МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО
ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА УКРАЇНИ

НАКАЗ
01.11.2005 N 397

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
15 грудня 2005 р. за N 1510/11790

Про затвердження Положення
про щоквартальне інформування
населення через ЗМІ про об'єкти,
які є найбільшими забруднювачами
навколишнього природного середовища

( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
екології та природних ресурсів
N 196 від 09.06.20
11 )

На виконання пункту 3 доручення Кабінету Міністрів України від 17.11.2004 N 51333/1/1-04 до Постанови Верховної Ради України від 04.11.2004 N 2169-IV "Про інформування громадськості з питань, що стосуються довкілля", з метою забезпечення широкого доступу до екологічної інформації, а також на виконання положень Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості у прийнятті рішень і доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля, наказую :

1. Затвердити Положення про щоквартальне інформування населення через засоби масової інформації (далі - ЗМІ) про об'єкти, які є найбільшими забруднювачами навколишнього природного середовища, що додається.

2. Управлінню взаємодії із ЗМІ, зв'язків з громадськістю та інформаційних технологій забезпечити подання наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.

3. Керівникам структурних підрозділів центрального апарату, територіальних органів Мінприроди та урядових органів державного управління у складі Міністерства ознайомити своїх працівників з Положенням про щоквартальне інформування населення через засоби масової інформації про об'єкти, які є найбільшими забруднювачами навколишнього природного середовища, для врахування в роботі.

4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра А.Гриценка.

Міністр П.Ігнатенко

Затверджено
Наказ Міністерства охорони
навколишнього природного
середовища України
01.11.2005 N 397

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
15 грудня 2005 р. за N 1510/11790

Положення
про щоквартальне інформування населення
через ЗМІ про об'єкти, які є найбільшими
забруднювачами навколишнього
природного середовища

1. Загальні положення

1.1. Це Положення розроблено з метою забезпечення широкого доступу до екологічної інформації, відповідно до Конституції України ( 254к/96-ВР ), Законів України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.11.2002 N 254-IV, "Про охорону навколишнього природного середовища" ( 1264-12 ), "Про інформацію" ( 2657-12 ), "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ), а також на виконання положень Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля, 1998.

1.2. Положення визначає правові та організаційні засади забезпечення порядку підготовки, надання та оприлюднення інформації про об'єкти, які є найбільшими забруднювачами навколишнього природного середовища.

1.3. Визначення основних термінів:

Інформація про стан навколишнього природного середовища (екологічна інформація) - це будь-яка інформація в письмовій, аудіовізуальній, електронній чи іншій матеріальній формі про:

- стан навколишнього природного середовища чи його об'єктів - землі, вод, надр, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу та рівні їх забруднення;

- біологічне різноманіття і його компоненти, включаючи генетично видозмінені організми та їх взаємодію з об'єктами навколишнього природного середовища;

- джерела, фактори, матеріали, речовини, продукцію, енергію, фізичні фактори (шум, вібрацію, електромагнітне випромінювання, радіацію), які впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища та здоров'я людей;

- загрозу виникнення і причини надзвичайних екологічних ситуацій, результати ліквідації цих явищ, рекомендації щодо заходів, спрямованих на зменшення їх негативного впливу на природні об'єкти та здоров'я людей;

- екологічні прогнози, плани і програми, заходи, у тому числі адміністративні, державну екологічну політику, законодавство про охорону навколишнього природного середовища;

- витрати, пов'язані із здійсненням природоохоронних заходів за рахунок фондів охорони навколишнього природного середовища, інших джерел фінансування, економічний аналіз, проведений у процесі прийняття рішень з питань, що стосуються довкілля.

Порядок надання екологічної інформації - це визначена законодавством України та цим Положенням процедура надання та поширення наявної екологічної інформації.

2. Головні принципи інформування

Головними принципами інформування є:

- своєчасність подання інформації;

- об'єктивність даних, що подаються;

- повнота інформації та її доступність.

3. Організація інформаційного забезпечення

3.1. Територіальні органи Мінприроди здійснюють збір та узагальнення інформації.

3.2. Мінприроди України аналізує надану інформацію та уточнює перелік об'єктів, які є найбільшими забруднювачами навколишнього природного середовища. ( Пункт 3.2 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів N 196 від 09.06.2011 )

3.3. Державний комітет телебачення та радіомовлення, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації сприяють широкому висвітленню державними аудіовізуальними та друкованими ЗМІ матеріалів про об'єкти, які є найбільшими забруднювачами навколишнього природного середовища .

4. Порядок надання екологічної інформації

4.1. Надання екологічної інформації щодо об'єктів, які є найбільшими забруднювачами навколишнього природного середовища, здійснюється шляхом щоквартального інформування населення через ЗМІ про об'єкти, які є найбільшими забруднювачами навколишнього природного середовища на загальнодержавному рівні, та про стан навколишнього природного середовища в районі впливу об'єкта.

4.2. Підприємства, що включені до переліку об'єктів, які є найбільшими забруднювачами навколишнього природного середовища:

4.2.1. Щокварталу до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом, готують та надають до територіального органу Мінприроди таку інформацію:

- обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин,

- обсяги скидів у водні об'єкти зворотних вод та забруднюючих речовин,

- обсяги утворення відходів та їх розміщення - (у тому числі в порівнянні з аналогічним періодом попереднього року),

- заходи, плани, програми та проекти щодо зниження негативного впливу об'єктів на довкілля,

- стан виконання превентивних заходів та готовності об'єктів до ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного характеру.

4.3. Територіальні органи Мінприроди України:

- перевіряють надану інформацію, вносять до неї (у разі необхідності) доповнення та уточнення (на підставі даних планових перевірок об'єктів, які є найбільшими забруднювачами навколишнього природного середовища);

- відредаговані дані надають для розміщення у регіональних ЗМІ;

- узагальнену інформацію надсилають до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом, до Мінприроди України. ( Пункт 4.3 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів N 196 від 09.06.2011 )

4.4. Мінприроди України:

- складає перелік об'єктів, які є найбільшими забруднювачами навколишнього природного середовища;

- забезпечує розміщення узагальненої інформації на веб-порталі Міністерства;

- надає інформацію для її висвітлення через державні аудіовізуальні та друковані ЗМІ (на безоплатній основі).

4.5. Державний комітет телебачення та радіомовлення, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації сприяють в оприлюдненні екологічної інформації.

Головний спеціаліст відділу зв'язків
з громадськістю, реалізації положень
Орхуської конвенції та виставкової діяльності Л.Калітка