ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
02.10.2014 р.

Справа N 916/3035/13

Про стягнення суми

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: головуючого - судді Дерепи В. І., суддів - Грека Б. М. (доповідача у справі), Кривди Д. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 23.07.2014 у справі N 916/3035/13 господарського суду Одеської області за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" до Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" про стягнення суми (за участю представників від: позивача - Р. В. І. (дов. [...]), відповідача - Д. Д. Б. (дов. [...])), встановив:

Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення із Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ФОНТАНСЬКИЙ" заборгованості за недовраховану електричну енергію в сумі 100821,46 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач порушив норми Правил, а саме безобліково приєднав 5 споживачів міні ринку до щитової житлового будинку по вул. Черняховського,1 в м. Одесі, що стало підставою для складання акту N 019348 від 12.10.2010 та нарахування заявленої до стягнення суми.

Справа розглядалася судами неодноразово. За результатом нового розгляду рішенням господарського суду Одеської області від 02.06.2014 (суддя Щавинська Ю. М.), залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 23.07.2014 (колегія суддів у складі: головуючого-судді Савицького Я. Ф., суддів: Гладишевої Т. Я., Журавльова О. О.), позовні вимоги ПАТ "Одесаобленерго" задоволені з підстав їх обґрунтованості.

Не погоджуючись із рішенням та постановою у справі, відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати, в позові відмовити, посилаючись на невірний обрахунок апеляційним судом початку перебігу, та, як наслідок, дати спливу строку позовної давності, оскільки правовідносини між сторонами є не бездоговірними, а договірними, і договором визначений строк оплати нарахувань по протоколах порушень. Позивач надав відзив у якому заперечив проти доводів касаційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами та вбачається з матеріалів справи, між ПАТ "Одесаобленерго" та КП "ЖКС "Фонтанський" укладений договір про постачання електричної енергії до даного житлового будинку на освітлення сходових клітин та ліфтів.

12.10.2010 уповноваженими представниками Південного району електричних мереж ПАТ "Одесаобленерго" здійснено перевірку об'єкту споживача КП "ЖКС "ФОНТАНСЬКИЙ", за результатами якої виявлене порушення п. п. 1.3, 5.1 та 6.41 ПКЕЕ, яке підпадає під дію Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 N 562 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 N 782/12656 (в редакції, що діяла на час здійснення порушення Правил), а саме, "споживач безобліково приєднав 5 споживачів міні ринку до щитової житлового будинку по вул. Черняховського, 1 в м. Одесі, від ввідних шин 0,4 кВ проводами поперечною площею перерізу 2 х 2,5 мм2 (мідь), 2 х 4 мм2 (мідь), 2 х 2,5 мм2 (мідь), 2 х 2,5 мм2 (мідь), 2 х 10 мм2 (алюм.)". На місці порушення в присутності головного енергетика КП "ЖКС "Фонтанський" С. Г. С. складено та підписано трьома представниками ПАТ "Одесаобленерго" акт N 019348 від 12.10.2010 про порушення Правил. Представник КП "ЖКС "Фонтанський" від підпису Акта N 019348 від 12.10.2010 відмовився, про що зазначено в самому Акті.

21.10.2010 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ актів Південного РЕМ ПАТ "Одесаобленерго" у присутності уповноваженого представника споживача розглянутий акт N 019348 від 12.10.2010 та прийняте оформлене протоколом N 3659-о рішення про проведення нарахування використаної електроенергії по вищевказаному акту згідно п. 2.6 Методики за пропускною здатністю кабелю за період сумарної кількості днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення, а саме з 12.10.2009 по 12.10.2010, на суму 100821,46 грн.

