Складання декларації з податку на прибуток за 2009 рік

Логічним завершенням 2009 року є складання податкової звітності. У цій статті детально викладений матеріал, яким слід керуватися для складання річної Декларації з податку на прибуток, та як під час камеральної перевірки податковою інспекцією перевіряються заповнені рядки Декларації.

В порівнянні з іншими податковими звітами, Декларація з податку на прибуток (далі - Декларація), мабуть, найбільш трудомістка. Тим паче, що її показники повинні бути порівняні з іншими податковими звітами. Таким зіставленням й займаються податкові інспектори під. час проведення камеральної перевірки, відповідно до Порядку № 761.

Відповідно до п. 11.1 ст. 1 Закону про оподаткування прибутку, звітний податковий період - рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня.

Перший звітний період для знов створених платників податку в середині такого періоду починається з дати їх реєстрації в податковому органі і закінчується останнім календарним днем наступного податкового періоду.

Для виробників сільськогосподарської продукції законодавче встановлений податковий період, що починається з 1 липня поточного року і закінчується 30 червня наступного року.

Рядок 01 “Валовій дохід від усіх видів діяльності”

Підпунктом 11.3.1 Закону про оподаткування прибутку встановлено, що датою збільшення валового доходу є дата, на яку доводиться одна з подій, що наступили раніше:

- або дата зарахування грошових коштів від покупців на банківський рахунок або в касу;

- або дата відвантаження товарів, а для робіт та послуг - дата їх фактичного надання.

Датою збільшення валового доходу при оплаті за рахунок бюджетних коштів е дата отримання таких коштів на поточний рахунок платника податку (або дата отримання інших видів компенсації).

Суми передоплати, отримані підприємствами суднобудівельної промисловості, включаються у валовий дохід по даті підписання акту про передачу судна замовнику.

Рядок 01.1 “Доходи від продажу товарів (робіт, послуг)”

Заповнюється на підставі пп. 4.1.1 ст. 4 Закону про оподаткування прибутку. У ній в і доб ражаються:

- доходи від продажу будь-яких товарів, за винятком цінних паперів, основних фондів (ОФ) та нематеріальних активів;

- доходи від виконаних робіт та наданих послуг (за винятком послуг лізингу).

Як правило, рядок 01.1 Декларації повинний відповідати рядку 5 Декларації з ПДВ. Але в деяких випадках рядки двох Декларації можуть не співпадати на суму:

- попередньої оплати за товари з експортних операцій;

- зобов'язань (комісіонера, повіреного), пов'язаних з виконанням посередницьких операцій;

- від продажу ОФ;

- відвантаження товарів з експортних операцій, якщо дата перетину митного кордону України та дата переходу права власності на товари, що експортуються, припадають на різні податкові періоди;

- у інших випадках, пов'язаних з особливостями застосування норм Закону про ПДВ (застосування звичайної ціни поставки, умовний продаж товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ), безкоштовна поставка товарів (послуг), використання придбаних

раніше ТМЦ для потреб, не пов'язаних з господарською діяльністю та інш.).

Рядок 01.2 “Приріст балансової вартості запасів”

Заповнюється на підставі п. 5.9 ст. 5 Закону про оподаткування прибутку. У цьому рядку вказується результат перерахунку залишків ТМЦ та ОФ вартістю менше 1 тис. грн на складах, в залишках готової продукції та незавершеному виробництві, витрати на придбання (створення) яких віднесені до складу валових витрат.

Нормами п. 5.9 ст. 5 Закону про оподаткування прибутку встановлений винятковий перелік ТМЦ (запасів), що підлягають перерахунку, в який входять:

- сировина;

- матеріали;

- комплектуючі вироби;

- напівфабрикати;

- малоцінні предмети.

Не підлягають перерахунку запаси:

- отримані безкоштовно;

- що не включаються у валові витрати;

- використовувані лпя виконання довгострокових договорів;

- сплачені, але не отримані або не відвантажені.

Заповнення рядка 01.2 вимагає складання таблиці 1 “Розрахунок приросту (убутку) балансової вартості запасів” Додатку К1/1 до Декларації. При заповненні цього Додатку необхідно вказати вживаний метод оцінки спаду запасів. При цьому зміна методу оцінки вартості вибуття запасів протягом податкового року не допускається.

