КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Департамент оподаткування фізичних осіб
Актуальні запитання-відповіді на теми: платники податку,
об’єкти оподаткування,
порядок обчислення та сплати податку,
пільги з податку з власників транспортних засобів,
строки сплати податку,
відповідальність платників податку.
Платники податку.
ПИТАННЯ 1. Чи є платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів фізична особа, якій передано транспортний засіб за дорученням?
ПИТАННЯ 2. Чи є платником податку з власників транспортних засобів фізична особа - нерезидент України, яка здійснює перереєстрацію транспортного засобу?
ПИТАННЯ 3. Хто є платником податку з власників транспортних засобів - власник чи від його імені особа, якій це право передано та на балансі якої обліковуються передані у фінансовий лізинг транспортні засоби?
ПИТАННЯ 4. Якщо автомобіль отримано дружиною у спадщину від чоловіка, при переєстрації вимагають сплатити податок з власників транспортних засобів. Чи правомірні дії працівників МРЕВ?
ПИТАННЯ 5. Статтею 14 Закону № 1934-ХІІ визначено, що майно, закріплене за військовими частинами, є державною власністю, належить їм на правах оперативного управління та звільняється від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування. Чи повинні сплачувати податок з власників транспортних засобів військові частини, установи та організації Збройних Сил України в разі наявності на обліку транспортних засобів, які відповідно до чинного законодавства є об'єктами оподаткування зазначеним податком?
ПИТАННЯ 6. Чи повинні сплачувати податок з власників транспортних засобів платники фіксованого сільськогосподарського податку?
ПИТАННЯ 7. Чи сплачується податок з власників транспортних засобів за транспортні засоби, які перебувають в оперативному управлінні Держспецтрансу України?
ПИТАННЯ 8. Хто має сплачувати податок з власників транспортних засобів: юридична особа чи її філія, яка використовує транспортний засіб?
ПИТАННЯ 9. Згідно з розпорядженням селищної ради ЖЕКу в оперативне управління надано орендований автомобіль, який є власністю фізичної особи, для вивезення твердих побутових відходів з житлового фонду. Чи повинен ЖЕК сплачувати податок з власників транспортних засобів за цей автомобіль?
Об’єкти оподаткування.
ПИТАННЯ 10. Які транспортні засоби є об'єктом оподаткування?
ПИТАННЯ 11. Які з транспортних засобів згідно із законодавством не оподатковуються податком з власників транспортних засобів?
ПИТАННЯ 12. Чи сплачується транспортний податок за причіп?
ПИТАННЯ 13. Чи можна класифікувати автомобілі-евакуатори в товарній позиції 8705 як автомобілі спеціального призначення?
ПИТАННЯ 14. Чи сплачується податок з власників транспортних засобів щодо підвісного однобалкового електричного крана?
ПИТАННЯ 15. На балансі сільськогосподарського підприємства є пожежний автомобіль, який використовується для тушіння загоряння у період збирання врожаю. Чи сплачується податок з власників транспортних засобів за цей автомобіль?
ПИТАННЯ 16. Чи оподатковується колісний навантажувач VOLVO 1220V з потужністю двигуна 259 кВт, об'ємом циліндрів двигуна 13 л, масою 37 т, призначений для використання на заводі на короткі відстані, а не на дорогах загального користування?
ПИТАННЯ 17. Підприємство лісового господарства у своїй діяльності (здійснення державної лісової охорони) використовує легкові автомобілі ВАЗ 21065, ВАЗ 21070, ВАЗ 21213, УАЗ 469, зареєстровані у МРЕВ як технологічні спеціального призначення та позначені жовтою смугою. Зазначені транспортні засоби виконують функцію, пов'язану з охороною та захистом державного лісового фонду, а не з перевезенням вантажів і пасажирів. При складанні розрахунку суми податку зазначені транспортні засоби було віднесено до коду УКТ ЗЕД 8705 - транспортні засоби спеціального призначення. Чи правильно віднесено зазначені транспортні засоби до коду 8705?
ПИТАННЯ 18. З 2010 року в органах МРЕВ необхідно реєструвати мопеди. Чи є мопед об'єктом оподаткування податком з власників транспортних засобів?
ПИТАННЯ 19. Чи сплачується податок з власників транспортних засобів за автомобілі швидкої допомоги?
ПИТАННЯ 20. Чи є об'єктом оподаткування податком з власників транспортних засобів дорожньо-будівельна техніка, а саме автогрейдери?
ПИТАННЯ 21. Чи є об'єктом оподаткування податком з власників транспортних засобів тролейбуси, які відповідно до УКТ ЗЕД належать до товарної позиції 8702 90 9010?
ПИТАННЯ 22. Чи є об'єктами оподаткування екскаватори?
ПИТАННЯ 23. До якої товарної позиції належать броньовані автомобілі, які використовуються для інкасації?
ПИТАННЯ 24. Чи належать автомобілі-сміттєвози до категорії спеціальних автомобілів?
ПИТАННЯ 25. Чи належать до товарної позиції 8709 “Транспортні засоби вантажні, самохідні без підйомників або навантажувальних пристроїв, які використовуються на заводах, складах, у портах або аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані; тягачі, використовувані на залізничних платформах, їх частини” окремі вантажні автомобілі, зокрема ЗИЛ-431510 (тип автомобіля - вантажний) та КрАЗ-257 (тип автомобіля - вантажна платформа), якщо зазначені транспортні засоби зареєстровано у територіальних органах Держгірпромнагляду України і вони не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування та використовуються на території підприємства як технологічний транспорт?
ПИТАННЯ 26. Чи належать вантажні автомобілі-цистерни до категорії спеціальйих автомобілів?
ПИТАННЯ 26.1. Як класифікуються вантажопасажирські автомобілі?
ПИТАННЯ 27. За якими ставками податку оподатковуються автомобілі-самоскиди, призначені для використання на бездоріжжі (поза межами доріг загального користування)?
ПИТАННЯ 28. Чи сплачується податок з власників транспортних засобів із самохідних підіймальних або вантажно-розвантажувальних машин?
ПИТАННЯ 29. Чи є об'єктами оподаткування податком з власників транспортних засобів несамохідні водні транспортні засоби, такі як човни веслові, байдарки, каное, водні велосипеди, плавучі дачі та інші плавучі засоби, призначені для дозвілля? Чи є човни з підвісним двигуном об'єктом оподаткування відповідно до Закону № 1963-ХІІ?
Порядок обчислення та сплати податку.
ПИТАННЯ 30. До ДПІ якого району слід подавати розрахунок податку з власників транспортних засобів?
ПИТАННЯ 31. Який термін подання Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів?
ПИТАННЯ 32. Чи повинні приватні підприємці подавати до податкової інспекції Розрахунок податку з власників транспортних засобів, які перебувають у їх власності?
ПИТАННЯ 33. Чи сплачується податок з власників транспортних засобів, які зареєстровано в ДАІ, а обліковуються на балансі підприємства як товар?
ПИТАННЯ 34. Чи сплачується юридичними особами податок з власників транспортних засобів за викрадений автомобіль?
ПИТАННЯ 35. Фізична особа в 2010 р. планує переїхати на постійне місце проживання до України з власним автомобілем. Який має бути порядок та розмір сплати податку з власників транспортних засобів при реєстрації транспортного засобу в Україні?
ПИТАННЯ 36. За який період слід сплатити податок перед проходженням техогляду, якщо податок не було сплачено за останні п'ять років?
ПИТАННЯ 37. Який порядок заповнення Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів, якщо підприємство має транспортні засоби, які використовують як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативні види рідкого та газового палива?
ПИТАННЯ 38. Чи потрібно подавати уточнюючий Розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів після 01.07.2009 р., якщо транспортні засоби оснащено спеціальним обладнанням, яке дає змогу використовувати як паливо газ або альтернативні види газового палива?
Пільги з податку з власників транспортних засобів.
ПИТАННЯ 39. Чи має право на пільгу зі сплати податку з власників транспортних засобів інвалід Великої Вітчизняної війни, у власності якого є легковий автомобіль з об'ємом двигуна 2969 см3?
ПИТАННЯ 40. Чи може мати пільгу власник автомобіля АUDI-100 (об'єм двигуна - 1800 см3), який був випущений у 1984 р., а ввезений і зареєстрований в Україні у 1994 р. у зв'язку з переїздом власника на постійне місце проживання до України?
ПИТАННЯ 41. Чи мають пільги щодо сплати податку з власників транспортних засобів ветерани органів внутрішніх справ?
ПИТАННЯ 42. Який порядок надання пільг громадянам відповідно до Закону № 1963-ХІІ?
ПИТАННЯ 43. Чи надаються пільги щодо сплати податку з власників транспортних засобів пільговим категоріям громадян, визначеним у ст. 4 Закону № 1963-ХІІ, якщо у їх власності перебувають вантажопасажирські автомобілі?
ПИТАННЯ 44. Легковий автомобіль з об'ємом двигуна до 2500 см3 перебуває у спільній сумісній власності декількох громадян ветеранів праці, які відповідно до законодавства звільнені від сплати цього податку. Який порядок надання пільги щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин?
Строки сплати податку.
ПИТАННЯ 45. За який період юридична особа має нараховувати та сплачувати податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за транспортні засоби, що реєструються в Україні вперше та придбані протягом року після закінчення І кварталу?
ПИТАННЯ 46. Який порядок сплати податку з власників транспортних засобів, якщо останній день припадає на вихідний?
ПИТАННЯ 47. У поточному році підприємство планує придбати новий автомобіль. У якому порядку та в якому розмірі сплачується податок з власників транспортних засобів?
ПИТАННЯ 48. Чи сплачується фізичними особами податок з власників транспортних засобів при перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із заміною двигуна?
ПИТАННЯ 49. Чи мають сплачувати податок з власників транспортних засобів фізичні особи за транспортні засоби, які протягом тривалого періоду не експлуатувалися?
ПИТАННЯ 50. У січні 2010 р. підприємством на товарній біржі придбано автомобіль. У якому розмірі нараховується і сплачується податок з власників транспортних засобів за придбані підприємством протягом року автомобілі?
ПИТАННЯ 51. Як слід перераховувати податок юридичній особі при знятті транспортного засобу з обліку в органах, що здійснюють їх державну реєстрацію: з місяця, наступного за тим, у якому транспортний засіб знято з обліку, чи з місяця, в якому він був реалізований?
ПИТАННЯ 52. Як сплачується податок з власників транспортних засобів у разі реорганізації юридичної особи (злиття, приєднання)?
Відповідальність платників податку.
ПИТАННЯ 53. Якщо допущено помилку зі сплати податку з власників транспортних засобів, чи передбачено виправлення помилки і за який період?
ПИТАННЯ 54. Чи потрібно юридичним особам при поданні Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів за придбані транспортні засоби подавати Довідку про суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які зменшують або збільшують податкові зобов'язання внаслідок виправлення самостійно виявленої помилки?
ПИТАННЯ 55. Який порядок подання уточнюючого Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів?
ПИТАННЯ 56. Який порядок застосування штрафних санкцій за порушення 10-денного строку подання Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів?
Платники податку.
ВІДПОВІДЬ 1. Відповідно до ст. 6 Закону № 1963-ХІІ якщо право користування транспортним засобом передано фізичною особою за дорученням іншій особі, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - податок з власників транспортних засобів) сплачується його власником або від його імені особою, якій це право передано, якщо це передбачено в дорученні на право користування транспортним засобом, за місцем реєстрації цього транспортного засобу.
ВІДПОВІДЬ 2. Відповідно до ст. 1 Закону № 1963-ХІІ платником податку з власників транспортних засобів є іноземні громадяни та особи без громадянства, які, зокрема, здійснюють перереєстрацію транспортних засобів на території України.
ВІДПОВІДЬ 3. Податок з власників транспортних засобів справляється на підставі Закону № 1963-ХІІ, яким визначено платників податку, об'єкти оподаткування, ставки та строки його сплати.
Відповідно до частини другої ст. 3 Закону № 1963-ХІІ податок з власників наземних транспортних засобів - юридичних осіб сплачується за місцем реєстрації таких транспортних засобів.
