КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ І СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент з питань державного регулювання заробітної
плати та умов праці
Надання та тривалість навчальних відпусток
ПИТАННЯ 1: Чи можна надати працівникам додаткові оплачувані відпустки у зв'язку з навчанням на території України у філії ВНЗ, який має ліцензію Російської Федерації, та у ВНЗ за межами України, зокрема в Російській Федерації?
ВІДПОВІДЬ: Згідно зі ст. 2 Конвенції Міжнародної організації праці № 140 "Про оплачувані учбові відпустки", ратифікованої Законом України від 26.09.2002 р. № 174-IV, кожний член організації розробляє і провадить політику, що сприяє наданню оплачуваних навчальних відпусток, методами, які відповідають національним умовам і практиці.
Умови надання навчальних відпусток визначені ст.15 Закону України "Про відпустки", згідно з якою працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, надаються додаткові оплачувані відпустки, тривалість яких залежить від курсу, форми навчання та рівня акредитації навчального закладу.
Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.2001 р. № 978, поширюється на вищі навчальні заклади, вищі професійні училища незалежно від форм власності та підпорядкування, які здійснюють підготовку (перепідготовку) фахівців за певними спеціальностями певних освітньо-кваліфікаційних рівнів йа підставі ліцензії Міністерства освіти і науки України.
Підставою для надання такої відпустки є заява працівника та довідка-виклик навчального закладу, в якій зазначається: форма навчання; рівень акредитації навчального закладу; курс, на якому працівник навчається.
Ураховуючи викладене, проблема щодо надання додаткових оплачуваних відпусток у зв'язку з навчанням працівникам, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях України, а навчаються в навчальних закладах за кордоном, полягає у відмінностях законодавства про освіту, в тому числі визначенні рівнів акредитації навчальних закладів, порядку їхнього надання (на підставі якого документа роботодавець має надати працівникові таку відпустку).
Працівникам, які навчаються в навчальних закладах за кордоном, додаткові оплачувані відпустки у зв'язку з навчанням можуть надаватися лише за умови, якщо навчання здійснюється в порядку, встановленому законодавством відповідної держави, і закінчується видачею диплома еквівалентного диплому українського вищого навчального закладу, тобто який визнається в Україні (Ротань В., Зуб І., Стичинський Б. Науково-практичний коментар до законодавства України про працю: 6-е вид., доп. і перероб. - К.: А.С.К., 2006).
Відповідного Угоди між Урядом Російської Федерації і Кабінетом Міністрів України про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і вчених звань від 26.05.2000 р. "диплом бакалавра, выдаваемый высшими учебными заведениями Российской Федерации, и диплом бакалавра, выдаваемый после 4 лет очной формы обучения в высших учебных заведениях Украины III и IV уровней аккредитации, дипломы магистра, выдаваемые в Российской Федерации и Украине, признаются эквивалентными в обоих государствах при продолжении образования, в том числе в аспирантуре, и при поступлении на работу в соответствии с указанными в них направлением подготовки (специальностью) и квалификацией на территории государств Сторон".
Ураховуючи зазначене, законодавчих підстав для відмови в наданні працівникові додаткових оплачуваних відпусток у зв'язку з навчанням у вищому навчальному закладі Росії, в тому числі філії ВНЗ Російської Федерації, яка знаходиться на території України, немає.
Слід зазначити, що тривалість наданих працівникові додаткових оплачуваних відпусток у зв'язку з навчанням упродовж навчального року не має перевищувати тривалість, установлену ст. 15 Закону України "Про відпустки".
ПИТАННЯ 2: Чи маю право як держслужбовець здобути другу (наступну) вищу освіту, не пов'язану з моїм основним фахом?
Якої тривалості державна установа має надавати мені навчальну щорічну відпустку і чи буде вона оплачуваною?
ВІДПОВІДЬ: За статтею 22 Конституції України конституційні права, в тому числі право на освіту, і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про вищу освіту" громадяни України вільні у виборі форми здобуття вищої освіти, вищого навчального закладу, напряму підготовки і спеціальності.
Особи, які навчаються у вищих навчальних закладах, мають право, зокрема, на трудову діяльність у позанавчальний час, додаткову оплачувану відпустку у зв'язку з навчанням за основним місцем роботи та інші пільги, передбачені законодавством для осіб, які поєднують "роботу з навчанням (ст. 54 Закону України "Про вищу освіту").
Право на оплачувані додаткові відпустки у зв'язку з навчанням закріплено Конвенцією Міжнародної організації праці № 140 "Про оплачувані учбові відпустки", ратифікованою Україною Законом від 26.09.2002 p. № 174-IV, Кодексом законів про працю України та Законом України "Про відпустки".
У цій Конвенції термін "оплачувана учбова відпустка" означає відпустку, яка надається працівникові з метою навчання на визначений період у робочий час з виплатою відповідної грошової допомоги.
Працівники повинні залишатися вільними при виборі програм освіти або підготовки, в яких вони бажають брати участь (п.14 Конвенції).
Статтею 217 КЗпП визначено, що на час додаткових відпусток у зв'язку з навчанням за працівниками за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата.
Ураховуючи викладене, законодавство не обмежує права працівників щодо вільного вибору напряму підготовки і спеціальності та відповідно на отримання у зв'язку з навчанням додаткової оплачуваної відпустки.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про відпустки" тривалість додаткових оплачуваних відпусток працівникам, які здобувають другу (наступну) вищу освіту за заочною (вечірньою) формою навчання у навчальних закладах післядипломної освіти та вищих навчальних закладах, що мають у своєму підпорядкуванні підрозділи післядипломної освіти, визначається як для осіб, які навчаються на третьому і наступних курсах вищого навчального закладу відповідного рівня акредитації.
Начальник відділу режимів праці,
нормування та професійної
класифікації Тетяна СТАШКІВ
“Праця і зарплата” № 37 (713), 06 жовтня 2010 р.
Передплатний індекс: 30214