Графа 3 таблиці 1 Додатку К1/1 звітного періоду повинна відповідати графі 5 таблиці 1 Додатку К1/1 минулого року.

Слід мати на увазі, що особи, що сплачували до переходу на загальну систему оподаткування єдиний або фіксований сільськогосподарський податок, не відображають у Додатку К1/1 запаси, придбані до переходу на загальну систему оподаткування (Лист № 23569/5/15-0217*).

Приріст запасів (від'ємне значення графи 6 рядків А таблиці 1 Додатку К1/1) переноситься в рядок 01.2 Декларації.

Відповідно до Порядку № 761, у разі заповнення графи 4 таблиці 1 Додатку К1/1, перевіряється, чи відображено зобов'язання з операцій “негосподарського” використання запасів в Декларації з ПДВ.

Рядок 01.3 “Доходи від виконання довгострокових договорів”

У цьому рядку відображаються доходи у випадку, якщо попередня оплата з операцій, перерахованих нижче, проводиться в строк, що перевищує звітний період. Такими операціями є:

- передплата періодичних видань;

- оперативний лізинг (оренда);

- оренда землі та оренда житлових приміщень.

Рядок 01.3 заповнюється на підставі значення рядка 01.3 Додатку К2 до Декларації.

Рядок 01.4 “Прибуток від операцій з цінними паперами, фондовими та товарними деривативами”

Заповнюється на підставі п. 7.6 ст. 7 Закону про оподаткування прибутку. Нормами цього пункту встановлений особливий порядок оподаткування операцій з цінними паперами (ЦП), який полягає в наступному.

У валовий дохід включається позитивний фінансовий результат від операцій з ЦП. Податковий облік операцій з ЦП ведеться окремо за кожним видом ЦП. За кожною групою ЦП враховуються витрати на придбання та доходи від їх продажу.

Від'ємний фінансовий результат за кожним видом ЦП переноситься на зменшення фінансового результату з операцій з ЦП наступного податкового року (пп. 7.6.1 ст. 7 та п. 6.1 ст. 6 Закону про оподаткування прибутку).

Рядок 01.4 Декларації заповнюється на підставі рядку ПІ 4 Додатку К3, який заповнюється в розрізі груп ЦП. Рядок 01.4 Додатку К3 не може мати від'ємного значення. Якщо в Додатку К3 відображений від'ємний фінансовий результат минулого року з операцій з будь-яким видом ЦП, такі показники повинні бути відображені у звіті формою № 1-ПП під кодом пільш 11020045.

Рядок 01.5 “Прибуток від операцій з землею”

Заповнюється на підставі п. 8.9 ст. 8 Закону про оподаткування прибутку. Цей рядок заповнюється на підставі показника рядка 01.5 таблиці 4 Додатку К1/1, значення яких може бути тільки позитивним.

Рядок 01.6 “Інші доходи”

При заповненні цього рядка використовуються норми пп. пп. 4.1.2 - 4.1.4, 4.1.6 ст. 4 та пп. 1.22.1 Закону про оподаткування прибутку. У цьому рядку показуються доходи (не винятково) від проведення таких операцій:

- торгівля валютними цінностями, борговими зобов'язаннями та вимогами;

- перерахунок балансової заборгованості валюти та валюти, шо залишилася на поточних банківських рахунках або в касі на кінець звітного періоду;

- отримання відсотків, роялті та дивідендів від нерезидентів;

- отримання доходу від оперативного та фінансового лізингу в сумі нарахованого платежу за звітний період;

- отримання безкоштовного майна та безповоротної фінансової допомоги;

- отримання поворотної фінансової допомоги від осіб - неплатників податку на прибуток на загальних підставах (на суму неповерненої допомоги на кінець звітного періоду);

- отримання доходу на суму умовних нарахованих відсотків при отриманні поворотної фінансової допомоги від осіб - платників податку на прибуток на загальних підставах та неповерненої на кінець звітного періоду;

- використання в господарських цілях майна, отриманого по договорах відповідального зберігання;

- отримання суми штрафів, пені, неустойки;

- отримання суми держмита, поверненого позивачеві за рішенням суду;

- отримання продавцем (платником акцизного податку) суми акцизного збору у складі вартості підакцизних товарів - від осіб покупців цих товарів;

- продаж електричної енергії (включаючи реактивну);

- отримання сум дотацій та субсидій з фондів загальнообов'язкового соціального страхування або бюджетів.

У цьому ж рядку, на думку автора, слід показувати такі доходи;

- суми, внесені за договором страхування життя або недержавного пенсійного забезпечення у разі його дострокового розірвання (пп. 7.2.4 Закону про оподаткування прибутку);

-повернення грошових коштів або майна, внесених до статутного фонду іншого підприємства унаслідок його ліквідації, в сумі перевищення поверненої суми або майна над сумою внеску до статутного фонду (пп. 7.8.9 Закону про оподаткування прибутку);

- операції з основними та “неви-робничими” фондами, відповідно до норм пп. 8.1.4, 8.4.3, 8.4.4 ст. 8 Закону про оподаткування прибутку.

Рядок 02 “Коригування валових доходів”

Складає суму рядків 02.1+02.2+02.3 Декларації.

Рядок 02.1 “Зміна суми компенсації вартості товарів (робіт, послуг)”

Заповнюється на підставі п. 5.10 ст. 5 Закону про оподаткування прибутку. Показники цього рядка повинні бути зіставлені з рядком 8.3 Декларації з ПДВ за відповідний період.

Рядок 02.2 “Самостійно виявлені помилки за результатами минулих податкових періодів”

Призначений для виправлення помилок, допущених в минулих звітних періодах - Рядок може мати позитивне та від'ємне значення. V разі позитивного значення цього рядка, заповнюється рядок 22 Декларації.

Рядок 02,3 “Врегулювання сумнівної (безнадійної) заборгованості”

Заповнюється на підставі норм ст. 12 3акону про оподаткування прибутку. У цей рядок переноситься значення рядка 02.3 з Додатку К4 до Декларації. Додаток К4 заповнюється окремо за кожним договором, за яким не виконуються зобов'язання, пов'язані з оплатою відвантаженої продукції або товарів. При заповненні Додатку К4 слід керуватися Наказом № 346 та Листом № 9425/7/15-0317.

Сума пені, нарахованої у зв'язку з коригуванням валового доходу, з Додатку К4 переноситься у рядок 23 Декларації.

Рядок 04 “Валові витрати”

Загальними особливостями формування валових витрат є такі моменти:

- валові витрати повинні підтверджуватися первинними розрахунковими та платіжними документами:

- у разі придбання товарів (робіт, послуг) у зв'язаних осіб та у осіб - неплатників податку на прибуток на загальних підставах валові витрати визначаються на підставі договірних цін, але не більше звичайних цін (пп. пп. 7.4.2, 7.4.3 ст. 7 Закону про оподаткування прибутку);

- датою виникнення валових витрат з операцій з неплатниками податку на прибуток на загальних підставах є дата оприбутковування товарів (робіт, послуг). При цьому статус платника податку повинен бути підтверджений у договорі:

- валові витрати підприємств суднобудівельної промисловості формуються в тому податковому періоді, в якому формується валовий дохід.

Рядок 04.1 “Витрати на придбання товарів (робіт, послуг)”

Заповнюється на підставі п. 5.1 та пп. 5.2.1 ст. 5 Закону про оподаткування прибутку. А саме, в цьому рядку показуються витрати, пов'язані з:

- підготовкою;

- організацією;

- веденням виробництва;

- продажем продукції;

- охороною праці;

- придбанням електричної енергії (включаючи реактивну).

При заповненні рядка 04.1 слід мати на увазі деякі особливості формування валових витрат, передбачених п.п. 5.3 - 5.7ст. 5 Закону про оподаткування прибутку. А саме: неплатники ПДВ включають цей податок у валові витрати. А платники ПДВ, у яких одночасно існують оподатковувані та не оподатковувані ПДВ операції, включають у валові витрати суму ПДВ, що відноситься до не оподатковуваних податком операцій, визначену розрахунковим шляхом.

Витрати на придбання “імпортних” товарів (робіт, послуг) визначаються в сумі балансової вартості валюти перерахованої нерезиденту-постачалльнику (пп. 7.3.2 ст. 7 Закону про оподаткування прибутку).

Рядок 04.1 повинний бути рівним сумі рядків 10 (10.1 + 10.2), 11 (11.1 +11.2), 12(12.1 + 12.3), 13 (13.1 + 13.2), 6 та 7 колонок А Декларації з ПДВ за відповідні періоди.

