КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробітної плати та умов праці
Про виплату допомоги на оздоровлення
ПИТАННЯ: Чи мають право біологи закладів охорони здоров'я на допомогу на оздоровлення?
ВІДПОВІДЬ: Постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 р. № 524 «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» з 1 січня 2012 р. медичним і фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів (установ) установлено надання виплати допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу під час основної щорічної відпустки.
Згідно з роз'ясненням МОЗ України та профспілки працівників охорони здоров'я від 23.03.2012 р. № 10.01.67/773; № 03-93 щодо виплати медичним працівникам допомоги на оздоровлення віднесення працівників до медичних та фармацевтичних регулюється такими нормативними актами.
Стаття 74 Основ законодавства України про охорону здоров'я визначає, що медичну і фармацевтичну діяльність можуть провадити особи, які мають відповідну спеціальну освіту і відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам. Єдині кваліфікаційні вимоги до таких осіб установлюються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Такі вимоги визначені наказами МОЗ України від 25.12.92 р. № 195 «Про затвердження переліку вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, підготовка і отримання звання в яких дають право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю» (далі - наказ № 195) та від 29.03.2002 р. № 117, яким затверджено Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників системи охорони здоров'я (випуск 78 «Охорона здоров'я»).
З огляду на викладене до медичних та Фармацевтичних працівників належать особи, допущені до медичної та фармацевтичної діяльності - професіонали з повною вищою медичною та фармацевтичною освітою і фахівці з базовою та неповною вищою медичною і фармацевтичною освітою, які закінчили вищі заклади медичної та фармацевтичної освіти. Також до медичної діяльності на посадах лікарів та середнього медичного персоналу допускаються особи з повною вищою і неповною вищою (немедичною) освітою, які зокрема, закінчили:
- вищий навчальний заклад за спеціальностями «біологія», «фармація», «хімія», «хімія-фармація», «біохімія»; пройшли спеціальну підготовку й отримали звання лікаря-спеціаліста з конкретної лікарської спеціальності або мають сертифікат, що дає право обіймати посаду лікаря-спеціаяіста, можуть працювати на посадах лікарів-лаборантів, у тому числі на посаді завідувача лабораторії, за наявності стажу роботи на посаді лікаря-лаборанта - не менш як п'ять років (п. 8 розділу II наказу № 195 та примітка до нього);
- медико-біологічний факультет вищих навчальних закладів; набули вищої освіти за спеціальностями «біофізика», «кібернетика», «біохімія», були зараховані на лікарські посади в заклади охорони здоров'я до 1 квітня 1995 р. згідно з вимогами наказу № 195 та зберігають право на подальшу роботу на лікарських посадах тих і самих найменувань.
Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» та п. 5.11 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Мінпраці та МОЗ України від 05.10.2005 р. № 308/519, керівникам закладів надано право в межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисах, надавати працівникам матеріальну допомогу, в тому числі на оздоровлення, в сумі не більш ніж один посадовий оклад на рік, крім матеріальної допомоги на поховання.
У такому порядку, зокрема, виплачується нині допомога на оздоровлення біологам та бактеріологам закладів охорони здоров'я.
Головний спеціаліст,
Світлана КОНОВАЛ
"Праця i зарплата" N 5 (969), 03 лютого 2016 р.
Передплатний iндекс: 30214