ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
01 червня 2011 року
м. Київ
Справа N К-38270/10
Про зобов’язання вчинити дії
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: судді-доповідача Бим М.Є.
суддів: Гончар Л.Я.,
Калашникової О.Ю.,
Конюшка К.В.,
Харченка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою представника Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 21 квітня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 5 листопада 2010 року у справі N 2а-157/2009 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Оздоровчий табір "Лідер" до Київського міського голови про зобов’язання вчинити дії, -
встановила:
4 лютого 2009 року ТОВ "Оздоровчий табір "Лідер" звернулось до суду з позовом до Київського міського голови Черновецького Л.М. про зобов’язання підписати рішення X сесії IV скликання Київської міської ради від 7 липня 2005 року про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "Оздоровчий табір "Лідер" в довгострокову оренду на 25 років земельної ділянки площею 2,63 га для експлуатації та обслуговування позашкільного закладу освіти - дитячо-юнацького оздоровчого табору по АДРЕСА_1.
Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 21 квітня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 5 листопада 2010 року, позов задоволено.
В касаційній скарзі представник Київського міського голови Черновецького Л.М. просить скасувати зазначені судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
В запереченнях на касаційну скаргу ТОВ "Оздоровчий табір "Лідер" просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення, як законні та обґрунтовані, без змін.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Суд першої інстанції задовольняючи позов та зобов’язуючи міського голову Черновецького Л.М. підписати рішення міської ради від 7 липня 2005року про передачу ТОВ "Оздоровчий табір "Лідер" в оренду на 25 років земельної ділянки площею 2,63 га, з яким погодився апеляційний суд, мотивував судове рішення тим, що позивач 06.05.2004 р. звернувся до Київського міського голови з клопотанням про оформлення права користування спірною земельною ділянкою, у передбаченому чинним законодавством порядку було розроблено документацію з землеустрою та підготовлено проект рішення Київської міської ради про надання позивачу в оренду земельної ділянки, 07.07.2005 р. на X сесії IV скликання міської ради було прийнято відповідне рішення про передачу позивачу в оренду на 25 років земельної ділянки площею 2,63 га по АДРЕСА_1 в м. Києві, яке на даний час міським головою не підписано.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України з такими висновками судів не погоджується з огляду на нижченаведене.
Згідно положень частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Предметом спору у даній справі є бездіяльність Київського міського голови Черновецького Л.М. щодо не підписання рішення Київської міської ради від 7 липня 2005 року про передачу ТОВ "Оздоровчий табір "Лідер" в довгострокову оренду на 25 років земельної ділянки площею 2,63 га.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунктом 27.1. Регламенту Київської міської ради, затвердженого рішенням Київради від 28.11.2002 N 102/262 (який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що після прийняття рішення Київрадою відповідна постійна комісія Київради у десятиденний термін після пленарного засідання сесії Київради опрацьовує рішення відповідно до зауважень та змін, які були прийнятті на пленарному засіданні сесії Київради та зафіксовані у стенограмі, і подає їх до відділу організаційної роботи секретаріату Київради для підпису Київським міським головою.
Рішення Київської міської ради для підпису Київським міським головою готується на відповідному бланку Київради і подається до відділу організаційної роботи секретаріату Київради. На зворотному боці останньої сторінки рішення Київради друкуються дані про візування рішення Київради, а саме: посада, прізвище та ініціали керівника, який завізував рішення Київради. Рішення Київради візують:
заступник міського голови - секретар Київради;
заступник секретаря Київради;
голова та секретар відповідної постійної комісії Київради;
завідувач відділу організаційної роботи секретаріату Київради;
начальник управління правового забезпечення секретаріату Київради.
Завідувач відділу організаційної роботи секретаріату Київради не пізніше як через 14 днів після проведення пленарного засідання сесії Київради передає рішення Київради, оформлені та завізовані заступником міського голови - секретарем Київради, головами та секретарями відповідних постійних комісій Київради, начальником управління правового забезпечення секретаріату Київради, на підпис Київському міському голові. Заступник міського голови - секретар Київради візує рішення Київради та підписує додатки до нього.
Таким чином, до підписання тексту рішення головою міської ради, воно проходить стадію візування підрозділами Київради.
Однак, рішення X сесії IV скликання Київської міської ради від 7 липня 2005 року про передачу ТОВ "Оздоровчий табір "Лідер" в оренду земельної ділянки площею 2,63 га, яке було б завізовано хоча б одним із заступників, в матеріалах справи немає.
Окрім того, Товариство звертається до суду із позовом до конкретного Київського міського голови - Черновецького Л.М., якого було обрано на посаду Голови 20 квітня 2006 року, а рішення, як зазначає позивач, було прийнято міською радою 07 липня 2005 року, тобто коли Київським міським головою був Омельченко О.О., а тому, на момент виникнення спірних правовідносин, за підписання чи не підписання рішення Черновецький Л.М. відповідати не міг.
Також з матеріалів справи вбачається, що звернення Товариства до Київського міського голови за дорученням заступника міського голови - секретаря Київради було передано для опрацювання до Головного управління земельних ресурсів КМДА, яке листом від 21.09.2006 повідомило позивача про необхідність звернення до секретаря Київради з заявою щодо підписання рішення міської ради.
Згідно ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради діє на підставі Положення, згідно якого Головне управління земельних ресурсів є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради і виконує делеговані йому Київською міською радою повноваження, а тому було вправі надати позивачу роз’яснення щодо порядку звернення до міської ради стосовно підписання рішення.
Не можна залишити поза увагою і той факт, що Товариство звернулось до суду з даним позовом у лютому 2009 року. Разом з цим, клопотання про поновлення строку на подачу даного позову судом розглянуто не було, що свідчить про порушення судами норм процесуального права.
Отже, відповідачем - Київським міським головою, а саме Черновецьким Л.М. права та законні інтереси позивача ніяким чином порушено не було, а тому колегія суддів приходить до висновку про безпідставність заявлених позовних вимог саме до нього.
Оскільки судами попередніх інстанцій обставини справи встановлено правильно, але невірно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, то зазначена обставина відповідно до ст. 229 КАС України є підставою для скасування ухвалених у справі судових рішень та ухвалення нового судового рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 222, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
постановила:
Касаційну скаргу представника Київського міського голови - задовольнити.
Скасувати постанову Оболонського районного суду м. Києва від 21 квітня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 5 листопада 2010 року, та ухвалити у справі N 2а-157/2009 нове судове рішення про відмову товариству з обмеженою відповідальністю "Оздоровчий табір "Лідер" в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді
