ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

РІШЕННЯ
24.06.2010 N 531

Про відмову в погодженні проекту
регуляторного акта

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва у відповідності до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) розглянув проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів" /далі - проект постанови та Зміни до Положення/, а також документи, що додаються до проекту, надані на погодження листом Міністерства культури і туризму України від 23.06.2010 N 1134/9/14-10.

За результатами опрацювання представленого проекту встановлено наступне.

Проект постанови з аналогічним змістовим наповненням вже опрацьовувався Комітетом і щодо нього було прийняте рішення від 21.06.2010 р. N 516 про відмову в погодженні регуляторного акта.

Викладені у зазначеному рішенні про відмову зауваження та пропозиції до проекту постанови, які з позицій Комітету є принциповими, розробником не враховані.

Повторно наголошуємо, що надісланий до Держкомпідприємництва проект постанови потребує доопрацювання з урахуванням пропозицій, наведених нижче.

Змінами до Положення ( 1315-98 ) зокрема пропонується викласти у новій редакції підставу для відмови у видачі прокатного посвідчення.

Проте, основними вимогами до дозвільної системи у сфері господарської діяльності, які встановлені частиною першою статті 4 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" ( 2806-15 ) в редакції від 11.02.2010 N 1869-VI, передбачено виключно на рівні закону встановити: необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види; дозвільний орган, уповноважений його видавати; платність або безоплатність його видачі (переоформлення, видачі дубліката, анулювання); строк видачі або надання письмового повідомлення про відмову у видачі такого документа; вичерпний перелік підстав для відмови у його видачі, переоформленні, видачі дубліката, анулюванні; строк дії або необмеженість строку дії такого документа.

На сьогодні Закон України "Про кінематографію" ( 9/98-ВР ) не відповідає основним вимогам до дозвільної системи у сфері господарської діяльності в частині встановлення строку видачі або надання письмового повідомлення про відмову у видачі такого документа; вичерпного переліку підстав для відмови у його видачі, переоформлення, видачі дубліката, анулювання; строку дії або необмеженість строку дії такого документа.

Отже, у разі доопрацювання розробником запропонованого до розгляду проекту акта Кабінету Міністрів України та розроблення відповідного законопроекту і одночасного подання цих проектів до Держкомпідприємництва, департамент візьме участь у їх розгляді та опрацюванні у встановленому законодавством порядку.

Беручи до уваги викладене, Держкомпідприємництво наголошує на недотриманні розробником при підготовці і поданні на погодження проекту постанови вимог, регламентованих статтею 5 Закону України "Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), а саме недопущення прийняття регуляторних актів, які є непослідовними або не узгоджуються чи дублюють діючі регуляторні акти, а також наполягає на необхідності врахування зазначених зауважень до проекту.

Також, звертаємо особливу увагу розробника на недотриманні принципу передбачуваності державної регуляторної політики, тобто послідовності регуляторної діяльності, відповідності її цілям державної політики, а також планам з підготовки проектів регуляторних актів, що дозволяє суб'єктам господарювання здійснювати планування їхньої діяльності.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів та зміни до нього оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет.

Натомість, згідно з інформацією, розміщеною на офіційній сторінці Міністерства культури і туризму України в мережі Інтернет - http://mincult.kmu.gov.ua/, - проект постанови не внесений до Плану діяльності з підготовки МКТ проектів регуляторних актів на 2010 рік, затвердженого наказом Міністерством культури і туризму України від 11.12.2009 N 1121/0/16-09.

Крім того зауважимо, що стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу /далі - АРВ/, основною метою підготовки якого є доведення оптимальності та ефективності запропонованого регулювання.

Так, при визначенні проблеми, яку передбачається розв'язати шляхом державного регулювання, головний розробник повинен був зазначити причини та умови виникнення проблеми, оцінити її важливість та масштаб; обґрунтувати неможливість її розв'язання за допомогою ринкових механізмів або чинних регуляторних актів, а також зазначити суб'єктів, на яких проблема справляє негативний вплив.

У відповідному розділі аналізу регуляторного впливу щодо визначення оцінки усіх прийнятих альтернативних способів досягнення встановлених цілей, розробник проекту регуляторного акта повинен навести опис усіх можливих альтернативних способів досягнення встановлених цілей та визначити переваги обраного способу.

Відповідно до п. 5 Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 N 308, при визначенні та оцінці всіх прийнятних альтернативних способів досягнення цілей державного регулювання необхідно навести не менш ніж два можливих способи. Однак, визначення лише двох альтернативних способів вирішення проблеми - невтручання держави та запровадження даного регулювання - є неправильним, тому що фактично підкреслює відсутність альтернатив.

Як альтернативні способи, розробник повинен розглянути можливість розв'язання проблеми за допомогою ринкових механізмів, проаналізувати існуюче правове регулювання відносин, у сфері яких виникла проблема, та визначити, чи може проблема бути розв'язана за допомогою чинних регуляторних актів (схоже регулювання вже запроваджене в існуючих актах) або внесення змін до них.

При обґрунтуванні можливості досягнення цілей державного регулювання у разі прийняття регуляторного акта розробником не наведена оцінка впливу зовнішніх факторів на дію акта з визначенням та порівнянням позитивних та негативних обставин, які можуть впливати на виконання вимог акта, оцінка можливості впровадження та виконання вимог акта органами державної влади, фізичними і юридичними особами, а також не зазначено періодичність здійснення державного контролю та нагляду за додержанням вимог акта.

Визначення очікуваних результатів прийняття регуляторного акта провадиться із застосуванням методу аналізу вигод і витрат у простій (перелік очікуваних позитивних та негативних факторів) або складній (із застосуванням різноманітних моделей) формі.

Для проведення аналізу вигод та витрат установлюється певний період. Розмір кожної вигоди та витрати обчислюються з використанням статистичних даних, даних наукових досліджень та опитувань, а також даних, одержаних із інших джерел. На підставі обчислення розміру кожної вигоди та витрати підсумовується загальний збір.

Цей розділ є найважливішою аналітичною частиною АРВ. Саме у ньому розробник проекту регуляторного акта визначає загальний ефект від регулювання та виражає його в грошовій формі. Аналіз вигод та витрат показує соціальну і економічну доцільність такого регулювання, допомагає оцінити вплив, який може мати регуляторний акт на інтереси різних груп (держава, суб'єкти господарювання, громадяни).

Так, керуючись частиною п'ятою статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва ВИРІШИВ:

відмовити в погодженні проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів".

В.о. Голови Г.Яцишина