ВИЩА КВАЛІФІКАЦІЙНА КОМІСІЯ АДВОКАТУРИ
ПРИ КАБІНЕТІ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ
18.03.2011 N VI/4-97

Про необхідність роз'яснення деяких питань,
що виникли у діяльності адвокатів у зв'язку з
прийняттям Податкового кодексу України

Вища кваліфікаційна комісія адвокатури при Кабінеті Міністрів України в складі Голови Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури, Висоцького В.І., секретаря Комісії, Ковбасінської Г.В., членів Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури: Авраменка Г.М., Антипченка В.К., Батченка А.Н., Хоміка С.Г., Большакова Е.В., Ізовітової Л.П., Ісакова М.Г., Коваль К.П., Комарницької О.О., Котелевської К.В., Удовиченка С.В., Свірневської Н.В., Данилюка О.Є., Мультяна В.В., Павлишина Б.Я., Павліченко О.В., Павлової М.А., Полонського Ю.М., Прокопчука В.О., Ромаданової Г.Г., Сергеєвої С.А., Скотаря А.М., Воротінцевої Т.П., Чижмарь К.П., розглянувши у відкритому засіданні питання про необхідність роз'яснення деяких питань, що виникли у діяльності адвокатів у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України, заслухавши доповідачів - членів Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Ісакова М.Г., Висоцького В.І., члена Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Ізовітову Л.П., керуючись ст. 14 Закону України "Про адвокатуру", пп. 10, 10-1, 20-22 Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури ( 155/93 ), ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури щодо оподаткування адвокатських об'єднань та адвокатів як самозайнятих осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність (додається).

2. Затвердити Перелік витрат, пов'язаних з організацією незалежної професійної діяльності адвокатів як самозайнятих осіб (додається).

3. Доручити секції Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури з питань нормативно-правового регулювання адвокатської діяльності підготувати звернення до Кабінету Міністрів України для прийняття відповідного розпорядження (постанови) щодо затвердження Переліку витрат, пов'язаних з організацією незалежної професійної діяльності адвокатів як самозайнятих осіб.

4. Секретарю Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури про прийняте рішення повідомити регіональні кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури.

5. Зобов'язати Голів регіональних кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури довести до відома адвокатів регіонів зміст рекомендацій та провести навчання відповідно до рішення Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури N V/21-421 від 03.09.2010 року.

Голова Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури В.І.Висоцький

Затверджено
Рішення Вищої
кваліфікаційної комісії
адвокатури
18.03.2011 N VI/4-97

Рекомендації
Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури
щодо оподаткування адвокатських об'єднань
та адвокатів як самозайнятих осіб,
що здійснюють незалежну
професійну діяльність

Загальні положення

З 1 січня 2011 року основними нормативними актами, що регулюють питання оподаткування та загальнообов'язкового соціального страхування юридичних та фізичних осіб, є Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. N 2755-VI (далі - ПКУ) та Закон України "Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" N 2464-VI від 08.07.2010 р. (далі - Закон про ЄВСС).

Для кращого розуміння питань, що стосуються оподаткування адвокатських об'єднань та адвокатів, як самозайнятих осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність, перш за все необхідно правильно встановити їх статус в якості платників податків. При цьому необхідно наголосити, що такий статус платника податку (як адвокатського об'єднання, так і адвоката) у порівнянні з податковим законодавством, що діяло до набрання чинності Податкового кодексу України, не змінився.

Статтею 1 Закону України "Про адвокатуру" від 19.12.92 р. N 2887-XII визначено, що адвокатура України є добровільним професійним громадським об'єднанням, покликаним згідно з Конституцією України ( 254к/96-ВР ) сприяти захисту прав, свобод та представляти законні інтереси громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, юридичних осіб, подавати їм іншу юридичну допомогу.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про адвокатуру" адвокат має право займатись адвокатською діяльністю індивідуально, відкрити своє адвокатське бюро, об'єднуватися з іншими адвокатами в колегії, адвокатські фірми, контори та інші адвокатські об'єднання, які діють відповідно до цього Закону та статусів адвокатських об'єднань.

Порядок утворення, діяльності, реорганізації та ліквідації адвокатських об'єднань, структура, штати, функції, порядок витрачання коштів, права та обов'язки керівних органів, порядок їх обрання та інші питання, що належать до їх діяльності, регулюються статутом відповідного об'єднання.

Згідно із ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до ст. 52 Господарського кодексу України некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Некомерційна господарська діяльність здійснюється суб'єктами господарювання державного або комунального секторів економіки в галузях (видах діяльності), в яких відповідно до ст. 12 цього Кодексу забороняється підприємництво, на основі рішення відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування. Некомерційна господарська діяльність може здійснюватися також іншими суб'єктами господарювання, яким здійснення господарської діяльності у формі підприємництва забороняється законом. Не можуть здійснювати некомерційну господарську діяльність органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи.

Згідно з наданим Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури при Кабінеті Міністрів України роз'ясненням від 21.03.2008 р. N V/3-71, адвокатська діяльність не є господарською і, зокрема, підприємницькою, у значенні ст. 3 Господарського кодексу України, а адвокат не є суб'єктом господарювання, який здійснює підприємницьку діяльність.

Тобто, враховуючи вищевикладене, адвокат та адвокатське об'єднання не займаються підприємницькою діяльністю, отже, не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Таким чином, адвокатське об'єднання є юридичною особою - професійною організацією адвокатів, яка не займається підприємницькою діяльністю, метою якого є захист прав, свобод та представлення законних інтересів громадян, задоволення потреб в кваліфікованій правовій допомозі, адвокатській діяльності, надання іншої юридичної допомоги і т.ін.

Виходячи з того, що адвокатське об'єднання здійснює некомерційне господарювання, воно повинно бути зареєстровано в органах податкової служби як неприбуткова організація.

Враховуючи те, що адвокат не здійснює підприємницьку діяльність, він повинен зареєструватися в органах податкової служби як самозайнята особа, що здійснює незалежну професійну діяльність.

З урахуванням визначеного статусу адвоката, як самозайнятої особи, що здійснює незалежну професійну діяльність, та адвокатського об'єднання в якості платників податків та зборів, повідомляємо наступне.

1. Оподаткування адвокатських об'єднань

Виходячи з положень ПКУ, адвокатські об'єднання відносяться до неприбуткових організацій, зазначених в підпункті "г" п. 157.1 ст. 157 Податкового кодексу України.

Відповідно до підрозділу 4 Розділу XX "Перехідні положення" ПКУ, застосування Розділу III "Податок на прибуток підприємств" починається з 1 квітня 2011 року. Тобто, до 01.04.2011 р. неприбуткові організації з метою оподаткування повинні керуватися відповідними нормами Закону України "Про оподаткування прибутку підприємства" від 28.12.94 р. N 334/94-ВР з урахуванням змін та доповнень.

Слід зазначити, що в порівнянні з Законом України "Про оподаткування прибутку підприємства" від 28.12.94 р. N 334/94-ВР, порядок оподаткування неприбуткових організацій, наведений в Податковому кодексі України, не зазнав значних змін.