Згідно зі ст. 6 вищезазначеного Закону податок з визначених цим Законом власників наземних транспортних засобів обчислюється юридичною особою самостійно. Розрахунок суми податку з власників транспортних засобів (далі - розрахунок суми податку) складається на підставі звітних даних (балансу) про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року та подається юридичною особою до податкових органів за місцем реєстрації транспортних засобів у порядку та строки, встановлені цим Законом.
Визначена у розрахунку сума податку вважається узгодженою сумою (п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-III) і сплачується юридичними особами щокварталу рівними частинами до 15 числа місяця, який настає за звітним кварталом, на спеціальні рахунки відповідного бюджету.
Якщо такі транспортні засоби протягом поточного року придбаваються юридичною особою у випадку, передбаченому ст. 5 Закону № 1963-ХІІ, ця юридична особа як їх власник повинна в десятиденний строк після їх реєстрації (реєстрація власниками належних їм транспортних засобів проводиться протягом десяти діб після їх придбання, одержання або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів) подати розрахунок суми податку за придбані транспортні засоби до відповідного податкового органу і сплатити податок перед їх реєстрацією в порядку, визначеному Законом № 1963-ХІІ.
Згідно із Законом № 334/94-ВР фінансовий лізинг (оренда) - це господарська операція фізичної або юридичної особи, яка передбачає передачу у користування орендарю майна, що підпадає під визначення основного фонду згідно зі ст. 8 цього Закону, придбаного або виготовленого орендодавцем, а також усіх ризиків і винагород, пов'язаних із правом користування та володіння об'єктом лізингу. Лізинг (оренда) вважається фінансовим за певних умов (пп. 1.18.2 п. 1.18 ст. 1 Закону № 334/94-ВР), однією з яких є придбання орендарем об'єкта лізингу у власність протягом строку дії лізингового договору або в момент його закінчення за ціною, визначеною у такому лізинговому договорі. Тобто передбачається обов'язкова подальша передача права власності на такі основні фонди, у тому числі на автомобільний транспорт, орендарю. Отже, у разі передачі транспортних засобів у фінансовий лізинг (оренду) платником податку з власників транспортних засобів є орендодавець (юридична чи фізична особа - власник транспортного засобу) щодо транспортних засобів, зареєстрованих в органах ДАІ МВС України на його ім'я, а сплата податку та подання розрахунку суми податку з власників транспортних засобів повинні здійснюватися за місцем реєстрації транспортних засобів, незалежно від місця фактичного використання транспортного засобу.
ВІДПОВІДЬ 4. Відповідно до ст. 5 Закону № 1963-ХІІ податок з власників транспортних засобів для фізичних осіб сплачується перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрації, перереєстрації транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щороку або один раз за два роки, але не пізніше І півріччя року, в якому проводиться технічний огляд. При перереєстрації автомобіля на дружину вона автоматично стає його власником, а отже, має сплатити податок з власників транспортних засобів.
ВІДПОВІДЬ 5. Відповідно до ст. 14 Закону № 1934-ХІІ земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Законом № 1251-ХІІ визначено принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів і до державних цільових фондів, а також права, обов'язки та відповідальність платників. Частинами першою та третьою ст. 1 зазначеного Закону передбачено, що встановлення та скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів і державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою АР Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування. Ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися іншими законами, крім законів про оподаткування.
Податок з власників транспортних засобів є майновим податком, і відповідно до ст. 1 Закону № 1963-ХІІ платниками цього податку є, зокрема, підприємства, установи та організації - юридичні особи, іноземні юридичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до ст. 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Податок сплачується за власні транспортні засоби, які є на балансі підприємств, при цьому на його сплату не впливають такі фактори, як обмеженість використання, неек-сплуатація транспортних засобів або експлуатація неповний рік. Застосоване у ст. 1 Закону № 1963-ХІІ поняття “власні транспортні засоби” поряд із правом власності на транспортні засоби означає також їх перебування у платника податку на праві повного господарського відання та на праві оперативного управління.
Відповідно до частини другої ст. 3 Закону № 1963-ХІІ податок з власників наземних транспортних засобів - юридичних осіб сплачується за місцем реєстрації таких транспортних засобів.
Осіб, які звільняються від сплати податку з власників транспортних засобів, визначено ст. 4 цього Закону, якою не встановлено додаткові пільги з податку військовим частинам та установам, підпорядкованим Міноборони України.
Відповідно до ст. 5 зазначеного Закону сплата податку з власників транспортних засобів юридичними особами здійснюється щокварталу рівними частинами до 15 числа місяця, наступного за звітним кварталом. За придбані юридичними особами протягом року транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. За транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх першою реєстрацією. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в десятиденний строк після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу.
Обчислення та сплата податку здійснюються відповідно до ст. 6 Закону № 1963-ХІІ, якою передбачено, що податок з власників транспортних засобів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на і січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів здійснюється виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду та марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у ст. 3 цього Закону.
Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу ДПС за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Отже, військові частини та установи, підпорядковані Міноборони України, є платниками податку з власників транспортних засобів та зобов'язані дотримуватися вимог чинного податкового законодавства та сплачувати зазначений податок.
ВІДПОВІДЬ 6. Так, повинні. Після внесених у 2006 р. змін до Закону № 1963-ХІІ податок з власників транспортних засобів виключено з переліку податків і зборів, від яких звільняються платники фіксованого сільськогосподарського податку (ФСП). Отже, починаючи з 01.01.2007 р. за транспортні засоби, що є об'єктом оподаткування, платники ФСП сплачують податок з власників транспортних засобів на загальних підставах.
Однак щодо деяких транспортних засобів для платників ФСП є виняток. Так, платники ФСП звільняються від сплати цього податку за такі транспортні засоби:
трактори колісні (код 8701, крім сідельних тягачів - код 870120);
вантажні автомобілі (код 8704).
Отже, за ці транспортні засоби платнику ФСП податок з власників транспортних засобів сплачувати не потрібно.
Проте в цьому разі варто звернути увагу на деякі особливості. Коли транспортний засіб належить фізичній особі (що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію такого транспортного засобу), а використовується у фермерському господарстві, обов'язки зі сплати податку з власників транспортних засобів покладаються саме на фізичну особу - фермера. Таким чином, у цьому випадку про застосування пільги щодо колісних тракторів до платника ФСП говорити недоречно, а сплачуватиме цей податок за такий транспорт його власник - фізична особа (фермер).
ВІДПОВІДЬ 7. Верховною Радою України 05.02.2004 р. з ухвалення Закону № 1449-ІV на законодавчому рівні зафіксовано факт перетворення Залізничних військ Збройних Сил України у Держспецтранс України та закріплення його підпорядкування Мінтрансу України. Згідно із Законом № 1449-ІV Держспецтранс України є спеціалізованим державним органом транспорту у складі центрального органу виконавчої влади в галузі транспорту, призначеним для забезпечення стійкого функціонування транспорту в мирний час та в умовах воєнного та надзвичайного стану.
Податок з власників транспортних засобів є майновим податком і відповідно до ст. 1 Закону № 1963-ХІІ платниками цього податку, зокрема, є підприємства, установи та організації - юридичні особи, іноземні юридичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до ст. 2 цього Закону визначено як об'єкти оподаткування відповідним кодом за УКТ ЗЕД, а саме:
трактори (колісні) - код за УКТ ЗЕД (далі - код) 8701, крім гусеничних;
тільки сідельні тягачі - код 8701 20;
автомобілі, призначені для перевезення не менше десяти осіб, включаючи водія, - код 8702;
автомобілі легкові - код 8703;
автомобілі вантажні - код 8704;
автомобілі спеціального призначення, крім тих, які використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, - код 8705 (крім пожежних і швидкої допомоги);
мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з установленим двигуном - код 8711, крім тих, які мають об'єм циліндра двигуна до 50 см3, - код 871110;
яхти та судна парусні з допоміжним двигуном або без нього (крім спортивних) - код 8903 91;
човни моторні та катери, крім човнів з підвісним двигуном (крім спортивних), - код 8903 92;
інші човни (крім спортивних) - код 8903 99.
Податок сплачується за власні транспортні засоби, які є на балансі підприємств, при цьому на його сплату не впливають такі фактори, як обмеженість використання, неексплуатація транспортних засобів чи експлуатація неповний рік. Застосоване у ст. 1 Закону № 1963-ХІІ поняття “власні транспортні засоби” поряд із правом власності на транспортні засоби означає також їх перебування у платника податку на праві повного господарського відання та на праві оперативного управління.
Відповідно до частини другої ст. 3 Закону №1963-ХІІ податок з власників наземних транспортних засобів - юридичних осіб сплачується за місцем реєстрації таких транспортних засобів.
Осіб, які звільняються від сплати податку з власників транспортних засобів, визначено ст. 4 Закону № 1963-ХІІ. Водночас для підприємств, організацій та установ, підпорядкованих Держспецтрансу України, податкові пільги цим Законом не передбачено.
Відповідно до ст. 5 Закону № 1963-ХІІ сплата податку з власників транспортних засобів юридичними особами здійснюється щокварталу рівними частинами до 15 числа місяця, наступного за звітним кварталом. За придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. За транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх першою реєстрацією. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в десятиденний строк після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу.
Обчислення та сплата податку здійснюються відповідно до ст. 6 Закону № 1963-ХІІ, якою передбачено, що податок з власників транспортних засобів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів здійснюється виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду та марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у ст. 3 цього Закону.
Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу ДПС за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Отже, щодо транспортних засобів, які перебувають в оперативному управлінні Держспецтрансу України, їх власники зобов'язані дотримуватися вимог чинного податкового законодавства та сплачувати податок з власників транспортних засобів.
ВІДПОВІДЬ 8. Згідно зі ст. 95 Цивільного кодексу філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, розташований поза її місцезнаходженням, який здійснює всі або частину її функцій.
Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, розташований поза її місцезнаходженням, який здійснює представництво та захист інтересів юридичної особи.
Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, яка їх створила, та діють на підставі затвердженого нею положення. Філія має своє керівництво, підпорядковане керівному органу юридичної особи, і діє на підставі доручення, яке отримується від відповідного керівного органу юридичної особи.
Враховуючи вищезазначене й те, що згідно з Цивільним кодексом юридична особа набуває цивільних прав і бере на себе цивільні обов'язки через свої органи, які діють у межах прав, наданих їм за законом або статутом (положенням), розрахунок податку подається до органів ДПС за місцем реєстрації транспортних засобів за підписом особи, уповноваженої головним підприємством.
Також слід зазначити, що відповідно до наказу № 784 затверджено Методичні рекомендації щодо питань зарахування платника податків до категорії платників окремих видів податків за місцезнаходженням його підрозділів чи об'єктів оподаткування, розташованих на території іншої територіальної громади, ніж такий платник податків.
Відповідно до п. 2.4 цього наказу в органах ДПС за місцем реєстрації транспортних засобів повинна перебувати на обліку юридична особа як платник податку з власників транспортних засобів. При цьому внесення відомостей до Єдиного банку даних про зарахування до категорії платників окремих видів податків як платника податку з власників транспортних засобів здійснюється підрозділом реєстрації та обліку платників податків у разі надходження від підрозділів оподаткування юридичних (фізичних) осіб облікової справи такого платника податків, яка містить поданий платником розрахунок суми податку.
У разі якщо на таких транспортних засобах здійснюють діяльність відокремлені підрозділи юридичної особи та юридична особа прийняла рішення про делегування повноважень з подання податкових розрахунків і зі сплати податку з власників транспортних засобів такому підрозділу, письмово повідомивши про це орган ДПС за місцем своєї реєстрації та орган ДПС за місцезнаходженням відокремленого підрозділу, то на обліку в органі ДПС за місцем реєстрації транспортного засобу має перебувати відокремлений підрозділ. При цьому юридичну особу не потрібно брати на облік як платника податку з власників транспортних засобів.
ВІДПОВІДЬ 9. Відповідно до ст. 1 Закону № 1963-ХІІ платниками податку з власників транспортних засобів є підприємства, установи та організації - юридичні особи, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до ст. 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Постановою № 1306 визначено, що власником транспортного засобу є фізична або юридична особа, яка володіє майновими правами на транспортний засіб і має на це відповідні документи.
Таким чином, у разі передачі транспортних засобів в оренду платником податку з власників транспортних засобів є орендодавець (юридична чи фізична особа - власник транспортного засобу) щодо транспортних засобів, зареєстрованих в органах ДАІ МВС України на його ім'я.
Якщо право користування транспортним засобом передано фізичною особою за дорученням іншій особі, то відповідно до ст. 6 Закону податок з власників транспортних засобів сплачується його власником або від його імені особою, якій це право передано, якщо це передбачено в дорученні на право користування транспортним засобом, за місцем реєстрації цього транспортного засобу.
Об’єкти оподаткування.
ВІДПОВІДЬ 10. Відповідно до ст. 2 Закону № 1963-ХІІ об'єктом оподаткування є такі транспортні засоби:
трактори (колісні) - код за УКТ ЗЕД (далі - код) 8701, крім гусеничних;
тільки сідельні тягачі - код 870120;
автомобілі, призначені для перевезення не менше 10 осіб, включаючи водія, - код 8702;
автомобілі легкові - код 8703;
автомобілі вантажні - код 8704;
автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, - код 8705 (крім пожежних і швидкої допомоги);
мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з установленим двигуном - код 8711, крім тих, що мають об'єм циліндра двигуна до 50 см3,- код 871110;
яхти та судна парусні з допоміжним двигуном або без нього (крім спортивних) - код 8903 91;
човни моторні та катери, крім човнів з підвісним двигуном (крім спортивних), - код 8903 92;
інші човни (крім спортивних) - код 8903 99.
ВІДПОВІДЬ 11. Об'єктами оподаткування є транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми під відповідним кодом УКГ ЗЕД, зазначені у ст. 2 Закону № 1963-ХІІ.
Згідно з частиною другою ст. 2 Закону № 1963-ХІІ не є об'єктом оподаткування:
трактори на гусеничному ходу - код 8701 30;
мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з установленим двигуном з об'ємом циліндра двигуна до 50 см3 - код 8711 10;
тільки автомо'білі спеціального призначення швидкої допомоги та пожежні - код 8705;
вантажні, самохідні транспортні засоби, які використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані - код 8709;
машини та механізми для сільськогосподарських робіт - коди 8432, 8433;
лише яхти, судна парусні та човни спортивні - коди 8903 91,8903 92, 8903 99.
ВІДПОВІДЬ 12. Причіп - це транспортний засіб без власного джерела енергії, пристосований для буксирування автомобілем. Напівпричіп - причіп, вісь (осі), якого розміщено позаду центру маси транспортного засобу (за умови рівномірного завантаження) та який обладнано зчіпним пристроєм, що забезпечує передачу горизонтальних і вертикальних зусиль на інший транспортний засіб, який виконує функції тягача.
Отже, причепи (напівпричепи) хоча і є транспортними засобами, що підлягають реєстрації, проте не потрапляють під об'єкт оподаткування транспортним податком (у зв'язку з цим і ставку податку для них не встановлено). Тому податок з власників транспортних засобів за них сплачувати не потрібно.
ВІДПОВІДЬ 13. Автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, належать до коду 8705 УКТ ЗЕД, покладеної в основу товарної класифікаційної схеми Митного тарифу України, затвердженого Законом № 2371-III, та є об'єктами оподаткування відповідно до ст. 2 Закону № 1963-ХІІ.
Згідно з вимогами УКТ ЗЕД до товарної позиції 8705 належать, зокрема, автомобілі вантажні аварійні, які є автомобільними шасі з підлогою або без неї та обладнані підіймальними пристроями, такими, як неповоротні крани, козли, блоки чи лебідки, та призначені для підіймання та буксирування транспортних засобів у аварійному стані, проте вантажні автомобілі з самонавантажувальними пристроями не включаються до цієї товарної позиції (8704).
Автомобілі технічної допомоги - евакуатори, обладнані пристроєм для завантаження (лебідкою чи іншими підіймальними пристроями) та вантажною платформою для перевезення вантажу, є вантажними транспортними засобами для перевезення вантажів, тобто основне призначення даних автомобілів - транспортування (перевезення) транспортних засобів і вантажів (товарна позиція 8704), відповідно, вони повинні оподатковуватися за ставками, визначеними ст. 3 Закону № 1963-ХІІ для вантажних автомобілів.
ВІДПОВІДЬ 14. Відповідно до ст. 2 Закону № 1963-ХІІ об'єктами оподаткування є транспортні засоби, причому не всі, а лише віднесені до відповідних кодів УКТ ЗЕД, а саме: 8701, 8702, 8703, 8704, 8705, 8711 10, 8903 91, 8903 92, 8903 99.
Підіймальні крани різних типів згідно з УКТ ЗЕД класифікують за кодом 8426, тому вони не підпадають під перелік об'єктів оподаткування податком з власників транспортних засобів згідно зі ст. 2 Закону № 1963-ХІІ і податок з них не сплачується.
ВІДПОВІДЬ 15. Ні, не сплачується.
Відповідно до частини другої ст. 2 Закону № 1963-ХІІ не є об'єктом оподаткування тільки автомобілі спеціального призначення швидкої допомоги та пожежні - код УКТ ЗЕД 8705.
Порядок і процедуру ведення УКТ ЗЕД затверджено постановою № 1863, відповідно до якої ведення УКТ ЗЕД здійснює Держмитслужба України.
Згідно зі ст. 313 Митного кодексу митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД, тобто на Держмитслужбу України покладено право здійснення остаточних висновків щодо визначення кодів УКТ ЗЕД.
Для визначення об'єктів оподаткування ДПА України користується саме Митним тарифом України та поясненнями до нього або УКТ ЗЕД.
Вирішальним фактором при віднесенні транспортного засобу до відповідної товарної позиції УКТ ЗЕД є технічні умови, сфера застосування та призначення, визначені заводом-виробником при виготовленні конкретної моделі транспортного засобу або її модифікації.
Визначення типу, моделі, версії транспортного засобу, року його виготовлення, комплектності, укомплектованості, повної маси, робочого об'єму двигуна, інших характеристик, визначальних для класифікації транспортного засобу згідно з УКТ ЗЕД, проводиться на підставі поданих при митному оформленні документів і результатів митного огляду транспортного засобу, включаючи огляд ідентифікаційних табличок, номерних площадок кузовів (шасі), номерних панелей і табличок (наклейок), додаткових носіїв інформації, наявних на транспортному засобі, з відображенням конструктивних особливостей, які є визначальними для класифікації транспортного засобу згідно з УКТ ЗЕД.
Для однозначної класифікації транспортних засобів слід використовувати:
технічну документацію заводу-виробника автомобіля;
сертифікати абоаналогічні документи, видані уповноваженим органом країни-експортера або країни-виробника із зазначенням, що автомобіль належить до певної категорії.
Отже, у разі коли зазначений автомобіль за своїм типом класифікуватиметься у товарній позиції 8705 30 00 “Автомобілі пожежні”, такий транспортний засіб не оподатковується податком з власників транспортних засобів.
ВІДПОВІДЬ 16. У разі коли зазначений колісний навантажувач за своїм типом класифікуватиметься у товарних позиціях 8427 “Автонавантажувачі з вилковим захватом; інші навантажувачі, оснащені підіймальним чи вантажно-розвантажувальним обладнанням, використовувані на підприємствах”, 8429 “Самохідні бульдозери з неповоротним та поворотним відвалом, грейдери, планувальники, скрепери, механічні лопати, екскаватори, одноківшеві навантажувачі, трамбувальні машини та дорожні котки” або в інших товарних позиціях групи 84 “Реактори ядерні, котли, машини, апарати і механічні пристрої; їх частини”, зазначений транспортний засіб не оподатковується податком з власників транспортних засобів.
ВІДПОВІДЬ 17. Відповідно до Закону № 1963-ХІІ об'єктами оподаткування, зокрема, є: автомобілі спеціального ризначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, - код 8705; автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені переважно для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажо-пасажирські автомобілі-фургони, - код 8703 та ін.
Слід зазначити, що до товарної позиції 8705 “Автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів (автомобілі технічної допомоги, автокрани, пожежні автомобілі, автобетономішалки, автомашини для прибирання шляхів, автомобілі з рентгенівськими установками)” включається низка типів машин, вироблених або пристосованих, обладнаних різними пристроями, які дають їм змогу виконувати визначені нетранспортні функції, тобто основною метою транспортного засобу з цієї позиції не є перевезення людей або вантажів.
Наприклад, до позиції 8705 належать: автомобілі, обладнані драбинами або підйомними платформами для ремонту контактних підвісних мереж вуличного освітлення; автомобілі зі стрілою, яка регулюється, та платформою для кінознімального або телевізійного обладнання; автомобілі, які застосовуються для чищення вулиць, канав, аеродромних злітно-посадочних смуг; автокрани; автобурові; пересувні лабораторії; автомайстерні, обладнані різними станками та інструментами, зварювальними пристроями.
До товарної позиції 8703 “Автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені для перевезення людей (крім автомобілів, які класифікуються в товарній позиції 8702, включаючи вантажо-пасажирські автофургони та гоночні автомобілі)” включаються моторні транспортні засоби різних видів (включаючи автомобілі-амфібії), призначені для перевезення людей, однак, до неї не включено автомобілі товарної позиції 8702. До цієї товарної позиції також належать:
автомобілі (автомобілі-салони, спортивні та гоночні автомобілі);
спеціалізовані транспортні засоби, такі, як автомобілі швидкої допомоги, тюремні фургони та катафалки;
житлові автофургони (туристські автофургони тощо), транспортні засоби для перевезення людей, спеціально обладнані під житло (зі спальними, кухонними, туалетними та іншими зручностями);
транспортні засоби, спеціально призначені для пересування по снігу (снігомобілі);
автомашини для гольфових майданчиків і подібні транспортні засоби.
Отже, зазначені транспортні засоби класифікуються у товарній позиції УКТ ЗЕД - код 8703 та оподатковуються за ставками, визначеними для цієї категорії транспортних засобів відповідно до ст. 3 Закону № 1963-ХІІ.
ВІДПОВІДЬ 18. Відповідно до ст. 2 Закону № 1963-ХІІ об'єктом оподаткування є мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з установленим двигуном - код 8711, крім тих, що мають об'єм циліндра двигуна до 50 см3,- код 8711 10.
Таким чином, якщо у придбаного мопеда об'єм двигуна понад 50 см3, то власник такого транспортного засобу повинен сплачувати податок.
ВІДПОВІДЬ 19. Статтею 2 Закону № 1963-ХІІ визначено перелік транспортних засобів, які не є об'єктами оподаткування, зокрема автомобілі спеціального призначення швидкої допомоги та пожежні - код 8705.
Під автомобілі швидкої допомоги зазвичай використовуються ван-тажопасажирські автомобілі, які за УКТ ЗЕД класифікуються в товарній позиції 8703. До цієї товарної позиції належать легкові автомобілі та інші моторні транспортні засоби, призначені переважно для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажир-ські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі.
Такі легкові автомобілі за своєю конструкцією та обладнанням призначені для перевезення пасажирів та їх багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки, з кількістю місць для сидіння не більше дев'яти включаючи водія. Вони повинні мати замкнутий внутрішній простір, до якого входять одна зона для водія та пасажирів і друга зона - для перевезення як пасажирів, так і вантажів, без конструктивних змін салону, з повною масою транспортного засобу не більш як 5 т.
Щодо товарної позиції 8705, то згідно з поясненнями до цієї товарної позиції до неї, зокрема, включаються пересувні клініки (медичні або стоматологічні) з операційною, устаткуванням для анестезування та іншою хірургічною апаратурою. Тобто такі транспортні засоби мають бути спеціально сконструйованими або пристосованими для розміщення різних пристроїв, які дають їм змогу виконувати специфічні нетранспортні функції.
При вирішенні питання щодо віднесення цих транспортних засобів до об'єктів оподаткування необхідно враховувати галузеві нормативні документи, які визначають перелік обов'язкового та додаткового оснащення виїзної бригади швидкої медичної допомоги, а також умови реєстрації цих транспортних засобів.
Під час державної реєстрації легкових автомобілів у реєстраційних документах робиться відмітка щодо їх призначення згідно з документами виробника (легковий, таксі, швидка медична допомога, автомобіль інкасації, броньований, обладнаний спеціальними світловими та звуковими сигнальними пристроями тощо).
Реєстрація (перереєстрація) санітарних транспортних засобів, включених до цього переліку, здійснюється згідно з Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затвердженими постановою № 1388, та ДСТУ 2984-95 “Засоби транспортні дорожні. Типи. Терміни та визначення” за переліком спеціальних та спеціалізованих транспортних засобів сфери охорони здоров'я України, що належать до складу (категорії) санітарних (наказ № 232).
Отже, якщо автомобіль, який використовується як машина швидкої допомоги, належним чином зареєстрований в органах ДАІ МВС України та має у свідоцтві про реєстрацію такого автомобіля відмітку про його спеціальне призначення (швидка допомога), він не буде об'єктом оподаткування. За відсутності у свідоцтві про реєстрацію такого автомобіля відмітки щодо його спеціального призначення (швидка допомога) податок з власників транспортних засобів за такий автомобіль слід сплачувати на загальних підставах за ставками, визначеними ст. З Закону № 1963-ХІІ для легкових автомобілів.
ВІДПОВІДЬ 20. Автогрейдери відповідно до УКТ ЗЕД належать до групи 84 “Реактори ядерні, котли, машини, апарати і механічні пристрої; їх частини” розділу XVI “Механічне обладнання; машини та механізми, електрообладнання та їх частини; пристрої для записування або відтворення зображення і звуку по телебаченню та частини і приладдя до них” та класифікуються за кодом 8429, тобто не належать до транспортних засобів, а тому згідно із Законом № 1963-ХІІ вони не є об'єктом оподаткування податком з власників транспортних засобів.
ВІДПОВІДЬ 21. Ні, не є. Дійсно, до товарної позиції 8702 включаються звичайні та міжміські автобуси; тролейбуси (з живленням від контактної мережі) та гіробуси, принцип дії яких полягає в тому, що кінетична енергія накопичується в обертальному з великою швидкістю маховику та використовується для приведення в дію електрогенератора, який живить електромотор.
Слід зазначити, що тролейбуси (з живленням від контактної мережі) не є об'єктами оподаткування у зв'язку з тим, що обчислення податку для наземних транспортних засобів здійснюється виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна (для автомобілів з електродвигуном - код 87 03 90 10 00) кожного виду та марки транспортних засобів.
ВІДПОВІДЬ 22. Ні, не є. Зазвичай вважають, що екскаватори оподатковуються за ставкою 2,5 грн. за 100 см3 як трактори, які за кодом УКТ ЗЕД належать до товарної позиції 8701 “Трактори” та відповідно до ст. 2 Закону № 1963-ХІІ є об'єктом оподаткування податком з власників транспортних засобів.
Водночас, як правило, екскаватори за УКТ ЗЕД мають код 8429 (Закон № 2371-III) незалежно від того, гусеничні вони або колісні. А це означає, що екскаватори не належать до об'єктів оподаткування, визначених ст. 2 Закону № 1963-ХІІ.
ВІДПОВІДЬ 23. Зазначені транспортні засоби залежно від наявності місць для сидіння, розташованих за місцем для водія, або пристроїв для їх кріплення класифікуються у товарних позиціях УКТ ЗЕД 8703 або 8704.
Крім того, з метою виключення випадків неправильності класифікації броньованих автомобілів, призначених для перевезення готівкової грошової маси та цінностей службами інкасації та обладнаних спеціальними пристроями (світловими та звуковими сигналами, радіостанціями, сейфами тощо), Держмитслужба України листом № 21/3-681-ЕП повідомила, що відповідно до вимог УКТ ЗЕД зазначені автомобілі не можуть бути віднесені до позиції 8705.
ВІДПОВІДЬ 24. Автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, належать до коду 8705 УКТ ЗЕД, покладеної в основу товарної класифікаційної схеми Митного тарифу України, затвердженої Законом № 2371-III, та є об'єктами оподаткування відповідно до ст. 2 Закону № 1963-ХІІ.
Згідно з роз'ясненням Держмитслужби України (лист № 11/3-3273) до товарної позиції 8705 “Автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів (автомобілі технічної допомоги, автокрани, пожежні автомобілі, автобетономішалки, автомашини для прибирання шляхів, автомобілі з рентгенівськими установками)” включається низка типів машин, вироблених або пристосованих, обладнаних різними пристроями, що дають їм змогу виконувати певні нетранспортні функції, тобто основною метою транспортного засобу за цією позицією не є перевезення людей або вантажів.
Наприклад, до позиції 8705 належать: автомобілі, обладнані драбинами або підйомними платформами для ремонту контактних підвісних мереж вуличного освітлення; автомобілі зі стрілою, яка регулюється, та платформою для кінознімального або телевізійного обладнання; автомобілі, які застосовуються для чищення вулиць, канав, аеродромних злітно-посадочних смуг; автокрани; автобурові; пересувні лабораторії; автомайстерні, обладнані різними станками та інструментами, зварювальними пристроями.
У зазначеному листі також було визначено, що до товарної позиції 8704 “Автомобілі вантажні” включаються:
“Звичайні вантажівки і фургони (відкриті, з брезентовим верхом, закриті і т. інш.); автомобілі і фургони усіх видів для доставки вантажів додому, фургони для переїздів із квартири на квартиру; вантажівки з автоматичними розвантажувальними пристосуваннями (вантажівки з перекидним кузовом і т. інш.); автомобілі-цистерни (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні); рефрижераторні або термоізольовані вантажівки; багатонастильні вантажівки для перевезення кислоти в ізольованих від ударів контейнерах, балонах із бутаном і т. інш.; важкі вантажівки з рамами, що відкидаються, і заглибними похилими трапами для перевезення танків, піднімальних або траншеєкопальних машин, електричних трансформаторів і т. інш.; вантажівки, спеціально призначені для перевезення свіжого бетону, за винятком бетономішалок за товарною позицією 8705; сміттєзбірники незалежно від того, обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демпфіруючими та іншими пристроями або ні”.
Отже, автомобілі-сміттєвози незалежно від того, обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демпфіруючими та іншими пристроями чи ні, належать до товарної позиції 8704 “Автомобілі вантажні” та оподатковуються за ставками, визначеними ст. 3 Закону № 1963-ХІІ.
ВІДПОВІДЬ 25. Статтею 2 Закону № 1963-ХІІ визначено транспортні засоби, які не є об'єктом оподаткування, у тому числі вантажні, самохідні транспортні засоби, які використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, - код 8709.
Згідно з УКТ ЗЕД до товарної позиції 8709 “Транспортні засоби вантажні, самохідні без підйомників або навантажувальних пристроїв, які використовуються на заводах, складах, у портах або аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані; тягачі, використовувані на залізничних платформах, їх частини” включається група самохідних транспортних засобів, застосовуваних на заводах, складах, у доках або аеропортах для перевезення різних вантажів (товарів або контейнерів) на короткі відстані або з невеликими причепами на перонах залізничних станцій.
Подібні транспортні засоби мають багато різновидностей. Привід може бути від електродвигуна, що живиться від акумуляторних батарей або від двигуна внутрішнього згоряння чи двигуна іншого типу.
Основні особливості, властиві всім транспортним засобам вищезазначеної товарної позиції, які відрізняють їх від транспортних засобів, класифікованих у товарних позиціях 8701, 8703 або 8704, можна підсумувати у такий спосіб:
конструкція та конструктивні особливості роблять їх непридатними для перевезення пасажирів або вантажів дорогами чи іншими суспільними артеріями пересування;
у разі завантаження їх максимальна швидкість не перевищує 30 - 35 км/год;
радіус повороту у них приблизно дорівнює довжині самого транспортного засобу.
Транспортні засоби товарної позиції 8709 не мають закритої кабіни для водія, а водій стоїть на платформі, з якої він і керує транспортним засобом. Деякі типи транспортних засобів можуть мати захисну раму, металевий екран тощо над місцем водія.
Вантажні транспортні засоби промислового призначення - це самохідні візки для перевезення вантажів, які, наприклад, мають платформу або контейнер (іноді пристосування для підіймання), на яких розміщуються вантажі.
Невеликі візки-цистерни типу, застосовуваного на залізничних станційних перонах, незалежно від того, укомплектовані вони допоміжними насосами чи ні, також класифікуються у вищезазначеній товарній позиції.
Трактори, застосовувані на перонах залізничних станцій, призначаються насамперед для буксирування або штовхання інших транспортних засобів, наприклад невеликих причепів. Самі вони не застосовуються для перевезення вантажів і, як правило, менші за масою та мають меншу потужність порівняно з тракторами товарної позиції 8701. Трактори цього типу також можуть застосовуватися на пірсах, складах тощо.
У Законі № 1963-ХІІ не йдеться про те, що об'єктами оподаткування є транспортні засоби, зареєстровані окремо в органах ДАІ МВС України чи інших органах. Навпаки, у цьому Законі зазначено, що платниками податку є юридичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів і мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до ст. 2 Закону № 1963-ХІІ є об'єктами оподаткування.
Великотоннажні автомобілі та інші технологічні транспортні засоби незалежно від форм власності, які не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, реєструються територіальними органами Держгірпромнагляду України у порядку, затвердженому постановою № 8.
Транспортні засоби, які є на балансі юридичної особи, зареєстровані в Україні відповідно до чинного законодавства та згідно з УКТ ЗЕД і не можуть бути класифіковані в товарній позиції 8709, оподатковуються за ставками відповідно до ст. 3 Закону № 1963-ХІІ.
ВІДПОВІДЬ 26. Автомобілі-цистерни класифікуються у позиції 8704 як вантажні автомобілі.
Вирішальним фактором при віднесенні транспортного засобу до відповідної товарної позиції УКТ ЗЕД є технічні умови, сфера застосування та призначення, визначені заводом-виробником при виготовленні конкретної моделі транспортного засобу або її модифікації.
Визначення типу, моделі, версії транспортного засобу, року його виготовлення, комплектності, укомплектованості, повної маси, робочого об'єму двигуна, інших характеристик, визначальних для класифікації транспортного засобу згідно з УКТ ЗЕД, здійснюється на підставі поданих при митному оформленні документів і результатів митного огляду транспортного засобу, включаючи огляд ідентифікаційних табличок, номерних площадок кузовів (шасі), номерних панелей і табличок (наклейок), додаткових носіїв інформації, наявних на транспортному засобі, з відображенням конструктивних особливостей, які є визначальними для класифікації транспортного засобу згідно з УКТ ЗЕД.
Для однозначної класифікації транспортних засобів необхідно використовувати:
технічну документацію заводу-виробника автомобіля;
сертифікати або аналогічні документи, видані уповноваженим органом країни-експортера або країни-виробника із зазначенням, що автомобіль належить до певної категорії.
Відповідно до Закону № 1963-ХІІ об'єктами оподаткування, зокрема, є: автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, - код 8705, автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені переважно для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажо-пасажирські автомобілі-фургони, - код 8703 тощо.
У поясненнях до товарної позиції 8704 УКТ ЗЕД “Автомобілі вантажні” зазначено, що автомобілі-цистерни (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні) належать саме до цієї товарної позиції.
Відповідно до роз'яснення Держмитслужби України (лист № 11/3-3273) до товарної позиції 8705 “Автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів (автомобілі технічної допомоги, автокрани, пожежні автомобілі, автобетономішалки, автомашини для прибирання шляхів, автомобілі з рентгенівськими установками)” входить низка типів машин, вироблених або пристосованих, обладнаних різними пристроями, які дають їм змогу виконувати визначені нетранспортні функції, тобто основною метою транспортного засобу з цієї позиції не є перевезення людей або вантажів.
Наприклад, до позиції 8705 належать: автомобілі, обладнані драбинами або підйомними платформами для ремонту контактних підвісних мереж вуличного освітлення; автомобілі зі стрілою, яка регулюється, та платформою для кінознімального або телевізійного обладнання; автомобілі, які застосовуються для чищення вулиць, канав, аеродромних злітно-посадочних смуг; автокрани; автобурові; пересувні лабораторії; автомайстерні, обладнані різними станками та інструментами, зварювальними пристроями.
Таким чином, автомобілі-цистерни (паливозаправники скрапленого газу) не можна віднести до вищезазначеної категорії транспортних засобів, оскільки вони призначені для перевезення хоч і спеціалізованого, але вантажу - скрапленого газу.
Отже, автомобілі-цистерни (паливозаправники скрапленого газу) незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні, належать до товарної позиції 8704 “Автомобілі вантажні” та оподатковуються за ставками, визначеними для таких автомобілів.
ВІДПОВІДЬ 26.1. Вирішальним фактором при віднесенні транспортного засобу до відповідної товарної позиції УКТ ЗЕД є технічні умови, сфера застосування та призначення, визначені заводом-виробником при виготовленні конкретної моделі транспортного засобу або її модифікації.
Для класифікації транспортних засобів використовується технічна документація заводу-виробника, сертифікати або аналогічні документи, видані уповноваженим органом країни-експортера або країни-виробника, із зазначенням, що автомобіль належить до певної категорії.
Згідно з Додатковими примітками до розділу XVII Закону № 2371-III до товарної позиції 8703 включаються автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені переважно для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі.
У товарній позиції 8703 термін “вантажопасажирський автомобіль-фургон” означає транспортний засіб, що має максимально дев'ять місць для сидіння (включаючи водія), внутрішній простір якого може без конструктивних змін використовуватися для перевезення як людей, так і вантажів.
Деякі моторні транспортні засоби цієї товарної позиції характеризуються певними ознаками, які свідчать про те, що такі транспортні засоби сконструйовані для перевезення пасажирів, а не для перевезення вантажів (товарна позиція 8704). Такі ознаки враховуються у випадку, якщо моторний транспортний засіб має повну масу не більш як 5 т і єдиний замкнутий внутрішній простір, який включає одну зону для водія та пасажирів та іншу зону, яка використовується для перевезення як пасажирів, так і вантажів. До цієї групи моторних транспортних засобів належать автомобілі, відомі як багатоцільові транспортні засоби (наприклад, транспортні засоби типу “фургон”, автомобілі для активного відпочинку (sport utiliti vehicle - SUV), деякі автомобілі з кузовом типу “пікап”). Характерними ознаками конструкції цих транспортних засобів, як правило, є:
наявність постійно встановлених сидінь із пристроями безпеки (наприклад, з ременями безпеки або з місцями для кріплення та/або пристосуваннями для встановлення ременів безпеки) для кожного пасажира або наявність стаціонарних місць для кріплення та/або пристосувань для встановлення сидінь і пристроїв безпеки у задній зоні салону позаду зони для водія та передніх пасажирів. Ці сидіння можуть бути фіксованими, такими, що складаються, такими, що знімаються, на анкерному кріпленні або виносними;
наявність вікон у двох бокових панелях задньої частини кузова;
наявність дверей з вікнами, що ковзають, відкриваються назовні або піднімаються вгору, розташованих на бокових панелях або у задній частині кузова;
відсутність стаціонарної панелі або перегородки між зоною для водія з передніми пасажирами та задньою зоною, яку може бути використано для перевезення як пасажирів, так і вантажів;
наявність ознак комфорту та оздоблення внутрішнього простору, а також пристосувань (аксесуарів) у внутрішньому просторі всього салону транспортного засобу, властивих пасажирським салонам транспортних засобів (наприклад, килимове покриття, вентиляція, внутрішнє освітлення, попільнички).
Товарна позиція 8703 також включає багатоцільові транспортні засоби, такі, як транспортні засоби, призначені для перевезення як людей, так і вантажів, а саме:
типу “пікап”:
транспортні засоби цього типу, обладнані більше ніж одним рядом сидінь і мають дві окремі частини, а саме кабіну закритого типу для перевезення пасажирів і відкриту або закриту платформу для перевезення вантажів.
Однак такі транспортні засоби класифікуються у товарній позиції 8704, якщо максимальна внутрішня довжина підлоги частини, призначеної для перевезення вантажів, становить більш ніж 50% довжини колісної бази транспортного засобу або якщо транспортні засоби мають більше двох осей;
типу “фургон”:
транспортні засоби типу “фургон”, обладнані більше ніж одним рядом сидінь, мають відповідати критеріям, наведеним вище до товарної позиції 8703.
Однак транспортні засоби типу “фургон”, обладнані одним рядом сидінь, які не мають стаціонарних місць для кріплення та спеціальних пристосувань для встановлення сидінь і засобів безпеки (паси безпеки тощо) у задній зоні транспортного засобу, незалежно від того, обладнані вони стаціонарною перегородкою між зоною для перевезення пасажирів і зоною для перевезення вантажів чи ні, а також незалежно від того, чи мають вони вікна в задній панелі, класифікуються у товарній позиції 8704.
ВІДПОВІДЬ 27. Автомобілі-самоскиди залежно від компоновки шасі, прохідності за параметрами осьового навантаження та зовнішніх габаритів поділяються на дорожні, тобто які можуть рухатися по дорогах загального користування; підвищеної прохідності, рух яких допускається по дорогах загального користування та у кар'єрах; позашляхові, які можуть рухатися лише поза межами доріг загального користування, тобто призначені для використання на бездоріжжі.
Автомобілі-самоскиди товарної під-позиції 8704 10 за УКТ ЗЕД призначено для використання на бездоріжжі (поза межами доріг загального користування), а саме: для вивезення породи з місць відкритої розробки корисних копалин у кар'єрах; для вивезення вугілля, руди, породи у шахтах, рудниках, тунелях; для перевезення будівельних матеріалів - піску, гравію та інших матеріалів при будівництві доріг, аеропортів, портів тощо.
Рух таких автомобілів-самоскидів по дорогах загального користування заборонено внаслідок масово-габаритних або швидкісних обмежень, конструктивних особливостей. Ці самоскиди використовують для транспортування вантажу на невелику відстань.
Автомобілі-самоскиди, призначені для роботи у відкритих кар'єрах, оснащено кузовами ковшового типу і не мають бортів, які відкриваються. Роль заднього борта виконує піднята задня частина кузова, можливий варіант, коли все дно кузова піднято вверх. Кузов самоскида виконаний з міцного сталевого листа. Передня частина кузова самоскида висунута над кабіною водія для захисту кабіни, В деяких випадках кабіна водія може становити лише половину ширини самоскида.
Автомобілі-самоскиди, призначені для роботи у шахтах, рудниках або тунелях, з кузовами з нижнім розвантаженням, можуть не мати кабіни або висунутої вперед захисної частини кузова.
На автомобілях-самоскидах, призначених для використання на бездоріжжі, встановлюють спеціальні шини для руху по грунту. Завдяки міцній конструкції співвідношення власної маси (без урахування маси вантажу) до корисного навантаження становить 1 : 1,6 (наприклад, автомобіль із власною масою 10 т може перевозити не більш як 16 т вантажу). Для запобігання прилипанню або змерзанню сипкого вантажу кузов може мати підігрів вихлопними газами.
Кар'єрний автомобіль-самоскид, який задовольняє вищезазначеним вимогам, має залежну підвіску для передньої осі та ведучого заднього моста, по два гідропневматичних циліндра на передню та задню вісь.
Автомобіль-самоскид, який має шасі із шарнірно-зчленованою рамою, використовується там, де потрібна висока прохідність і маневреність.
Автомобіль-самоскид із нижнім розвантаженням, який використовується для підземних робіт у тунелях, рудниках і вугільних шахтах - так званий самоскид-вуглевіз. Цей самоскид має шарнірно-зчленовану раму, пневмогідравлічну підвіску та призначений для транспортування та вивантаження взірваних чи розрихлених механічним способом порід у стиснених умовах підземних шахт, при будівництві тунелів. Наявність дублюючих органів керування дає змогу використовувати його за схемою: рух вперед або назад без повертання. Конструкція самоскида дає змогу використовувати його у відкритих розробках, але не дуже ефективно. Самоскид може бути обладнаний кабіною водія відкритого або закритого типу.
Автомобілі-самоскиди дорожні та автомобілі-самоскиди підвищеної прохідності, які не відповідають вищезазначеним вимогам, класифікуються у товарних підпозиціях 8704 21 - 8704 90 за УКТ ЗЕД залежно від призначення, повної маси транспортного засобу, типу двигуна, встановленого на транспортний засіб, робочого об'єму циліндрів двигуна.
До дорожніх та підвищеної прохідності належать сільськогосподарські, будівельні, універсальні самоскиди. У самоскидів підвищеної прохідності компоновка шасі, обмеження габаритних розмірів, допустимі навантаження на вісь майже не відрізняються від компоновки загальнотранспорт-них вантажівок. Самоскиди дорожні та підвищеної прохідності можуть мати дві та більше осей із колісною формулою 4x2, 6х4і8х4. З урахуванням функцій, які виконує автомобіль, кузов самоскида може бути бортовим або ковшового типу. У самоскидів із ковшовим кузовом розвантаження можливо на один або три сторони. Самоскиди із бортовим кузовом можуть мати задній, боковий або одночасно задній та боковий борти, що відкриваються. Борт відкривається під впливом власної ваги, ваги вантажу або за допомогою привідних механізмів, замків вручну, напівавтоматично або автоматично. Привід пристроїв для відкривання бортів може бути механічним, пневматичним або гідравлічним. Вони можуть рухатися зі швидкістю до 110 км/год та обладнані залежною підвіскою. Як пружні елементи використовуються листові ресори. Мають збільшений дорожній просвіт і шини, розраховані на рух як в умовах бездоріжжя, так і на дорогах загального користування.
Сільськогосподарські самоскиди оснащено кузовом із розвантаженням на три сторони, мають борти з додатковими надставками, наприклад для перевезення сіна та інших вантажів з низькою насипною масою.
Дорожні будівельні самоскиди оснащено кузовом з розвантаженням на одну або дві сторони. Дорожні будівельні самоскиди вантажопідйомністю 10 - 25 т можуть бути використані у кар'єрах та для подальшого перевезення вантажу від кар'єру до місця призначення дорогами загального користування. Також вони можуть мати ресорну підвіску осей.
Отже, великотоннажні автомобілі-самоскиди, призначені для використання поза дорожньою мережею, є об'єктом оподаткування, визначені за УКТ ЗЕД під кодом 8704 “Автомобілі вантажні” і, відповідно, оподатковуються за ставкою, встановленою ст. 3 Закону № 1963-ХІІ, залежно від об'єму циліндрів двигуна.
ВІДПОВІДЬ 28. Самохідні підіймальні або вантажно-розвантажувальні машини - автокрани товарної під-категорії 8705 10 00 00, які оснащені підіймальним або вантажно-розвантажувальним обладнанням, змонтованим на шасі вантажного автомобіля, та мають такі механічні агрегати: двигун, коробку передач і пристрої керування перемиканням передач, кермові та гальмові пристрої.
Автокрани товарної позиції 8705 можуть рухатися по дорогах загального користування або бездоріжжю, мають кабіну для водія та верхню кабіну для машиніста із пультом керування робочим обладнанням (операції підіймання, переміщення та опускання вантажу), оснащені поворотною телескопічною стрілою, яка разом із кабіною машиніста стаціонарно встановлена на обертальну платформу.
Самохідні підіймальні або вантажно-розвантажувальні машини на колісному ходу або на ходовій базі типу трактора можуть бути віднесені до товарної позиції 8426 “Суднові дерик-крани; підіймальні крани різних типів, включаючи кабельні крани; ферми підіймальні пересувні, портальні навантажувачі та візки з підіймальним краном” за такими критеріями:
один або більше елементів приводу ходової бази машини (наприклад, важелів керування перемиканням швидкостей, рульового керування, керування гальмами) знаходяться в одній кабіні з елементами управління робочим обладнанням незалежно від того, може ця самохідна підіймальна або вантажно-розвантажувальна машина пересуватись по дорозі своїм ходом чи ні;
самохідна підіймальна або вантажно-розвантажувальна машина має лише одну кабіну;
самохідна підіймальна або вантажно-розвантажувальна машина приводиться в рух двигуном, який становить частину підіймального обладнання (один двигун приводить в рух ходову базу машини і підіймальний пристрій (зазвичай кран);
максимальна швидкість руху 20 км/год;
самохідна підіймальна або вантажно-розвантажувальна машина не пересувається під навантаженням або якщо пересувається, то лише з обмеженим рухом за необхідності виконання основної функції підіймання вантажів.
