КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Управління методології бухгалтерського обліку

Річна бухгалтерська звітність підприємства

Законом № 996-ХІV установлено, що всі підприємства та організації - юридичні особи повинні на основі даних бухгалтерського обліку складати та подавати квартальну й річну фінансову (бухгалтерську) звітність.

Фінансова звітність - бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.

Річна фінансова звітність складається з Балансу, Звіту про фінансові результати, Звіту про рух грошових коштів, Звіту про власний капітал, Приміток до річної фінансової звітності та додатка до них (форми № 1, 2, 3, 4, 5, 6).

Для суб'єктів малого підприємництва - юридичних осіб річна звітність складається з Балансу та Звіту про фінансові результати (форми № 1-м і № 2-м).

Показники річної бухгалтерської звітності складаються наростаючим підсумком з початку звітного року за січень - грудень.

На виконання Закону № 996-ХІV постановою № 419 затверджено Порядок подання фінансової звітності, згідно з яким річна фінансова звітність подається підприємствами не пізніше 20 лютого наступного за звітним року. Конкретні строки подання фінансової звітності підприємству встановлює власник або орган, до сфери управління якого належить підприємство.

Фінансову звітність слід подавати власникам або органам, у сфері управління яких перебуває підприємство, трудовим колективам (на їх вимогу) та органам фінансової статистики. Крім того, річну фінансову звітність слід подавати не пізніше 1 червня державному реєстратору у складі Балансу та Звіту про фінансові результати.

Подання фінансової звітності супроводжується листом за підписом керівника підприємства або його заступника, в якому зазначають перелік форм фінансової звітності та інших матеріалів (пояснень, розшифровок тощо) і обсяг (кількість сторінок).

У рядках фінансової звітності, які не мають показників, ставиться прочерк. Проте підприємства можуть самостійно виготовляти бланк звітності, зберігаючи нумерацію рядків типових форм звітності та не заносячи до них статті, показники яких у підприємства відсутні.

Форми фінансової звітності із вказівками щодо їх заповнення затверджено наказами Мінфіну України.

При складанні фінансової звітності слід враховувати внесені Мінфіном України у період 2009 р. зміни та доповнення, а саме:

зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку, затверджені наказом Мінфіну України від 25.09.2009 р. № 1125;

зміни до деяких методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку, затверджені наказом Мінфіну України від 10.11.2009 р. № 1307;

зміни до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 “Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва”, затверджені наказом Мінфіну України від 12.11.2009 р. № 1315;

Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку нематеріальних активів, затверджені наказом Мінфіну України від 16.11.2009 р. № 1327;

зміни до Методичних рекомендацій з перевірки порівнянності показників фінансової звітності, затверджені наказом Мінфіну України від 29.12.2009 р. № 1572.

Наказом № 37 установлено перелік видів діяльності, щодо яких органи, у віданні яких перебувають підприємства - юридичні особи, складають зведену фінансову звітність.

Слід зазначити, що при складанні річного фінансового звіту за 2009 р. ПБО 22 “Вплив інфляції” не застосовується, оскільки макроекономічна ситуація за останні три роки (2007 - 2009) за кумулятивним індексом інфляції не досягла параметрів, наявність яких викликала б необхідність коригування показників звітності (п. 4 ПБО 22).

Фінансова звітність суб'єктами малого підприємництва та представництвами іноземних суб'єктів господарської діяльності складається у тисячах гривень з одним десятковим знаком, усіма іншими підприємствами й організаціями - у тисячах гривень без десяткових знаків, крім розділу III Звіту про фінансові результати (ф. № 2), вартісні показники якого зазначаються у гривнях і копійках.

Кожну форму фінансової звітності підписують керівник підприємства та головний бухгалтер. Звіт суб'єкта малого підприємництва, який складається з Балансу і Звіту про фінансові результати, передбачає один підпис керівника підприємства та головного бухгалтера після показників про фінансові результати.

У річній фінансовій звітності підприємства зобов'язані наводити показники за попередній рік. Для цього за минулий та звітний роки подаються ті форми, які містять показники тільки за один рік.

У випадках, передбачених нормативно-правовими актами, складається окремий Баланс. Для його складання дані первинних документів про господарські операції філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів, виділених підприємством (юридичною особою) на окремий Баланс, а також про господарські операції, які відповідно до законодавства підлягають відображенню в ньому, заносяться до окремих (відкритих для цього відокремленого підрозділу або для відображення господарських операцій з певної діяльності підприємства) регістрів бухгалтерського обліку. За даними окремих регістрів бухгалтерського обліку складаються окремий Баланс і відповідні форми фінансової звітності щодо зазначених господарських операцій. Показники окремого Балансу і відповідних форм фінансової звітності включаються до Балансу підприємства і відповідних форм фінансової звітності юридичної особи.

Показники річної фінансової звітності мають підтверджуватися проведенням обов'язкової інвентаризації активів, капіталу, забезпечень і зобов'язань.