1.1. Реєстрація адвокатських об'єднань
в якості неприбуткових організацій

Відповідно до п. 157.1 ст. 157 Податкового кодексу України, стаття "Оподаткування неприбуткових установ та організацій" застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесення органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Тобто, адвокатське об'єднання для підтвердження статусу неприбутковості, повинно бути зареєстроване в Реєстрі неприбуткових організацій, Положення про який затверджено наказом ДПА України N 37 від 24.01.2011 р.

1.2. Оподаткування адвокатських об'єднань,
як неприбуткових організацій, відповідно до положень
Податкового кодексу України
( 2755-17 )

Пунктом 157.5 ст. 157 ПКУ визначено, що від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті "г" пункту 157.1 цієї статті, отримані у вигляді:

* разових або періодичних внесків, відрахувань засновників і членів;

* коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від провадження їх основної діяльності та у вигляді пасивних доходів;

* дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевих бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.

При цьому також необхідно звернути увагу на те, що відповідно до абзацу першого п. 157.11, якщо доходи, отримані адвокатським об'єднанням протягом звітного (податкового) року з вищевказаних джерел на кінець першого кварталу року, що настає за звітним, перевищують 25 відсотків загальних доходів, отриманих протягом такого звітного (податкового) року, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок із нерозподіленої суми прибутку за ставкою, встановленою пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу (з урахуванням п. 10 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ), до суми такого перевищення.

Крім того, відповідно до п. 157.11 ст. 157 ПКУ, з доходів інших, ніж ті, що наведені у п. 157.5 ПКУ, адвокатське об'єднання зобов'язане сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих із таких інших джерел, що зменшена на суму витрат, пов'язаних з отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.

Необхідно звернути увагу на те, що згідно з п. 157.15 ст. 157 ПКУ, "до основної діяльності також включається продаж неприбутковою організацією товарів, виконання робіт, надання послуг, які пропагують принципи та ідеї, для захисту яких було створено таку неприбуткову організацію, та які є тісно пов'язані з її основною діяльністю, якщо ціна таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг є нижчою від звичайної або якщо така ціна регулюється державою". Але, при цьому, до основної діяльності не включаються операції з надання товарів, виконання робіт, надання послуг неприбутковими організаціями, визначеними в підпунктах "в"-"г" пункту 157.1 цієї статті, особам, іншим, ніж засновники (члени, учасники) таких організацій.

Таким чином, у разі якщо адвокатське об'єднання отримує доходи, що відрізняються від доходів, вказаних у підпункті "г" пункту 157.1 ст. 157 Податкового кодексу України, такі кошти не можуть бути кваліфіковані як дохід від провадження основної діяльності адвокатського об'єднання. З вказаних доходів адвокатське об'єднання, відповідно до п. 157.11 ст. 157 ПКУ, зобов'язане сплатити податок на прибуток у 2011 році за ставкою:

* 25% - у разі, якщо такі доходи отримані в періоді з 01.01.2011 р. по 01.04.2011 р.;

* 23% - у разі, якщо такі доходи будуть отримані в періоді з 01.04.2011 р. по 31.12.2011 р.

1.3. Надання звітності адвокатським об'єднанням,
як неприбутковою організацією

Відповідно до положень п. 157.14, адвокатські об'єднання, що включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, щоквартально надають до органів податкової служби Податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій.

Форма та порядок надання та складання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій затверджені наказом ДПА України N 56 від 31.01.2011 р., який набирає чинності з 01.04.2011 р.

2. Оподаткування адвокатів,
як самозайнятих осіб

Як вже зазначалось вище, з норм діючого законодавства випливає, що адвокатська діяльність не є господарською і, зокрема, підприємницькою у значенні ст. 3 Господарського кодексу України, а адвокат не є суб'єктом господарювання, який здійснює підприємницьку діяльність відповідно до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755-VI, особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність, у тому числі й адвокати, підпадають під визначення поняття самозайнятої особи. Так, п. 14.1.226 ПКУ, самозайнятою особою є "платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності".

Порядок оподаткування самозайнятих осіб викладений у ст. 178 Податкового кодексу України "Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, що здійснює незалежну професійну діяльність".

Вказана стаття Податкового кодексу України регулює:

* порядок реєстрації адвокатів;

* порядок оподаткування доходів адвокатів;

* порядок обліку доходів та витрат адвокатів.

2.1. Порядок реєстрації адвокатів,
як самозайнятих осіб

Після отримання Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, адвокат у десятиденний строк з дня отримання свідоцтва повинен зареєструватися як платник податків в органі податкової служби за місцем свого постійного проживання.

Порядок реєстрації адвокатів, як самозайнятих осіб встановлений розділом VI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 р. N 979, який набрав чинності з 14.01.2011 р.

Звертаємо увагу, що відповідно до п. 70.16.5 органи, що здійснюють реєстрацію адвокатської діяльності (Кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури), зобов'язані у п'ятиденний строк від дня провадження відповідної дії сповістити орган державної податкової служби про видачу фізичній особі Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

------------------------------------------------------------------
| Питання | | Норма |
| | |Податкового кодексу |
| | | |
| | | або підзаконного |
| | | акта, що регулює |
| | | питання |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Реєстрація адвоката в|Адвокат, як |- статті 63, 65 ПКУ |
|органах ДПІ |самозайнята особа |( 2755-17 ) |
| |реєструється в якості|- п. 178.1 ст. 178 |
| |платника податків в |ПКУ |
| |Державній податковій |- п. 6.9 наказу ДПА |
| |інспекції за місцем |України від |
| |свого постійного |22.12.2010 р. N 979 |
| |проживання | "Про |
| | |затвердження Порядку|
| | |обліку платників |
| | |податків і зборів та|
| | |визнання такими, що |
| | |втратили чинність, |
| | |наказів Державної |
| | |податкової |
| | |адміністрації |
| | |України" |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Документи, що |* заява за ф. N 5-ОПП|пп. 6.9.1 п. 6.9 ДПА|
|подаються до |; |України від |
|податкового органу |* копія свідоцтва про|22.12.2010 р. N 979 |
|адвокатом для взяття |право на заняття | "Про |
|на облік |адвокатською |затвердження Порядку|
| |діяльністю за формою,|обліку платників |
| |визначеною додатком |податків і зборів та|
| |до Положення про |визнання такими, що |
| |кваліфікаційно- |втратили чинність, |
| |дисциплінарну комісію|наказів Державної |
| |адвокатури, |податкової |
| |затвердженого Указом |адміністрації |
| |Президента України |України" |
| |від 05.05.93 N 155 | |
| | (із | |
| |змінами), якщо | |
| |заявник є адвокатом, | |
| |який займається | |
| |адвокатською | |
| |діяльністю | |
| |індивідуально та не | |
| |зареєстрований як | |
| |фізична особа - | |
| |підприємець | |
| |При подачі документів| |
| |до ДПІ пред'являється| |
| |оригінал Свідоцтва | |
| |про право на заняття | |
| |адвокатською | |
| |діяльністю | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Документ, що |Довідка про взяття на|- п. 178.1 ПКУ |
|підтверджує |облік за |( 2755-17 ) |
|реєстрацію адвоката, |ф. N 4-ОПП |- пп. 6.10 наказу |
|як самозайнятої | |ДПА України від |
|особи |з зазначенням перед |22.12.2010 р. N 979 |
| |прізвищем, ім'ям | |
| |та по батькові | |
| |"Адвокат". | |
------------------------------------------------------------------

