НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент нормативно-методологічного
забезпечення банківського регулювання
та нагляду
ЛИСТ
19.03.2010 N 40-511/1404-4191
(Лист втратив актуальність на підставі
Листа Національного банку України
N 22-0006/15566 від 20.03.2018 р.)
Головним управлінням
Національного банку України
в Автономній Республіці Крим
та по місту Києву
і Київській області,
територіальним управлінням
Національного банку України,
Департаменту безвиїзного
банківського нагляду,
Департаменту інспектування
банків,
Департаменту кризового
менеджменту та контролю
операцій на відкритому
ринку,
банкам України
Щодо Порядку здійснення
аудиторської перевірки річної
фінансової звітності банків за 2009 рік
У зв'язку з запитами аудиторських фірм щодо виконання вимог постанови Правління Національного банку України від 23.12.2009 N 763 "Про порядок здійснення аудиторської перевірки річної фінансової звітності банків за 2009 рік" (далі - Постанова N 763), в частині здійснення оцінки достатності резервів та капіталу банку, Національний банк України надає наступні роз'яснення.
1. Щодо розрахунку регулятивного капіталу банку
Враховуючи, що згідно з вимогами пункту 1.2 глави 1 розділу IX Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 N 368, розрахунок економічних нормативів, у т. ч. нормативу мінімального розміру регулятивного капіталу банку (Н1), проводиться на підставі щоденних балансів, пунктом 4 Пояснень щодо заповнення таблиці "Оцінка достатності резервів і капіталу банку" Додатка 1 до Постанови N 763 (далі - Пояснення до Постанови N 763) передбачено, що розрахунок обсягу регулятивного капіталу (розділ II "Регулятивний капітал банку" Таблиці Додатка 1 до Постанови N 763 (далі - розділ II Таблиці)) здійснюється на підставі даних щоденного балансу (файл #01).
Таким чином, у колонці 4 розділу II Таблиці мають зазначатись дані щодо обсягу та структури регулятивного капіталу, визначені за результатами аудиторської перевірки, проведеної згідно з вимогами нормативно-правових актів Національного банку України, на підставі даних щоденного балансу банку.
У колонках 5 та 6 розділу II Таблиці зазначаються дані щодо обсягу та структури регулятивного капіталу за результатами аудиторської перевірки з урахуванням здійснених аудиторами заходів згідно з вимогами пункту 4 Пояснень до Постанови N 763 на підставі даних щоденного балансу (файл #01) та без урахування коригувань, здійснених банком у файлі #02.
2. Щодо оцінки фінансового стану позичальників - фізичних осіб
Виходячи з положень пунктів 4.1 та 4.7 глави 4 Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279 (далі - Постанова N 279), відсутність у банку документів або інформації, що підтверджували б здійснення оцінки протягом 2009 року фінансового стану позичальника - фізичної особи, має бути підставою для класифікації такого позичальника банку не вище класу "Г". Тобто, протягом 2009 року банк повинен був застосовувати оцінку фінансового стану позичальника - фізичної особи, здійснену, щонайменше, на підставі даних 2008 року, а за потреби - з урахуванням даних 2009 року.
3. Щодо врахування застави при здійсненні стрес-тестування
Виходячи з поняття "майнові права на нерухоме майно, що належить до житлового фонду", у визначенні абзацу 10 пункту 7.1.2 глави 7 Положення N 279 та відповідно до положень підпункту "в" пункту 2 Пояснень до Постанови N 763 при визначенні чистого кредитного ризику за портфелем кредитів, наданих суб'єктам господарювання та фізичним особам, не включається до переліку прийнятого забезпечення застава у вигляді майнових прав на майбутнє нерухоме майно, що належить до житлового фонду.
Просимо керівників банків довести зміст даного листа до відома аудиторських фірм, що здійснюють перевірку річної фінансової звітності банку за 2009 рік.
Виконавчий директор - керівник Служби банківського нагляду О.М.Бережний