ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
07 грудня 2010 р.
м. Київ
Справа N К-1615/10
Про визнання дій незаконними, скасування
листа та висновку
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Васильченко Н.В.,
суддів: Бим М.Є., Гордійчук М.П., Гончар Л.Я., Черпіцької Л.Т.
при секретарі Стасюк Р.О.
з участю представника позивача Андрега О.В.
розглянувши в судовому засіданні касаційну скаргу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 червня 2009 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2009 р. по справі N 2а-6572\09\1570 за позовом дачно-будівельного кооперативу "Золоті ключі" до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області та Центрального відділу екологічного контролю Державної екологічної інспекції Одеської області про визнання дій незаконними, скасування листа та висновку -
встановила:
У березні 2007 р. дачно-будівельний кооператив "Золоті ключі" звернувся до суду із адміністративним позовом до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області про визнання незаконними дій Центрального відділу екологічного контролю Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області щодо відзиву висновку про попереднє погодження N 1298 від 03.08.2006 р. та висновку N 1643 від 04.10.2006 р. про погодження проекту землеустрою; визнання незаконними та скасування листа Центрального відділу екологічного контролю Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області від 11.12.2006 р. "Про відзив матеріалів погодження" та висновку Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області N 5556\03-06\07-12 від 17.01.2007 р.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 24.04.2009 р. до участі у справі в якості відповідача залучено Центральний відділ екологічного контролю Державної екологічної інспекції Одеської області.
Позов обґрунтований тим, що відповідач безпідставно та незаконно відізвав матеріали погодження по проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ДБК "Золоті ключі" загальною площею 15,903 га в довгострокову оренду строком на 49 років для розміщення садового масиву, ведення садівництва (для закладки багаторічних садових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також зведення необхідних будинків, господарських споруд, тощо) на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02 червня 2009 р., яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 грудня 2009 р., позов задоволений частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Центрального відділу екологічного контролю Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області про відкликання висновків N 1298 від 03.08.2006 р. та N 1643 від 04.10.2006 р. по попередньому погодженню та погодженню проекту землеустрою, оформлене листом N 282 від 11.12.2006 р. Визнано протиправним та скасовано висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області N 5556\03-06\07-12 від 17.01.2007 р.
Рішення судів мотивоване тим, що відповідач діяв поза межами повноважень та всупереч нормам матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Не погоджуючись із постановленими по справі судовими рішеннями, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області подало касаційну скаргу, в якій просить ці рішення скасувати. Скарга обґрунтована невірним застосуванням судами норм матеріального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судами та обґрунтованості застосування норм матеріального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів знаходить підстави до її задоволення.
Як вбачається із матеріалів справи, 22.05.2006 р. розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації N 806 створено комісію по вибору земельної ділянки для ведення садівництва позивачем на території Фонтанської сільської ради.
02.08.2006 р. на виконання вказаного розпорядження складено та підписано акт вибору земельної ділянки.
Попередніми погодженнями Фонтанської сільської ради Комітернівського району , Комінтернівського районного відділу земельних ресурсів, Одеського обласного управління земельних ресурсів, відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Комінтернівської райдержадміністрації, державного підприємства "Одеське лісове господарство", Комінтернівського районного відділу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій в Одеській області, районної санітарно-епідеміологічної станції, центральної регіональної інспекції Державного управління екології та природних ресурсів в Одеській області погоджено місце розташування земельної ділянки, передбаченої для розміщення садового масиву для ведення садівництва позивачем на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району загальною площею 15,903 га земель лісового фонду.
07.08.2006 р. листом Одеського обласного управління лісового господарства надано погодження на вилучення та зміну цільового призначення вказаної земельної ділянки із земель лісового фонду, що перебувають у постійному користуванні ДП "Одеське лісове господарство" в землі запасу Фонтанської сільської ради для подальшого сільськогосподарського використання (під садівництво) ДБК "Золоті ключі".
10.08.2006 р. розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації N 1159 вилучено із земель постійного користування ДП "Одеське лісове господарство" земельну ділянку загальною площею 15,903 га лісових земель, що розташована на території Фонтанської сільської ради, затверджено акт вибору земельної ділянки та надано дозвіл на проведення проектно-вишукувальних робіт позивачем.
14.08.2006 р. розпорядження Комінтернівської райдержадміністрації N 1178 позивачу наданий дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки загальною площею 15,903 га лісових земель із земель лісового фонду в довгострокову оренду терміном на 49 років для розміщення садового масиву для ведення садівництва, зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо.
29.08.2006 р. розпорядженням Комінетернівської райдержадміністрації створено комісію по визначенню збитків, заподіяних при вилученні земель загальною площею 15,903 га вкритих лісовою рослинністю, які передані позивачу.Вказана комісія визначила, що відшкодуванню підлягає 825 644 грн.
03.10.2006 р. державним підприємством "Одеське лісове господарство" надано висновок, яким погоджено вилучення земельної ділянки загальною площею 15,903 га лісових земель для розміщення садового масиву, ведення садівництва, зведення необхідних будинків, господарських споруд на території Фонтанської сільської ради із земель лісового фонду, що перебувають у запасі Фонтанської сільської ради та перебувають у його постійному користуванні.