Необхідно звернути увагу, що саме Довідка про взяття на облік за ф. N 4-ОПП (з зазначенням перед прізвищем, ім'ям та по батькові "Адвокат" дає право:

* адвокату, що провадить незалежну професійну діяльність, - при визначенні об'єкта оподаткування враховувати витрати, пов'язані з адвокатською діяльністю (другий абзац п. 178.3 ПКУ);

* податковим агентам, що виплачують доходи, - не утримувати податок на доходи фізичних осіб під час виплати доходу адвокату (п. 178.5 ПКУ).

Тому адвокату дуже важливо підтвердити свою реєстрацію в податковому органі Довідкою за ф. 4-ОПП належної форми.

Якщо реєстрація адвоката як самозайнятої особи була проведена до вступу в дію Податкового кодексу України, і в Довідці за формою 4-ОПП перед прізвищем не зазначено "Адвокат", така Довідка не відповідає вимогам діючого законодавства (відповідно, що ДПІ може не надати право адвокату на врахування витрат та не дає право податковим агентам не утримувати податок з доходів фізичних осіб при виплаті доходів адвокату) та підлягає заміні. Заміна Довідки за формою 4-ОПП здійснюється в порядку, встановленому наказом ДПА України від 22.12.2010 р. N 979 "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, наказів Державної податкової адміністрації України".

2.2. Порядок оподаткування доходів адвокатів

2.2.1. Визначення сукупного чистого доходу

Відповідно до п. 178.3 ст. 178 ПКУ, оподаткованим доходом самозайнятої особи, у т. ч. адвоката, є сукупний чистий дохід. В свою чергу сукупний чистий дохід визначається як різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Слід звернути увагу, що Податковий кодекс України не встановлює конкретного переліку витрат, які можуть зменшувати дохід для визнання об'єкта оподаткування. Основним критерієм для обґрунтування витрат, що зменшують дохід для визначення об'єкта оподаткування, є їх належність та необхідність для провадження незалежної професійної діяльності. Крім того, витрати повинні бути фактично понесені (сплачені) безпосередньо в поточному податковому періоді. Наприклад, щоб уникнути проблем із включенням до складу витрат звітного року внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з доходу адвоката, перерахування таких внесків необхідно здійснювати до 31 грудня поточного (звітного) року).

На сьогодні ДПА України не надала роз'яснення відносно можливого переліку витрат адвокатів. Як приклад можливо згадати тільки роз'яснень відносно витрат приватних нотаріусів, які теж відносяться до самозяйнятих осіб. Так ДПА України вважає, що при визначенні переліку витрат приватні нотаріуси користуються листом Міністерства юстиції України від 02.02.2006 р. N 31-35/20, в якому наведений перелік витрат, які приватні нотаріуси мають право враховувати при обчисленні загального річного оподатковуваного доходу. Зокрема, до переліку витрат нотаріусів були включені:

* витрати на користування приміщенням (орендна плата, платежі за надання комунальних послуг та інші обов'язкові платежі);

* користування телефонним зв'язком, придбання канцелярського приладдя;

* модернізацію та обслуговування комп'ютерної та копіювальної техніки, придбання комплектів картриджів;

* оплату праці найманих працівників за трудовими угодами;

* сплату внесків до Пенсійного фонду України, у тому числі на користь найманих працівників, та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування;

* придбання офіційних видань, рекомендованих Міністерством юстиції України; використання електронної бази законодавства.

Звертає на себе увагу та обставина, що до цього переліку не включені витрати на придбання та ремонт офісу; витрати на придбання офісної техніки, придбання і ремонт автомобілів; інших витрат, що носять капітальний характер; транспортних витрат (залізничні, авіабілети).

При цьому необхідно зауважити, що адвокати безпосередньо не можуть при формуванні витрат посилатись на перелік витрат, наведений в листі Міністерства юстиції України від 02.02.2006 р. N 31-35/20, тому що: по-перше, він відноситься до визначення складу витрат приватних нотаріусів; по-друге, цей лист, та думку ДПА України, що розміщена на офіційному її сайті (www.sta.gov.ua), не є податковою консультацією, що отримана в порядку, встановленому ПКУ. Вищенаведений перелік може слугувати тільки прикладом, орієнтиром складу витрат для адвокатів.

Що стосується надання конкретних роз'яснень щодо складу витрат, то адвокати на підставі ст. ст. 52, 53 Податкового кодексу України, мають право звернутись до податкового органу за наданням письмової податкової консультації.

При цьому необхідно врахувати, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ, податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Ще раз необхідно звернути увагу на те, що право зменшувати отримані доходи на суму витрат, пов'язаних із здійсненням адвокатської діяльності, у адвоката виникає тільки за наявності Довідки про взяття на облік за ф. N 4-ОПП належної форми.

2.2.2. Ставка податку з доходів фізичних осіб

Відповідно до положень п. 178.2 ст. 178 ПКУ, сукупний чистий дохід, отриманий протягом календарного року, оподатковується за ставками, визначеними в п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу, а саме:

* якщо сукупний чистий дохід, що не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, оподатковується за ставкою 15% (наприклад, мінімальна заробітна плата, встановлена на 01.01.2011 р., встановлена у сумі 941 грн. Таким чином, за ставкою 15% на протязі всього 2011 р. оподатковується чистий дохід, що не перевищує 941 х 10 = 9410,00 грн.);

* а у разі, якщо сукупний чистий дохід перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, ставка податку становить 17 відсотків з суми перевищення (наприклад, мінімальна заробітна плата, встановлена на 01.01.2011 р., встановлена у сумі 941 грн. Таким чином, за ставкою 17% на протязі всього 2011 р. оподатковується чистий дохід, що перевищує 941 х 10 = 9410,00 грн.).

Слід звернути увагу, що при застосуванні ставки ПДФО до сукупного чистого доходу адвокатів, є проблемне питання. Воно полягає в тому, що адвокати звітують і платять податок тільки за наслідками звітного податкового року, а прогресивні ставки податку прив'язані до місячного доходу оподаткування.

На сьогодні ДПА України не надала роз'яснень щодо порядку застосування ставок ПДФО при обчисленні податку з доходів фізичних осіб з доходу самозайнятих осіб.

Серед консультантів є думка, що річний ПДФО треба обчислювати, враховуючи чистий дохід кожного місяця окремо на підставі записів книги обліку доходів і витрат, адже в Книзі обліку потрібно щомісячно підводити підсумки після доходів і витрат (п. 3.3 Порядку ведення Книги, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 р. N 1025). Наприклад, дохід адвоката за січень 2010 р. склав 37000 грн., а витрати, пов'язані з адвокатською діяльністю, - 18500 грн. Сума ПДФО за місяць, на думку незалежних консультантів з питань оподаткування, розраховується наступним чином:

1) Сукупний чистий дохід за 1/2011 р. = 37000 - 18500 = 18500 грн.

2) ПДФО за 1/2011 р. = (941 (мін. ЗП) х 10) х 15% + (18500 - 9410) х 17 % = 411,50 + 1545,30 = 2956,80 грн.

Загальна сума ПДФО адвоката за рік буде складатися з суми ПДФО, обчисленого за кожний місяць окремо.

Звертаємо увагу, що на теперішній час відсутня форма Декларації, яка відповідно до п. 179.9 ПКУ повинна бути встановлена Міністерством фінансів України. Таким чином, з затвердженням форми річної податкової декларації про доходи, питання про порядок застосування ставок ПДФО при обчисленні податку з доходів фізичних осіб з доходу самозайнятих осіб може бути вирішено. Зауважимо, що декларування доходів та визначення суми ПДФО за новими правилами адвокати здійснюють до 1 травня наступного року за звітним. Наприклад, декларування доходів за 2011 рік адвокат повинен буде здійснити до 1 травня 2012 р.

2.3. Порядок ведення обліку адвокатом

Відповідно до п. 178.6 адвокат зобов'язаний вести облік доходів і витрат, що пов'язані з адвокатською діяльністю.

Облік доходів та витрат адвокат веде у Книзі обліку доходів і витрат, форма та порядок ведення якої затверджений наказом ДПА України N 1025 від 24.12.2010 р., яку згідно п. 2 вказаного наказу він зобов'язаний зареєструвати в ДПІ за місцем проживання.

Прошнурована та пронумерована Книга обліку доходів і витрат в органі державної податкової служби за місцем проживання реєструється безоплатно.

       Книга обліку доходів і витрат має наступний вигляд:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| Період | Залишок | Розмір | Витрати виробництва та обігу | Залишок |Чистий|
| обліку | товарних |отриманих |-------------------------------------------------------------------------------------| товарних |дохід |
|(день, |запасів, | доходів | Реквізити | Загальна | у тому | Внутрішнє переміщення | понесені | понесені |запасів, |(грн.)|
|місяць, |матеріали,| від |документа, | вартість | числі, | товару |витрати на | інші |матеріалів,|) |
|квартал,|сировина |здійснення| що | придбаних |товарів, що | (відпущено/отримано) | оплату | витрати, |сировини |гр. 3 |
| рік) |на початок|діяльності|підтверджує| товаро- |реалізовані,|------------------------| праці та |пов'язані |на кінець |- гр. |
| | звітного |(за день, | понесені |матеріальних| товаро- |адреса місця | вартість |нарахування| з | звітного | 6 - |
| | періоду | місяць, | витрати | цінностей |матеріальних| здійснення |товару, що| на |одержанням|періоду |гр. 9 |
| | (грн.) | квартал, | | (грн.) | цінностей, | діяльності, |переміщено| заробітну | доходу, |(грн.) |- гр. |
| | | рік) | | | що | прізвище, | (грн.) | плату |включаючи | |10 |
| | | | | |використані | ім'я, по | | (грн.) | вартість | | |
| | | | | | у | батькові та | | |виконаних | | |
| | | | | |виробництві |реєстраційний| | | робіт, | | |
| | | | | | продукції | номер | | | наданих | | |
| | | | | | (грн.) | облікової | | | послуг | | |
| | | | | | | картки | | | (грн.) | | |
| | | | | | | найманого | | | | | |
| | | | | | | працівника | | | | | |
| | | | | | |або серія та | | | | | |
| | | | | | | номер | | | | | |
| | | | | | | паспорта | | | | | |
|--------+----------+----------+-----------+------------+------------+-------------+----------+-----------+----------+-----------+------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
|--------+----------+----------+-----------+------------+------------+-------------+----------+-----------+----------+-----------+------|
| | | | | | | | | | | | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Відповідно до п. 3.7 наказу ДПА України N 1025 від 24.12.2010 р. графи 7 та 8 Книги обліку адвокати не заповнюють.

Записи про отримані доходи та понесені витрати у Книзі обліку здійснюються щоденно на підставі первинних документів.

Декларація за звітний податковий період (рік) заповнюється адвокатом на підставі даних Книги обліку доходів і витрат.

2.4. Звітність адвоката про доходи, які він одержує
як самозайнята особа, що здійснює професійну
незалежну діяльність

------------------------------------------------------------------
| Назва звіту | Орган, до | Строки | Строк |Нормативний|
| | якого | надання | сплати | акт, що |
| | подається |звітності | | регулює |
| | звітність | | | надання |
| | | | |звітності |
|---------------+------------+-----------+-----------+-----------|
|Річна податкова|Державна |До 1 травня|До 1 серпня|пп. 178.1, |
|декларація(*) |податкова |року, що |року, що |178.4 ПКУ |
| |служба за |настає за |настає за |( 2755-17 )|
| |місцем |звітним |звітним | |
| |постійного | |(п. 179.7 | |
| |проживання | |ПКУ) | |
| | | |( 2755-17 )| |
|----------------------------------------------------------------|
| |
|_______________ |
|(*) Відповідно до п. 179.9 ПКУ форма Декларації |
|повинна бути встановлена Міністерством фінансів України. Станом |
|на дату підготовки роз'яснення форма податкової декларації МФУ |
|не затверджена. |
------------------------------------------------------------------

Необхідно звернути увагу, що податковий орган на підставі річної декларації про доходи, що надається адвокатом, не здійснює розрахунку податку та не направляє адвокатам податкових повідомлень-рішень, як це було до прийняття Податкового кодексу України. З 1 січня 2011 р., відповідно до п. 178.7 ПКУ, адвокат самостійно розраховує податок з доходів фізичних осіб, що підлягає сплаті з сукупного чистого доходу, який він задекларував у річній податковій декларації, та самостійно сплачує його до бюджету не пізніше 1 серпня року, що настає за звітним.

2.5. Адвокат, як роботодавець

Відповідно до пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 розділу I, п. 51.1 ст. 51 розділу II, пп. 168.4.5 п. 168.4 ст. 168, п. 176.2 ст. 176 розділу IV Кодексу стосовно помічників адвоката або інших працівників, які перебувають у трудових відносинах з адвокатом, такий адвокат є податковим агентом та зобов'язаний виконувати всі покладені на нього функції податкового агента у відповідності до зазначених норм Кодексу, зокрема:

* нараховувати та перераховувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб з доходів, що виплачуються працівникам, які перебувають у трудових відносинах з адвокатом;

* щоквартально подавати до органу державної податкової служби за місцем своєї реєстрації (обліку) податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (форма та порядок заповнення такого податкового розрахунку затверджені наказом ДПА України N 1020 від 24.12.2010 р.);

* щомісячно подавати до органу державної податкової служби податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб про загальні суми доходів, що нараховані (виплачені, надані) на користь платників податку, і загальні суми податку на доходи фізичних осіб, що утримані з цих доходів, а також обсяги перерахованого податку до бюджету (форма Податкової декларації затверджена наказом ДПА України N 58 від 31.01.2011 р., роз'яснення щодо порядку заповнення надані ДПА України листом N 4485/7/17-0217 від 17.02.2011 р.).

