Документ втратив чиннiсть!

МІНІСТЕРСТВО НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ УКРАЇНИ

НАКАЗ
23.03.2011 N 290

(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства надзвичайних ситуацій України
N 436 від 20.04.20
11)

Про затвердження документації
щодо створення та впровадження системи
централізованого пожежного спостерігання

З метою забезпечення пожежної безпеки об'єктів та впровадження системи централізованого пожежного спостерігання наказую:

1. Затвердити:

Концепцію побудови системи централізованого пожежного спостерігання, що додається;

Технічні вимоги до програмного забезпечення системи централізованого пожежного спостерігання та до автоматизованого робочого місця для прийому і оброблення в автоматичному режимі сигналів про пожежу, що додається;

Технічне завдання на створення та впровадження системи централізованого пожежного спостерігання, що додається.

2. Начальникам головних управлінь (управлінь) МНС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь організувати вивчення документації відповідними службами підпорядкованих підрозділів.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Болотських М.В.

Міністр В.Балога

Затверджено
Наказ МНС України
23.03.2011 N 290

Концепція
побудови системи централізованого
пожежного спостерігання

I. Загальні положення

Останнім часом в Україні все більш актуальною постає проблема боротьби з пожежами, кожен рік матеріальні збитки та кількість жертв від них неухильно зростають і досягають значних розмірів. Так, у 2009 році на об'єктах і в житловому секторі зареєстровано 44013 пожеж і загорань, економічні втрати від яких склали 1058524 тис. гривень. Під час пожеж загинуло 3190 осіб (з них 66 дітей) та 1635 осіб отримали травми.

Питання розвитку науки, техніки, нових технологічних процесів, розвиток інфраструктури міст, значні соціальні зміни в Україні тісно пов'язані з проблемами пожежної безпеки. На цей час залишається актуальною проблема надійного протипожежного захисту об'єктів установ та організацій, сучасних виробничих процесів, окремих апаратів і установок. Не менш актуальною є і проблема протипожежного захисту підприємств малого і середнього бізнесу, а також об'єктів приватної власності.

Задачі забезпечення надійної охорони об'єктів від вогню потребують підвищення технічної оснащеності пожежної охорони. Тому останніми роками в Держпожбезпеки МНС України, обласних апаратах та підрозділах пожежної охорони приділяють значну увагу пошуку можливостей придбання нових сучасних пожежних автомобілів, приладів та агрегатів, підвищенню оснащеності бойових обслуг механізованим та електрифікованим інструментом, збільшилась кількість підрозділів, на озброєнні яких знаходяться нові ізолювальні протигази тощо. Значна увага приділяється також бойовій підготовці особового складу пожежної охорони.

Але ні оснащення пожежних підрозділів новою пожежною технікою, ні високий професіоналізм пожежних не дозволять досягти успіху у гасінні пожеж без швидкої і надійної системи централізованого спостерігання за пожежною автоматикою об'єктів.

У зв'язку з цим за останні роки вдосконалювалась організація робіт із впровадження систем пожежної автоматики, розроблялись нові керівні документи та методичні матеріали. Кількість систем пожежної автоматики, що монтується на різних об'єктах, неухильно зростає. Завдяки їм щороку зберігаються сотні людських життів та матеріальні цінності на мільйони гривень.

Постійні зміни в нашому суспільстві, розроблення нових технологій потребують вдосконалення організаційної структури пожежної охорони і систем управління нею. Система пожежної сигналізації є однією з невід'ємних складових частин системи управління в пожежній охороні. Тому проведення подальших робіт за цим напрямком дуже важливе для ефективної роботи всіх підрозділів пожежної охорони.

Використання сьогодні нових технологій зв'язку та управління у практичній діяльності підрозділів пожежної охорони дозволяє суттєво підвищувати ефективність їх роботи, що забезпечується за рахунок впровадження нових методів отримання, передачі та обробки управлінської інформації.

За оцінками спеціалістів, потенційний позитивний ефект від використання нових інформаційних технологій розподіляється таким чином:

управління пожежною профілактикою - 80 - 90%;

оперативне управління силами та засобами пожежної охорони під час гасіння пожеж та ліквідації наслідків аварій та стихійного лиха, у тому числі обслуговування викликів - 50 - 60%;

управління організаційно-господарською діяльністю державної пожежної охорони - до 9 - 15%.

На сьогодні ситуація складається так, що якщо об'єкт і обладнаний сучасною пожежною сигналізацією, то сигнал про пожежу, в кращому випадку, надійде на пульти централізованого нагляду комерційних пультів пожежного спостерігання, а у більшості випадків - на автономні світло-звукові сповіщувачі. Але навіть у першому випадку необхідні десятки секунд, а інколи й хвилини, коли сигнал про пожежу надійде в ту чергову частину, яка за територіальністю обслуговує об'єкт спостерігання.

Як бачимо, процес отримання, обробки і реагування на сигнали про пожежі не замкнутий в єдину систему, а ті ланки системи управління, які працюють сьогодні, базуються на застарілій техніці радянських часів середини 80-х років і такому ж програмному забезпеченні.

Як результат низької технічної оснащеності пожежної охорони - пізнє реагування на сигнали про пожежу.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1999 р. N 1943 МНС України повинно забезпечити здійснення державного пожежного нагляду за станом пожежної безпеки в населених пунктах і на об'єктах незалежно від форм власності з використанням сучасних технологій. Одним із таких напрямків щодо підвищення рівня державного пожежного нагляду є впровадження на об'єктах сучасних систем виявлення та гасіння пожеж і виведення їх сигналів на диспетчерські пункти пожежних частин.

З метою покращення протипожежного захисту об'єктів незалежно від форм власності та своєчасного реагування з боку Державної пожежної охорони на спрацювання систем автоматичної пожежної сигналізації та пожежогасіння при виникненні пожежі, Держпожбезпеки МНС України, починаючи з 1996 року, було вжито ряд заходів щодо впровадження системи пожежного спостерігання.

Для урегулювання пробілів у нормативно-правовому забезпеченні за даним напрямком діяльності, на сьогодні розробляються Державні стандарти, норми та правила, які дадуть змогу чітко регламентувати діяльність із пожежного спостерігання, встановити єдині вимоги до обладнання та встановити порядок їх випробувань. Такі нормативні акти вже дуже тривалий час діють у Європейських державах, США, Китаї і зобов'язують власників об'єктів виводити сповіщення про пожежу до служб оперативного реагування.

II. Порівняльний аналіз СЦПС

2.1. Аналіз існуючих систем пожежного спостерігання

На сьогодні в Україні встановлено 134 пульти централізованого пожежного спостерігання в усіх обласних та окремих районних центрах. На пульти централізованого пожежного спостерігання виведено 43873 сигнали від систем пожежної автоматики, хоча об'єктів, які обладнані пожежною автоматикою, 380 тисяч. Згідно з даними за 2009 рік, на пульти централізованого пожежного спостерігання 1678 разів надходили хибні сигнали про спрацювання пожежної автоматики та відповідно здійснювались виїзди пожежної техніки.

В існуючій на сьогодні системі передавання тривожних сповіщень є ряд проблемних питань, які фактично і роблять її недосконалою, а саме:

неможливість передачі сигналів про пожежу на ОДС ОКЦ Головних управлінь двома фізично незалежними каналами зв'язку (низький показник надійності);

неможливість проводити моніторинг доставлення тривожного сповіщення до ГУМНС (відсутність гарантованої та підтвердженої доставки сповіщення);

в окремих ГУ на ОДС ОКЦ навіть не встановлено виносні робочі місця пультів пожежного спостерігання (тривожні сповіщення передаються диспетчерами комерційних пультів безпосередньо по загальній телефонній лінії, що призводить до затримки передачі близько 5 - 9 хвилин);

висока вартість об'єктового обладнання (передавач сигналу на ЦППЗ) та абонентської плати;

обмеженість інформації про об'єкт, яку отримує диспетчер ОДС ОКЦ;

відсутність нормативно-правової бази, яка б чітко регламентувала вимоги до проведення таких робіт.

Як видно, такий алгоритм передачі тривожних сповіщень є цілком неінформативним та морально застарілим.

2.2. Побудова системи централізованого пожежного спостерігання, що пропонується

Пропонується здійснити побудову системи централізованого пожежного спостерігання за схемою, що приведена на рисунку 1.

Рис. 1. Базова схема побудови системи
централізованого пожежного спостерігання

Система централізованого пожежного спостерігання складається з:

точки доступу для підключення пультів пожежного спостерігання до СЦПС;

Єдиної бази даних СЦПС;

Регіонального сегменту єдиної бази даних;

АРМ оператора ЄБД;

АРМ статистики;

АРМ адміністратора ЄБД;

точки доступу для підключення до системи оперативного реагування.

2.3. СЦПС повинна забезпечувати виконання таких основних функцій:

гарантовану та своєчасну передачу сповіщення про пожежу, яке надійшло від комерційного пульта пожежного спостерігання до автоматизованого робочого місця оператора;

реєстрацію та архівацію сповіщень про пожежу та дій диспетчера ОДС ОКЦ (оператора АРМ);

реєстрацію пультів пожежного спостерігання та карток об'єктів спостерігання згідно із встановленими правилами;

накопичення інформаційної основи для оперативної звітності і подальшого статистичного аналізу про виникнення пожеж, хибні виїзди, відмов СЦПС тощо;

відображення інформації про виникнення на об'єктах ситуацій, які можуть призвести до пожеж;

можливість приймання тривожного сповіщення як через Єдину базу даних СЦПС, так і через її регіональний сегмент;

можливість отримання додаткової інформації по об'єкту (шляхи під'їзду, розміщення джерел зовнішнього протипожежного водопостачання, поверхових планів тощо);

можливість позиціонування об'єкта до геоінформаційної системи.

III. Принципи побудови та розвитку

3.1. Система централізованого пожежного спостерігання належить до Державної автоматизованої системи, оскільки призначена для підвищення швидкості реагування на пожежі, що виникають під час діяльності юридичних та фізичних осіб на території України. Під час побудови системи необхідно враховувати наступні принципи.

3.1.1. Принцип системності - у даному випадку є основоположним при створенні даної системи. Він дає змогу розглядати СЦПС як єдине ціле; виявляти на цій підставі різноманітні типи зв'язків між структурними елементами, які забезпечують цілісність системи. Системний підхід передбачає проведення двох аспектного аналізу так званих "макро- і мікро підходів".