Задовольняючи позов, суди послався на доведеність факту порушення ПКЕЕ з боку відповідача та на правильність розрахунку. Крім того, в основу судових актів покладений висновок суду касаційної інстанції у даній справі (постанова від 20.03.2014), відповідно до якого, згідно п. 6.43 ПКЕЕ, оплата вартості недоврахованої електричної енергії здійснюється споживачем протягом 30 днів від дня отримання виставленого постачальником електроенергії рахунка, а тому строк позовної давності закінчився - 22.11.2013. Позивач звернувся до господарського суду із позовною заявою 06.11.2013, а отже, строк позовної давності у даній справі не сплинув.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає за необхідне підтримати правову позицію судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 29 Закону України "Про електроенергетику" споживання електроенергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником, правил користування електричною та тепловою енергією, виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Статтею 275 Господарського кодексу України, яка кореспондується зі ст. 714 Цивільного кодексу України, встановлено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію споживачеві, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві, який зобов'язаний оплатити прийняту електроенергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. До договору енергопостачання застосовуються загальні положення про договір поставки та про договір купівлі-продажу, якщо інше не встановлено законом або якщо інше не випливає із суті відносин сторін.

Відповідно до п. 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України 31.07.96 за N 28, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.08.96 за N 417/1442 (далі - ПКЕЕ), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору, на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

Згідно до п. 6.42 Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

21.10.2010 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ актів Південного РЕМ ПАТ "Одесаобленерго" розглянуто акт N 019348 від 12.10.2010 про порушення відповідачем ПКЕЕ, за результатами чого прийнято рішення - провести розрахунки згідно Методики по розрахунку актів порушення ПКЕЕ, оформлене протоколом N 3659-о. Відповідно до вказаного протоколу за недораховану електроенергію сплаті підлягає сума у розмірі 100821,46 грн. Факт порушення відповідачем ПКЕЕ встановлено судами належним чином, розмір нарахування перевірено та визнано обґрунтованим.

Пунктом 6.43 Правил передбачено, що кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом. Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

Відповідач заявив про пропуск позивачем строку позовної давності для вимог про стягнення цієї суми нарахування, посилаючись на те, що відповідно до п. 2 додатка 5 до договору N 4075 від 14.09.2007 строк оплати рахунків, в тому числі, по протоколах порушень, складає 10 днів. З врахуванням вимог ст. ст. 261, 267 Цивільного кодексу України, п. 2 додатка 5 до договору N 4075 від 14.09.2007, початком перебігу строку позовної давності є 01.11.2010, а сплив він 02.11.2013, позивач звернувся з позовом 06.11.2013, тобто за межами строку позовної давності.

Суди попередніх інстанцій перевірили ці посилання відповідача та обґрунтовано їх відхилили, з чим погоджується і Вищий господарський суд України, з посиланням на наступне. Застосування положень договору про постачання електричної енергії N 4075 до спірних правовідносин, як того вимагає відповідач, неможливе, оскільки фактично споживання електроенергії в даному випадку є позадоговірним, так як об'єкт, на якому виявлене порушення, не входить до переліку об'єктів, на які поширюється дія договору. А відтак, має застосовуватися п. 6.43 ПКЕЕ, а не положення договору для визначення початку перебігу строку позовної давності.

Відповідно до ст. 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Статтею 257 Цивільного кодексу України встановлено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

В силу ч. 1 ст. 261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалась або могла довідатись про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Враховуючи положення п. 6.43 ПКЕЕ, перебіг строку позовної давності за вимогою про стягнення вартості донарахованої енергії, розпочався з наступного дня, після того, як сплинув 30-ти денний строк на оплату виставленого та отриманого рахунку на суму 100821,46 грн., тобто 21.11.2010, а закінчився - 22.11.2013. Як вбачається зі штампу канцелярії господарського суду Одеської області, Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою 06.11.2013, тобто в межах строку позовної давності.

Отже, доводи касаційної скарги спростовуються вищевикладеним та не можуть бути підставою для скасування постанови у справі, а тому, постанову апеляційного господарського суду слід залишити без змін, так як вона ухвалена при повному з'ясуванні всіх обставин справи та при вірному правозастосуванні.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 ГПК України, Вищий господарський суд України постановив:

Касаційну скаргу Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" залишити без задоволення, постанову Одеського апеляційного господарського суду від 23.07.2014 у справі N 916/3035/13 залишити без змін.

Головуючий, суддя: В. І. Дерепа

Судді:

Б. М. Грек

Д. С. Кривда