           Звітність, що адвокат надає, як роботодавець

------------------------------------------------------------------
|Назва звіту | Орган, до | Строки | Строк | Нормативний |
| | якого | надання | сплати |акт, що регулює|
| | подається | звітності | податку | надання |
| | звітність | |з доходів | звітності |
| | | | фізичних | |
| | | | осіб | |
|------------+------------+-----------+----------+---------------|
|Податковий |Державна |Щокварталу |Під час |- п. 176.2 "б" |
|розрахунок |податкова |(на протязі|виплати |ПКУ |
|суми доходу,|служба за |40 днів, що|заробітної|( 2755-17 ); |
|нарахованого|місцем |настає за |плати, але|- наказ ДПА |
|(сплаченого)|постійного |звітним |не пізніше|України |
|на користь |проживання |кварталом) |30 числа |N 1020 |
|платників | | |місяця, що| |
|податку, а | | |настає за |від |
|також суми | | |базовим |24.12.2010 р. |
|утриманого з| | |звітним | |
|них податку | | |місяцем | |
|(ф. 1ДФ) | | | | |
|------------+------------+-----------| |---------------|
|Податкова |Державна |Щомісяця | |- п. 176.2 "д" |
|декларація з|податкова |(на протязі| |ПКУ |
|податку на |служба за |20 днів, що| |( 2755-17 ); |
|доходи |місцем |настає за | |- наказ ДПА |
|фізичних |постійного |звітним | |України N 58 |
|осіб |проживання |місяцем) | | |
| | | | |від |
|(за базовий | | | |31.01.2011 р.; |
|податковий | | | |- лист ДПА |
|період, що | | | |України N |
|дорівнює | | | |4485/7/17-0217 |
|календарному| | | | |
|місяцю)(*) | | | |від |
| | | | |17.02.2011 р. |
|----------------------------------------------------------------|
| |
|_______________ |
| (*) Необхідно звернути увагу, що відповідно до норм ПКУ|
|( 2755-17 ), адвокати зобов'язані надавати до податкових органів|
|Податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб|
|, навіть якщо у нього немає найманих працівників та |
|він не проводить виплату доходів (в такому випадку податкова|
|декларація подається до податкового органу з прочерками). До|
|відома. На офіційному сайті ВРУ опубліковані декілька проектів|
|Закону про внесення змін до ПКУ ( 2755-17 ), які регулюють|
|порядок подання даної декларації платниками податків, які не|
|мають найманих працівників. |
------------------------------------------------------------------

2.6. Відповідальність адвоката,
як платника податків

Згідно положень Податкового кодексу України, адвокат, як платник податків, несе відповідальність за порушення податкового законодавства. Статті ПКУ, зміст порушень та санкції, які можуть бути застосовані до адвокатів, як самозайнятих осіб, наведені нижче в таблиці

------------------------------------------------------------------
| Стаття | Зміст статті | Санкція |
| Податкового кодексу | | |
| | | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Стаття 117. Порушення|117.1. Неподання у |Тягнуть за собою |
|встановленого порядку|строки та у випадках,|накладення штрафу на|
|взяття на облік |передбачених цим |самозайнятих осіб у |
|(реєстрації) в |Кодексом, заяв або |розмірі 170 гривень |
|органах державної |документів для взяття|<...> |
|податкової служби |на облік у |У разі неусунення |
| |відповідному органі |таких порушень або |
| |державної податкової |за ті самі дії, |
| |служби, реєстрації |вчинені протягом |
| |змін місцезнаходження|року особою, до якої|
| |чи внесення інших |були застосовані |
| |змін до своїх |штрафи за таке |
| |облікових даних, |порушення, - |
| |неподання |тягнуть за собою |
| |виправлених |накладення штрафу на|
| |документів для взяття|самозайнятих осіб у |
| |на облік чи внесення |розмірі 340 гривень |
| |змін, подання з |<...> |
| |помилками чи у | |
| |неповному обсязі, | |
| |неподання відомостей | |
| |стосовно осіб, | |
| |відповідальних за | |
| |ведення | |
| |бухгалтерського | |
| |обліку та/або | |
| |складення податкової | |
| |звітності, відповідно| |
| |до вимог, | |
| |встановлених цим | |
| |Кодексом <...> | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Стаття 119. Порушення|119.2. Неподання, |тягнуть за собою |
|платником податків |подання з порушенням |накладення штрафу у |
|порядку подання |встановлених строків,|розмірі 510 гривень |
|інформації про |подання не у повному | |
|фізичних осіб - |обсязі, з | |
|платників податків |недостовірними | |
| |відомостями або з | |
| |помилками податкової | |
| |звітності про суми | |
| |доходів, нарахованих | |
| |(сплачених) на | |
| |користь платника | |
| |податків, суми | |
| |утриманого з них | |
| |податку | |
| |---------------------+--------------------|
| |Ті самі дії, вчинені |тягнуть за собою |
| |платником податків, |накладення штрафу у |
| |до якого протягом |розмірі 1020 |
| |року було застосовано|гривень |
| |штраф за таке саме | |
| |порушення | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
| |119.3. Оформлення |тягне за собою |
| |документів, які |накладення штрафу у |
| |містять інформацію |розмірі 170 гривень |
| |про об'єкти | |
| |оподаткування | |
| |фізичних осіб або про| |
| |сплату податків без | |
| |зазначення | |
| |реєстраційного номера| |
| |облікової картки | |
| |платника податків, | |
| |або з використанням | |
| |недостовірного | |
| |реєстраційного номера| |
| |облікової картки | |
| |платника податків, | |
| |крім випадків, | |
| |визначених пунктом | |
| |119.2 цієї статті | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Стаття 126. Порушення|126.1. У разі якщо |при затримці до 30 |
|правил сплати |платник податків не |календарних днів |
|(перерахування) |сплачує суми |включно, наступних |
|податків |самостійно |за останнім днем |
| |визначеного грошового|строку сплати суми |
| |зобов'язання протягом|грошового |
| |строків, визначених |зобов'язання, - у |
| |цим Кодексом, такий |розмірі 10 відсотків|
| |платник податків |погашеної суми |
| |притягується до |податкового боргу; |
| |відповідальності у |при затримці більше |
| |вигляді штрафу у |30 календарних днів,|
| |таких розмірах |наступних за |
| | |останнім днем строку|
| | |сплати суми |
| | |грошового |
| | |зобов'язання, - у |
| | |розмірі 20 відсотків|
| | |погашеної суми |
| | |податкового боргу. |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Стаття 127. Порушення|127.1. Ненарахування,|тягнуть за собою |
|правил нарахування, |неутримання та/або |накладення штрафу в |
|утримання та сплати |несплата |розмірі 25 відсотків|
|(перерахування) |(неперерахування) |суми податку, що |
|податків у джерела |податків платником |підлягає нарахуванню|
|виплати |податків, у тому |та/або сплаті до |
| |числі податковим |бюджету |
| |агентом, до або під | |
| |час виплати доходу на| |
| |користь іншого | |
| |платника податків, - | |
| |---------------------+--------------------|
| |Ті самі дії, вчинені |тягнуть за собою |
| |повторно протягом |накладення штрафу у |
| |1095 днів, |розмірі 50 відсотків|
| | |суми податку, що |
| | |підлягає нарахуванню|
| | |та/або сплаті до |
| | |бюджету |
| |---------------------+--------------------|
| |Дії, передбачені |тягнуть за собою |
| |частиною першою цього|накладення штрафу у |
| |пункту, вчинені |розмірі 75 відсотків|
| |протягом 1095 днів |суми податку, що |
| |втрете та більше |підлягає нарахуванню|
| | |та/або сплаті до |
| | |бюджету |
------------------------------------------------------------------

Необхідно звернути увагу, що до 01.01.2011 р. не було встановлено окремого порядку проведення перевірки самозайнятих осіб.

З 1 січня 2011 року податковий орган має право перевіряти правильність сплати податків самозайнятими особами, у т.ч. й адвокатами. Порядок проведення перевірок та оформлення результатів документальних перевірок фізичних осіб, у тому числі й самозайнятих осіб, встановлений наказом ДПА України від 24.12.2010 р. N 1003 "Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків - фізичними особами".

3. Єдиний внесок на загальнообов'язкове
соціальне страхування для адвокатів

3.1. Постановка адвокатів на облік
в органах Пенсійного фонду

З 01.01.2011 р. вступив у силу Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" N 2464-IV від 08.07.2010 р. (далі - Закон про ЄВСС). Згідно п. 5 ст. 4 цього Закону, платниками єдиного внеску на соціальне страхування (далі - ЄВСС) є особи, що займаються незалежною професійною діяльністю, в т.ч. і адвокатською діяльністю.

Крім того, адвокати є платниками ЄВСС як працедавці, якщо вони використовують працю фізичних осіб на умовах трудового цивільно-правового договору.

Обов'язки адвокатів по сплаті ЄВСС виникають з початку здійснення їх діяльності (ч. 4 ст. 5 Закону про ЄВСС). Для цього адвокати зобов'язані стати на облік в органах Пенсійного фонду. Порядок узяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування регулюється постановою Пенсійного фонду N 21-6 від 27.09.2010 р. (далі - Постанова N 21-6).

Для постановки на облік платником ЄВСС в органах Пенсійного фонду, згідно пп. 4.2, 4.4 Постанови N 21-6, адвокати зобов'язані надати протягом 10-ти днів з початку здійснення незалежної професійної діяльності в орган Пенсійного фонду по своєму місцю проживання:

- заяву за формою, затвердженою в Додатку 2 до Постанови N 21-6, в якій вказується назва органу державної реєстрації, дата реєстрації та номер свідоцтва про реєстрацію;

- копію довідки про привласнення ідентифікаційного номера з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або інших обов'язкових платежів;

- копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, виданого кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури;

- копію паспорта.

Всі копії документів звіряються працівником Пенсійного фонду з їх оригіналами (п. 4.4 Постанови N 21-6).

Постановка адвокатів на облік в органах Пенсійного фонду здійснюється не пізніше наступного робочого дня і з дня отримання заяви і всіх необхідних документів.

На наступний робочий день з дня постановки на облік адвокатові, як платникові ЄВСС, безкоштовно направляється повідомлення про постановку на облік.

Крім того, в день отримання заяви орган Пенсійного фонду направляє відомості про адвоката, як платника ЄВСС, до Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків, на основі інформації Пенсійного фонду, здійснюють постановку на облік адвокатів, присвоюють їм відповідний клас професійного ризику і направляють повідомлення до органів Пенсійного фонду.

У разі зміни прізвища, імені або по батькові, місця проживання, адвокат зобов'язаний в 10-дениий термін з дня виникнення відповідних змін надати в орган Пенсійного фонду документи в такому ж порядку, як і при постановці на облік. При цьому заява надається з позначкою "Зміни" (абз. 2 п. 4.7 Постанови N 21-6).

Звертаємо увагу, що згідно абз. 2 ч. 3 Розділу VIII "Прикінцеві і перехідні положення" Закону про ЄВСС, перереєстрація адвокатів, які перебували на обліку в органах Пенсійного фонду до 01.01.2011 г., не здійснюється.

3.2. Розмір і строк сплати ЄВСС

Згідно ч. 11 ст. 8 Закону про ЄВСС, адвокати, як особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, зобов'язані сплатити ЄВСС у розмірі 34,7 % від бази нарахування.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄВСС, базою нарахування ЄВСС для адвокатів є сума доходів (прибутку), що отримана від їх діяльності і підлягає оподаткуванню на доходи фізичних осіб. При цьому суми ЄВСС не може бути менше розміру мінімального страхового внеску за місяць, в якому отриманий дохід (прибуток). Крім того, згідно ч. 3 ст. 7 Закону про ЄВСС, нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Мінімальний страховий внесок визначається шляхом множення мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановленого законом для адвокатів (34,7 %) за місяць, в якому отримано дохід (п. 5 ст. 1 Закону про ЄВСС).

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску дорівнює п'ятнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п. 4 ст. 1 Закону про ЄВСС).

Розмір мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму на 2011 рік встановлений ст. 21, 22 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" N 2857-VI від 23.12.2010 р.

               Розмір мінімальної заробітної плати
і прожиткового мінімуму в 2011 році

------------------------------------------------------------------
| Термін дії | Розмір мінімальної |Розмір прожиткового |
| | заробітної плати | мінімуму для |
| | | працездатних осіб |
|---------------------+---------------------+--------------------|
| 01.01.2011 - | 943 грн. | 941 грн. |
| 31.03.2011 | | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
| 01.04.2011 - | 960 грн. | 960 грн. |
| 30.09.2011 | | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
| 01.10.2011 - | 985 грн. | 985 грн. |
| 30.11.2011 | | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
| 01.12.2011 - | 1004 грн. | 1004 грн. |
| 31.12.2011 | | |
------------------------------------------------------------------

          Мінімальний розмір доходу (заробітної плати),
з якого сплачується єдиний соціальний
внесок в 2011 році

------------------------------------------------------------------
| Термін дії | Розмір, грн. |
| | |
|-----------------------------------+----------------------------|
| 01.01.2011 - 31.03.2011 | 941 * 15 = 14115 |
|-----------------------------------+----------------------------|
| 01.04.2011 - 30.09.2011 | 960 * 15 = 14400 |
|-----------------------------------+----------------------------|
| 01.10.2011 - 30.11.2011 | 985 * 15 = 14775 |
|-----------------------------------+----------------------------|
| 01.12.2011 - 31.12.2011 | 1004 * 15 = 15060 |
------------------------------------------------------------------

Приклади розрахунку ЄВСС з доходів адвокатів:

1. У січні 2011 р. дохід, отриманий від адвокатської діяльності, склав 42000 грн., витрати, що пов'язані з такою діяльністю, - 13750 грн.