Одночасне виконання всіх зазначених вище ознак самохідних підіймальних або вантажно-розвантажувальних машин є обов'язковим для включення до товарної позиції 8426.
У разі якщо зазначені транспортні засоби за типом класифікуватимуться у товарній позиції 8705, то такі транспортні засоби мають оподатковуватися за ставкою, встановленою ст. 3 Закону № 1963-ХІІ, залежно від об'єму циліндрів двигуна.
ВІДПОВІДЬ 29. Стаття 2 Закону № 1963-ХІІ визначає, що об'єктами оподаткування є транспортні засоби за відповідним кодом УКТ ЗЕД, зокрема водні транспортні засоби за кодами:
89 03 91 - яхти та судна парусні з допоміжним двигуном або без нього (крім спортивних),
89 03 92 - човни моторні та катери, крім човнів з підвісним двигуном (крім спортивних),
89 03 99 - інші човни (крім спортивних).
Згідно з Додатковими примітками до розділу XVII Закону № 2371-III до товарної позиції 8903 “Яхти та інші плавучі засоби для дозвілля або спорту; гребні човни та каное” належать яхти, судна з водометними рушіями та інші вітрильні судна і моторні човни, тузики, каяки, човни з кормовим веслом, ялики, педа-ло (вид педального водяного велосипеду), спортивні риболовні човни, надувні плавучі засоби та човни, що складаються або розбираються.
У зазначеній підгрупі за кодом 8903 99 класифікуються інші:
8903 99 10 00 - яхти та інші плавучі засоби, призначені для дозвілля, гребні човни та каное, масою не більш як 100 кг, крім надувних (8903 10), вітрильних (8903 91), та зі стаціонарним двигуном (8903 92);
8903 99 9100 - яхти та інші плавучі засоби, призначені для дозвілля, гребні човни та каное, масою більш як 100 кг, завдовжки не більше 7,5 м, крім надувних, вітрильних, та зі стаціонарним двигуном;
8903 99 99 00 - яхти та інші плавучі засоби для дозвілля, гребні човни та каное, масою більш як 100 кг, завдовжки понад 7,5 м, крім надувних, вітрильних, та зі стаціонарним двигуном.
Тобто до зазначеного коду УКТ ЗЕД належать гребні човни, байдарки, каное, водні велосипеди, плавучі дачі та інші плавучі засоби для дозвілля, в тому числі човни з підвісними двигунами, та оподатковуються за ставками, визначеними ст. 3 Закону № 1963-ХІІ.
Порядок обчислення та сплати податку.
ВІДПОВІДЬ 30. Відповідно до ст. 6 Закону № 1963-ХІІ юридичні особи подають розрахунок суми податку до органів ДПС за місцем реєстрації транспортних засобів.
ВІДПОВІДЬ 31. Відповідно до ст. 6 Закону № 1963-ХІІ юридичні особи на основі бухгалтерського звіту у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають до відповідного органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів Розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом.
Підпунктом 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181-III визначено, що податкова звітність за річний податковий період подається протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
ВІДПОВІДЬ 32. Ні, не повинні, оскільки вимогу про необхідність подання Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів платниками цього податку встановлено частиною третьою ст. 6 Закону № 1963-ХІІ, згідно з якою податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів самостійно обчислюється виключно юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податок з власників водних транспортних засобів - з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у ст. 3 цього Закону.
Відповідно до ст. 80 Цивільного кодексу юридична особа - це організація, створена і зареєстрована в установленому законом порядку.
Таким чином, якщо транспортний засіб придбано особою, яка відповідно до ст. 58 Господарського кодексу зареєстрована як підприємець без статусу юридичної особи, то згідно з вимогами ст. 6 Закону № 1963-ХІІ такий приватний підприємець не повинен подавати Розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
ВІДПОВІДЬ 33. Згідно з ПБО 9 товари - це матеріальні цінності, які придбані (отримані) та утримуються підприємством з метою подальшого продажу.
Відповідно до Інструкції № 291 на рахунку 28 “Товари” ведеться облік руху товарно-матеріальних цінностей, що надійшли на підприємство з метою продажу. Цей рахунок використовують в основному збутові, торговельні та заготівельні підприємства і організації, а також підприємства громадського харчування.
Згідно з ПБО 7 основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). Одним із об'єктів основних засобів є транспортні засоби.
Відповідно до ст. 6 Закону 1963-ХІІ податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів самостійно обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податок з власників водних транспортних засобів - з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у ст. 3 цього Закону.
Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають до відповідного органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів Розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Отже, якщо підприємство має власні транспортні засоби, які використовувалися та зареєстровано в органах ДАІ, такі засоби будуть виключені зі складу активів (списані з балансу) лше у разі продажу, для цього їх необхідно буде зняти з обліку в органах ДАІ. Але поки такі транспортні засоби не знято з обліку в органках ДАІ й не продано, вони є активами підприємства (не списані з балансу), і підприємство має сплачувати за них податок на загальних підставах.
У разі якщо на балансі підприємства обліковуються транспортні засоби, придбані для їх подальшого продажу (як товар) та які не підлягають реєстрації в органах ДАІ, таке підприємство-продавець у випадках, передбачених чинним законодавством, щодо таких транспортних засобів податок з власників транспортних засобів не обраховує і не сплачує.
ВІДПОВІДЬ 34. Відповідно до ст. 6 Закону № 1963-ХІІ у разі викрадення транспортного засобу податок його власником не сплачується, якщо факт викрадення підтверджується відповідними документами органів, якими порушено кримінальну справу.
Таким чином, у разі викрадення транспортного засобу платник має право припинити сплату податку з власників транспортних засобів. Припинення сплати податку юридичними особами у такому випадку здійснюється згідно з порядком, зазначеним у частині третій ст. 5 Закону № 1963-ХІІ, у якій передбачено проведення перерахунку розміру податку за зняті юридичними особами протягом року з реєстрації (перереєстровані) транспортні засоби.
Тобто у разі викрадення транспортного засобу протягом року за умови підтвердження відповідними органами факту викрадення здійснюється перерахунок розміру податку, крім податку, сплаченого при першій реєстрації в Україні. Розмір податку перераховується перед зняттям транспортного засобу з реєстрації (перереєстрацією) за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, наступного за тим, у якому викрадено такий транспортний засіб.
У разі повернення викраденого транспортного засобу юридична особа повинна сплатити податок за кількість місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому було повернуто викрадений транспортний засіб, та подати Розрахунок суми податку на повернуті транспортні засоби.
ВІДПОВІДЬ 35. При реєстрації транспортного засобу, що належить фізичній особі, яка переїжджає на постійне місце проживання, такий транспортний засіб вперше реєструється в Україні й відповідно до норм ст. 1 Закону № 1963-ХІІ його власник стає платником податку з власників транспортних засобів.
Згідно зі ст. 5 Закону № 1963-ХІІ податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами перед першою реєстрацією в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів.
Статтею 6 Закону № 1963-ХІІ визначено, що сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у ст. 3 цього Закону. За транспортні засоби, придбані протягом року, крім тих, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
Податок з власників транспортних засобів на транспортні засоби, що ввозяться на митну територію України з метою вільного використання та вперше реєструються в Україні, справляється за ставками, чинними на день реєстрації цих транспортних засобів, з урахуванням строку їх використання незалежно від дати ввезення транспортного засобу на митну територію України та дати проведення митного оформлення.
Слід зазначити, що у разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.
ВІДПОВІДЬ 36. Згідно зі ст. 6 Закону № 1963-ХІІ перед проходженням техогляду власник транспортного засобу, який не сплачував податок тривалий період, повинен сплатити його не більш як за три попередні роки.
ВІДПОВІДЬ 37. Частиною шостою ст. 3 Закону № 1963-ХІІ передбачено, що ставки податку з визначених цим Законом об'єктів оподаткування, які відповідно до чинного законодавства оснащено обладнанням, яке дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативні види рідкого та газового палив, при наявності відмітки в свідоцтві про державну реєстрацію транспортного засобу про оснащення газобалонним обладнанням, застосовуються з коефіцієнтом 0,5.
Таким чином, якщо підприємство має транспортні засоби, оснащені описаним вище обладнанням, форма Розрахунку в цьому випадку заповнюється в такому порядку:
гр. 1 - номер за порядком;
гр. 2 - код транспортного засобу за УКТ ЗЕД;
гр. 3 та 4 - назва марки та модель транспортного засобу;
гр. 5 - об'єм циліндрів двигуна в розрізі кожної марки і моделі транспортного засобу, потужність електродвигуна і довжина плавзасобу;
гр. 6 - дані про кількість однорідних транспортних засобів у розрізі марок і моделей;
гр. 7 - ставка податку, що застосовується при розрахунку податку з кожних 100 см3 об'єму циліндрів двигуна, з 1 кВт потужності електродвигуна і 100 см довжини плавзасобу в розрізі кожної моделі і марки транспортного засобу;
гр. 8 - сума нарахованого податку окремо за кожним транспортним засобом, оснащеним обладнанням, яке дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий газ або скраплений газ, альтернативні види рідкого та газового палива, обчислена за формулою: (гр. 8) = (гр. 5) х (гр. 6)/ 100 х (гр. 7) х 0,5;
гр. 9 - код пільги (згідно з довідником пільг), за якою повністю або частково звільняється від сплати податку транспортний засіб (наприклад, згідно з Довідником пільг № 52 станом на 01.01.2010 р. код пільги 12020012 “ставка податку з власників транспортних засобів, визначених цим Законом як об'єкти оподаткування, які відповідно до чинного законодавства оснащено обладнанням, яке дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативні види рідкого та газового палива”, застосовується з коефіцієнтом 0,5);
гр. 10 - сума пільг, наданих за транспортними засобами (гр. 10) = (гр. 5)*(гр. 6)/100*(гр. 7)*0,5;
гр. 11 - загальна сума податку, що підлягає сплаті за звітний рік при подачі загального чи уточнюючого розрахунків (гр. 8 - гр. 10).
ВІДПОВІДЬ 38. Статтю 3 Закону № 1963-ХІІ доповнено частиною шостою, якою передбачено, що ставки податку з визначених цим Законом об'єктів оподаткування, які відповідно до чинного законодавства оснащено обладнанням, яке дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативні види рідкого та газового палив, застосовуються з коефіцієнтом 0,5. Відповідно до розділу II Прикінцевих положень Закону № 1075-VІ ця норма набирає чинності з 1 липня 2009 р. і діє до 1 січня 2016 р.
Відповідно до ст. 32 Закону № 3353-ХІІ переобладнання транспортних засобів, тобто зміна типу або марки (моделі), аризначен-,ня чи параметрів конструкції транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, шляхом установки кабіни, кузова чи їх деталей, спеціального обладнання і номерних агрегатів, не передбачених нормативно-технічною документацією на даний транспортний засіб, має відповідати правилам, нормативам і стандартам України.
Переобладнання, що привело до зміни облікових даних механічного транспортного засобу, має бути відображено у його реєстраційних документах.
Власникам переобладнаних транспортних засобів видаються нові свідоцтва про реєстрацію (технічні паспорти) із зазначенням нових ідентифікаційних номерів складових частин або особливостей конструкції, що виникли в результаті її зміни.
Таким чином, за транспортні засоби, оснащені обладнанням, яке дає змогу використовувати як паливо стиснений або скраплений газ, альтернативні види рідкого та газового палива, починаючи з 01.07.2009 р. при наявності відмітки в свідоцтві про державну реєстрацію транспортного засобу про оснащення газобалонним обладнанням, платники податку можуть здійснити перерахунок податкових зобов'язань, які було нараховано за III - IV квартали 2009 р. (граничні строки сплати - 14.10.2009 р., 14.01.2010 р.), подавши до податкових органів уточнюючий Розрахунок.