За наявності у підприємства відповідних показників у формах фінансової звітності вписуються й заповнюються рядки, перелік та обгрунтування яких наведено в роз'ясненні щодо показників форм річної фінансової звітності (див. “Вісник” № 5/2010, с. 21)

Заповнення статей Балансу

При заповненні статей Балансу (форми № 1 і № 1-м) у звітному році необхідно забезпечити відповідність показників вступного сальдо (графа 3) трансформації, що мала місце на підприємстві. Тут слід урахувати, зокрема, організаційно-структурні зміни підприємства (вибуття, приєднання частин, структурних підрозділів, філій підприємства), що відбулися станом на 1 січня звітного року, виправлення таких виявлених у звітному році помилок за минулі роки, які впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

Слід взяти до уваги, що в рядках 035 і 055 довгострокові біологічні активи та інвестиційна нерухомість відображаються у сумі, що складається із суми їх справедливої вартості (щодо активів, які обліковуються за справедливою вартістю) та залишкової вартості (щодо активів, які обліковуються за первісною вартістю). Такий алгоритм порівняння цих показників передбачено для форм № 1 і № 5. Слід нагадати, що довгострокові біологічні активи та інвестиційна нерухомість, які обліковуються за справедливою вартістю, амортизації не підлягають.

До статті “Незавершене будівництво” включається вартість незавершених капітальних інвестицій, здійснених підприємством, у будівництво, створення, виготовлення, добудову, дообладнання, модифікацію, реконструкцію, реставрацію, модернізацію, придбання та доставку основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів (включаючи необоротні матеріальні активи, призначені для заміни діючих, та устаткування в запасі), у придбання й виготовлення устаткування, що потребує й не потребує в подальшому монтажу, а також аванси, перераховані забудовником підрядчику.

Оскільки дія ПБО 7 “Основні засоби” поширюється на незавершене будівництво, то первісна оцінка, подальша переоцінка та відображення сум дооцінки і фінансових результатів під час списання внаслідок ліквідації або продажу/передачі об'єкта незавершеного будівництва має відповідати пунктам 6 - 14, 16 - 21, 33 - 35 ПБО 7. Слід зазначити, що на рахунку 15 “Капітальні інвестиції” не відображається вартість необоротних активів, отриманих як внесок до статутного капіталу, одержаних безоплатно, та сума переоцінки необоротних активів (крім переоцінки та одержання як внесок до статутного капіталу об'єктів незавершеного будівництва).

Рядки 060 “Відстрочені податкові активи” та 460 “Відстрочені податкові зобов'язання” заповнюються із застосуванням норм ПБО 17 і здійсненням облікових записів на рахунках 17 “Відстрочені податкові активи” та 54 “Відстрочені податкові зобов'язання” на дату балансу. ПБО 17 має застосовуватися підприємствами, які є платниками податку на прибуток, крім малих підприємств. ПБО 17 не застосовується суб'єктами господарювання, які відповідають критеріям суб'єкта малого підприємництва, незалежно від того, що вони можуть бути платниками податку на прибуток.

До статті “Виробничі запаси” включають вартість оборотних активів, облік яких ведуть на рахунках 20 “Виробничі запаси” та 22 “Малоцінні та швидкозношувані предмети”, включаючи транспортно-заготівельні витрати, які після розподілу залишилися на цих рахунках. На рахунку 22 і в цій статті, відповідно, відображається вартість малоцінних і швидкозношуваних предметів на складі. Предмети, передані в експлуатацію, у цій етапі не відображаються, їх вартість включається до відповідних витрат. Оцінка запасів при вибутті за середньозваженою собівартістю може здійснюватися не лише одним розрахунком у цілому за місяць, а й, якщо це обрано підприємством, - за будь-який короткий проміжок часу. Це потребує також складання відповідних документів, наприклад звітів про використання сировини у виробництві не в цілому за місяць, а за більш короткий проміжок часу. Слід взяти до відома, що наказом № 731 вилучено із застосування метод оцінки і вибуття запасів ЛІФО.

У рядку 110 “Поточні біологічні активи” наводиться показник, що складається як сума поточних біологічних активів, які обліковуються за справедливою вартістю, і поточних біологічних активів, які обліковуються за первісною вартістю. Порядок бухгалтерського обліку біологічних активів визначено ПБО 30.

Вартість товарів у рядку 140 відображається за витратами на придбання (без торгових націнок), включаючи транспортно-заготівельні витрати, які за розподілом належать до залишку товарів. Роздрібні торговельні підприємства, які ведуть облік товарів за ціною продажу, облік і розподіл транспортно-заготівельних витрат на окремому субрахунку 289 можуть не вести. Транспортно-заготівельні витрати ці підприємства обліковують і розподіляють за такою обліковою політикою на субрахунку 282 “Товари в торгівлі”.

До статті “Грошові кошти та їх еквіваленти” (рядки 230 і 240) сальдо субрахунків 333 “Грошові кошти в дорозі в національній валюті” та 334 “Грошові кошти в дорозі в іноземній валюті” щодо вартості грошових документів не включається. Такі відомості наводяться у статті “Інші оборотні активи” (рядок 250). Сальдо субрахунків 643 “Податкові зобов'язання” та 644 “Податковий кредит” до етапі “Розрахунки з бюджетом” не включають, а відображають у рядках 250 і 610 відповідно. У рядках 230 і 240 наводять суму грошових коштів у головній і операційних касах підприємства, на його поточних та інших (акредитивних, чекових книжках для розрахунків, депозитних короткострокових) рахунках в установах банків. У вписуваному рядку 231 наводять, у тому числі з рядка 230, суму наявної в касах підприємства готівки. Кошти в іноземній валюті оцінюються у гривнях за курсом Нацбанку України на дату складання звіту, тобто на останній день звітного року.