Чистий дохід, з якого утримується ЄВСС, - 42000 - 13750 = 28250 грн.

Оскільки сума чистого доходу перевищує максимальний розмір доходу, з якого сплачується єдиний соціальний внесок, то ЄВСС буде нараховуватись із суми 14115 грн. (15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи) ЄВСС за січень 2011 р. - 14115 х 34,7% = 4879,91 грн.

2. У січні 2011 р. дохід, отриманий від адвокатської діяльності склав 20000 грн., витрати, що пов'язані з такою діяльністю, - 13750 грн.

Чистий дохід, з якого утримується ЄВСС, = 20000 - 13750 грн. = 6250 грн.

Так як сума чистого доходу не перевищує максимальний розмір доходу, з якого сплачується єдиний соціальний внесок, то сума ЄВСС буде розрахована наступним чином:

ЄВСС за січень 2011 р. - 6250 грн. х 34,7% = 2168,75 грн.

У випадку, якщо адвокати використовують працю фізичних осіб на умовах трудового чи цивільно-правового договору, адвокати, як працедавці, зобов'язані нараховувати і утримувати внесок на ЄВСС в розмірах, визначених ч. 5, 7 ст. 8 Закону про ЄВСС та пп. 3.1.1, 3.1.4, 3.5 і 3.7 постанови Пенсійного фонду "Про твердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" N 21-5 від 27.09.2010 р.

Нижче в табличному вигляді представлені строки сплати ЄВСС і строки надання звітності з ЄВСС адвокатами як за себе, так і за фізичних осіб, які працюють у них на підставі трудових або цивільно-правових договорів

------------------------------------------------------------------
| | Граничний строк | Підстава |
|----------------------------------------------------------------|
|Строк сплати ЄВСС і строк надання звітності з ЄВСС адвокатами за|
| себе як особами, які здійснюють належну професійну діяльність |
|----------------------------------------------------------------|
|Строк сплати ЄВСС із |До 1 квітня року, |п. 4.5.3 постанови |
|суми доходу, |наступного за |Пенсійного фонду |
|отриманого |звітним |"Про затвердження |
|адвокатом |(раз на рік)(*) |Інструкції про |
| | |порядок нарахування |
| | |та сплати єдиного |
| | |внеску на |
| | |загальнообов'язкове |
| | |державне соціальне |
| | |страхування" N 21-5 |
| | | від |
| | |27.09.2010 р. |
| | |(далі - Постанова |
| | |N 21-5) |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Строк надання |До 1 квітня року, |п. 3.2 постанови |
|звітності з ЄВСС |наступного за |Пенсійного фонду |
|адвокатами за себе |звітним |"Про порядок |
| |(раз на рік) |формування та |
| | |надання |
| | |страхувальниками |
| | |звітності відносно |
| | |сум нарахованого |
| | |єдиного внеску на |
| | |загальнообов'язкове |
| | |державне соціальне |
| | |страхування" N 22-2 |
| | |від |
| | |08.10.2010 р. |
| | |(далі - Постанова |
| | |N 22-2) |
|----------------------------------------------------------------|
| |
|_______________ |
| (*) Звертаємо увагу, згідно п. 178.3 ст. 178 Податкового |
|кодексу України ( 2755-17 ), у адвокатів оподатковується|
|податком на доходи фізичних осіб різниця між доходом і|
|документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язані|
|з отриманням такого доходу. Для того, щоб уникнути проблем зі|
|включенням до складу витрат сум ЄВСС, сплаченого адвокатами,|
|перерахування таких сум необхідно здійснити до 31 грудня|
|поточного (звітного) року. |
|----------------------------------------------------------------|
| Строк сплати ЄВСС і строки надання звітності з ЄВСС адвокатами |
| за фізичних осіб, які працюють у них на підставі трудових або |
| цивільно-правових договорів |
|----------------------------------------------------------------|
|Строк сплати ЄВСС за |Під час кожної |п. 4.3.6, 4.3.7 |
|фізичних осіб, які |виплати заробітної |Постанови N 21-5 |
|працюють на підставі |плати чи винагороди | |
|трудових або |по цивільно-правових | |
|цивільно-правових |договорах, але не | |
|договорів |пізніше 20 числа | |
| |місяця, наступного за| |
| |звітним (щомісячно), | |
| |навіть якщо | |
| |заробітна плата чи | |
| |винагорода по | |
| |цивільно-правових | |
| |договорах не | |
| |виплачувались | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Строк надання |Не пізніше 20 числа |п. 3.2 Постанови |
|звітності з ЄВСС за |місяця, наступного за|N 22-2 |
|фізичних осіб, які |звітним (щомісячно) | |
|працюють на підставі | | |
|трудових або | | |
|цивільно-правових | | |
|договорів | | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Відомість розподілу |Не пізніше 25 січня |п. 3.10 постанови |
|чисельності |року, наступного за |Фонду соціального |
|працівників річного |звітним |страхування від |
|фактичного обсягу | |нещасних випадків на|
|реалізованої | |виробництві та |
|продукції (робіт, | |професійних |
|послуг) за видами | |захворювань "Про |
|економічної | |затвердження Порядку|
|діяльності | |віднесення |
| | |страхувальників до |
| | |класу професійного |
| | |ризику виробництва з|
| | |урахування виду їх |
| | |економічної |
| | |діяльності та |
| | |проведення перевірок|
| | |достовірності |
| | |поданих |
| | |страхувальниками |
| | |відомостей про види |
| | |економічної |
| | |діяльності (у тому |
| | |числі основний)" |
| | |N 30 |
| | |від 30.11.2010 р. |
------------------------------------------------------------------

