вони були сформовані.
Вище зазначені рекомендації щодо заповнення форм N 321 та N 360 буде враховано при підготовці Змін до Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 19.03.2003 N 124.
Директор Генерального економічного департаменту І.А.Шумило