При проведенні мікроаналізу система або її елемент розглядається як частина системи вищого порядку. Основна увага приділяється інформаційним зв'язкам, тобто встановлюється їх кількість (відокремлюються та аналізуються ті зв'язки, які зумовлені метою вивчення системи, а далі відбираються найперспективніші, які реалізують задану цільову функцію. При мікроаналізі вивчається структура, аналізуються її складові елементи щодо функціональних характеристик, які виявляються через зв'язки з іншими елементами та зовнішнім середовищем.

Для СЦПС характерна багаторівнева ієрархія з вертикально субпідрядними елементами (підсистемами). Так, ієрархічна структура в СЦПС створює відносну самостійність дій над окремими елементами для кожного рівня системи і можливість різних поєднань (комбінацій) локальних критеріїв оптимальності функціонування системи цілому; забезпечує відносну гнучкість системи і можливість її пристосування до умов, які постійно змінюються; підвищує надійність за рахунок можливості введення елементарної надмірності, реалізації напрямків потоків інформації.

Практичне значення системного підходу і моделювання полягає в тому, що вони дають змогу в доступній для аналізу формі не тільки відібрати все необхідне, а й використати ЕОМ для дослідження поведінки системи в конкретних, заданих експериментатором умовах. Тому в основу створення СЦПС у сучасних умовах покладено метод моделювання на базі системного підходу, який дає змогу знаходити оптимальний варіант структури системи і, таким чином, забезпечувати її найефективніше функціонування.

3.1.2. Принцип розвитку. Полягає в тому, що СЦПС створюється з урахуванням можливості постійного поповнення й оновлення функцій системи і видів її забезпечення. Передбачається, що дана система має нарощувати свої обчислювальні можливості, оснащуватись новими технічними і програмними засобами, бути здатною постійно розширювати і поновлювати склад задач та інформаційний фонд, який створюється у вигляді баз даних.

3.1.3. Принцип сумісності. Полягає в забезпеченні здатності взаємодії СЦПС з іншими системами у процесі їх спільного функціонування. Реалізація цього принципу дасть можливість підвищити ефективність управління силами та засобами, що залучаються до гасіння пожеж.

3.1.4. Принцип стандартизації та уніфікації. Полягає в необхідності застосування типових уніфікованих і стандартизованих елементів функціонування системи. Реалізація цього принципу дає змогу скоротити часові, трудові і вартісні витрати на створення СЦПС за максимально можливого використання набутого досвіду у формуванні проектних рішень.

IV. Організаційно-штатна структура

Для забезпечення роботи системи централізованого пожежного спостерігання передбачається використати існуючу штатну чисельність МНС України.

V. Умови впровадження СЦПС

5.1. Важливим фактором для успішного втілення проекту є консолідація зусиль всіх сторін, що беруть участь у визначенні технічних вимог, технічному проектуванні і експлуатантами системи.

5.2. Весь проект можна поділити на декілька складових:

Організаційна складова

Технічна складова

Фінансова складова

Політична складова

5.3. Організаційна складова

Для успішного проведення проекту необхідно здійснити організаційні заходи. Серед них будуть такі:

Створення цільових робочих груп, що розроблятимуть вимоги до СЦПС;

Початок процесу визначення інтерфейсів сполучення СЦПС з іншими системами (системи оперативного реагування тощо);

Початок процесу вивчення інтерфейсів сполучення з геоінформаційними системами.

У рамках створення подібних робочих груп особливо важливо чітко визначати мету створення групи, перелік документів, що очікуються як результат роботи членів групи, терміни отримання цих документів.

5.4. Технічна складова

Технічні умови проведення проекту, в основному, дуже сильно залежатимуть від першої черги проекту: фази дослідної експлуатації або автоматизація певної невеликої кількості Головних управлінь МНС.

Технічну сторону реалізації проекту можна умовно поділити на такі складові частини:

Фаза розробки:

Розробка технічного завдання на створення СЦПС;

Розробка технічного проекту на створення СЦПС;

Розробка програмного забезпечення;

Тестування програмного забезпечення;

Фаза впровадження:

Визначення переліку Головних управлінь, що братимуть участь у першій черзі впровадження, побудова там локальних мереж, закупівля комп'ютерної техніки, підписання договорів з компаніями-постачальниками послуг Інтернет;

Встановлення програмного забезпечення автоматизованих робочих місць на комп'ютерній техніці у Головних управліннях і центральному апараті;

Навчання персоналу, що працює із СЦПС.

Всі наведені вище пункти можуть уточнюватись на фазі технічного проектування і впровадження системи.

5.5. Фінансова складова

Важливо зазначити, що однією з головних перешкод у реалізації проекту може стати відсутність фінансування. Отже, для успішного впровадження СЦПС у Міністерстві з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, необхідно забезпечити постійне безперервне фінансування робіт із створення і розгортання проекту.

5.6. Політична складова

Для запобігання потенційному гальмуванню проекту потрібно забезпечити повну прозорість прийняття проектних рішень. Для цього всі кроки мають бути обґрунтованими і доцільними.

Якщо для проведення проекту необхідно створювати робочі групи, як уже було зазначено вище, потрібно впевнитись, що перед ними поставлені конкретні цілі (перелік документів, що є результатом роботи груп) і терміни.

VI. Етапи втілення проекту

Проект планується виконувати наступним чином:

Рис 2. Етапи впровадження СЦПС

Розробка концепції системи

Йдеться, насамперед, про розробку цього документа і його погодження із спеціалістів МНС.

Розробка технічного завдання на систему

Для повноцінного втілення СЦПС, необхідно провести вивчення питання впровадження подібних систем у інших країнах, вивчити досвід пультових організацій, що працюють в Україні, адаптувати ці вимоги до потреб Міністерства, систематизувати і викласти відповідно до вимог чинного законодавства у вигляді технічного завдання.

Тривалість процесу - 1 місяць.

Погодження Технічного Завдання

Текст технічного завдання має погоджуватись з керівником проекту зі сторони МНС. Керівник проекту або члени команди керівника проекту ознайомлюються з цим документом і роблять висновок стосовно відповідності вимог, визначених у технічному завданні, з реальними потребами Міністерства.

У разі виникнення зауважень, текст документа змінюється його автором і погоджується керівником проекту.

Тривалість процесу - 2 тижні.

Технічне Проектування системи

Відповідно до вимог технічного завдання розробляється пакет технічної документації, згідно з якою буде розроблятись і впроваджуватись СЦПС. Документи, що входять до пакету, повністю регламентують схему функціонування системи, її внутрішні процеси та всі принципи і аспекти, пов'язані з розгортанням СЦПС у Головних управліннях, або зміною обсягу даних, що використовуються у системі.

Тривалість процесу - до 2 місяців.

Погодження технічного проекту

Керівник проекту погоджує пакет документів технічного проекту. У разі виникнення зауважень, вони погоджуються з автором технічного проекту, і останній вносить відповідні зміни до тексту документів технічного проекту.

Тривалість - 2 тижні.

Впровадження системи в дослідну експлуатацію

Дослідна експлуатація - це не обов'язковий, але дуже корисний процес, оскільки під час нього збирається інформація про всі недоліки СЦПС. Ця інформація передається Розробнику і він вносить відповідні зміни до тексту технічного проекту і, відповідно, до системи.

Перед переведенням системи у режим дослідної експлуатації визначається перелік об'єктів, на яких система буде розгорнута у цьому режимі.

Тривалість - до 3 місяців.

Підписання актів передачі у дослідну експлуатацію

Під час приймання системи у дослідну експлуатацію між МНС і Виконавцем підписується відповідний акт передачі системи у дослідну експлуатацію.

Тривалість - до 2 днів.

Навчання персоналу

Проводиться Розробником з метою підготовки користувачів системи. Програма навчання погоджується з МНС.

Доопрацювання системи на базі даних дослідної експлуатації

У разі проведення етапу дослідної експлуатації накопичується інформація стосовно труднощів або несправностей, які виникли під час користування у цьому режимі. Цей перелік передається Розробнику, який усуває всі вказані проблеми.

Тривалість - до 1 місяця.

Передача системи у практичне використання

Після проведення тестування системи відповідно до тексту технічного завдання, система передається у використання у повсякденному режимі.

СЦПС впроваджується у всіх Головних управліннях МНС.

Тривалість - до 2 тижнів.

Підписання актів передачі системи

Під час передачі системи у повсякденне використання, відповідно до вимог чинного законодавства України з Розробником підписуються акти приймання-передачі робіт і обладнання.

Проект вважається завершеним.

Тривалість - до 1 тижня.

Підписання договорів на технічний супровід і обслуговування системи

Відбувається після впровадження системи у повсякденне використання. Можуть бути підписаними окремі договори на супровід технічного устаткування і програмного забезпечення.

VII. Висновок

7.1. Впровадження СЦПС допоможе підвищити рівень безпеки на об'єктах спостерігання за рахунок більш швидкого сповіщення пожежних підрозділів про факти займання. Це зменшить потенційні майнові втрати населенням і підприємствами України, дасть можливість зберегти більше людських життів і збільшить відчуття безпеки у громадян.

Начальник Державного підприємства "Мобільний
рятувальний центр МНС України" С.Б.Лавриненко

Затверджено
Наказ МНС України
23.03.2011 N 290

Технічні вимоги
до програмного забезпечення системи
централізованого пожежного спостерігання
та до автоматизованого робочого місця
для прийому і оброблення
в автоматичному режимі сигналів про пожежу

I. Загальні відомості

Даний документ представляє собою технічні вимоги до програмного забезпечення системи централізованого пожежного спостерігання (СЦПС) та до автоматизованого робочого місця для прийому і оброблення в автоматичному режимі сигналів про пожежу (далі - "технічні вимоги").

Дані "Технічні вимоги" обов'язкові для врахування під час розроблення технічного завдання на систему централізованого пожежного спостерігання.

При розробці технічних вимог було:

Проаналізовано різні підходи до функціональності програмного забезпечення існуючих автоматизованих систем пожежного спостерігання, які забезпечують надійність доставки тривожних сповіщень, контроль за прийняттям цього сигналу диспетчером ОДС ОКЦ для опрацювання, ведення обліку об'єктів пожежного спостерігання, протоколювання інформаційних обмінів між підсистемами, передачу/отримання даних у відповідному форматі, забезпечення резервування функціональних модулів, оптимізації розподілу процесів формування та обробки інформації, оптимізації комплексної інформаційної структури.

