ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

РІШЕННЯ
29.06.2010 N 548

Про відмову в погодженні проекту
регуляторного акта

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва у відповідності до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) розглянув проект наказу Головного контрольно-ревізійного управління України "Про внесення змін до наказу ГоловКРУ від 26.06.2007 N 136" /далі - проект наказу/, який надісланий на погодження разом з доданими до нього документами листом ГоловКРУ від 27.05.2010 N 31-14/337.

За результатами здійсненого аналізу встановлено, що при підготовці та поданні на погодження проекту наказу розробником не дотримано вимог статей 4, 5 та 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) /далі - Закон/.

Так, стаття 5 Закону ( 1160-15 ) вимагає при здійсненні державної регуляторної політики недопущення прийняття регуляторних актів, які є непослідовними або не узгоджуються чи дублюють діючі регуляторні акти, а також викладення положень регуляторного акта у спосіб, який є доступним та однозначним для розуміння особами, які повинні впроваджувати або виконувати вимоги цього регуляторного акта.

Беручи до уваги вищенаведене, Держкомпідприємництво вважає за доцільне висловити наступні зауваження та пропозиції по суті запропонованого для погодження проекту наказу.

Так, проектом Змін до Порядку проведення перевірок державних закупівель органами державної контрольно-ревізійної служби /далі - проект Змін/ пропонується з пункту другого наказу ГоловКРУ від 26 червня 2007 р. N 136 "Про затвердження Порядку проведення перевірок державних закупівель органами державної контрольно-ревізійної служби", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 липня 2007 за N 808/14075 /далі - Наказ N 136/, виключити абзац другий такого змісту:

"Термін "об'єкт контролю" вживається в значенні терміна "розпорядник державних коштів", визначеного Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" ( 1490-14 ).

Одночасно, проектом Змін пропонується доповнити пункт третій Наказу N 136 абзацом такого змісту:

"об'єкт контролю - підконтрольна установа у значенні, визначеному статті 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу України" ( 2939-12 ), інші суб'єкти господарювання, щодо яких органи ДКРС мають повноваження для проведення перевірок державних закупівель відповідно до законодавства про закупівлі".

Держкомпідприємництво вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" ( 2939-12 ) /далі - Закон N 2939/ головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Перевірка державних закупівель полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання підконтрольними установами законодавства про державні закупівлі та проводиться органами державної контрольно-ревізійної служби на всіх стадіях державних закупівель.

Отже, Наказом N 136 встановлений порядок проведення перевірок державних закупівель органами ДКРС, а Законом N 2939 передбачено, що перевірка державних закупівель здійснюється у підконтрольних установах. Тобто, на підставі Наказу N 136 здійснюються перевірки саме підконтрольних установ.

Проте, при внесенні до Наказу N 136 змін розробником пропонується розширити перелік суб'єктів господарювання, у яких органи ДКРС будуть здійснювати перевірку державних закупівель, в той час, як згідно з Законом N 2939 перевірка державних закупівель здійснюється тільки у підконтрольних установах.

Необхідно зазначити, що Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" ( 877-16 ) /далі - Закон про контроль/ визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Так, відповідно до статті 2 Закону про контроль ( 877-16 ), дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Дія цього Закону ( 877-16 ) не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю на кордоні, контролю за дотриманням бюджетного законодавства та використанням державного та комунального майна, банківського і страхового нагляду, інших видів спеціального державного контролю за діяльністю суб'єктів господарювання на ринку фінансових послуг, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, а також оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя, державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (редакція Закону з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 N 10-рп/2008).

Тобто, дія Закону про контроль ( 877-16 ) не поширюється тільки на відносини, що виникають під час здійснення заходів контролю за дотриманням бюджетного законодавства та використання державного та комунального майна.

З огляду на зазначене, при здійсненні перевірок державних закупівель у інших суб'єктів господарювання, що не є підконтрольними установами, в розумінні Закону N 2939, органи ДКРС повинні дотримуватися процедури передбаченої Законом про контроль ( 877-16 ).

Підпункт 2.12 пункту другого проекту Змін визначає випадки, при яких перевірка державних закупівель може призупинятися.

За позицією Держкомпідприємництва, для однозначності розуміння і практичного застосування, в даному підпункті абзац четвертий потребує редакційних змін в частині уточнення меж "значної кількості зустрічних перевірок".

А абзац третій підпункту 2.14 пункту другого проекту Змін потребує вилучення, так як його змістове наповнення перебуває за межами запропонованого державного регулювання. Крім того, "поновлення" бухгалтерського обліку, як мінімум, передбачає його наявність в минулому, а чинний пункт 22 Наказу N 136 згадує про "відсутність" бухгалтерського обліку на об'єкті контролю.

Крім того, звертаємо увагу розробника на те, що аналіз регуляторного впливу /далі - АРВ/ не відповідає вимогам статті 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), де чітко визначено, що АРВ підписується розробником проекту регуляторного акта, а в разі якщо розробником проекту є регуляторний орган, інший орган, установа чи організація - керівником цього органу, установи чи організації.

З огляду на зазначене, проект наказу не відповідає принципам адекватності і збалансованості державної регуляторної політики, та потребує доопрацювання відповідно до наданих зауважень.

Враховуючи викладене, керуючись частиною п'ятою статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва вирішив:

відмовити в погодженні проекту наказу Головного контрольно-ревізійного управління України "Про внесення змін до наказу ГоловКРУ від 26.06.2007 N 136".

Голова М.Бродський