До уточнюючого розрахунку слід включити всі тр.анспортні засоби, які перебувають у власності підприємства, в тому числі й ті транспортні засоби, на які встановлено газобалонне обладнання. Причому в Розрахунку суми податку навпроти транспортних засобів, обладнаних газобалонним пристроєм, в колонці 9 обов'язково потрібно зазначити код пільги 12020012 (ставка податку з власників транспортних засобів, визначених Законом № 1963-ХІІ як об'єкти оподаткування, які відповідно до чинного законодавства оснащено обладнанням, яке дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативні види рідкого та газового палива, застосовується з коефіцієнтом 0,5), а в колонці 10 - суму такої пільги. При складанні такого Розрахунку платникам податків слід керуватися затвердженим ДПА України Довідником пільг № 51.
Пільги з податку з власників транспортних засобів.
ВІДПОВІДЬ 39. Ні, не має. Згідно із законодавством до категорії громадян, які мають пільги зі сплати податку з власників транспортних засобів, належать особи, зазначені у статтях 4 - 11 Закону № 3551-ХІІ. Такі особи звільняються від сплати податку щодо одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3 або одного мотоцикла з об'ємом циліндрів двигуна до 750 см3 чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м.
Враховуючи те, що власникам легкових автомобілів з об'ємом циліндрів двигуна, що перевищує зазначені об'єми, пільг зі сплати податку з власників транспортних засобів цим Законом не передбачено, такі власники повинні сплачувати податок на загальних підставах (виходячи з усього об'єму циліндрів двигуна транспортного засобу, а не різниці, що перевищує зазначену норму).
Отже, оскільки автомобіль, який перебуває у власності інваліда Великої Вітчизняної війни, має об'єм циліндрів двигуна 2969 см3, що перевищує визначену Законом № 1963-ХІІ пільгову норму (2500 см3), такий громадянин не звільняється від сплати податку з власників транспортних засобів за цей автомобіль.
ВІДПОВІДЬ 40. Для отримання пільги важливо, щоб автомобіль до 1990 р. включно був зареєстрований в Україні. Якщо легковий автомобіль, випущений до 1990 р., в Україні не обліковувався, а був ввезений та зареєстрований у 1994 р., то власнику такого автомобіля не надається право на пільгу.
Пільга надається останньому власнику легкового автомобіля, якщо такий автомобіль до 1990 р. включно було зареєстровано в Україні на ім'я будь-якого власника.
ВІДПОВІДЬ 41. До переліку осіб, визначених у ст. 6 Закону № 3721-ХІІ, ветерани органів внутрішніх справ не віднесені. Згідно з цією статтею ветеранами праці визнаються громадяни, які сумлінно працювали в народному господарстві, державних установах, організаціях та об'єднаннях громадян, мають трудовий стаж (35 років - жінки і 40 років - чоловіки) і вийшли на пенсію, а також інші громадяни, які визнаються ветеранами праці згідно з підпунктами “а”, “б” і “в” цієї статті (громадяни, яким призначено пенсії на пільгових умовах; пенсіонери, нагороджені медаллю “Ветеран праці”; інваліди І і II груп, які одержують пенсії по інвалідності, загальний трудовий стаж яких становить не менше ніж 15 років).
Якщо ветеран органів внутрішніх справ має трудовий стаж, передбачений у ст. 6 Закону № 3721-ХІІ (тобто до вступу на службу чи після звільнення з неї працював у вищезазначених установах та організаціях), то він може бути визнаний у встановленому порядку ветераном праці та користуватися відповідними пільгами (на один легковий автомобіль (мотоколяску) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3 або один мотоцикл з об'ємом циліндрів двигуна до 750 см3 чи один човен моторний або катер (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м).
ВІДПОВІДЬ 42. Якщо громадянин - власник транспортного засобу має право на пільгу, згідно зі ст. 4 Закону № 1963-ХІІ для її отримання слід пред'явити органам, що здійснюють реєстрацію, перереєстрацію та технічний огляд транспортних засобів, відповідний документ, який підтверджує це право. Лише в такому разі власник транспортного засобу звільняється від сплати податку як за поточний, так і за попередні роки, якщо зазначений транспортний засіб протягом цього періоду було зареєстровано на його ім'я.
У ст. 4 Закону № 1963-ХІІ визначено категорії громадян, які мають пільги зі сплати податку з власників транспортних засобів. До них, зокрема, належать особи, зазначені у пунктах 1 і 2 ст. 14 Закону № 796-ХІІ, статтях 4-11 Закону № 3551-ХІІ, статтях 6 і 8 Закону № 3721-ХІІ, а також інваліди незалежно від групи інвалідності (у тому числі діти-інваліди за поданням органів соціального захисту).
Також від сплати звільняються фізичні особи, зазначені у пунктах 3 і 4 частини першої ст. 14 Закону № 796-ХІІ, до їх відселення та протягом трьох років після переселення із зони гарантованого добровільного відселення чи зони посиленого радіоекологічного контролю.
Але при цьому слід пам'ятати, що пільги, зазначені у пунктах “а” і “б” ст. 4 Закону № 1963-ХІІ, надаються лише на один легковий автомобіль з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3 або один мотоцикл з об'ємом циліндрів двигуна до 750 см3 чи один човен моторний або катер (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м.
Крім того, пільги, визначені у ст. 4 Закону № 1963-ХІІ, не поширюються на транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, крім легкових автомобілів для інвалідів (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3, що придбані за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України.
Враховуючи вищезазначене, якщо громадянин згідно з чинним законодавством має право на пільгу і при цьому є власником автобуса (код за УКТ ЗЕД 8702) або вантажного автомобіля (код за УКТ ЗЕД 8704) або легкового автомобіля з об'ємом двигуна, що перевищує 2500 см3, то за такі транспортні засоби згідно з вимогами цього закону він повинен сплатити суму податку з власників транспортних засобів на загальних підставах.
Щодо зменшення суми податку з власників транспортних засобів на 50% відповідно до п. “в” ст. 4 Закону № 1963-ХІІ, то якщо громадянин має у власності транспортні засоби, які відповідають вимогам, зазначеним у цьому пункті, а це легкові автомобілі (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3, взяті на облік в Україні до 1990 р. включно, та вантажні автомобілі (код 8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 6001 см3 до 1990 р. випуску включно, право на отримання такої пільги він має лише щодо одного із зазначених автомобілів.
Для отримання пільги потрібно, щоб легковий автомобіль до 1990 р. включно було зареєстровано в Україні. Якщо легковий автомобіль до 1990 р. в Україні не обліковувався, а був ввезений та зареєстрований, наприклад, у 1994 р., то власнику такого автомобіля не надається право на пільгу. Пільга надається останньому власнику легкового автомобіля, якщо цей автомобіль до 1990 р. включно було зареєстровано в Україні на ім'я будь-якого власника. Щодо вантажних автомобілів, то така пільга надається незалежно від країни виробництва та дати реєстрації такого транспортного засобу в Україні.
Слід зазначити, що така пільга надається щодо одного легкового автомобіля або одного вантажного автомобіля за вибором платника податку.
Законом 1963-ХІІ також передбачено, що органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень мають право приймати рішення щодо звільнення від сплати податку осіб, які мають посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, щодо одного легкового автомобіля (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3 або одного вантажного автомобіля (код 8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 6001 см3 на одну особу, крім транспортних засобів, які вперше реєструються в Україні.
ВІДПОВІДЬ 43. Ні, не надаються. У ст. 4 Закону № 1963-ХІІ визначено категорії громадян, які мають пільги зі сплати податку з власників транспортних засобів. До них, зокрема", належать громадяни - власники транспортних засобів, зазначені у пунктах 1 і 2 ст. 14 Закону № 796-ХІІ, статтях 4 - 11 Закону № 3551-ХІІ, статтях 6 і 8 Закону № 3721-ХІІ, а також інваліди незалежно від групи інвалідності (у тому числі діти-інваліди за поданням органів соціального захисту), які звільняються від сплати податку щодо одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500см3 або одного мотоцикла з об'ємом циліндрів двигуна до 750 см3, чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м.
Відповідно до УКТ ЗЕД до товарної позиції 8703 відносяться автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі.
Тобто позиція 8703 включає декілька типів транспортних засобів як легкових, так і інших моторних транспортних засобів, одним із яких є вантажопасажирський автомобіль-фургон.
З урахуванням норм чинного податкового законодавства дія пільги щодо звільнення одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3 від оподаткування податком з власників транспортних засобів поширюється виключно на легкові автомобілі, які перебувають у власності визначених у ст. 4 Закону категорій громадян, а не на всі моторні транспортні засоби коду УКТ ЗЕД 8703, в тому числі вантажопасажирські автомобілі.
ВІДПОВІДЬ 44. Фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
Якщо громадяни - співвласники транспортного засобу, який перебуває у спільній сумісній власності двох або більше осіб, мають право на пільгу згідно зі ст. 4 Закону № 1963-ХІІ, для її отримання слід пред'явити органам, що здійснюють реєстрацію, перереєстрацію та технічний огляд транспортних засобів, відповідний документ, який підтверджує це право (посвідчення “Ветеран праці”, видане кожному співвласнику транспортного засобу).
Строки сплати податку.
ВІДПОВІДЬ 45. Відповідно до ст. 5 Закону № 1963-ХІІ сплата податку з власників транспортних засобів юридичними особами здійснюється щокварталу рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом. За придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. За транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх першою реєстрацією. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в 10-денний строк після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу.
Оскільки дія частини другої ст. 5 Закону № 1963-ХІІ щодо сплати податку з власників транспортних засобів за придбані транспортні засоби не поширюється на першу реєстрацію транспортних засобів в Україні, за транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок має сплачуватися юридичними особами за весь рік перед першою реєстрацією за ставками, визначеними в ст. 3 Закону, незалежно від місяця, в якому проводиться державна реєстрація транспортного засобу. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в 10-денний строк після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу.
ВІДПОВІДЬ 46. Відповідно до ст. 5 Закону № 1963-ХІІ податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами щокварталу рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Згідно з пп. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-III у разі якщо останній день сплати податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем кожного з таких строків вважається наступний за вихідним або святковим робочий операційний (банківський) день.
Отже, якщо останній день сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем його сплати буде наступний за вихідним або святковим робочий операційний (банківський) день.
ВІДПОВІДЬ 47. Ставки податку визначено ст. 3 Закону № 1963-ХІІ для об'єктів оподаткування при першій реєстрації в Україні та при проведенні реєстрації, перереєстрації та чергового технічного огляду.
Відповідно до цієї статті перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.
Виходячи з вищезазначеного та з урахуванням ст. 5 Закону № 1963-ХІІ, за транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, річна сума податку сплачується юридичною особою перед їх першою реєстрацією за ставками, визначеними ст. 3 Закону для об'єктів оподаткування при першій реєстрації в Україні незалежно від місяця реєстрації транспортного засобу. Розрахунок суми податку за придбані транспортні засоби подається до відповідного державного податкового органу в 10-денний строк після їх реєстрації
ВІДПОВІДЬ 48. Відповідно до постанови № 1388 перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання свідоцтва про реєстрацію замість утраченого або не придатного до користування, зміни їх власника, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власника - юридичної особи, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичної особи, яка є власником транспортного засобу, а також кольору, або марки транспортного засобу внаслідок переобладнання чи заміни двигуна або кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
Пунктом 37 цієї постанови визначено, що перереєстрація транспортного засобу у зв'язку із заміною двигуна проводиться у разі зміни типу двигуна, його ваги, робочого об'єму і потужності.
Враховуючи вищезазначене, якщо при перереєстрації транспортного засобу його власником у зв'язку із заміною двигуна збільшується робочий об'єм двигуна такого транспортного засобу, то такий власник повинен сплатити податок з власників транспортних засобів відповідно до ставок, визначених у ст. 3 Закону № 1963-ХІІ.
У разі якщо перереєстрація транспортних засобів відбувається протягом року, то податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено перереєстрацію транспортного засобу. У разі якщо власником транспортного засобу до перереєстрації транспортного засобу було сплачено податок з власників транспортних засобів у поточному році під час технічного огляду, то при перереєстрації слід сплатити різницю між сумою податку, обчисленою за новим об'ємом циліндрів двигуна, та річною сумою податку, сплаченою під час технічного огляду.
