КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент з питань державного регулювання
заробітної плати та умов праці
Додаткова відпустка у зв'язку з навчанням
ПИТАННЯ: Після закінчення інституту за спеціальністю "фінанси" працюю в управлінні юстиції спеціалістом категорії 2 і водночас заочно навчаюсь у педуніверситеті на факультеті за спеціальністю "англійська мова та іноземна література". Мені відмовили в наданні додаткової відпустки у зв'язку з навчанням, мотивуючи тим, що ця освіта не за фахом організації, де я працюю. Чи правильно це?
ВІДПОВІДЬ: За статтею 22 Конституції України конституційні права, в тому числі право на освіту, і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про вищу освіту" громадяни України вільні у виборі форми здобуття вищої освіти, вищого навчального закладу, напряму підготовки і спеціальності.
Особи, які навчаються у вищих навчальних закладах, мають право, зокрема, на трудову діяльність у позанавчальний час, додаткову оплачувану відпустку у зв'язку з навчанням за основним місцем роботи та інші пільги, передбачені законодавством, для осіб, які поєднують роботу з навчанням (ст. 54 Закону України "Про вищу освіту").
Право на оплачувані додаткові відпустки у зв'язку з навчанням закріплено Конвенцією Міжнародної організації праці № 140 "Про оплачувані учбові відпустки", ратифікованою Україною Законом від 26.09.2002 p. № 174-IV, Кодексом законів про працю України та Законом України "Про відпустки".
У названій Конвенції термін "оплачувана учбова відпустка" означає відпустку, яка надається працівникові з метою навчання на визначений період у робочий час з виплатою відповідної грошової допомоги.
Працівники повинні залишатися вільними підчас вибору програм освіти або підготовки, в яких вони бажають брати участь (п. 14 Конвенції).
Статтею 217 КЗпП визначено, що на час додаткових відпусток у зв'язку з навчанням за працівниками за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата.
Ураховуючи викладене та те, що законодавство не обмежує права працівників щодо вільного вибору напряму підготовки і спеціальності, а також на отримання у зв'язку з навчанням додаткової оплачуваної відпустки, ненадання роботодавцем працівникові, який навчається без відриву від виробництва не за фахом, такої відпустки є порушенням трудового законодавства.
Головний спеціаліст Департаменту,
Віталіна КОРКУШКО
“Праця і зарплата” № 40 (704), 27 жовтня 2010 р.
Передплатний індекс: 30214