Визначено основні технічні вимоги до програмного забезпечення, необхідний склад функціональних та транспортних модулів, розподіл інформації між єдиною базою даних СЦПС (ЄБД СЦПС) та регіональними сегментами ЄБД СЦПС, необхідні критерії формування тривожних сповіщень та їх форма для забезпечення оперативного опрацювання диспетчером ОДС ОКЦ і циклограма опрацювання тривожних сповіщень.

Повне найменування системи та її умовне позначення:

Повне найменування системи: система централізованого пожежного спостерігання.

Скорочена назва: система централізованого пожежного спостерігання. Умовне позначення системи: СЦПС

Структура технічних вимог:

Складовими частинами даних технічних вимог є:

опис складових СЦПС;

вимоги до програмного забезпечення СЦПС;

вимоги до програмного забезпечення автоматизованих робочих місць для прийому і оброблення в автоматичному режимі сигналів про пожежу;

вимоги до карток об'єктів протипожежного захисту, які зберігаються на сервері ЄБД СЦПС та регіональних сегментах ЄБД автоматизованої системи централізованого пожежного спостерігання.

1.1. Призначення програмного забезпечення системи централізованого пожежного спостерігання

Програмне забезпечення системи централізованого пожежного спостерігання (далі - СЦПС) призначене для виконання функцій її складових, спрямованих на забезпечення:

приймання сигналів про пожежу та їх обробка;

передачу сигналів про пожежу до системи оперативного реагування;

формування статистичних та звітних матеріалів (даних);

архівації сповіщень про пожежу та дій диспетчера ОДС ОКЦ під час оброблення тривожних сповіщень з можливістю відтворення подій в режимі реального часу та за його певний проміжок;

моніторингу каналів передачі даних і інтерфейсів мережевих додатків.

1.2. Підстави для розроблення технічних вимог

Технічні вимоги до програмного забезпечення системи централізованого пожежного спостерігання та до автоматизованого робочого місця для прийому і оброблення в автоматичному режимі сигналів про пожежу розроблені відповідно до наказу МНС від 27.05.2010 N НК-393.

Основою для розроблення "технічних вимог" є:

Закон України "Про пожежну безпеку" ( 3745-12 );

Закон України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах" ( 80/94-ВР );

постанова Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 р. N 373 "Правила забезпечення захисту інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах";

постанова Кабінету Міністрів України від 16 грудня 1999 р. N 2303 "Про створення Урядової інформаційно-аналітичної системи з питань надзвичайних ситуацій";

постанова Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 р. N 2030 "Про затвердження порядку обліку пожеж та їх наслідків";

ДК 019-2001. Державний класифікатор надзвичайних ситуацій;

ДСТУ pr EN 50136-1-1:2004. Системи передавання тривожних сповіщень та устаткування;

ДСТУ ISO 7240-1-2007. Системи пожежної сигналізації та оповіщування. Частина 1. Загальні положення, терміни та визначення понять;

ДСТУ ISO 8421-3:2007. Протипожежний захист. Словник термінів. Частина 3. Пожежна сигналізація та оповіщування.

II. Вимоги до програмного забезпечення системи
централізованого пожежного спостерігання

2.1. Складові системи централізованого пожежного спостерігання та загальні вимоги до них

Система централізованого пожежного спостерігання становить собою комплекс програмного забезпечення та технічних засобів автоматизації, призначений для прийому сповіщень про пожежу від пультів пожежного спостерігання, їх обробки і автоматизоване передавання їх у заданому вигляді до системи оперативного реагування.

Складовими частинами системи централізованого пожежного спостерігання є:

АРМ оператора СЦПС;

АРМ статистики;

АРМ адміністратора ЄБД;

АРМ конфігурування СЦПС;

Комунікаційне обладнання СЦПС;

Регіональний сегмент ЄБД СЦПС;

ЄБД СЦПС.

2.1.1. Загальні вимоги

Програмне забезпечення СЦПС повинно забезпечувати виконання всіх функцій і мати засоби організації всіх необхідних процесів оброблення, передавання та архівування даних в усіх регламентованих режимах функціонування.

Програмне забезпечення СЦПС повинно бути:

універсальним;

функціонально достатнім (повним);

надійним (СЦПС повинна автоматично зберегти всі дані та коректно завершити роботу програм без втрати даних);

адаптивним;

придатним до модернізації та масштабування;

модульним;

мати інтуїтивно зрозумілий для користувача інтерфейс;

захищеним від зовнішніх впливів;

інформувати персонал, що обслуговує систему, про неможливість документування або відновлення у разі виникнення відмов;

здійснювати документування усіх дій користувачів програмного забезпечення.

Програмне забезпечення повинно мати засоби діагностування технічних засобів СЦПС і контролювання достовірності інформації, що надходить.

Системне програмне забезпечення повинне базуватися на платформі, яка повинна забезпечити:

підтримку "клієнт-серверної" технології обробки даних;

розмежування доступу до системних ресурсів та даних;

резервування та захист інформації, (захист цілісності баз даних), підтримувати режими роботи з холодним/гарячим резервом.

Програмне забезпечення повинно розроблятися із застосуванням принципів структурного і модульного програмування. Кожна із задач, яка входить в систему повинна бути максимально незалежною від інших.

Вимоги до незалежності програмних засобів від засобів обчислювальної техніки, що використовуються, визначаються на стадії розроблення Технічного завдання.

Контроль якості програмних засобів, які розробляються, повинен бути забезпечений тестуванням та проведенням дослідної експлуатації.

2.1.2. Класифікація користувачів

Користувачами СЦПС є:

оперативно-черговий персонал (оператори СЦПС);

посадові особи МНС, Держпожбезпеки та ГУМНС в областях;

посадові особи служби технічного обслуговування СЦПС;

адміністратор системи.

2.1.3. Вимоги до функціональних характеристик

Програмне забезпечення СЦПС повинне забезпечувати:

гарантований прийом, автоматизовану обробку, контрольовану доставку сповіщень про пожежу до СЦПС і системи оперативного реагування;

моніторинг каналів передачі даних в СЦПС та можливість переключення в автоматичному режимі на резервний канал зв'язку у разі відмови одного з них;

сигналізацію про виявлену несправність в СЦПС, яка може негативно впливати на нормальну роботу системи;

можливість одночасної роботи двох та більше АРМ операторів СЦПС;

реалізацію механізмів реєстрації оператором СЦПС пультів пожежного спостерігання, реєстрації карток об'єктів пожежного спостерігання оператором СЦПС і авторизованим персоналом пультових організацій. Процедура реєстрації повинна відповідати правилам пожежного спостерігання;

розмежування доступу користувачів (згідно п. 2.1.1) до програмних комплексів (розмежування може бути виконано програмним: паролі, рівні доступу, інше та/або апаратним шляхом: зчитувачі, ключі, їх комбінації тощо);

ведення довідково-інформаційної бази даних;

реплікацію та відновлення (шляхом реплікації, у разі збою) інформації про пульти пожежного спостерігання, що працюють в Україні між ЄБД СЦПС і всіма Регіональними сегментами ЄБД в повному обсязі;

в автоматизованому режимі здійснювати реєстрацію пультів пожежного спостерігання та об'єктів пожежного спостерігання (з формуванням карток об'єктів);

перед початком роботи з ЄБД СЦПС здійснювати перевірку імені користувача та його коду доступу СЦПС;

під час роботи над корегуванням змісту ЄБД СЦПС, здійснювати контроль за виконуваними користувачем операціями відповідного до його прав доступу;

здійснювати встановлення відповідності адрес об'єктів пожежного спостерігання і пультів пожежного спостерігання до геоінформаційної системи;

формувати статистику по поставлених на спостерігання / відключених об'єктах пожежного спостерігання (з зазначенням причини відключення);

формувати статистику по зареєстрованих і знятих з реєстрації пультових організаціях і пультах пожежного спостерігання (з зазначенням причини зняття з реєстрації);

інформувати про спробу несанкціонованого доступу у разі виявлення спроб несанкціонованого втручання у систему.

2.1.4. Вимоги до надійності

Програмне забезпечення повинне:

бути стійким до хибних дій користувача (помилки у діях персоналу не повинні приводити до збоїв (відмов) у роботі програмного забезпечення СЦПС);

забезпечувати гарантований контроль вхідної та вихідної інформації;

забезпечувати час відновлення після відмови (збоїв) визначений ДСТУ 50136 частина 1,4.

2.1.5. Вимоги до лінгвістичного забезпечення

Для розробки і розвитку програмних засобів мають застосовуватись мови програмування високого рівня.

Для взаємодії користувача з технічними засобами повинен використовуватися стандартний графічний інтерфейс, який дозволяє використовувати програмне забезпечення з максимальною ефективністю. Елементи графічного інтерфейсу повинні відображати текст українською мовою. Взаємодія повинна бути орієнтована на використання 101-клавішної клавіатури та маніпулятора типу "миша". Елементи взаємодії користувачів з компонентами системи мають базуватись на стандартах для організації графічного інтерфейсу користувача в сучасних програмних засобах.

2.1.6. Вимоги до стандартизації та уніфікації

Програмне забезпечення розробляється на основі розповсюджених операційних систем, інструментальних засобів програмування і СУБД (система управління базами даних).

2.1.7. Вимоги до інформаційної безпеки

Процедура санкціонованого доступу до баз даних повинна бути розроблена, виходячи із вимог:

запобігання несанкціонованого внесення змін або знищення баз даних;

запобігання несанкціонованого використання інформації баз даних.

Технічні питання регламентованого доступу до інформації в базах даних можуть бути вирішені паролями, які оформлені через адміністратора СЦПС.

2.2. Вимоги до програмного забезпечення автоматизованого робочого місця для прийому і оброблення в автоматизованому режимі сповіщень про пожежу

Програмне забезпечення АРМ оператора СЦПС повинне забезпечувати:

прийом, реєстрацію, оброблення тривожних сповіщень (сигнал "Пожежа");

ініціювати і впроваджувати механізми контролю доступу до СЦПС і ЄБД СЦПС.

2.3. Вимоги до програмного серверного програмного забезпечення СЦПС

Серверне програмне забезпечення СЦПС повинне забезпечувати:

документування спроб несанкціонованого доступу у разі виявлення спроб несанкціонованого втручання у систему;

документування системних помилок, що надходять від підсистем;

автоматичне переключення між резервними вузлами у разі виходу резервованих вузлів із ладу;

надання механізмів централізованого конфігурування всіх підсистем.