Дебіторська заборгованість за реалізовані товари, продукцію, роботи й послуги наводиться трьома показниками: за сумою виконаного договору купівлі-продажу, за сумою створеного резерву сумнівних боргів і різницею між ними як чистою реалізаційною вартістю, що включається до підсумку балансу.

Статті “Векселі одержані”, “Інша поточна дебіторська заборгованість” і “Заборгованість із внутрішніх розрахунків”, якщо щодо них створено резерв сумнівних боргів, мають відображатися за чистою реалізаційною вартістю, тобто заборгованість за виконаними угодами, зменшена на суму створеного щодо них резерву сумнівних боргів.

Фінансові витрати (зокрема, проценти за користування кредитами фінансових установ) відповідно до ПБО 16 “Витрати” визнаються витратами поточного звітного періоду (якщо їх не включено до вартості кваліфікаційного активу) і не повинні включатися до стані Балансу “Витрати майбутніх періодів”.

Відповідно до ПБО 31 підприємства можуть обрати альтернативний метод обліку фінансових витрат, за яким проценти за користування позиками включаються до вартості кваліфікаційних активів (до собівартості готової продукції, до первісної вартості основних засобів і нематеріальних активів). Отже, підприємства, що обрали цей альтернативний метод, у рядок 140 ф. № 2 “Звіт про фінансові витрати” не включають суму процентів за користування кредитом, що включена до вартості кваліфікаційних активів.

При заповненні статті “Статутний капітал” (рядок 300 ф. № 1) слід мати на увазі, що до неї включаються внески до статутного капіталу. Внески учасників і засновників підприємства понад зафіксовану величину статутного капіталу включаються до етапі “Додатковий вкладений капітал” (рядок 320 ф. № 1) або до статті “Додатковий капітал” (рядок 320 ф. № 1-м). У рядку 350 підприємство відображає суму нерозподіленого прибутку або суму непокритого збитку на рахунку 44 “Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)”. Належна до сплати частина чистого прибутку державними та казенними підприємствами, акціонерними товариствами й холдинговими компаніями відображається зменшенням нерозподіленого прибутку за дебетом рахунку 44 у кореспонденції з рахунком 67 “Розрахунки з учасниками”.

У зведених балансах (коли зводяться баланси двох юридичних осіб і більше) наводиться дробом розгорнуто сума нерозподіленого прибутку і в дужках - знаменником - сума непокритого збитку підприємств, показники діяльності яких включено до зведеного фінансового Звіту. До підсумку розділу І Балансу включають (додають або вираховують) відповідну різницю між ними.

Забезпечення майбутніх витрат і платежів (рядки 400 і 410) як створення фінансових ресурсів і визнання операційних витрат, зобов'язання на здійснення яких у підприємства вже виникли в цьому звітному періоді внаслідок реалізації продукції з гарантією, виникнення прав працівників на оплачувану відпустку, створення забезпечення у зв'язку з припиненням діяльності тощо повинні створюватися на підприємстві у розрахунковій сумі, з тим щоб сальдо на рахунку 47 “Забезпечення майбутніх витрат і платежів” на дату балансу відповідало розрахунковим виплатам з подій, які відбулися. Обов'язковому інвентаризаційному підтвердженню сума забезпечень підлягає при складанні річної фінансової звітності за фактичними показниками накопичених працівниками підприємства невикористаних днів відпусток, за кількістю реалізованої готової продукції, гарантійні строки на яку не минули, тощо.

Згідно з ПБО 1 показники фінансової звітності філій, відділень та інших відокремлених підрозділів включають до загального фінансового Звіту підприємства - юридичної особи. Сальдо з внутрішньогосподарських розрахунків (субрахунок 683 “Внутрішньогосподарські розрахунки”) при складанні загального Балансу підприємства - юридичної особи згортається.

Звіт про фінансові результати

У загальному Звіті про фінансові результати (ф. № 2) підприємства - юридичної особи показники наводяться згорнуто, а у зведеному (щодо двох юридичних осіб і більше) - розгорнуто. Так, якщо в одній філії є валовий збиток (рядок 055), а в інших філіях - валовий прибуток (рядок 050), то в загальному Звіті підприємства має бути наведено лише один показник - згорнутий валовий прибуток або валовий збиток (рядок 050 або 055), який визначають як різницю показників у рядках 035 і 040. Якщо ж, наприклад, в одного підприємства - юридичної особи є прибуток (рядок 100), а в інших підприємств - юридичних осіб, що включені до зведеного звіту, - збитки (рядок 105), то в зведеному Звіті про фінансові результати відповідні показники слід наводити одночасно в рядках 100 і 105.

У статті “Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)” підприємства відображають дохід (брутто), тобто без вирахування непрямих податків, зборів, надходжень на користь інших осіб (комітентів, принципалів), інших вирахувань (наданих знижок, повернення продукції, товарів, страхових відшкодувань).

Чистий дохід (нетто) від реалізації продукції визначають після вирахування сум непрямих податків, зборів, надходжень на користь комітентів, знижок, вартості повернутої продукції й товарів, страхових відшкодувань. Генпідрядні організації при визначенні чистого доходу вартість виконаних субпідрядчиками робіт не вираховують, а відображають у складі виробничої собівартості. Суму чистого доходу порівнюють з виробничою собівартістю реалізованої продукції (робіт, послуг) для визначення валового фінансового результату (прибутку чи збитку), що наводиться у рядку 050 або 055 ф. № 2.

