ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
РІШЕННЯ
21.06.2010 N 516
Про відмову в погодженні проекту регуляторного акта
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва у відповідності до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) розглянув проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до підпункту "б" пункту 10 Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів" /далі - проект постанови/, а також документи, що додаються до проекту, надані на погодження листом Міністерства культури і туризму України від 04.06.2010 N 987/9/14-10.
За результатами здійсненого аналізу встановлено, що при підготовці та поданні на погодження проекту постанови розробником не дотримано вимог статей 4 та 5 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), а також вимог Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 N 308 "Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта" /далі - Методика/.
Поданий на погодження проект постанови потребує доопрацювання з урахуванням пропозицій і зауважень наведених нижче.
Так, проектом постанови, зокрема, змінами до Положення, пропонується редакційно змінити підставу для відмови у видачі прокатного посвідчення.
Зазначимо, що 01.04.2010 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" ( 1869-17 ), частиною першою статті 4 якого передбачено, що виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються зокрема, необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види; дозвільний орган, уповноважений його видавати; платність або безоплатність його видачі (переоформлення, видачі дубліката, анулювання); строк видачі або надання письмового повідомлення про відмову у видачі такого документа; вичерпний перелік підстав для відмови у його видачі, переоформленні, видачі дубліката, анулюванні; строк дії або необмеженості строку дії такого документа.
Крім того, акцентуємо увагу розробника, що проект Закону України "Про внесення змін до статті 15 Закону України "Про кінематографію", поданий на погодження до Держкомпідприємництва листом Міністерства культурі і туризму України від 12.12.2008 N 2185/9/14-08 враховував необхідний комплекс вимог до дозвільної системи у сфері господарської діяльності щодо відносин, пов'язаних з одержанням прокатного посвідчення, та за результатами здійсненного аналізу, був погоджений рішенням Комітету від 14.01.2009 N 23, на сьогодні не відповідає вимогам Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 11.02.2010 N 1869-VI.
Так, Закон України "Про кінематографію" ( 9/98-ВР ) потребує приведення його положень у відповідність з нормами Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" ( 2806-15 ), зокрема, щодо строку видачі або надання письмового повідомлення про відмову у видачі документа дозвільного характеру; вичерпного переліку підстав для відмови у його видачі, переоформлення, видачі дубліката, анулювання; строку дії або необмеженості строку дії такого документа.
Таким чином, за позицією Комітету, порушення питання щодо погодження проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до підпункту "б" пункту 10 Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів" є передчасним до внесення відповідних змін до Закону України "Про кінематографію" ( 9/98-ВР ) і приведення його положень у відповідність з нормами Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" ( 2806-15 ).
Також, звертаємо особливу увагу розробника на недотриманні принципу передбачуваності державної регуляторної політики, тобто послідовності регуляторної діяльності, відповідності її цілям державної політики, а також планам з підготовки проектів регуляторних актів, що дозволяє суб'єктам господарювання здійснювати планування їхньої діяльності.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів та зміни до нього оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет.
Натомість, згідно з інформацією, розміщеною на офіційній сторінці Міністерства культури і туризму України в мережі Інтернет - http://mincult.kmu.gov.ua/ - проект постанови не внесений до Плану діяльності з підготовки МКТ проектів регуляторних актів на 2010 рік, затвердженого наказом Міністерством культури і туризму України від 11.12.2009 N 1121/10/16-09.
Крім того зауважимо, що стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу /далі - АРВ/, основною метою підготовки якого є доведення оптимальності та ефективності запропонованого регулювання.
Так, при визначенні проблеми, яку передбачається розв'язати шляхом державного регулювання, головний розробник повинен був зазначити причини та умови виникнення проблеми, оцінити її важливість та масштаб; обґрунтувати неможливість її розв'язання за допомогою ринкових механізмів або чинних регуляторних актів, а також зазначити суб'єктів, на яких проблема справляє негативний вплив.
У відповідному розділі аналізу регуляторного впливу щодо визначення оцінки усіх прийнятих альтернативних способів досягнення встановлених цілей, розробник проекту регуляторного акта повинен навести опис усіх можливих альтернативних способів досягнення встановлених цілей та визначити переваги обраного способу.
Відповідно до п. 5 Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 N 308, при визначенні та оцінці всіх прийнятних альтернативних способів досягнення цілей державного регулювання необхідно навести не менш ніж два можливих способи. Однак, визначення лише двох альтернативних способів вирішення проблеми - невтручання держави та запровадження даного регулювання - є неправильним, тому що фактично підкреслює відсутність альтернатив.
Як альтернативні способи, розробник повинен розглянути можливість розв'язання проблеми за допомогою ринкових механізмів, проаналізувати існуюче правове регулювання відносин, у сфері яких виникла проблема, та визначити, чи може проблема бути розв'язана за допомогою чинних регуляторних актів (схоже регулювання вже запроваджене в існуючих актах) або внесення змін до них.
При обґрунтуванні можливості досягнення цілей державного регулювання у разі прийняття регуляторного акта розробником не наведена оцінка впливу зовнішніх факторів на дію акта з визначенням та порівнянням позитивних та негативних обставин, які можуть впливати на виконання вимог акта, оцінка можливості впровадження та виконання вимог акта органами державної влади, фізичними і юридичними особами, а також не зазначено періодичність здійснення державного контролю та нагляду за додержанням вимог акта.
Визначення очікуваних результатів прийняття регуляторного акта провадиться із застосуванням методу аналізу вигод і витрат у простій (перелік очікуваних позитивних та негативних факторів) або складній (із застосуванням різноманітних моделей) формі.
Для проведення аналізу вигод та витрат установлюється певний період. Розмір кожної вигоди та витрати обчислюється з використанням статистичних даних, даних наукових досліджень та опитувань, а також даних, одержаних із інших джерел. На підставі обчислення розміру кожної вигоди та витрати підсумовується загальний збір.
Цей розділ є найважливішою аналітичною частиною АРВ. Саме у ньому розробник проекту регуляторного акта визначає загальний ефект від регулювання та виражає його в грошовій формі. Аналіз вигод та витрат показує соціальну і економічну доцільність такого регулювання, допомагає оцінити вплив, який може мати регуляторний акт на інтереси різних груп (держава, суб'єкти господарювання, громадяни).
Також зауважимо, що прогнозні значення показників результативності регуляторного акта встановлюються протягом різних періодів після набрання чинності актом, обов'язковими з яких повинні бути:
- розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов'язаних з дією акта;
- кількість суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта;
- розмір коштів і час, що витрачатиметься суб'єктами господарювання та/або фізичними особами, пов'язаними з виконанням вимог акта;
- рівень поінформованості суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта.
Прогнозні значення показників результативності регуляторного акта можуть бути виражені у кількісній формі. У разі неможливості обчислення розмірів тієї чи іншої вигоди або витрати наводиться текстовий опис результативності акта.
Крім того, відповідний пункт АРВ щодо визначення заходів, з допомогою яких буде здійснюватись відстеження результативності, не містить, регламентованого статтею 10 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), періодичного відстеження.
Враховуючи викладене, керуючись частиною п'ятою статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва вирішив:
відмовити у погодженні проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до підпункту "б" пункту 10 Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів".
В.о. Голови Г.Яцишина