III. Вимоги до дисципліни обмінів між складовими частинами СЦПС

3.1. Інформаційні потоки забезпечення гарантованої доставки та необхідної конвертації інформації

Для забезпечення необхідного функціонування СЦПС та опрацювання тривожних сповіщень (сигнал "Пожежа"), передача сигналів до СЦПС повинна здійснюватися по двох каналах зв'язку достатньої ємності різних операторів телекомунікації". У разі виходу з ладу основного каналу повинно здійснюватись автоматичне переключення на резервний канал зв'язку.

3.2. Вимоги до циклограми обмінів та опрацювання тривожних сповіщень

Вимоги до розподілу функцій між складовими частинами при опрацюванні тривожних сповіщень, циклограми обмінів та опрацювання тривожних сповіщень та вимог на підключення СЦПС до систем оперативного реагування визначаються Технічним завданням на побудову СЦПС.

3.3. Вимоги до формату карток об'єктів та територій.

Формат карток повинен бути визначеним Замовником і погоджений з Виконавцем на етапі Технічного Проектування.

IV. Вимоги до захисту інформації в СЦПС

Захист інформації на всіх рівнях СЦПС здійснюється з метою забезпечення визначеної для неї політики безпеки інформації шляхом:

попередження порушення конфіденційності, цілісності та доступності інформації та інформаційних, програмних і технічних ресурсів;

запобігання несанкціонованого використання інформації баз даних;

забезпечення спостереженості інформації шляхом контролю за діями користувачів елементів СЦПС, та реєстрації подій;

підтримання цілісності критичних ресурсів СЦПС.

Начальник Державного підприємства "Мобільний
рятувальний центр МНС України" С.Б.Лавриненко

Затверджено
Наказ МНС України
23.03.2011 N 290

Технічне завдання
на створення та впровадження системи
централізованого пожежного спостерігання

I. Загальні відомості

1.1. Повне найменування системи та її умовне позначення

Повне найменування системи: система централізованого пожежного спостерігання.

Скорочена назва: СЦПС.

1.2. Шифр теми або номер договору

Номер договору:

1.3. Найменування підприємств розробника та замовника система і їх реквізити

Головний розробник:

Замовник: Міністерство надзвичайних ситуацій України.

Адреса: 01030, Київ-30, вул. О.Гончара, 55-а.

1.4. Перелік документів, на підставі яких створюється система, ким і коли затверджені ці документи

Система створюється на підставі:

Закону України "Про пожежну безпеку" ( 3745-12 );

постанови Кабінету Міністрів України від 1 липня 2002 року N 870 "Про затвердження програми забезпечення пожежної безпеки на період до 2010 року";

Положення про Державну пожежну охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 року N 508;

Закон України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах" ( 80/94-ВР );

постанова Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 р. N 373 "Правила забезпечення захисту інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах";

ДСТУ pr EN 50136-1-1:2004. Системи передавання тривожних сповіщень та устаткування;

ДСТУ ISO 7240-1-2007. Системи пожежної сигналізації та оповіщування. Частина 1. Загальні положення, терміни та визначення понять;

постанова Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 р. N 2030 "Про затвердження порядку обліку пожеж та їх наслідків".

1.5. Планові терміни початку та кінця роботи по створенню системи

     Початок робіт: "___" ____________ 201_ р.
Закінчення робіт: "___" ____________ 201_ р.

1.6. Відомості про джерела і порядки фінансування робіт

Джерело фінансування робіт - Державний Бюджет України ( 2857-17 ).

1.7. Порядок оформлення і пред'явлення замовнику результатів робіт по створенню системи, по виготовленню на наладці окремих засобів

Результатом роботи є:

Зразок СЦПС

Комплект документації на СЦПС

Порядок виконання робіт здійснюється відповідно до вимог Законодавства України, вимог нормативних документів, ДСТУ, ДБН України, ГОСТ. Роботи з створення СЦПС виконуються поетапно. Етапність та перелік робіт відповідних етапів визначаються календарними планами (відомостями виконання). Договір може бути укладений на виконання робіт по одному, декількох або всіх етапів, або на створення окремої черги системи (мережі), якщо черговість передбачена технічним проектом.

До першого етапу відноситься:

розроблення технічної документація на АС;

розгортання (встановлення) Єдиної бази даних об'єктів спостерігання МНС;

встановлення на ОДС ОКЦ ГУ(У)МНС автоматизованих робочих місць диспетчера;

налагодження каналів зв'язку для передавання тривожних сповіщень;

підключення до ЄБД МНС пультів пожежного спостерігання з видачею відповідних посвідчень про реєстрацію.

До другого етапу відноситься підвищення надійності системи, шляхом:

встановлення регіональних сегментів єдиної бази даних об'єктів спостерігання МНС на базі ГУ(У) МНС в АР Крим, областях, містах Київ та Севастополь;

налагодження механізму одночасної передачі сигналу "пожежа" у дві адреси (точки доступу) ЄБД МНС та ГУ(У) МНС за територіальністю місцезнаходження об'єкта спостерігання.

Прийманню Замовником підлягають результати робіт виконання етапів. Про свою готовність до здачі робіт Виконавець письмово повідомляє Замовника. На підставі письмового повідомлення Виконавець створює комісію з приймання результатів робіт етапу. До складу комісії включаються представники Замовники, Виконавця (за погодження) та Користувача СЦПС (мережі). Приймання робіт здійснюється цією комісією. Результатом роботи комісії є Акт приймання етапу, або Акт приймання роботи в цілому для заключного етапу. Акт затверджується Замовником. Затверджений Замовником акт є підставою для оплати Виконавцю виконаних робіт.

Примітка. У процесі технічного проектування до зазначеного технічного завдання можуть бути внесені зміни та доповнення, що оформляються окремим документом, який затверджується таким же чином як дане технічне завдання.

II. Призначення і цілі створення системи

2.1. Призначення системи

Система призначена для підвищення швидкості реагування на пожежі, що виникають під час діяльності юридичних та фізичних осіб на території України, формування статистичних та звітних матеріалів.

2.2. Цілі створення системи

Головна ціль створення системи - раннє виявлення пожеж на об'єктах інфраструктури та сповіщення про них підрозділів МНС України для висилки бойових розрахунків до місця пожежі. Впровадження такої системи допоможе значно скоротити час виявлення і вільного розповсюдження пожежі, час прибуття пожежних підрозділів до місця пожежі, що в свою чергу, призведе до зменшення матеріальних збитків та людських жертв.

III. Характеристика об'єкта автоматизації

3.1. Скорочені відомості про об'єкт автоматизації або посилання на документи, що надають цю інформацію

Автоматизації підлягають всі Головні Управління МНС України, Центральний Апарат МНС України та Державний Департамент Пожежної Безпеки МНС України.

Центральний Апарат МНС України знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Гончара, 55-а.

Державний Департамент Пожежної Безпеки МНС України знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Круглоуніверситетська, 20/1.

Головні Управління МНС України знаходяться в обласних центрах, м. Києві, м. Севастополі і АР Крим.

3.2. Відомості про умови експлуатації об'єкта автоматизації і характеристики навколишнього середовища

3.2.1. Вимоги до приміщення, в яких розташоване обладнання автоматизованих робочих місць

Приміщення СЦПС повинні відповідати вимогам діючих норм та правил. Приміщення операторної зали, де розміщені робочі місця диспетчерів, повинно(ні) мати обмежений доступ сторонніх осіб, природне освітлення та бути забезпеченими:

штучним та аварійним освітленням;

природною вентиляцією;

основним та резервним джерелами живлення електрообладнання;

стаціонарним телефонним зв'язком;

засобами аудіо запису, що забезпечують запис телефонних та радіопереговорів з можливістю їх архівації і збереження протягом 1 місяця;

захисним заземленням та засобами захисту апаратури від розрядів блискавки;

первинними засобами пожежогасіння та пожежною сигналізацією.

3.2.2. Вимоги до приміщень, в яких розташоване серверне та телекомунікаційне обладнання

У приміщеннях, в яких встановлено серверне та телекомунікаційне обладнання, відповідно до ГОСТ 15150-69 повинні бути штучно створені кліматичні умови з параметрами:

температура навколишнього середовища від +10 C до + 35 C;

відносна вологість повітря не більше 80% при температурі +25 C;

атмосферний тиск від 650 мм рт. ст. до 800 мм рт. ст.;

Забезпечення у приміщеннях виконання кліматичних умов для експлуатації роботи обладнання не є предметом цієї роботи і покладається на Замовника.

3.2.3. Режим роботи об'єктів автоматизації

У складі об'єктів автоматизації є оперативно-диспетчерські служби, які працюють в режимі цілодобового чергування, відповідно до графіку роботи.

IV. Вимоги до системи

4.1. Вимоги до системи в цілому

4.1.1. Вимоги до структури і функціонуванню системи

Нижче наводиться базова схема, що відображає структуру побудови та функціонування СЦПС:

Рисунок 1. Базова схема побудови СЦПС

Технологічна ланка від об'єкта пожежного спостерігання до пульта пожежного спостерігання не є предметом цієї роботи, а регламентується діючими в Україні нормами та правилами. Структура єдиної бази даних визначається на стадії технічного проектування.

Перелік підсистем, їх призначення і основні характеристики, вимоги до кількості рівнів ієрархії і ступеню централізації системи

СЦПС повинна складатися з таких підсистем:

Підсистема маршрутизації (доставки) і прийому сповіщень про пожежу

Підсистема реєстрування пультів пожежного спостерігання і карток об'єктів пожежного спостерігання

Підсистема інтеграції з системою оперативного реагування

Підсистема резервування функцій СЦПС і регіонального розподілу Єдиної Бази Даних СЦПС

Підсистема забезпечення контрольованого доступу до карток об'єктів, що містяться в ЄБД СЦПС

Підсистема моніторингу каналів зв'язку

Підсистема архівації тривожних сповіщень

Підсистема документування дій оператора АРМ СЦПС

Підсистема управління СЦПС

Підсистема маршрутизації (доставки) і прийому сповіщень про пожежу

Підсистема повинна забезпечувати маршрутизацію (доставку) тривожних сповіщень до Регіонального сегменту ЄБД і ЄБД СЦПС (для забезпечення резервування сповіщення про пожежу), що надходять від пультів пожежного спостерігання по визначених каналах зв'язку. Сповіщення, що надходять до ЄБД СЦПС пересилаються до Регіонального сегменту ЄБД.