Генпідрядчик вартість послуг з обслуговування субпідрядних організацій визнає доходом з відображенням у рядку 010 Звіту про фінансові результати (ф. № 2) з кореспонденцією рахунків - дебет рахунку 36 “Розрахунки з покупцями і замовниками” і кредит рахунку 703 “Дохід від реалізації робіт і послуг”. Субпідрядчики відображають дохід від виконання будівельно-монтажних робіт без коригування на вартість послуг генпідрядчика.

Виробнича собівартість продукції зменшується на справедливу вартість супутньої продукції, яка відпускається на сторону, та на вартість супутньої продукції в оцінці можливого використання, яка використовується безпосередньо на підприємстві.

Виробнича собівартість (прямі матеріальні витрати) продукції та елемент “Матеріальні витрати” зменшуються на вартість зворотних відходів, одержаних під час виробництва. До виробничої собівартості включаються втрати від браку з технологічних причин у межах передбачених норм (технічно неминучий брак). Втрати від браку з інших причин (перевищення норм, постачальники, робітники) включаються до інших операційних витрат.

Підприємства, що здійснюють сільськогосподарську діяльність, у Звіті про фінансові результати (ф. № 2) у складі інших операційних доходів (рядок 060) або інших операційних витрат (рядок 090) наводять доходи (витрати) від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції та дохід (витрати) від зміни вартості біологічних активів. При цьому доходи (витрати) від первісного визначення біологічних активів і сільськогосподарської продукції виділяються окремо у вписуваних рядках (відповідно рядки 061 і 091 у ф. № 2). Малі підприємства, що здійснюють сільськогосподарську діяльність, доходи (витрати) від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції та дохід (витрати) від зміни вартості біологічних активів у зв'язку з побудовою їх звіту не за функцією, а за характером витрат, до рядків відповідно 040 (130) ф. № 2-м не включають, а наводять лише довідково, відповідно у вписуваних рядках 201 (202).

Показник “Податок на прибуток від звичайної діяльності” (рядок 180 ф. № 2) заповнюють на основі записів про належну суму податку на прибуток за дебетом субрахунку 981 “Податок на прибуток від звичайної діяльності” або рахунку 84 “Інші операційні витрати” у кореспонденції з рахунками 64 “Розрахунки за податками й платежами”, 17 “Відстрочені податкові активи” і 54 “Відстрочені податкові зобов'язання”. Сума такого показника суб'єктами малого підприємництва для складання фінансової звітності розраховується за сумою поточного податку на прибуток, яку визначено за податковим законодавством.

Сума всіх витрат операційної діяльності у розділі І може не збігатись із сумою за елементами операційних витрат (розділ II ф. № 2), зокрема, на суму зміни залишків напівфабрикатів власного виробництва, незавершеного виробництва, готової продукції, а також у зв'язку з відмінністю щодо включення собівартості товарів, які вибули. Собівартість товарів, що вибули, не включають до елементів витрат розділу II, а відображають у розділі І. При цьому транспортно-заготівельні витрати, приєднані до первісної вартості (собівартості) товарів і запасів, мають бути включені до відповідних елементів витрат операційної діяльності (матеріальні, оплата праці, амортизація тощо). До розділу II не включають собівартість (еквівалент за курсом Нацбанку України) реалізованої іноземної валюти й собівартість (балансову вартість) реалізованих матеріальних цінностей; такі суми наводяться в розділі І.

Суму витрат за економічними елементами визначають за вирахуванням витрат, які є собівартістю продукції (робіт, послуг) допоміжних та обслуговуючих виробництв і господарств, спожитої в основному або іншому допоміжному та обслуговуючому виробництвах (господарствах) підприємства. Тобто, наприклад, витрати з використання праці, матеріалів, основних засобів на експлуатацію і ремонт основних фондів мають бути одноразово включені до відповідних елементів витрат (матеріальні, оплата праці, амортизація), а собівартість експлуатації та ремонту, яку буде відображено на рахунку 91 “Загальновиробничі витрати”, а потім і у витратах основного виробництва, вже ще раз, як внутрішній оборот, не включається до елементів витрат.

Звіт суб'єкта малого підприємництва

Підприємства, які складають фінансовий звіт із застосуванням ПБО 25, повинні врахувати такі особливості. Склад статей Балансу суб'єкта малого підприємництва (ф. № 1-м) передбачає об'єднання деяких статей Балансу підприємства в одну статтю (основні засоби і нематеріальні активи, виробничі запаси, готова продукція і товари, довгострокові фінансові інвестиції, поточна дебіторська і кредиторська заборгованість, вилучений капітал, забезпечення майбутніх витрат, довгострокові зобов'язання, вилучення окремої статті по векселях). Інша поточна дебіторська заборгованість наводиться в оцінці “нетто”, тобто за первісною вартістю іншої поточної дебіторської заборгованості, зменшеної на суму створеного по ній резерву сумнівних боргів.

Чистий фінансовий результат (прибуток або збиток) у цьому звіті визначають з урахуванням витрат діяльності за елементами, тому що складання цього звіту грунтується на використанні рахунків класу 8. Оскільки частина витрат діяльності, включена до елементів витрат, може залишатись у незавершеному виробництві та в нереалізованій готовій продукції, то на таку суму змін (аналогічні етапі Балансу на початок року і кінець звітного періоду) здійснюється коригування (визначення остаточного) фінансового результату.

