МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ
ТА БУДІВНИЦТВА УКРАЇНИ
КОЛЕГІЯ ДЕРЖАВНОЇ АРХІТЕКТУРНО-БУДІВЕЛЬНОЇ ІНСПЕКЦІЇ

РІШЕННЯ
25.11.2010 N 7

Про результати комплексних
перевірок діяльності інспекцій державного
архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій,
Чернігівській, Закарпатській областях
та в Автономній Республіці Крим

Заслухавши та обговоривши інформацію про результати комплексних перевірок діяльності інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій, Чернігівській, Закарпатській областях та в Автономній Республіці Крим (далі - інспекції), колегія Держархбудінспекції відзначає, що в цілому інспекції забезпечують виконання покладених на них завдань і функцій.

В інспекціях налагоджено систему контролю та аналізу за підготовкою, проведенням і кінцевими результатами перевірок та інших контрольних і дозвільних функцій, що, у свою чергу, позитивно вплинуло на загальний стан їх роботи.

Керівництвом, структурними підрозділами інспекцій послідовно здійснюються організаційні та технічні заходи, спрямовані на підвищення персональної відповідальності як керівників, так і безпосередніх виконавців за реалізацію визначених завдань у встановлені терміни.

Ліцензування господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, інспекціями здійснюється відповідно до п. 3 Порядку ліцензування певних видів господарської діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 N 1396, і Тимчасового регламенту роботи Держархбудінспекції та її територіальних органів, затвердженого наказом Держархбудінспекції від 25.02.2009 N 30.

Робота з кадрами в інспекціях проводиться відповідно до законів України "Про державну службу" ( 3723-12 ), "Про боротьбу з корупцією" ( 356/95-ВР ), Положення про роботу з кадрами в центральних і місцевих органах державної влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.95 N 747, та інших нормативно-правових актів.

Організація роботи юридичних служб інспекцій відповідає вимогам Загального положення про юридичну службу міністерства, іншого органу виконавчої влади, державного підприємства, установи та організації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 N 1040.

Проте, у діяльності інспекцій мають місце окремі недоліки.

У ході перевірки в усіх інспекціях виявлено випадки призначення на посади осіб, які не відповідають кваліфікаційним вимогам та не мають відповідної освіти.

Під час аналізу структур, штатних розписів інспекцій і посадових інструкцій виявлено, що інспекції не дотримуються вимог постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 N 179 "Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій".

Мають місце випадки присвоєння чергових рангів достроково, без умотивованих причин та відповідного обґрунтування (Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області).

Кадровий резерв формується з порушеннями вимог Положення про формування кадрового резерву для державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 N 199.

Планування роботи в інспекціях здійснюється формально, без зазначення конкретних дат; щотижневі апаратні наради проводяться нерегулярно, протоколи таких нарад не ведуться, що унеможливлює контроль за виконанням доручень керівника.

За результатами розгляду та аналізу справ виявлені порушення дотримання строків розгляду поданих забудовником документів та прийняття рішення щодо прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт, та видачі сертифіката відповідності державним будівельним нормам, стандартам та правилам.

Назви об'єктів у сертифікатах відповідності не відповідають назвам об'єктів, що зазначені у довідках про погодження прийняття приватної будівлі в експлуатацію, виданих на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.

Спостерігаються випадки, коли приймається в експлуатацію увесь приватний житловий будинок, а в штампі самовільного будівництва технічного паспорта приватної будівлі, виданого бюро технічної інвентаризації, зазначено тільки прибудову до приватного житлового будинку.

У деяких реєстраційних справах номери реєстраційних справ не співпадають із номерами дозволів на виконання будівельних робіт відповідно до п. 12 Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 N 1104 (далі - Порядок).