Підсистема реєстрування пультів пожежного спостерігання і карток об'єктів пожежного спостерігання

Підсистема повинна забезпечувати реалізацію механізмів реєстрації оператором СЦПС пультів пожежного спостерігання і карток об'єктів пожежного спостерігання за допомогою технології Web-доступу. Процедура реєстрації повинна відповідати правилам пожежного спостерігання.

Підсистема інтеграції з системами оперативного реагування

Підсистема повинна забезпечувати сполучення СЦПС з системами оперативного реагування по відповідним інтерфейсам, а саме:

Передачу сповіщення про пожежу в Систему Оперативно-Диспетчерського Управління для здійснення оперативного реагування та висилки бойових розрахунків пожежної охорони, та координації дій відомств, що повинні бути залученими до ліквідації пожежі та її наслідків.

Підсистема резервування функцій СЦПС і регіонального розподілу Єдиної Бази Даних СЦПС

Підсистема повинна забезпечувати:

Виконання вимог ДСТУ pr EN 50136-1 стосовно надійності СЦПС шляхом резервування функцій системи

Реплікацію та відновлення (шляхом реплікації, у разі збою) інформації про пульти пожежного спостерігання, що працюють в Україні між ЄБД СЦПС і всіма Регіональними сегментами ЄБД в повному обсязі

Регіональний розподіл інформації ЄБД СЦПС між регіональним сегментом ЄБД в частині об'єктів пожежного спостерігання, що знаходяться в межах юрисдикції конкретного (окремого) Головного Управління МНС

Регіональний розподіл статистичних даних ЄБД СЦПС між регіональним сегментом ЄБД в частині об'єктів пожежного спостерігання, що знаходяться в межах юрисдикції конкретного (окремого) Головного Управління МНС. Статистичні дані повинні бути присутні в наступних розрізах:

Реєстр об'єктів

Кількість підключених/відключених об'єктів, в тому числі за вказаний проміжок часу

Кількість спрацювань пожежної автоматики в частині пожежа / хибний виклик, в тому числі за вказаний проміжок часу

Кількість підключених об'єктів по видам пожежної автоматики, в тому числі за вказаний проміжок часу

Порівняння динаміки росту пожеж / хибних викликів, в тому числі за вказаний проміжок часу

Кількість об'єктів, які тимчасово зняті з пожежного спостерігання

Кількість об'єктів на яких зупинено технічне обслуговування пожежної автоматики

Резервування функцій взаємодії СЦПС з системою оперативного реагування

Підсистема забезпечення контрольованого доступу до карток об'єктів, що містяться в ЄБД СЦПС

Повинна забезпечувати контроль доступу до карток об'єктів за технологією Web-доступу шляхом видачі даних ідентифікації співробітника пультової організації в розрізі об'єктів, що їх приписано до конкретного пульта пожежного спостерігання, та оператора АРМ СОДУ в розрізі карток об'єктів, що знаходяться на спостеріганні в межах регіону (області) відповідальності цього СОДУ.

Під час реєстрації пульта пожежного спостерігання в ЄБД СЦПС, пультовій організації повинно надаватись конфіденційні ім'я користувача та код доступу.

Коди доступу повинні надаватись у два рівні. Верхній рівень доступу - надається начальнику пульта. Нижній рівень доступу отримують адміністратори пульта, які вводять до ЄБД СЦПС картки об'єктів. При цьому начальник пульта повинен мати можливість, у разі зміни персоналу, зупиняти права доступу нижнього рівня та реєструвати нові.

Підсистема моніторингу каналів зв'язку

Повинна забезпечувати контроль функціонування каналів зв'язку, по яких передаються сповіщення про пожежу на об'єкти автоматизації, відповідно до вимог ДСТУ IEC 60839-5-1-2003, ДСТУ IEC 60839-5-2, ДСТУ IEC 60839-5-4, ДСТУ CLS/TS 50136-4, ДСТУ pr EN 50136-1.

Підсистема архівації тривожних сповіщень

При надходженні сповіщення про пожежу підсистема повинна забезпечувати його архівацію з подальшим записом в журнал (протокол) подій з можливістю відновлення.

Підсистема документування дій оператора АРМ СЦПС

Повинна проводити документування (зберігання в архіві) послідовності дій оператора АРМ по опрацюванню тривожного сповіщення з можливістю відтворення подій за певний проміжок часу та в режимі реального часу.

Підсистема адміністрування СЦПС

Повинна забезпечувати можливість конфігурування системи в цілому і всіх її підсистем для їх безумовної роботи. Контроль доступу до підсистеми конфігурування має забезпечуватись згідно з існуючим регламентом доступу МНС. Конфігурування всіх підсистем, за умови достатньості прав доступу, може здійснюватись з одного АРМ. При цьому повинно здійснюватись документування дій користувача (з його ідентифікацією та часом втручання), що конфігурує систему.

Вимоги до способів і засобів зв'язку для інформаційного обміну між компонентами системи

Зв'язок між серверним обладнанням (за участю телекомунікаційного обладнання) ЄБД СЦПС, серверним обладнанням ЄБД СЦПС і АРМ СЦПС, серверним обладнанням ЄБД СЦПС та системами оперативного реагування повинен здійснюватись по внутрівідомчим IP-каналам МНС (основному і резервному) згідно з діючими регламентами передачі даних МНС.

Для передачі тривожних сповіщень можуть бути використані будь-які канали зв'язку за умови їх відповідності вимогам ДСТУ 50136-1.

Вимоги до характеристик взаємозв'язків системи, що створюється, з суміжними системами, вимоги до її сумісності, в тому числі покажчики способів обміну інформацією

Інтерфейси взаємодії СЦПС з системами оперативного реагування повинні бути визначеними Виконавцем на етапі Технічного Проектування та передаватися в єдиному форматі передачі даних SOS Access V3.

Вимоги до режимів функціонування системи

СЦПС повинен функціонувати у наступних режимах:

В автоматичному режимі в частині обміну даними (в т.ч. обмін квитками підтвердження каналу зв'язку) і мати можливість доставляння тривожного сповіщення на системи оперативного реагування

В автоматизованому режимі в частині оброблення тривожних сповіщень, запиту додаткової інформації по події

Система повинна забезпечувати безумовну працездатність у разі некваліфікованого втручання

Система повинна забезпечувати роботу в режимі навчання персоналу СЦПС

Технологічні та технічні умови реалізації режимів функціонування обґрунтовуються Розробником та погоджуються з Замовником системи на етапі робочого проекту.

Вимоги по діагностуванню системи

Діагностування системи повинно проводитись на трьох рівнях:

Централізоване (комплексне) діагностування системи в цілому (що стосується працездатності системи в розрізі функціонування підсистеми резервування функцій СЦПС і регіонального розподілу Єдиної Бази Даних СЦПС)

Діагностування системи в розрізі працездатності Регіонального сегменту ЄБД (автономне)

Діагностування системи в частині тестування передавання сповіщень по пожежі

Діагностування повинно влаштовуватись за наступними критеріями:

Повна готовність виконання покладених функцій

Обмежена здатність виконання покладених функцій

Збій системи

Перспективи розвитку, модернізації системи

Модернізація системи може здійснюватись у випадках морального старіння технічних засобів (серверного та мережевого обладнання) та у разі змін у нормативно-законодавчій базі.

4.1.2. Вимоги до кількості і кваліфікації персоналу системи та режиму його роботи

Вимоги до кількості персоналу (користувачів) АС

Експлуатація СЦПС повинна здійснюватись штатними посадовими особами на відповідних рівнях управління. На відповідних рівнях управління Замовником повинні бути створені штатні підрозділи здійснення технічної експлуатації СЦПС. Обґрунтування складу штатного підрозділу повинен здійснювати Виконавець разом із Замовником в ході виконання робіт з Технічного Проектування СЦПС.

Вимоги до кваліфікації персоналу, порядку його підготовки і контролю знань і навичок

Експлуатація СЦПС повинна здійснюватись підготовленими фахівцями в галузі експлуатації систем та засобів комунікації.

Адміністратори, що будуть експлуатувати та налагоджувати програмне забезпечення СЦПС, повинні мати спеціальні знання по адмініструванню СЦПС.

Виконавець повинен забезпечити користувачів СЦПС комплектом експлуатаційної документації для здійснення технічної експлуатації СЦПС.

Виконавець в ході виконання робіт з створення СЦПС повинен забезпечити проведення навчання посадових осіб штатних підрозділів, що здійснюють її технічну експлуатацію.

Вимоги до режиму роботи персоналу АС

Для здійснення безперебійної роботи СЦПС, на об'єктах автоматизації повинно бути забезпечено:

Цілодобове чергування операторів АРМ

Особа, що відповідає за налагодження і супровід СЦПС, введення карток об'єктів працює згідно режиму роботи об'єкта автоматизації

Режими роботи персоналу повинні відповідати Законодавству України

4.1.3. Показники призначення

СЦПС повинно забезпечувати:

Цілодобове безперебійне і гарантоване отримання та обробку сповіщень про пожежу від пожежної автоматики об'єктів спостерігання

У разі отримання сповіщення про пожежу повинно забезпечити передачу визначеної інформації до систем оперативного реагування для гарантованої висилки пожежних підрозділів (та інших відомчих груп реагування) до місця пожежі

Отримання посадовими особами довідок і звітів

Ступінь готовності системи до зміни застосування у разі зміни процесів та методів управління, відхилення параметрів об'єкта управління

У разі зміни процесів і методів управління під час створення СЦПС, зміни повинні бути врахованими у Доповненнях до цього Технічного Завдання і з укладанням Додаткової Угоди на виконання додаткових робіт: корегування документації і доопрацювання зразка СЦПС.

Припустимі межі модернізації і розвитку системи

У разі зміни процесів та методів управління після вводу в експлуатацію СЦПС повинна бути доопрацьована шляхом її модернізації за окремим Технічним Завданням і в рамках окремого договору. Процедура введення в експлуатацію системи зазначена вище.

Межі модернізації системи можуть визначатися в кожному конкретному випадку окремо з урахуванням вимог умов сьогодення.