Крім того, у зв'язку з тим, що до витрат діяльності за жодним елементом не включається собівартість реалізованих товарів, такий показник наводиться окремо в рядку 140 та вираховується при визначенні фінансового результату.

У Звіті про фінансові результати (ф. № 2-м) сума єдиного податку і єдиного (фіксованого) податку для сільськогосподарських товаровиробників, плата за спеціальний торговий патент відображаються в рядку 130 “Інші операційні витрати” і розшифровуються, у тому числі шляхом вписування назви конкретного податку і плати, які сплачуються суб'єктом малого підприємництва, у рядку 131. Зауважимо, що вся сума вищезазначених податків включається до елемента “Інші операційні витрати” без поділу і включення до елемента “Відрахування на соціальні заходи”.

Належна за законодавством до безпосереднього перерахування суб'єктом малого підприємництва органам Пенсійного фонду сума відрахувань на державне пенсійне страхування відображується за елементом “Відрахування на соціальні заходи”.

Складання звіту, про рух грошових коштів

У Звіті про рух грошових коштів (ф. № 3) подається інформація про суму чистого надходження або чистого видатку грошової маси у підприємства за рік у розрізі операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.

Дані про рух грошових коштів під час здійснення фінансової та інвестиційної діяльності визначаються вибіркою даних про їх витрачання та надходження безпосередньо за оборотами на рахунках у регістрах бухгалтерського обліку грошових коштів, зокрема затверджених наказом № 356 (журнали 1 та 2, відомості 1.1, 1.2, 1.3).

Внутрішні зміни у складі коштів (з каси у банк, з поточного рахунку в банку на депозитний, акредитивний рахунки та рахунок лімітованих чекових книжок і навпаки) до цього звіту не включаються.

Для визначення руху грошових коштів у результаті операційної діяльності ПБО 4 пропонує не метод вибірки оборотів безпосередньо на рахунках і в регістрах обліку грошових коштів, а простіший спосіб, який в основному грунтується на використанні готових даних (показників) із річного Балансу і річного Звіту про фінансові результати.

Показник рядка 060 дорівнює показнику рядка 140 Звіту про фінансові результати, якщо підприємством не застосовується альтернативний метод обліку фінансових витрат. Якщо підприємство застосовувало у звітному році альтернативний метод із включенням процентів за користування кредитом до вартості готової продукції, що відповідала ознакам кваліфікаційного активу, то показник рядка 060 має дорівнювати показнику рядка 140 Звіту про фінансові результати плюс проценти за користування кредитом, що включені до собівартості готової продукції та мають бути розкриті у рядку 633 Приміток до річної фінансової звітності (ф. № 5).

Показники рядків 090 і 110 визначаються також різницею показників на кінець і на початок року відповідно у рядках 270 та 630 Балансу. При цьому слід не враховувати суму зміни доходів майбутніх періодів унаслідок їх утворення від операцій з коштами цільового фінансування, наступного визнання доходів наступних періодів доходами звітного періоду, а також у зв'язку з поверненням коштів цільового фінансування. Також при цьому слід не враховувати суму зміни доходів і витрат майбутніх періодів унаслідок їх включення до групи вибуття.

У рядках 180 - 200 наводяться дані про грошові потоки від реалізації необоротних активів і майнових комплексів, включених до групи вибуття, а також від реалізації фінансових інвестицій. Показники підсумкових рядків 070, 120, 150, 170, 280, 300, 370, 390, 400, 430 визначаються додаванням і вирахуванням показників, як це зазначено безпосередньо в пунктах 19, 24, 27, 29, 41, 43, 51, 53, 54, 57 ПБО 4.

Показник змін поточних зобов'язань (рядок 100) в основному може бути визначено як різницю між даними графи 4 та графи 3 у рядку 620 Балансу без урахування показників відповідно рядків 500, 510, 590 Балансу і зобов'язань за операціями, не пов'язаними з операційною діяльністю, які встановлюються шляхом вибірки з аналітичного обліку. Слід також виключити зміни у зобов'язаннях, які є результатом негрошових операцій із включення поточних зобов'язань до групи вибуття, інвестиційної та фінансової діяльності (погашення зобов'язання, наприклад за сировину, передаванням основних засобів, акцій) або виникли внаслідок виправлення помилок у зобов'язаннях за минулі роки. Не враховується зменшення суми зобов'язання з поточного податку на прибуток унаслідок його сплати і, навпаки, враховується зменшення зобов'язань з податку на прибуток унаслідок його списання і визнання доходу. Не враховується також зменшення зобов'язань з ПДВ за операціями інвестиційної діяльності.

У рядку 130 відображається сума сплачених грошових коштів у порядку погашення зобов'язань за користування позиками, облігаціями, фінансовою орендою.

У рядку 140 відображається сума, сплачена грошима в погашення заборгованості з податку на прибуток.

Показник рядка 420 отримують з рядка 040 Звіту про рух грошових коштів.