При перевірці журналів та вибіркових перевірках реєстраційних справ, що були сформовані при наданні дозволів на виконання підготовчих робіт, були виявлені такі порушення:

- термін розгляду заяви перевищує місяць; декілька тижнів відповідальні працівники не ознайомлені із наказами на виконання будівельних робіт та здійснення авторського та технічного нагляду; замовником будівництва не затверджено техніко-економічні показники проекту будівництва; відсутні висновки СЕС та пожежного нагляду, будівельний генеральний план та документи від підрядника будівництва;

- відповідальні виконавці робіт та авторського нагляду призначаються замовником будівництва;

- термін дії дозволів на виконання будівельних робіт у деяких випадках суперечить п. 6 Порядку ( 1104-2009 );

- спостерігається неповне формування реєстраційних справ, у яких не вистачає одного або кількох документів.

При перевірці реєстраційних справ виявлено ряд недоліків:

- у переважній більшості перевірених справ акти готовності об'єктів до експлуатації погоджені організаціями, які не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 N 923, а саме Держпромгірнаглядом, Державною комісією з енергозбереження, СЕС;

- у сертифікатах відповідності вказується загальна площа об'єкта, що приймається в експлуатацію, та його вартість;

- у реєстраційних справах відсутні скориговані техніко-економічні показники об'єктів; має місце прийняття в експлуатацію об'єктів, проектна документація яких зазнала змін, прийняття в експлуатацію об'єктів з відхиленням від проектної документації.

Разом з тим, встановлено, що деякі перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог містобудівного законодавства проводяться без наказів та направлень, що не відповідає вимогам Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" ( 877-16 ) (у редакції, що діяла на момент проведення перевірки).

Трапляються випадки, коли постанови підписуються не начальниками інспекцій, а іншою особою, без зазначення її посади, прізвища, ім'я та по батькові, що суперечить Примірній інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.97 N 1153.

При проведенні позапланових перевірок дотримання ліцензійних умов у посвідченнях на проведення перевірок не зазначаються питання, необхідність з'ясування яких є підставою для проведення перевірки, що суперечить вимогам абз. 6 ст. 6 Закону України "Про державний контроль та нагляд" ( 877-16 ) (інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській та Хмельницькій областях). Інформування Держархбудінспекції щодо результатів перевірок на надані нею доручення та погодження виконуються не завжди своєчасно (Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області).

У деяких ліцензійних справах відсутні бухгалтерські доручення на отримання ліцензій, що є порушенням п. 4.6 Регламенту роботи Держархбудінспекції та її територіальних органів (Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Закарпатській області).

Засідання ліцензійної комісії проводяться без дотримання Регламенту роботи Держархбудінспекції та її територіальних органів (Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим).

У ліцензійних справах немає завірених копій свідоцтв та довідок з ЄДРПОУ, що є порушенням пп. 5 та 6 Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 N 1396; в окремих справах надані матеріали, не передбачені зазначеною постановою (Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим).

Мають місце факти, коли при отриманні ліцензій не анулюються старі, і на момент перевірки деякі підприємства мають по дві діючі ліцензії (Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим).

За результатами аналізу роботи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій, Чернігівській, Закарпатській областях та в Автономній Республіці Крим колегія ВИРІШИЛА:

1. Інформацію про результати комплексних перевірок діяльності інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій, Чернігівській, Закарпатській областях та в Автономній Республіці Крим щодо дотримання вимог містобудівного законодавства та проходження державної служби взяти до відома.

2. Визнати роботу інспекцій такою, що в основному відповідає вимогам законодавчих та інших нормативно-правових актів за умови усунення вказаних недоліків.

3. Управлінню організації та проведення контрольних перевірок (Цуканова І.М.) розробити та погодити з Держкомпідприємництвом Регламент (інформаційну картку) з видачі документів дозвільного характеру (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 N 526 "Про заходи щодо упорядкування видачі документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності").

Термін - до 20 грудня 2010 року

4. Відділу нормативно-правового забезпечення (Мендель М.В.) та Управлінню організації та проведення контрольних перевірок (Цуканова І.М.) внести пропозиції до проекту Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" або інших нормативно-правових актів, що будуть розроблятися відповідно до зазначеного законопроекту, щодо видачі сертифіката відповідності закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам на бланках суворої звітності.