В подальшому на систему можуть бути покладені завдання щодо візуалізації процесу гасіння пожежі, відслідковування розвитку пожежі, управління ланками ГДЗС та інші функції, що сприятимуть гасінню пожежі в найкоротший термін.

Вірогіднісно-часові характеристики, за яких зберігається цільове призначення системи

Вірогіднісно-часові характеристики не визначаються в рамках цього ТЗ.

4.1.4. Вимоги до надійності

Склад і кількісні значення показників надійності для системи в цілому і її підсистем

Показники надійності СЦПС повинні відповідати вимогам ДСТУ 50136-1 та складати не менше 99.8%. Показники доступності СЦПС повинні бути не нижче ніж значення зазначені в табл. 4 ДСТУ 50136-1

Вимоги до надійності технічних засобів і програмного забезпечення

Вимоги до надійності технічних засобів і програмного забезпечення визначаються їх розробниками та повинні складати не менше 10 років.

4.1.5. Вимоги до безпеки

Працівники, що задіяні під час монтажу, налагоджуванні, обслуговуванні, проведенні ремонтних робіт повинні пройти навчання у Держнаглядохоронпраці та мати допуск до роботи з системами і обладнанням, що знаходяться під електричною напругою.

Працівники, що задіяні у експлуатації системи, повинні пройти навчання з питань експлуатації системи, мати відповідний доступ та пройти навчання з питань охорони праці.

4.1.6. Вимоги до ергономіки і технічної естетики

Комунікаційне, серверне та інше обладнання СЦПС в ході виконання робіт не виготовляється і вимоги щодо ергономіки та технічної естетики забезпечуються відповідними Виробниками обладнання, що використовується.

Виконавець забезпечує розміщення комунікаційного, серверного та іншого обладнання СЦПС в приміщеннях і шафах відповідно до вимог з ергономіки по ГОСТ 12.2.049-80 і загальним вимогам з естетики відповідно до ГОСТ 24750-81.

4.1.7. Вимоги до транспортабельності для рухомих АС

Вимог до транспортабельності не висувається.

4.1.8. Вимоги до експлуатації, технічному обслуговуванню, ремонту і збереженню компонентів системи

Умови і регламент експлуатації, що мають забезпечуватись для використання технічних засобів (ТЗ) системи з заданими технічними показниками, в тому числі види і періодичність обслуговування ТЗ системи або допустимість роботи без обслуговування

СЦПС працює в режимі постійної готовності до застосування, без перерв на профілактичні заходи. Часткове вимкнення системи можливе виключно за умови активації гарячого/холодного резерву та проведення реплікації баз даних.

У разі виникнення критичного збою основної системи, повинно забезпечуватись переключення в автоматичному режимі на резервну систему. Організація що здійснює технічне обслуговування СЦПС (та має сертифікат або уповноваження Виробника і з якою Замовник або Користувач уклали відповідні угоди) повинна протягом 6 годин відновити працездатність основної системи. Обслуговуюча організація повинна мати резерв програмно-апатних комплексів. Кількість резерву визначається окремо та обґрунтовується у Технічному Проекті.

Порядок експлуатації, ремонту, технічного обслуговування СЦПС повинен відповідати вимогам Законодавства України, керівних документів СЦПС з експлуатації засобів автоматизації і зв'язку.

Експлуатація СЦПС повинна здійснюватись фахівцями спеціально введених штатних структурних підрозділів об'єктів автоматизації.

Вимоги до складу, розміщенню і умовам зберігання комплекту запасних виробів і приборів

Вимоги до складу комплекту запасних частин визначаються у Технічному проекті. Комплект запасних частин зберігається у обслуговуючої організації яка повинна забезпечити умови зберігання згідно вимог заводів виготовлювачів обладнання.

Вимоги до регламенту обслуговування

Регламент технічного обслуговування розробляється окремо та погоджується з МНС України.

4.1.9. Вимоги до захисту інформації від несанкціонованого доступу

Вимоги стосовно захисту інформації і обмеження доступу в СЦПС повинні бути викладені Замовником в окремому Технічному Завданні на створення Комплексної Системи Захисту Інформації. Роботи з створення КСЗІ СЦПС виконуються за окремою угодою додатково визначеною організацією, що має відповідну ліцензію після проведення відповідної експертизи.

Функціональність КСЗІ СЦПС повинна бути реалізована комплексом спеціалізованих програмно - технічних засобів, які проводять захист інформації та відповідних програмно - технічних ресурсів СЦПС.

Процедура санкціонованого доступу до баз даних повинна бути розроблена, виходячи із вимог:

запобігання несанкціонованого внесення змін або знищення баз даних;

запобігання несанкціонованого використання інформації баз даних.

Технічні питання регламентованого доступу до інформації в базах даних можуть бути вирішені паролями, які оформлені через спеціально уповноважених адміністраторів баз даних.

Захист інформації на всіх рівнях СЦПС здійснюється з метою забезпечення визначеної для СЦПС політики безпеки інформації шляхом створення КСЗІ для:

попередження порушення конфіденційності, цілісності та доступності інформації з обмеженим доступом та захисту інформаційних, програмних і технічних ресурсів;

розмежування доступу користувачів СЦПС до інформації яка потребує захисту від несанкціонованого внесення змін або знищення баз даних;

запобігання несанкціонованого використання інформації баз даних;

забезпечення спостереженості інформації шляхом контролю за діями користувачів елементів СЦПС, та реєстрації подій які мають відношення до безпеки інформації;

підтримання цілісності критичних ресурсів СЦПС;

забезпечення управління засобами КСЗІ СЦПС та контролю за її функціонуванням.

Технічне завдання на створення КСЗІ в СЦПС розробляється окремо, згідно з вимогами НД ТЗІ 3.7-001-99 "Методичні вказівки щодо розробки технічного завдання на створення комплексної системи захисту інформації в автоматизованій системі" та погоджене з Держспецзв'язку України. Повний перелік загроз до інформації та їх можливий вплив на основні властивості інформації, яка обробляється в СЦПС, повинний бути наведений у розроблених за результатами аналізу умов функціонування СЦПС, моделі загроз та моделі порушника, що входять до складу технічної документації на КСЗІ.

4.1.10. Вимоги до збереження інформації при аваріях

У разі зникнення електричного струму на об'єктах СЦПС повинна бути забезпечена відновлення електроживлення з додаткових джерел без впливу на працеспроможність СЦПС, тобто автоматичне переключення на альтернативні джерела електроживлення без втрат інформації в системі.

Якщо відновити електроживлення з технічних причин не можливо, СЦПС повинна автоматично зберегти всі дані на коректно завершити роботу без втрати даних.

Захист даних при аваріях технічних засобів автоматизації

Для зберігання інформації СЦПС використовує сервери Баз Даних, що забезпечують:

Виконання файлових операцій у вигляді окремих транзакцій з веденням журналу транзакцій з можливістю відкату / завершення у будь-який момент

Можливість використання відмовостойкого масиву жорстких дисків (RAID)

Можливість резервного копіювання даних (на магнітну стрічку і/або інші носії)

Можливість підключення інтелектуальних, програмно-керованих джерел безперервного живлення, що дозволяють автоматично безаварійно зупиняти сервер у випадках збоїв в мережі електропостачання

Контроль, зберігання, оновлення та відновлення даних

Контроль вхідних даних, що надходять до СЦПС відбувається в момент їх вводу в систему.

Відновлення даних ЄБД СЦПС і Регіонального сегменту ЄБД відбувається с систем, що забезпечують гаряче/холодне резервування функцій і/або:

Відновлення ЄБД СЦПС відбувається з всіх Регіональних сегментів ЄБД

Відновлення Регіонального сегменту ЄБД відбувається з ЄБД СЦПС з урахуванням принципу регіональної відповідності даних, згідно з вимогами, що описані в цьому ТЗ

4.1.11. Вимоги до захисту від впливу зовнішніх факторів

Живучість і стійкість до зовнішніх впливів повинна забезпечуватись за рахунок наявності гарячих/холодних резервів компонентів системи, резервування даних Регіональних сегментів ЄБД у ЄБД СЦПС, та навпаки - всі Регіональні сегменти ЄБД вкупі містять дані об'єму ЄБД СЦПС. Також, періодично повинне здійснюватись резервне копіювання даних на зовнішні носії.

4.1.12. Вимоги до патентної чистоти

СЦПС повинна включати до свого складу тільки ті програмні або апаратні елементи, по яких немає обмежень використання в межах України.

Якщо в рамках Технічного Проекту буде з'ясовано, що СЦПС має бути сполучена з іншою системою з використанням протоколу або алгоритму обміну, для якого діють обмеження в Україні, дозвіл на застосування такого протоколу або алгоритму повинен отримуватись в компетентних органах перед реалізацією інтерфейсу сполучення та введенням в експлуатацію.

4.1.13. Додаткові вимоги

Вимоги до оснащення системи приладами для навчання персоналу (тренажерами, іншими приладами аналогічного призначення) і документацією до них

СЦПС повинна забезпечувати можливість роботи в режимі підготовки (навчання) персоналу до практичної роботи. Цей режим призначений для якісної підготовки операторів АРМ для виконання своїх посадових інструкцій у складі чергових змін.

4.2. Вимоги до функцій (задач), що їх виконує система

Перелік функцій, задач або їх комплексів (в тому числі тих, що забезпечують взаємодію частин системи), що підлягають автоматизації

Підсистема маршрутизації (доставки) і прийому сповіщень про пожежу повинна виконувати наступні функції:

Приймати сповіщення про пожежу від пультів пожежного спостерігання (з урахуванням ДСТУ EN 54-21:2009 і ДСТУ 50136-4);

Реєструвати отриманих сповіщень про пожежу в ЄБД СЦПС;

Миттєве (відразу після отримання) резервне дублювання отриманого в ЄБД СЦПС сповіщення про пожежу в Регіональний сегмент ЄБД, якщо Регіональний сегмент ЄБД не отримував цього сповіщення. При цьому порівняння сповіщень має відбуватись за унікальним номером сповіщення, що його зазначено в тілі сповіщення;

Миттєве (відразу після отримання) резервне дублювання отриманого в Регіональному сегменті сповіщення про пожежу в ЄБД СЦПС, якщо ЄБД СЦПС не отримував цього сповіщення. При цьому порівняння сповіщень має відбуватись за унікальним номером сповіщення, що його зазначено в тілі сповіщення;

Ідентифікувати в геоінформаційній системі місця події, з якої надійшло сповіщення про пожежу;

Формувати статистики по подіях, стосовно яких надходили сповіщення про пожежу;

Інформувати персонал, що обслуговує систему, про збій у разі неможливості приймати сповіщення про пожежу.