Звіт про власний капітал

Звіт про власний капітал (ф. № 4) містить інформацію про види власного капіталу (їх наведено вісім) і види (причини) змін (збільшення, зменшення) капіталу. Зміни капіталу в Звіті можуть відображатися внаслідок однієї причини за одним видом капіталу як зменшення, за іншим - як збільшення. Наприклад, відрахування прибутку до резервного капіталу і на збільшення статутного капіталу слід відображати збільшенням статутного капіталу, збільшенням резервного капіталу та зменшенням (заповнювати у дужках) нерозподіленого прибутку.

Є зміни, які в цьому Звіті зачіпають лише один вид капіталу. Наприклад, таке витрачання прибутку, як нарахування дивідендів, слід відобразити лише зменшенням нерозподіленого прибутку.

Залишок на початок року власного капіталу за його видами (рядок 010) визначається за показниками на кінець року Звіту про власний капітал за попередній рік. Дані про зміни власного капіталу на початок звітного року внаслідок зміни облікової політики, виправлення помилок, виявлених у звітному році за попередні роки, тощо наводяться у рядках 020, 030 і 040 з наступним визначенням скоригованого сальдо власного капіталу на початок звітного року в рядку 050. Зазначені зміни в бухгалтерському обліку відображаються записами в регістрах бухгалтерського обліку за звітний рік.

Для заповнення змін у власному капіталі за звітний рік використовують записи (обороти) на субрахунках 421 “Емісійний дохід” і 422 “Інший вкладений капітал” (для заповнення графи 5 “Додатковий вкладений капітал”), 423 “Дооцінка активів”, 424 “Безоплатно одержані необоротні активи” і 425 “Інший додатковий капітал” (для заповнення графи 6 “Інший додатковий капітал”), 441 “Прибуток нерозподілений” і 442 “Непокриті збитки” (для заповнення графи 8 “Нерозподілений прибуток”), 443 “Прибуток, використаний у звітному періоді” (для заповнення даних за рядками 140, 150, 160), на рахунках 40 “Статутний капітал”, 41 “Пайовий капітал”, 43 “Резервний капітал”, 45 “Вилучений капітал” і 46 “Неоплачений капітал” (відповідно для заповнення граф 3, 4, 7, 9, 10).

Показники переоцінки основних засобів (основних фондів та інших необоротних матеріальних активів), незавершеного будівництва, нематеріальних активів формуються з оборотів на субрахунках 423 “Дооцінка активів”, 746 “Інші доходи від звичайної діяльності” та 975 “Уцінка необоротних активів і фінансових інвестицій”.

У рядку 120 наводиться сума дооцінки необоротних активів (графа 6 у дужках), включена до складу нерозподіленого прибутку (графа 8) відповідно до п. 21 ПБО 7, а також сума відстроченого податкового зобов'язання з суми дооцінки необоротних активів (графа 6 у дужках).

Показник чистого прибутку (збитку) за звітний рік (рядок 130) відповідатиме такому самому показнику в Звіті про фінансові результати (рядок 220 або 225) і може також бути отримано (для перевірки) з оборотів на субрахунках 441 “Прибуток нерозподілений” і 442 “Непокриті збитки” у кореспонденції з рахунком 79 “Фінансові результати”.

Належну до сплати до загального фонду бюджету суму чистого прибутку відображають у рядку 170 графи 8.

Вартість безоплатно отриманих активів, що впливає на збільшення іншого додаткового капіталу (рядок 270 графи 6), отримують шляхом аналізу записів на субрахунку 424 “Безоплатно одержані необоротні активи” у кореспонденції з рахунками 10 “Основні засоби”, 11 “Інші необоротні матеріальні активи”, 12 “Нематеріальні активи”, 15 “Капітальні інвестиції”. Зменшення іншого додаткового капіталу щодо безоплатно одержаних необоротних активів має бути відображено (у рядку 280 “Інші зміни” графи 6 у дужках) у сумі нарахованої амортизації їх вартості. Так само, тобто у рядку 280, відображається сума податку на прибуток з вартості безоплатно отриманих необоротних активів.

У рядку 200 відповідно до розпорядження № 95-р відображається спрямування чистого прибутку на створення фонду розвитку виробництва у графах 6 і 8 відповідно.

Примітки до річної фінансової звітності

Примітки до річної фінансової звітності (ф. № 5), затверджені наказом № 602, є обов'язковими для подання всіма підприємствами і організаціями, крім тих, що подають річну фінансову звітність у складі лише Балансу (ф. № 1-м) і Звіту про фінансові результати (ф. № 2-м).

У Примітках наводяться дані про рух необоротних активів та їх знос за видами, що збігаються з відповідною класифікацією основних засобів і нематеріальних активів за ПБО 7 і ПБО 8 і субрахунками бухгалтерського обліку, а також про рух капітальних і фінансових інвестицій, про структуру (складові) інших операційних, фінансових та інших доходів і витрат, дані про обсяг бартерних операцій, про структуру грошових коштів і запасів на кінець року, про склад дебіторської заборгованості за строками непогашення, про вартість майна, оформленого в заставу, взятого і переданого в оренду. Дебіторська заборгованість у рядках 940, 950 і 951 наводиться за первісною вартістю, тобто без зменшення на суму створеного резерву сумнівних боргів.