ВІДПОВІДЬ 49. Так, оскільки нормами чинного законодавства не передбачено випадки несплати податку з власників транспортних засобів за транспортні засоби, які не експлуатуються.
Відповідно до ст. 5 Закону № 1963-ХІІ фізичні особи сплачують податок з власників транспортних засобів перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щороку або один раз на два роки, але не пізніше І півріччя року, в якому провадиться технічний огляд, при наявності документів, що підтверджують сплату податку.
Відповідно до Порядку № 606 техогляд транспортних засобів незалежно від форми власності проводиться з такою періодичністю:
два рази на рік - засоби, призначені для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння більш як дев'ять з місцем водія включно, та спеціалізовані засоби для перевезення небезпечних вантажів;
один раз на рік - засоби, призначені для перевезення вантажів з максимально дозволеною масою понад 3,5 т, а також спеціальні та спеціалізовані засоби, зокрема автокрани, таксі, автомобілі швидкої медичної допомоги тощо;
один раз на два роки - засоби, призначені для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більш як дев'ять з місцем водія включно та для перевезення вантажів з максимально дозволеною масою до 3,5 т, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби;
у рік, який закінчується на непарну цифру, - засоби, остання цифра року випуску яких непарна;
у рік, який закінчується на парну цифру і нуль, - засоби, остання цифра року випуску яких парна або нуль.
Період проведення державного технічного огляду колісних транспортних засобів встановлено:
з 15 січня по 15 грудня – для тих засобів, техогляд яких проводиться один раз на два роки або один раз на рік;
з 15 січня по 30 червня та з 1 липня по 15 грудня - для тих засобів, техогляд яких проводиться два рази на рік, у два періоди.
Таким чином, у разі якщо для транспортного засобу передбачено строк проходження техогляду один раз на два роки, у 2010 р. громадяни - власники транспортних засобів зобов'язані надати до органу, який проводить техогляд транспортного засобу, документ про сплату податку з власників транспортних засобів за рік, який передує техогляду (2009 р.), та за рік, у якому проходить техогляд (2010 р.), або за два роки разом, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування пільгами. В інших випадках, коли відповідно до чинного законодавства передбачено щорічне проходження техогляду транспортного засобу, громадяни повинні надати квитанцію про сплату податку з власників транспортних засобів з річною сумою податку.
За транспортні засоби, що не експлуатуються (через несправність автомобіля, хворобу власника, відрядження тощо), та незалежно від того, подавався транспортний засіб на державний технічний огляд або ні, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів сплачується на загальних підставах не пізніше І півріччя року, в якому він мав проходити технічний огляд.
ВІДПОВІДЬ 50. Відповідно до ст. 5 Закону № 1963-ХІІ за придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. За транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх першою реєстрацією. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в 10-денний строк після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу.
Податок розраховується за ставками, визначеними ст. 3 цього Закону, яка передбачає окремі ставки податку для транспортних засобів, які вперше реєструються в Україні, та окремі ставки для транспортних засобів, які проходять реєстрацію, перереєстрацію та черговий технічний огляд.
ВІДПОВІДЬ 51. Відповідно до Закону № 1963-ХІІ платниками податку з власників транспортних засобів є, зокрема, підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів, або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до ст. 2 цього Закону є об'єктами оподаткування. Згідно зі ст. 5 Закону № 1963-ХІІ сплата податку з власників транспортних засобів юридичними особами здійснюється щокварталу рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом. За придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. За транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх першою реєстрацією. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в 10-денний строк після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу.
За транспортні засоби, зняті юридичними особами протягом року з реєстрації (перереєстровані), здійснюється перерахунок розміру податку, крім податку, сплаченого при першій реєстрації в Україні. Розмір податку перераховується перед зняттям їх з реєстрації (перереєстрацією) за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, наступного за тим, у якому транспортний засіб знято з реєстрації (перереєстровано). Таким чином, Закон № 1963-ХІІ передбачає сплату податку з власників транспортних засобів юридичними особами залежно від часу володіння транспортним засобом, а сума податку з власників транспортних засобів залежить від кількості місяців, протягом яких транспортний засіб був облікований в органах, що здійснюють їх державну реєстрацію.
Враховуючи зазначене, при знятті транспортного засобу з обліку в органах, які здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, податок з власників транспортних засобів слід перераховувати починаючи з місяця, наступного за тим, у якому транспортний засіб знято з реєстрації (перереєстровано), а не з місяця, у якому такий транспортний засіб було реалізовано.
ВІДПОВІДЬ 52. У разі злиття суб'єктів господарювання усі майнові права та обов'язки кожного з них переходять до суб'єкта господарювання, утвореного внаслідок злиття.
При приєднанні одного або кількох суб'єктів господарювання до іншого суб'єкта господарювання до останнього переходять усі майнові права та обов'язки приєднаних суб'єктів господарювання.
У разі поділу суб'єкта господарювання усі його майнові права і обов'язки переходять за роздільним актом (балансом) у відповідних частках до кожного з нових суб'єктів господарювання, утворених внаслідок цього поділу. У разі виділення одного або кількох нових суб'єктів господарювання до кожного з них переходять за роздільним актом (балансом) у відповідних частках майнові права і обов'язки реорганізованого суб'єкта.
При перетворенні одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.
Статтею 13 Закону № 2181-III визначено: якщо реорганізація здійснюється шляхом зміни назви, організаційно-правового статусу або місця реєстрації платника податків, такий платник після реорганізації набуває усіх прав і обов'язків щодо погашення податкових зобов'язань або податкового боргу, які виникли до його реорганізації. Таким чином, у разі злиття (приєднання) підприємство, яке набуває усіх майнових прав і обов'язків приєднаного підприємства, набуває в тому числі і прав зі сплати податкових зобов'язань щодо податку з власників транспортних засобів.
Відповідальність платників податку.
ВІДПОВІДЬ 53. Платник податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів відповідно до п. 5.1 ст. 5 і п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-III може виправити самостійно виявлені ним помилки.
Так, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 15 Закону № 2181-III) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник має право надати уточнюючий Розрахунок,
Платник податків має право не подавати такий Розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Відповідно до п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-III платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:
або надіслати уточнюючий Розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі 5% від такої суми до подання такого уточнюючого Розрахунку (зауважимо, що в рядку 6 Довідки, затвердженої Порядком № 373, ще зазначено старий розмір штрафу - 10%, але нараховувати потрібно 5%);
або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу в розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.
Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декла,рації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-III, не застосовуються.
При самостійному донарахуванні суми податкових зобов'язань адміністративні штрафи не накладаються.
ВІДПОВІДЬ 54. Відповідно до ст. 5 Закону № 1963-III сплата податку з власників транспортних засобів юридичними особами здійснюється щокварталу рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом. За придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. За транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх першою реєстрацією. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в 10-денний строк після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу.
Порядок заповнення Розрахунку затверджено Порядком № 373.
Платник податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів відповідно до п. 5.1 ст. 5 і п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-III може виправити самостійно виявлені ним помилки.
Відповідно до п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-III платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:
або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі 5% від такої суми до подання такого уточнюючого Розрахунку (зауважимо, що в рядку 6 Довідки, затвердженої Порядком № 373, ще зазначено старий розмір штрафу - 10%, але нараховувати потрібно 5%);
або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу в розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.
Порядок виправлення платником податку помилок, що містяться у раніше поданому Розрахунку, викладено в підпунктах 13 - 19 Порядку № 373. Відповідно до цього Порядку платник податку, який самостійно виявив помилки, що містяться в раніше поданому ним Розрахунку, зобов'язаний подати уточнюючий Розрахунок, що містить виправлені показники. При поданні нового Розрахунку у зв'язку з уточненням даних у титульній його частині ставиться позначка “X” у графах “Уточнений розрахунок” і “Розрахунок на 200_ рік”.
До уточнюючого Розрахунку вносяться всі виправлення щодо транспортних засобів, зазначених у Розрахунку, але без допущених раніше помилок. До уточнюючого Розрахунку додається Довідка про суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які зменшують або збільшують податкові зобов'язання в результаті виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах.
Таким чином, Довідка про суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які зменшують або збільшують податкові зобов'язання, подається виключно у випадках виправлення самостійно виявленої платником помилки, допущеної в попередніх звітних періодах.
ВІДПОВІДЬ 55. Порядок виправлення платником податку помилок, що містяться у раніше поданому Розрахунку, викладено в пунктах 13 - 19 Порядку № 373.
Відповідно до цього Порядку платник податку, який самостійно виявив помилки, що містяться в раніше поданому ним Розрахунку" зобов'язаний подати уточнюючий Розрахунок, що містить виправлені показники. При поданні нового Розрахунку у зв'язку з уточненням даних у титульній його частині ставиться позначка “X” у графах “Уточнений розрахунок” і “Розрахунок на 200_ рік”.
До уточнюючого Розрахунку вносяться всі виправлення щодо зазначених транспортних засобів у Розрахунку, але без допущених раніше помилок. До уточнюючого Розрахунку додається Довідка про суми податку з власників транспортних засобів та інших'самохідних машин і механізмів, які зменшують або збільшують податкові зобов'язання внаслідок виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах.
ВІДПОВІДЬ 56. Відповідно до Закону № 1963-ХІІ платниками податку з власників транспортних засобів є, зокрема, підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до ст. 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Згідно зі ст. 5 Закону № 1963-ХІІ сплата податку з власників транспортних засобів юридичними особами здійснюється щокварталу рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом. За придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. За транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх першою реєстрацією. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в 10-денний строк після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу.
Якщо придбано декілька транспортних засобів і вони послідовно реєструються протягом 10 днів, то відомості про такі транспортні засоби платник податку має право включити до одного Розрахунку суми податку за умови, що на дату подання цього Розрахунку до податкового органу щодо кожного з включених до Розрахунку транспортних засобів не минуло 10 днів з дня їх реєстрації.
Наприклад, якщо придбані транспортні засоби зареєстровано 07.08.2009 р., 11.08.2009 р., 12.08.2009 р. та 18.08.2009 р., то платник податку має право:
або включити до одного Розрахунку транспортні засоби, зареєстровані 07.08.2009 р., 11.08.2009 р., 12.08.2009 р., та подати окремий Розрахунок за транспортний засіб, зареєстрований 18.08.2009 р.;
або подати окремий Розрахунок з транспортного засобу, зареєстрованого 07.08.2009 р., та включити до другого Розрахунку транспортні засоби, зареєстровані 11.08.2009 р„ 12.08.2009 р. та 18.08.2009 р.
Якщо платник податку не скористався цим правом і 10-денний строк подання Розрахунку з дати реєстрації транспортного засобу минув, то щодо такого транспортного засобу він зобов'язаний подати Розрахунок окремо.
З дня подання Розрахунку до органу державної податкової служби податок, самостійно визначений платником у Розрахунку, вважається узгодженим і не може бути оскарженим платником в адміністративному або судовому порядку. Якщо останній день строку подання Розрахунку припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день. Розрахунок може бути надано до податкових органів в електронному вигляді, а також може бути надіслано поштою з повідомленням про вручення, але не пізніше ніж за 10 днів (дата відправлення на поштовому штемпелі) до закінчення граничного терміну сплати.
У разі порушення 10-денного строку подання Розрахунку відповідно до пп. 17.1.1 п. 17 ст. 17 Закону № 2181-III застосовуються штрафні санкції у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або затримку.
У разі одночасної реєстрації декількох транспортних засобів та перевищення десятиденного терміну подання Розрахунку від дня реєстрації щодо всіх цих транспортних засобів подається один Розрахунок на всі транспортні засоби, зареєстровані в один день. Відповідно, застосовується і одна штрафна санкція у розмірі 170 грн.
Олена ХОБИЧ,
оглядач “Вісника”,
за сприяння
Павла РЯБОКЛЯЧА,
головного державного податкового
ревізора-інспектора
відділу адміністрування
майнових податків
Департаменту
“Вісник податкової служби України” № 10 березень 2010 р.
передплатні індекси:
22599 (укр.) 22600 (рос.)