Висновками Фонтанської сільської ради, Комінтернівського районного відділу земельних ресурсів, центральної регіональної інспекції Державного управління екології та природних ресурсів в Одеській області, Комінтернівської районної санітарно-епідеміологічної станції, відділу містобудування, архітектури та ЖКГ, управління охорони об’єктів культурної спадщини погоджено проект відведення позивачеві вказаної земельної ділянки.
13.12.2006 р. Державним комітетом по земельних ресурсах України надано висновок державної землевпорядної експертизи, згідно якого проект відведення земельної ділянки позивачу в оренду строком на 49 років для розміщення садового масиву, ведення садівництва за межами Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області відповідає вимогам земельного законодавства, оцінюється позитивно при умові усунення зауважень в п. 10.
Листом центрального відділу екологічного контролю Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області N 282 від 11.12.2006 р. позивача повідомлено про те, що вказаним відділом прийнято рішення про відзив висновку Центральної інспекції про попереднє погодження та висновок про погодження 33 1298 від 03.08.2006 р. та N 1643 від 04.10.2006 р.
17.01.2007 р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області надано висновок N 5556\03-06\07-12, яким відхилено від узгодження проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки позивачеві.
Задовольняючи позовні вимоги, суди послались на те, що Положенням про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі, яке було затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 16.06.2006 р. N 285 та "Порядком погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок", яке затверджено наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України N 434 від 05.11.2004 р., не передбачено повноважень природоохоронного органу на відкликання власних висновків, а тому рішення відповідача є протиправним.
Крім того, суди зазначили, що відповідач, приймаючи рішення про відкликання рішення про попереднє погодження та погодження проекту землеустрою, необґрунтовано застосував приписи ч. 9 ст. 149 Земельного кодексу України, оскільки до спірних правовідносин ця норма права не застосовується.
Колегія суддів із вказаним висновком суду не погоджується із наступних міркувань.
Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та "Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок", на які послались суди, не містить заборони природоохоронним органам відкликати свій висновок про попереднє узгодження або узгодження проекту землеустрою, отже відповідач мав право прийняти рішення, що оспорюється позивачем.
Суди, задовольняючи позов, не дали належної оцінки твердженням відповідача, що правовідносини по передачі у постійне чи тимчасове користування спірної земельної ділянки, яка є землею лісового фонду, крім норм Земельного кодексу, регулюються також нормами Лісового кодексу України.
Відповідно до ст. 4 Лісового кодексу України до лісового фонду належать лісові ділянки, в тому числі насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 га.
Як вбачається із матеріалів справи спірна земельна ділянка із земель лісового фонду, що передається у користування ДБК "Золоті ключі", передбачає зміну її цільового призначення.
Встановлення та зміна цільового призначення земель регулюється статтею 20 Земельного кодексу України.
Механізм зміни цільового призначення земель визначений постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб" від 11 квітня 2002 р.
Якщо зміна цільового призначення стосується земельних ділянок: ріллі, багаторічних насаджень для несільськогосподарських потреб, лісів першої групи площею понад 10 гектарів, а також земельних ділянок природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та особливо цінних земель, вона здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України.
Матеріали справи не містять доказів дотримання вказаного порядку.
Як передбачає проект землеустрою, вказана земельна ділянка передається ДБК "Золоті ключі" для розміщення садового масиву, ведення садівництва, для зведення необхідних будинків, господарських споруд, тощо із земель лісового фонду. Тобто, передбачається зміна цільового призначення землі.
Відповідно до висновку Фонтанівської сільської ради (а.с.20) земельна ділянка повинна використовуватись відповідно до вимог ст. 96 Земельного кодексу України та без зміни цільового призначення.
При таких обставинах справи, колегія суддів дійшла думки про підставність прийнятого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області по відкликанню висновку про попереднє узгодження та про узгодження проекту землеустрою від 11.12.2006 р. та від 17.01.2007 р., оскільки вказані висновки прийняті всупереч нормам матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Рішення відповідача про відкликання попереднього узгодження та узгодження проекту землеустрою мотивовано тим, що погодження проекту землеустрою відбулося із порушенням норм ст. 57 Лісового кодексу України, ст. 48 Закону України "Про охорону земель", ст. 27 Закону "Про рослинний світ", ст.ст. 60, 62 Земельного кодексу, ст.ст. 88, 90 Водного кодексу України.
Колегія суддів дійшла думки, що суди першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно дослідили обставини справи, вірно встановили характер спірних правовідносин, але необґрунтовано застосували до їх вирішення норми матеріального права, що потягло за собою ухвалення незаконного рішення.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 221, 229, 230, 232 КАС України, колегія суддів -
постановила:
Касаційну скаргу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 червня 2009 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2009 р. скасувати.
В задоволенні адміністративного позову дачно-будівельного кооперативу "Золоті ключі" відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 238, 239-1 КАС України.