До розділу І, але поза межами підсумку нематеріальних активів, включено показник “Гудвіл” (рядок 090), а до розділу II “Основні засоби” -показник “Інвестиційна нерухомість” (рядок 105). У розділі II розкривається також інформація про інвестиційну нерухомість, оцінену за еправедливою вартістю (рядок 269), про вартість основних засобів, призначених для продажу (рядок 265), про вартість основних засобів орендованих цілісних майнових комплексів (рядок 2641), про залишкову вартість основних засобів, утрачених унаслідок надзвичайних подій (рядок 2651),

Розділ III розкриває, зокрема, інформацію про капітальні інвестиції в інвестиційну нерухомість, про суму фінансових витрат, включених до капітальних інвестицій (якщо підприємство застосовує альтернативний метод обліку фінансових витрат).

У розділі IV показники про доходи й витрати від реалізації необоротних активів і цілісних майнових комплексів відповідно до ПБО 27, ПБО 28 і ПБО 19 замінено на показник “Доходи від об'єднання підприємств” (рядок 580) і показник “Результат оцінки корисності” (рядок 590).

У розділі VII відображаються дані про залишок, нарахування та витрачання забезпечень майбутніх витрат і резерву сумнівних боргів.

У розділі IX про дебіторську заборгованість у графі 4 наводиться заборгованість, що утворилася за період до 12 місяців, у графі 5 - зі строком утворення від 12 до 18 місяців, у графі 6 - зі строком утворення (непогашення) від 18 до 36 місяців.

При заповненні розділу X про нестачі та втрати від псування цінностей слід керуватися ПБО 9 і рекомендаціями про застосування позабалансового рахунку 07 “Списані активи”.У рядку 960 відображається балансова (облікова) вартість нестач, втрат і псування цінностей, виявлених на підприємстві у звітному році. Включення таких сум повністю передбачено у складі інших операційних витрат. У рядку 970 наводиться сума нестач і псування цінностей, за якою прийнято рішення про відшкодування (винуватців установлено). Таке визнання винних у бухгалтерському обліку відображається за дебетом субрахунку 375 “Розрахунки за відшкодування завданих збитків” і кредитом субрахунків обліку доходів 716 “Відшкодування раніше списаних активів” і 746 “Інші доходи від звичайної діяльності”.

Склад інших операційних витрат і доходів (рядок 490) розшифровується у рядку 491 сумою нарахованих за звітний рік резерву сумнівних боргів, у рядку 492 -сумою непродуктивних витрат і втрат. Непродуктивними витратами і втратами, зокрема, вважаються втрати, що утворилися внаслідок недостатньої організації виробництва та управління (включаючи понаднормативний брак у виробництві), нестач і псування цінностей.

Інші операційні витрати і доходи, назву яких не наведено в розділі V Приміток (ф. № 5), але величина яких є суттєвою, підлягають описовому розкриттю у поясненнях до річного звіту. Методичними рекомендаціями із застосування суттєвості у бухгалтерському обліку і звітності (лист № 04230-04108) суттєвими доходами та витратами вважаються такі, величина яких дорівнює або перевищує 2% чистого прибутку підприємства.

Розділ XI заповнюється підрядними організаціями із застосуванням ПБО 18 “Будівельні контракти”.

Розділ XII заповнюється із застосуванням ПБО 17 “Податок на прибуток”. У рядку 1210 наводиться сума податку на прибуток за звітний рік, яку визначено відповідно до Закону № 334/94-ВР, і сума, зазначена у декларації про прибуток. Дані рядків 1220, 1225, 1230 і 1235. заповнюються як відповідне сальдо (на початок і кінець звітного року) на рахунках 17 “Відстрочені податкові активи” і 54 “Відстрочені податкові зобов'язання”.

У рядку 1240 наводиться сума податку на прибуток, відображена за дебетом рахунку 98 “Податок на прибуток” і у Звіті про фінансові результати (рядки 180 і 210).

Рядок 1250 може бути заповненим, якщо у підприємства у звітному році виникла різниця між оцінкою активу або зобов'язання за даними бухгалтерського обліку та оцінкою активу або зобов'язання, що використовується з метою оподаткування, яка не відповідає критеріям тимчасової різниці за ПБО 17. Така різниця (постійна) може утворитися з вартості безоплатно одержаних необоротних активів, а суму податку на прибуток з неї слід відображати за дебетом субрахунку 424 “Безоплатно одержані необоротні активи” та кредитом субрахунку 641 “Розрахунки за податками”.

У розділі XIII наводиться сума нарахованої та використаної (за напрямами) амортизації. Цей розділ і позабалансовий рахунок 09 “Амортизаційні відрахування” запроваджені на виконання доручення Кабінету Міністрів України. Законом № 1560-ХІІ визначено, що інвестиції з відтворення основних засобів здійснюються у формі капітальних вкладень, одним із джерел фінансування яких визнано амортизаційні відрахування інвесторів. При заповненні цього розділу слід врахувати роз'яснення, наведене у листі № 31-04200-04-5/5570. Зокрема, показник використання амортизаційних відрахувань визначається виходячи з вартості капітальних інвестицій, які в бухгалтерському обліку відображені у звітному році на рахунку 15 “Капітальні інвестиції” з урахуванням залишку на субрахунку 205 “Будівельні матеріали” рахунку 20 “Виробничі запаси” на кінець звітного року вартості непереданого у монтаж придбаного устаткування й будівельних матеріалів і конструкцій, призначених забудовником для будівництва об'єктів основних засобів.