Підсистема реєстрування пультів пожежного спостерігання і карток об'єктів пожежного спостерігання повинна виконувати наступні функції:

Здійснювати в автоматизованому режимі (за участю користувача) реєстрацію пультів пожежного спостерігання та об'єктів пожежного спостерігання (з формуванням карток об'єктів);

Перед початком внесення змін до ЄБД СЦПС (пультів пожежного спостерігання і карток об'єктів) здійснювати перевірку імені користувача та його коду доступу СЦПС;

Під час роботи над корегуванням змісту ЄБД СЦПС, здійснювати контроль за виконуваними користувачем операціями відповідного до його прав доступу;

Здійснювати встановлення відповідності адрес об'єктів пожежного спостерігання і пультів пожежного спостерігання до адрес геоінформаційної системи;

Формувати статистику по поставлених на спостерігання / відключених об'єктах пожежного спостерігання (з зазначенням причини відключення);

Формувати статистику по зареєстрованих і знятих з реєстрації пультових організаціях і пультах пожежного спостерігання (з зазначенням причини зняття з реєстрації);

Інформувати персонал, що обслуговує систему, про спробу несанкціонованого доступу у разі виявлення спроб несанкціонованого втручання у систему.

Підсистема інтеграції з системами оперативного реагування повинна виконувати наступні функції:

Повторювати здійснення в автоматичному режимі передачі сповіщення про пожежу в системи оперативного реагування до отримання відповіді про прийняття цього сповіщення відповідними системами;

Інформувати персонал, що обслуговує систему, про аварію у разі неможливості доставки сповіщень про пожежу в системи оперативного реагування. Кількість доставки сповіщень визначається на етапі Технічного Проектування.

Підсистема резервування функцій СЦПС і регіонального розподілу Єдиної Бази Даних СЦПС повинна виконувати наступні функції:

Здійснювати активне резервування всіх функцій СЦПС;

У разі виявлення проблем у виконанні технічних функцій СЦПС, інформувати про аварію та здійснювати автоматичних перехід на гарячий резерв;

У разі неможливості переходу на гарячий резерв, ініціювати збереження всіх даних СЦПС на даному вузлі та інформувати персонал, що обслуговує систему, про збій;

Розподіл даних ЄБД СЦПС за наступним принципом:

Дані пультових організацій (пультів пожежного спостерігання) реплікуються з ЄБД СЦПС в повному обсязі на всі Регіональні сегменти ЄБД;

Дані об'єктів пожежного спостерігання (включаючи плани об'єктів та інші дані) реплікуються з ЄБД СЦПС на відповідний Регіональний сегмент ЄБД, до юрисдикції Головного Управління МНС якого відносяться ці об'єкти.

Підсистема забезпечення контрольованого доступу до карток об'єктів, що містяться в ЄБД СЦПС повинна виконувати наступні функції:

Надавати можливість доступу (з метою ознайомлення і редагування) до карток об'єктів пожежного спостерігання персоналу пультових організацій за технологією Web-доступу відповідно до прав доступу користувачів;

Надавати можливість доступу з правами ознайомлення операторам систем оперативного реагування за технологією Web-доступу відповідно до прав доступу цих операторів;

Формувати статистику по поставлених на спостерігання / відключених об'єктах пожежного спостерігання (з зазначенням причини відключення);

Під час роботи над корегуванням змісту ЄБД СЦПС, здійснювати контроль за виконуваними користувачем операціями відповідного до його прав доступу;

Інформувати персонал, що обслуговує систему, про спробу несанкціонованого доступу у разі виявлення спроб несанкціонованого втручання у систему.

Підсистема моніторингу каналів зв'язку повинна виконувати наступні функції:

Контролювати працездатність всіх каналів зв'язку, що використовуються СЦПС;

Переводити систему на використання резервних каналів зв'язку у разі неможливості передачі даних по основних каналах зв'язку;

Інформувати персонал, що обслуговує систему, про відмову каналів зв'язку у разі неможливості використання будь-якого каналу зв'язку.

Підсистема архівації тривожних сповіщень має виконувати наступні функції:

Здійснювати зберігання в архіві отриманих сповіщень про пожежу;

Уможливлювати відновлення на АРМі оператора СЦПС сповіщень про пожежу із архіву в автоматизованому режимі, з урахуванням прав доступу користувача на здійснення такого відновлення;

Інформувати персонал, що обслуговує систему, про неможливість архівації сповіщень про пожежу або їх відновлення у разі виявлення проблем.

Підсистема документування дій оператора АРМ СЦПС повинна виконувати наступні функції:

Здійснювати документування всіх дій користувачів СЦПС для їх автоматизованого відновлення;

Відображати журнал дій користувачів на АРМі оператора СЦПС по обраній події (отриманому сповіщенню про пожежу), що відкрита та обробляється;

Уможливлювати відновлення (відповідно до прав доступу на здійснення такого відновлення) на АРМі оператора СЦПС дій оператора СЦПС по опрацюванню сповіщенню про пожежу, що його було отримано і документовано у минулому;

Інформувати персонал, що обслуговує систему, про неможливість документування або відновлення у разі виникнення таких проблем.

Підсистема конфігурування СЦПС має виконувати наступні функції:

Надавати інструменти конфігурування СЦПС в розрізі налаштування таких параметрів:

Параметрів роботи з носіями інформації (вибір носія, вибір директорії і т.п.);

Параметрів мережевих пристроїв (мережеві інтерфейси, мережеві адреси, резервні мережеві адреси, параметри маршрутизації, і т.п.);

Параметрів роботи з СУБД (дані доступу до баз і таблиць даних, режими реплікації даних, джерела реплікації даних, і т.п.);

Параметрів роботи з даними (Відповідність об'єктів системних даних СЦПС до таблиць даних, назви об'єктів і полів даних, і т.п.);

Параметрів сполучення з системами оперативного реагування (Протоколи даних, використані поля даних, відповідність полів даних протоколів до полів системних даних СЦПС, і т.п.);

Ролі користувачів СЦПС (Назви ролей, дозволи доступу до даних ЄБД СЦПС, дозволи доступу до функцій на елементів графічних інтерфейсів АРМ, і т.п.);

Інших параметрів;

Здійснювати документування дій по реконфігурації СЦПС або підсистем з зазначенням часу реконфігурування і особи, що його здійснювала.

Часовий регламент реалізації кожної функції, задачі або комплексу задач

Терміновий регламент реалізації всіх функцій та задач зазначається в Технічному Проекті.

Вимоги до якості реалізації кожної функції (задачі або комплексу задач), до форми надання вихідної інформації, характеристики необхідної точності і часу виконання, вимоги одночасності виконання групи функцій

Вимог по цьому пункту не висувається.

4.3. Вимоги до видів забезпечення

Вимоги до математичного забезпечення системи

Вимог стосовно використання конкретних математичних алгоритмів, методів і систем моделювання, крім тих, що зазначені в стандартах і рекомендаційних документах, на які є посилання в змісті цього ТЗ, не висувається.

Необхідність і рішення щодо визначення для використання окремих математичних алгоритмів, методів і систем моделювання, приймаються на етапі Технічного Проектування.

Вимоги до інформаційного забезпечення системи

Вимоги до складу, структури і способам організації даних в системі

Дані в СЦПС мають бути структуровані за принципами, що дозволяють:

Додавання нових полів даних до об'єктів системних даних;

Легке встановлення відповідностей між системними даними СЦПС і даними, у тому вигляді, в якому вони зберігаються в ЄБД.

Вимоги до інформаційного обміну між компонентами системи

Дані, якими обмінюються компоненти СЦПС повинні бути структуровані у вигляді об'єктів (структур) згідно з їх функціональним призначенням для забезпечення можливостей до:

Їх збереження у разі здійснення покрокової відладки роботи СЦПС;

Ручного внесення змін до збережених у режимі відладки даних для їх передачі у компонент призначення і здійснення наступного кроку обробки.

Вимоги до інформаційної сумісності з суміжними системами

Для забезпечення можливості використання інтерфейсів сполучення СЦПС з системами оперативного реагування і/або геоінформаційними системами, СЦПС повинне включати до складу інструменти і бібліотеки, що дозволяють у рамках окремого інтеграційного проекту розробити і втілити нові протоколи сполучення СЦПС з зазначеними системами або розширити об'єм інформації, що передається та приймається (розширити кількість, обсяг і призначення полів даних протоколів сполучення).

Вимоги по використанню загальнодержавних і зареєстрованих державних, галузевих класифікаторів, уніфікованих документів і класифікаторів, що діють на підприємстві

Під час розробки системи повинен використовуватись Державний класифікатор надзвичайних ситуацій ДК 019-2010.

Вимоги по використанню систем управління базами даних

Системи управління базами даних, що використовуються в СЦПС, повинні:

Підтримувати реплікацію даних між ЄБД СЦПС і Регіональними сегментами СЦПС;

Вести журнал змін таблиць даних для їх резервного відновлення у разі збою;

Підтримувати внесення змін до таблиць даних згідно з транзакційним принципом;

Підтримувати використання збережених процедур.

Визначення СУБД повинно бути проведено на етапі Технічного Проектування.

Вимоги до структури процесу збору, обробки, передачі даних у системі і представлення даних

Збір і обробка даних компонентами, що втілюють функціональність СЦПС, повинні здійснюватись зі збереженням даних проміжних розрахунків у базі даних для їх відновлення у разі збою системи.

Конкретні процедури збереження таких даних повинні бути запропоновані у Технічному Проекті.

Інтерфейс сполучення програмного забезпечення з Системами Управління Базами Даних повинен реалізовуватись з використанням синтаксису SQL-92 і/або SQL:1999.

Вимоги до захисту даних від руйнування при аваріях і збоях в електроживленні системи

Збереження даних обробки має здійснюватись у відповідності до вимог попередніх пунктів цього ТЗ.

Конкретні процедури відновлення таких даних мають враховуватись в рамках Технічного Проекту.

Вимоги до контролю, збереження, оновлення і відновлення даних

Відновлення даних після збою має здійснюватись у відповідності до вимог попередніх пунктів цього ТЗ.