Термін - до 17 грудня 2010 року

5. Інспекціям державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій (Гавчук В.К.), Чернігівській (Рубан О.Г.), Закарпатській (Коблик В.Й.) областях та в Автономній Республіці Крим (Кононов С.Б.) розглянути питання про внесення змін до структур та штатних розписів інспекцій з 1 січня 2011 року.

Термін - до 20 грудня 2010 року

6. Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим (Кононов С.Б.):

6.1. Вжити вичерпних заходів щодо поліпшення позовної роботи та участі представників Інспекції у відповідних судових засіданнях.

6.2. Вжити заходів щодо усунення недоліків у роботі відділу ліцензування, контролю за виробництвом будматеріалів і конструкцій та будівництвом автомобільних доріг Управління ліцензування, контролю дозвільних процедур та аналітичного забезпечення.

Термін - до 10 грудня 2010 року

6.3. Звернути увагу на дотримання термінів розгляду поданих заяв та документів для одержання дозволу на виконання будівельних робіт відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 N 1104 та для одержання сертифіката відповідності відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 N 923, усунути причини їх порушення.

7. Начальникам інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі:

7.1. Переглянути та проаналізувати структури інспекцій, за необхідності внести зміни до структур та штатних розписів.

7.2. Переглянути і привести у відповідність до вимог чинного законодавства посадові інструкції та положення про структурні підрозділи з урахуванням змін, внесених до містобудівного законодавства.

Термін - до 20 грудня 2010 року

7.3. Вжити заходів щодо недопущення випадків покладення на юридичні служби інспекцій обов'язків, пов'язаних з участю у планових та позапланових перевірках об'єктів будівництва.

7.4. Планування роботи інспекцій здійснювати відповідно до вимог Тимчасового регламенту Державної архітектурно-будівельної інспекції, затвердженого наказом Держархбудінспекції від 31.12.2008 N 230.

7.5. Забезпечити обов'язкове проведення щотижневих апаратних нарад.

7.6. Звернути увагу на формування кадрового резерву на посади державних службовців V-VI категорій. При формуванні кадрового резерву на 2011 рік дотримуватись вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 N 199.

Термін - грудень 2010 року

7.7. У разі наявності законних підстав забезпечувати подання позовних заяв про знесення об'єктів самочинного будівництва.

7.8. Внести зміни до наказів з питань фінансово-господарської діяльності у разі необхідності: у зв'язку зі зміною структури (нові назви відділів та посад) або із змінами нормативних актів.

7.9. Визначити відповідальну особу з отримання, зберігання та використання бланків сертифікатів, з якою укласти договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність.

7.10. Внести зміни до наказів про утворення та затвердження положення про комітет з конкурсних торгів з набранням чинності з 01.06.2010 Закону України "Про здійснення державних закупівель" ( 2289-17 ). Членам комітету обов'язково пройти навчання у сфері здійснення державних закупівель.

7.11. Забезпечити ведення журналів обліку місцевих відряджень з виробничих питань працівників інспекції.

7.12. Звернути увагу на неприпустимість вимагання погодження акта готовності об'єкта до експлуатації з організаціями, що не передбачені законодавством України, зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 N 923.

7.13. Активізувати роботу керівництва інспекцій в частині ознайомлення і вивчення стану справ у районах регіону шляхом виїздів у райони.

7.14. Надати Управлінню організації та проведення контрольних перевірок (Цуканова І.М.) копії планів контрольних заходів з перевірки об'єктів будівництва на листопад - грудень 2010 року, у зв'язку з виведенням інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю з-під дії постанови Кабінету Міністрів України від N 502

Термін - до 1 грудня 2010 року

7.15. Взяти до безумовного виконання порядок приймання документів від суб'єктів господарювання згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 N 526.

8. Інспекціям державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві (Бушовський О.М.) та в Автономній Республіці Крим (Кононов С.Б.) забезпечити належне ведення журналів наданих (скасованих) дозволів на виконання підготовчих та будівельних робіт.

9. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступників начальника Держархбудінспекції відповідно до розподілу обов'язків.

Член колегії, головуючий на засіданні О.В.Рибак