Вартість основних засобів і нематеріальних активів, внесених до статутного (пайового) фонду (капіталу) підприємства його засновниками (пайовиками, учасниками), вартість одержаних безоплатно основних засобів і нематеріальних активів і сума переоцінки необоротних активів до складу капітальних інвестицій не включаються і на рахунку 15 “Капітальні інвестиції” не відображаються.

Капітальні інвестиції, здійснені за рахунок бюджетних інвестиційних асигнувань, виручки від продажу (ліквідації) основних засобів, інших цільових коштів і внесків до статутного (пайового) фонду (капіталу) підприємства, при визначенні суми використаних амортизаційних відрахувань не враховуються.

При визначенні складу машин і обладнання для заповнення рядка 1313 використовується Державний класифікатор України “Класифікація основних фондів”, затверджений наказом № 507.

Додаток до Приміток до річної фінансової
звітності “Інформація за сегментами”

До річної фінансової звітності включається також Додаток до Приміток до річної фінансової звітності “Інформація за сегментами” (ф. № 6),

який складають підприємства:

які зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність;

які є монополіями (або домінують) на ринку;

з державним регулюванням цін на продукцію (товари, роботи, послуги).

У ф. № 6 наводять інформацію про звітні сегменти. Звітними сегментами є господарські або географічні сегменти, які визначаються підприємством за встановленими критеріями у порядку, передбаченому ПБО 29 “Фінансова звітність за сегментами”.

Порядок визначення доходів, витрат, активів і зобов'язань за сегментами встановлено ПБО 29.

Показники звітності за сегментами мають кореспондувати у ф. № 6 з відповідними показниками інших форм фінансової звітності. Частину такої відповідності відображено друком на самій формі.

У рядках 050 і 150 та 220 і 260 наводять показники (суми), не включені до відповідних показників за рядками 010, 020, 030, 080, 090 - 120 і 130 та 200 і 240 у графах 15 і 16.

Підприємства, які відповідно до ст. 11 Закону № 996-ХІV подають скорочений варіант фінансової звітності (ф. № 1-м і ф. № 2-м), мають наводити у Примітках (поясненнях) до Звіту інформацію щодо облікової політики та її зміни, а також, як і всі інші юридичні особи, інформацію про дату затвердження звітності та орган управління підприємства, що її затвердив. Відповідно до ст. 23 Закону № 1576-ХІІ управління товариством здійснюють його органи, склад і порядок обрання (призначення) яких відбувається відповідно до виду товариства. Органами управління товариством є загальні збори його учасників, виконавчий орган, наглядова рада, контролюючий орган. Господарським кодексом України встановлено, що статут суб'єкта господарювання має містити відомості, зокрема, про органи управління і контролю, їх компетенцію. У цьому Кодексі зазначено у тому числі, що до органів управління кооперативу належать правління (голова) кооперативу та ревізійна комісія (ревізор) кооперативу, а до органу управління державного унітарного підприємства - керівник підприємства.

Не слід ототожнювати орган управління підприємства з органом, у віданні якого перебуває підприємство.

Наведення у фінансовій звітності інформації щодо органу управління, у віданні (сфері управління) якого перебуває підприємство, відповідно до абзацу четвертого п. 20 ПБО 1 слід здійснювати підприємству починаючи зі складання фінансової звітності за 2000 р., що, зокрема, зазначається для державних підприємств у заголовній частині форм фінансової звітності шляхом наведення інформації про орган державного управління.

Отже, починаючи з річного фінансового звіту за 2009 р. у Примітках до річної фінансової звітності всі підприємства мають наводити нову додаткову інформацію про орган управління підприємства, що затвердив річну фінансову звітність.

Підприємства, для яких обов'язковість оприлюднення річної фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності законодавством не передбачено, крім подання ф. № 5 і ф. № 6, у пояснювальній записці, графіках, таблицях, діаграмах (тобто в довільній формі) зобов'язані розкривати інформацію про: зміни облікової оцінки; виправлені помилки за попередні роки; події, які відбулися після дати балансу та вказують на обставини, що виникли після дати балансу (п. 2 додатка до ПБО 6); вартість (первісну та/або переоцінену) відображення основних засобів і нематеріальних активів у Балансі; довгострокову дебіторську заборгованість із зазначенням назви дебіторів і суми; склад і суму доходів і витрат за кожною надзвичайною подією; одержану гуманітарну допомогу; операції з пов'язаними сторонами та склад відстроченої суми податку на прибуток; виплати провідному управлінському персоналу підприємства.

Підприємства, для яких обов'язковість оприлюднення річної фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності встановлено законодавством, крім Приміток (ф. № 5) та інформації, викладеної у попередньому абзаці, також наводять у довільній формі всю іншу інформацію (текстово-вартісну), розкриття якої передбачено чинними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та яку не включено до Приміток. Згідно зі ст. 14 Закону № 996-ХІV відкриті акціонерні товариства, будь-які підприємства - емітенти облігацій, довірчі товариства, валютні та фондові біржі, інвестиційні фонди, інвестиційні компанії, кредитні спілки, недержавні пенсійні фонди та страхові компанії зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність.

Необхідно зазначити, що для спрощення процедури складання річної фінансової звітності слід користуватися Методичними рекомендаціями № 1524.

Валерій ПАРХОМЕНКО,
начальник Управління,
заслужений економіст України,
академік АЕН України, канд. екон. наук

“Вісник податкової служби України” № 6 лютий 2010 р.
передплатні індекси:
22599 (укр.) 22600 (рос.)