Конкретні процедури відновлення таких даних мають враховуватись в рамках Технічного Проекту.

Вимоги до лінгвістичного забезпечення системи

Інтерфейси користувачів СЦПС повинні бути виконані Українською мовою. Дані, що вводяться в СЦПС або оброблюються СЦПС можуть бути представлені на різних мовах в стандарті Unicode 3.0.

Вимоги до програмного забезпечення системи

Програмні компоненти серверної частини СЦПС мають бути побудовані за модульному принципом. Серверні програмні компоненти системи можуть інсталюватись окремо один від одного.

Вимоги до незалежності програмних засобів від Засобів Обчислювальної Техніки (ЗОТ) і операційної середи

Програмне забезпечення повинно бути представлене у вигляді виконуваного операційною системою коду.

Окремі некритичні програмні компоненти можуть бути виконані у вигляді програмних сценаріїв, що виконуються інтерпретаторами.

Вимоги до якості програмних засобів, а також до засобів їх забезпечення і контролю

Програмний код СЦПС повинен бути реалізованим та настроїним таким чином:

Не містити ділянок коду, що викликають появу рекурентних або статичних витоків пам'яті;

Не викликати системних помилок, що призводять до часткового або повного виходу з ладу компонентів СЦПС.

Вимоги до необхідності узгодження засобів, що розробляються з фондом алгоритмів і програм

Елементи програмного коду, що здійснюють обробку даних за стандартними алгоритмами, повинні бути виконаними (скомпонованими) у вигляді окремих бібліотек, окрім критичних до швидкості виконання ділянок коду.

Вимоги до технічного забезпечення

Вимоги до технічних засобів, у тому числі до видів комплексів технічних засобів, програмно-технічних комплексів і інших виробів, що можуть використовуватись у системі

Серверне і мережеве обладнання має відповідати діючим вимогам УкрСЕПРО до серверів та мережевого обладнання та ДСТУ 50136-4.

Інші вимоги до технічного забезпечення СЦПС мають визначатись в Технічному Проекті.

Вимоги до функціональних, конструктивних і експлуатаційних характеристик засобів технічного забезпечення системи

Серверне і телекомунікаційне обладнання повинно бути виконане у варіанті для монтажу у серверних шафах. Обладнання, яке не постачається у варіантах для монтажу в серверних шафах має поставлятись у комплекті з полицями для монтажу в серверних шафах.

Вимоги до функціональних, конструктивних і експлуатаційних характеристик засобів технічного забезпечення системи визначаються та обґрунтовуються у Технічному Проекті.

Вимоги до метрологічного забезпечення

Вимоги до метрологічного забезпечення не висуваються.

Вимоги до організаційного забезпечення

Вимоги до структури і функцій підрозділів, що приймають участь у функціонуванні системи або забезпечують експлуатацію

Структура підрозділів об'єктів автоматизації визначається в рамках існуючої штатної чисельності і повинна передбачати наявність персоналу з:

Обмеженого технічного налаштування СЦПС (окрім функцій, що їх покладено на обслуговуючі організації);

Прийому і обробки сповіщень про пожежу;

Реєстрації пультів пожежного спостерігання і об'єктів пожежного спостерігання (згідно з вимогами правил з пожежного спостерігання);

Видачі даних доступу до ЄБД СЦПС за технологією Web-доступу;

Архівації даних і відновлення системи;

Навчання персоналу.

Вимоги до захисту від помилкових дій персоналу системи

Графічні інтерфейси СЦПС повинні бути толерантними до користувача і уможливлювати виправляти помилкові дії шляхом підтвердження або відмови у виконанні дії.

Вимоги до методичного забезпечення системи

Вимоги до методичного забезпечення системи формуватимуться на етапах розробки Технічного Проекту та Дослідної Експлуатації.

V. Склад робіт по створенню системи

Розробка та впровадження СЦПС виконується з урахуванням наступних етапів:

------------------------------------------------------------------
| Етап | Виконавець | Перелік документів | Примітки |
|--------------+-------------+---------------------+-------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|--------------+-------------+---------------------+-------------|
|Розробка |Державний |ТЗ на створення СЦПС | |
|Технічного |Департамент | | |
|Завдання |Пожежної | | |
|на СЦПС |Безпеки МНС | | |
| |України | | |
|--------------+-------------+---------------------+-------------|
|Розробка |Виконавець |Комплект документації| |
|Технічного | |ТП на створення СЦПС | |
|Проекту | |згідно переліку, який| |
|на СЦПС | |затверджується | |
| | |Замовником. Акт | |
| | |прийняття етапу | |
|--------------+-------------+---------------------+-------------|
|Розробка |Виконавець |Комплект | |
|робочої | |конструкторської, | |
|документації | |програмної, | |
|на СЦПС | |експлуатаційної | |
| | |документації згідно з| |
| | |переліком. Програма | |
| | |і методика попередніх| |
| | |випробувань. Програма| |
| | |дослідної | |
| | |експлуатації. Акт | |
| | |прийняття етапу | |
|--------------+-------------+---------------------+-------------|
|Створення |Виконавець |Акт виконання | |
|СЦПС, | |монтажних робіт, | |
|проведення | |Акт виконання | |
|попередніх | |пусконалагоджувальних| |
|випробувань | |робіт. Акт і | |
| | |протоколи попередніх | |
| | |випробувань | |
|--------------+-------------+---------------------+-------------|
|Проведення |Виконавець, |Акт проведення |За період |
|навчання |МНС України |навчання |дослідної |
|користувачів | |користувачів. |експлуатації |
|СЦПС. | |Акти проведення |здійснюється |
|Проведення | |дослідної |наповнення |
|дослідної | |експлуатації |ЄБД СЦПС |
|експлуатації | | | |
|СЦПС | | | |
|Виконавцем | | | |
|--------------+-------------+---------------------+-------------|
|Проведення |МНС України, |Акт і протоколи | |
|приймальних |Виконавець |випробувань | |
|випробувань | | | |
|СЦПС | | | |
|--------------+-------------+---------------------+-------------|
|Проведення |МНС України, |Акти проведення |За період |
|дослідної |Виконавець |дослідної |дослідної |
|експлуатації | |експлуатації |експлуатації |
|СЦПС | | |здійснюється |
|Замовником | | |наповнення |
| | | |ЄБД СЦПС |
|--------------+-------------+---------------------+-------------|
|Введення в |МНС України, |Акти вводу в | |
|експлуатацію і|Виконавець |експлуатацію системи,| |
|постановка | |Угода на технічне | |
|системи на | |обслуговування і | |
|бойове | |супровід СЦПС | |
|чергування | | | |
------------------------------------------------------------------

VI. Порядок контролю та приймання системи

6.1. Процес розробки СЦПС контролюється Замовником за участю залучених технічних фахівців.

Для забезпечення виконання розробки та випробування СЦПС здійснюються наступні заходи:

До початку розробки та на етапі формування технічного проекту Замовник передає виконавцю матеріали та дані про об'єкт автоматизації, що стосуються СЦПС;

Замовник забезпечує виконавця робіт можливістю користування нормативними матеріалами МНС України, що стосуються процесу розробки СЦПС, а також інформує виконавця у разі появи змін до них;

Виконавець зобов'язаний інформувати Замовника про хід виконання робіт і проблеми, що виникають у процесі розробки;

Замовник має право залучати відповідного спеціаліста для оперативного контролю здійснення розробки технічного проекту;

Замовник забезпечує відповідні умови для проведення випробувань СЦПС на базі об'єктів автоматизації;

У разі створення Замовником робочої групи з розробки та експертної оцінки технічного проекту, до її складу обов'язково включається співробітник Виконавця.

Терміни виконання етапів визначаються календарним планом договору, план-графіком виконання ДКР.

6.2. За результатом виконання етапів Виконавець надає Замовнику Повідомлення про свою готовність до здачі етапу. Виконаний етап приймається Замовником, який призначає комісію своїм наказом. Підсумковим документом роботи комісії є Акт приймання, що затверджується Замовником.

За результатами приймання етапу при необхідності Виконавець складає План-графік усунення зауважень та реалізації рекомендацій, який затверджується Замовником.

6.3. СЦПС повинна пройти попередні випробування та дослідну експлуатацію. Для проведення випробувань Виконавець робіт з побудови СЦПС розробляє Програму і методику попередніх випробувань, Програму дослідної експлуатації.

Для проведення попередніх випробувань СЦПС призначається комісія. Склад комісії з проведення попередніх випробувань СЦПС погоджується з Замовником. Результати випробувань оформляються протоколами та Актами. Позитивний результат попередніх випробувань є підставою для початку дослідної експлуатації СЦПС Виконавцем.

6.4. Для проведення Виконавцем дослідної експлуатації залучаються фахівці Замовника, які повинні пройти відповідний курс навчання. Навчання фахівців Замовника проводить Виконавець за розробленою їм Програмою навчання, яка повинна бути затверджена Замовником.

6.5. Приймальні випробування проводить Замовник за участю Виконавця. Для проведення приймальних випробувань Замовник створює комісію. Результатом роботи комісії є Акт і протоколи випробувань. При умові позитивних результатів приймальних випробувань СЦПС передається в дослідну експлуатацію, яку проводить Замовник.

6.6. СЦПС може створюватись (розгортатись) чергами. Склад кожної черги може уточнюватись випуском Доповнення до цього Технічного завдання та окремими договорами (додатковими угодами).

VII. Вимоги до складу робіт по підготовці
об'єкта автоматизації до впровадження системи

7.1. Будівельна підготовка приміщень об'єктів автоматизації до впровадження системи покладається на Замовника.

7.2. На Замовника робіт покладається виконання кліматичних умов в приміщеннях.

7.3. Навчання користувачів повинен на договірних умовах провести Виконавець.

VIII. Вимоги до документування

8.1. Комплект документації визначається переліком документації, який повинен розроблятися на етапі технічного проектування і складатися з:

Проектна документація на СЦПС;

Організаційно-технічна, конструкторська та експлуатаційна документація на СЦПС.

8.2. За своїм складом та змістом розроблена документація повинна відповідати вимогам Законодавства України, нормативним документам МНС України, ГОСТ, ДСТУ.

8.3. Повний перелік необхідної документації визначається розробником на етапі технічного проектування і погоджується із Замовником.

З Рисунками 1, 2, Рисунком 1 можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Начальник Державного підприємства "Мобільний
рятувальний центр МНС України" С.Б.Лавриненко