                 3.3. Відповідальність адвокатів
за порушення законодавства про ЄВСС

------------------------------------------------------------------
| Правопорушення | Фінансова санкція | Підстава |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Ухилення платниками |Штраф у розмірі 10 |П. 1 ч. 11 ст. 25 |
|ЄВСС, на яких не |НМДГ (170 грн.) |Закону про ЄВСС |
|поширюється дія | |( 2464-17 ), |
|Закону України "Про | |пп. 7.2.1 Постанови |
|державну реєстрацію | |N 21-5 |
|юридичних осіб та | | |
|фізичних осіб - | | |
|підприємців" | | |
|( 755-15 ), | | |
|від узяття на облік | | |
|або несвоєчасне | | |
|подання заяви про | | |
|взяття на облік в | | |
|територіальних | | |
|органах ПФ | | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Несплата |Штраф у розмірі 10% |Ч. 10 та п. 2 ч. 11 |
|(неперерахування) або|своєчасно не |ст. 25, ч. 1 ст. 26 |
|несвоєчасна сплата |сплачених сум |Закону про ЄВСС |
|(несвоєчасне |Одночасно на суму |( 2464-17 ) |
|перерахування) ЄВСС |недоїмки | |
| |нараховується пеня з | |
| |розрахунку 0,1% суми | |
| |недоплати за кожний | |
| |день прострочення | |
| |платежу | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Донарахування |Штраф у розмірі 5% |П. 3 ч. 11 ст. 25 та|
|територіальним |зазначеної суми за |ч. 1 ст. 26 Закону |
|органом ПФ або |кожний повний або |про ЄВСС |
|платником своєчасно |неповний базовий |( 2464-17 ) |
|не нарахованого ЄВСС |звітний період, за | |
| |який донараховано | |
| |таку суму, але не | |
| |більш як 50% суми | |
| |донарахованого ЄВСС | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Неподання, |Штраф у розмірі 10 |П. 4 ч. 11 ст. 25 та|
|несвоєчасне подання, |НМДГ (170 грн.) |ч. 1 ст. 26 Закону |
|подання не за | |про ЄВСС |
|встановленою формою | |( 2464-17 ) |
|звітності, | | |
|передбаченої Законом | | |
|про ЄВСС, до | | |
|територіальних | | |
|органів ПФ | | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Несплата, неповна |Штраф у розмірі 10% |П. 6 ч. 11 ст. 25 |
|сплата або |таких несплачених або|Закону про ЄВСС |
|несвоєчасна сплата |несвоєчасно сплачених|( 2464-17 ) |
|суми ЄВСС одночасно з|сум | |
|видачею сум виплат, | | |
|на які нараховується | | |
|ЄВСС (авансових | | |
|платежів) | | |
------------------------------------------------------------------

Звертаємо увагу, що органи Пенсійного фонду мають право безоплатно отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внесу, а також інші відомості, необхідні для виконання Пенсійним фондом функцій, передбачених Законом (п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону про ЄВСС).

Так, наприклад, на основі актів звірок з органами податкової служби сум доходів осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, що свідчать про неповну сплату сум ЄВСС, органи Пенсійного фонду, навіть без проведення документальної перевірки, мають право направити адвокату вимогу про сплату недоїмки, штрафних санкцій та пені. Такі акти звірки з органами податкової служби складаються на основі сум доходів, заявлених у звітності по ЄВСС та задекларованих в річній декларації про доходи осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, що подається адвокатом до органів державної податкової служби (п. 6.3 Постанови N 21-5).

Крім того, постановою Пенсійного фонду N 27-1 від 23.11.2010 р. та Наказом ДПАУ N 886 від 23.11.2010 року затверджено Порядок звірки платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на основі якого здійснюється обмін інформацією між органами Пенсійного фонду та податкової служби з метою приведення у відповідність даних щодо юридичних та фізичних осіб, які перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду як платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Також звертаємо увагу, що згідно п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону про ЄВСС органи Пенсійного фонду мають право проводити планові та позапланові перевірки підприємств та фізичних осіб - підприємців. Порядок проведення планових та позапланових перевірок затверджено постановою КМУ "Про затвердження Порядку проведення Пенсійним фондом України та його територіальними органами планових та позапланових перевірок платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" N 233 від 09.03.2011 р. Але станом на 16.03.2010 р. такий Порядок не набрав чинності. Крім того, Порядок проведення планових та позапланових перевірок платників ЄВСС поширюється лише на підприємства та фізичних осіб - підприємців. Таким чином, порядок проведення перевірок органами Пенсійного фонду адвокатів, як самозайнятих осіб, на сьогоднішній день відсутній.

Рекомендована для використання адвокатами література

1. Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. N 2755-VI.

2. Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. N 436-IV.

3. Закон України "Про адвокатуру" від 19.12.92 р. N 2887-XII.

4. Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.94 р. N 334/94-ВР.

5. Закон України "Про збір та облік єдиного внесу на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" N 2464-VI від 08.07.2010 р.

6. Закон України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" N 2857-VI від 23.12.2010 р.

7. Наказ ДПА України від 22.12.2010 р. N 979 "Порядок обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, наказів Державної податкової адміністрації України".

8. Наказ ДПА України "Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій" N 37 від 24.01.2011 р.

9. Наказ ДПА України "Про затвердження форми та Порядку складання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій" N 56 від 31.01.2011 р.

10. Наказ ДПА України від 24.12.2010 р. N 1025 "Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення".

11. Наказ ДПА України від 24.12.2010 р. N 1020 "Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку".

12. Наказ ДПА України N 58 від 31.01.2011 р. "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб".

13. Наказ ДПА України від 24.12.2010 р. N 1003 "Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотримання якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків - фізичними особами".

14. Постанова Пенсійного фонду України "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" N 21-5 від 27.09.2010 р.

15. Постанова Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" N 21-6 від 27.09.2010 р.

Додаток
до рішення
Вищої кваліфікаційної
комісії адвокатури
18.03.2011 N VI/4-97

На додаток до рішення Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури від 18.03.2011 року N VI/4-97 з метою встановлення єдиного підходу до формування переліку витрат, пов'язаних з організацією незалежної професійної діяльності адвокатів як самозайнятих осіб, рекомендуємо враховувати наступні документально підтверджені витрати:

- на утримання, експлуатацію та ремонт власного або орендованого офісного приміщення (платежі за надання комунальних послуг, орендна плата, страхування орендованого приміщення, витрати , пов'язані з поточним ремонтом та амортизація);

- на амортизацію, модернізацію та обслуговування офісної техніки та її амортизацію, придбання витратних матеріалів;

- на придбання канцелярського приладдя, паперової та документальної продукції;

- на утримання легкового автомобіля (власного, а також орендованого), що використовується при веденні основної професійної діяльності адвоката (придбання пально-мастильних матеріалів, стоянка, паркування, страхування, амортизація, ремонт);

- на пов'язані з адвокатською діяльністю транспортні та інші витрати (залізничні, авіаквитки та інше), якщо вони не компенсовані на підставі угоди (угод) з клієнтом (клієнтами);

- на оплату послуг зв'язку (пошта, телеграф, телефон, телекс, телефакс, стільниковий зв'язок та інші подібні витрати) та користування Інтернетом;

- на виготовлення печаток та штампів, або їх заміну;

- плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків;

- на оплату праці найманих працівників за трудовими угодами;

- на суми нарахованих обов'язкових податків та зборів, установлених Податковим кодексом України, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі за найманих працівників;

- на відрядження найманих працівників;

- на передплату та придбання професійних видань, в тому числі рекомендованих ВККА;

- на придбання та використання електронної бази законодавства;

- на придбання та розробку, а також обслуговування програмного забезпечення необхідного для здійснення професійної адвокатської діяльності;

- на оплату за консультаційні, інформаційні, аудиторські, експертні та інші послуги, які отримує адвокат для забезпечення своєї професійної діяльності;

- витрати, пов'язані з підвищенням кваліфікації адвоката та найманих працівників;

- на інші видатки, які носять капітальний характер.