КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробітної плати та умов праці
Право на надбавку за вислугу років
ПИТАННЯ: Чи має право на виплату надбавки за вислугу років та допомогу на оздоровлення інструктор з лікувальної фізкультури міської поліклініки з освітою з фізичного виховання (бакалавр), біолог з вищою педагогічною освітою?
Чи включається до стажу роботи для одержання надбавки за вислугу років період проходження інтернатури лікарем-інтерном та чи має він право на допомогу на оздоровлення, допомогу з державного соціального страхування, якщо в трудовій книжці є запис: «зарахований лікарем-інтерном з неврології на госпрозрахунковій основі» ?
ВІДПОВІДЬ: Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 р. N 1418 затверджено Порядок виплати надбавки за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров'я (далі - Порядок).
Відповідно до п.3 Порядку надбавка за вислугу років виплачується керівникам закладів охорони здоров'я, їхнім заступникам з числа лікарів, заступникам головного лікаря з медсестринства, керівникам структурних підрозділів з числа лікарів, головним медичним сестрам, лікарям усіх спеціальностей, професіоналам з вищою немедичною освітою, допущеним до медичної діяльності в закладах охорони здоров'я, керівникам фармацевтичних (аптечних) закладів, їхнім заступникам, керівникам структурних підрозділів з числа провізорів і фармацевтів, провізорам усіх спеціальностей, фахівцям з базовою вищою та неповною вищою медичною і фармацевтичною освітою всіх спеціальностей та помічникам ентомолога.
Чинність Порядку поширюється на медичних та фармацевтичних працівників, умови оплати праці яких визначаються відповідно до умов оплати праці працівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я, крім посадових осіб Державної санітарно-епідеміологічної служби України.
Віднесення працівників до медичних та фармацевтичних регулюється такими нормативними актами.
Стаття 74 Основ законодавства України про охорону здоров'я визначає, що медичну і фармацевтичну діяльність можуть провадити особи, які мають відповідну спеціальну освіту і відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам, установленим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Такі вимоги визначені наказами МОЗ України від 25.12.92 р. N 195 «Про затвердження переліку вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, підготовка і отримання звання в яких дають право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю» та від 29.03.2002 р. N 117, яким затверджено Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників системи охорони здоров'я (випуск 78 «Охорона здоров'я»).
Так, до медичної діяльності на посадах лікарів та середнього медичного персоналу допускаються особи з повною вищою та неповною вищою (немедичною освітою, які, зокрема, закінчили: вищий або середній спеціальний навчальний заклад та набули фізкультурної освіти, можуть працювати на посадах інструкторів лікувальної фізкультури та сестер медичних з масажу (п.11 розділу III наказу N 195).
Отже, якщо умови оплати праці інструктора з лікувальної фізкультури визначаються відповідно до умов оплати праці працівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я, то він має право на надбавку за вислугу років згідно з Порядком.
Згідно з п.4 Порядку до стажу роботи, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, включається час роботи в державних та комунальних закладах охорони здоров'я України. СРСР і союзних республік СРСР. а також час роботи в будь-яких державних та комунальних установах, закладах та організаціях незалежно від підпорядкування на посадах, визначених п.3 Порядку, за умови, що оплачують працю таких працівників відповідно до умов оплати праці медичних працівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я.
До стажу роботи, що дає право на виплату надбавки за вислугу років, зараховується період проходження інтернатури.
Лікарі-інтерни після закінчення вищих медичних закладів освіти III - IV рівнів акредитації, отримавши диплом лікаря-спеціаліста, зараховуються до штатів закладів охорони здоров'я, на базі яких вони проходять інтернатуру на посадах лікарів-інтернів, про що в трудову книжку заноситься відповідний запис. Це регулюється п.7.3 наказу МОЗ України від 19.09.96 р. N 291 «Про затвердження Положення про спеціалізацію (інтернатуру) випускників вищих медичних і фармацевтичних закладів освіти III - IV рівнів акредитації». На весь час проходження інтернатури лікарям-інтернам посадові оклади встановлюються в розмірах, затверджених пп.2 п.2.2.5 наказу Мінпраці та МОЗ України від 05.10.2005 р. N 308/519 «Про впорядкування Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення».
Спеціалістам, які навчалися у вищих навчальних закладах за контрактною Формою, період проходження інтернатури зараховується до стажу, що дає право на надбавку за вислугу років, за умови, що в трудовій книжці записано про зарахування на посаду лікаря-інтерна.
За пунктом 5.11 Умов керівники закладів охорони здоров'я мають право надавати працівникам матеріальну допомогу, в тому числі на оздоровлення, в сумі не більш ніж один посадовий оклад на рік.
Надання цієї допомоги може провадитися за рішенням керівника в тому разі, якщо такі кошти будуть закладені до фонду оплати праці під час формування кошторису на відповідний бюджетний рік.
Згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 р. N 524 «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» з 1 січня 2012 р. медичним і фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів (установ) виплачується допомога на оздоровлення в розмірі посадового окладу під час надання основної щорічної відпустки. Ця виплата є обов'язковою.
Особа наділяється статусом медичного працівника, якщо вона фактично виконує професійні обов'язки за відповідною медичною спеціальністю.
Заступник начальника відділу,
Світлана КОНОВАЛ
«Праця i зарплата» N 24 (796), 27 червня 2012 р.
Передплатний iндекс: 30214