Розбіжності можуть бути в таких випадках:

- виконання зобов'язань посередником (комісіонером, повіреним), пов'язаних із здійсненням посередницьких операцій;

- придбання ОФ;

- інші випадки, пов'язані з особливостями застосування норм Закону про оподаткування прибутку (наприклад, визначення валових витрат за балансовою вартістю іноземної валюти у разі придбання імпортних товарів та послуг).

Рядок 04.2 “Убуток балансової вартості запасів”

Заповнюється на підставі даних таблиці 1 Додатку К1/1. Спад запасів (позитивне значення рядка А графи 6 таблиці 1 Додатку К1/1) переноситься в рядок 04.2 Декларації.

Рядок 04.3 “Витрати на оплату праці”

Заповнюється відповідно до норм п. 5.6 ст. 5 Закону про оподаткування прибутку(окрім абз. 2 - 3 пп. 5.6.2); пп. 7.8.7 ст. 7 Закону про оподаткування прибутку. У цей рядок включаються:

- суми оплати праці фізичних осіб, що працюють на підставі трудового договору (угоди) відповідно до Інструкції № 5;

- обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, що надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством;

- сума дивідендів за емітованими платником податку акціями (корпоративними правами), що мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів.

У рядок 04.3 не включаються суми матеріальної допомоги, не оподатковуваної ПДФО.

Рядок 04.3 повинний бути зіставлений з даними графи 3а “Сума нарахованого доходу” за ознакою доходу “01” Форми № 1ДФ за відповідний період.

Рядок 04.4 “Сума страхового збору (внесків) до фондів державного загальнообов'язкового страхування”

Заповнюється відповідно до норм пп. 5.7.1 ст. 5 Закону про оподаткування прибутку. У цьому рядку відображаються суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та суми внесків на обов'язкове соціальне страхування.

Суми внесків на пенсійне страхування, нараховані на допомогу з тимчасової непрацездатності, не включаються в рядок 04.3 Декларації, а відображаються в рядку 04.13 (Лист № 349/4/15-0214).

Рядок 04.5 “Сума внесків на довгострокове страхування життя, недержавне пенсійне забезпечення”

Заповнюється на підставі абз. 2-3 пп. 5.6.2 ст. 5, п. п. 1.37, 1.42 ст. 1 Закону про оподаткування прибутку.

Тут відображаються суми добровільних внесків на довгострокове страхування життя та недержавне пенсійне страхування. Сума таких витрат включається у валові витрати в межах розміру 15% нарахованої працівнику заробітної плати, за яку підприємство перераховує вищеперелічені внески, але не вище за розмір місячного прожиткового мінімуму працездатної особи на 1 січня податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до 10 грн (пп. 6.5.1 ст. 6 Закону про податок з доходів фізосіб).

Договір довгострокового страхування життя повинен відповідати умовам, встановленим п. 1.37 ст. 1 Закону про оподаткування прибутку.

А договір про недержавне пенсійне страхування повинен відповідати положенням Закону про недержавне пенсійне забезпечення.

Рядок 04.6 “Сума податків, зборів (обов'язкових платежів)”

Значення рядка 04.6 повинні відповідати нормам пп. 5.2.5 ст. 5 Закону про оподаткування прибутку. У цьому рядку наводяться суми нарахованих податків та зборів, перелік яких визначений Законом про систему оподаткування, включаючи акцизний збір, рентні платежі, а також збір у вигляді цільової надбавки до тарифу, що діє, на електричну та теплову енергію. У цей рядок не включаються податок на прибуток, вартість торгових патентів та ПДВ. Суми ПДВ, що дозволено включати у валові витрати (пп. 5.3.3 ст. 5 Закону про оподаткування прибутку), відображаються в рядку 04.1 Декларації. Суми переплат з податків не включаються у валові витрати та в Декларації не відображаються.

Рядок 04.6 за підсумками податкового року заповнюється на підставі підсумкової суми рядка 04.6 Додатку Р1. Значення рядків Додатку Р1 зіставляються з розрахунками відповідних податків та зборів та платіжними документами.

Рядок 04.7 “Витрати, пов'язані з виконанням довгострокових договорів”

Заповнюється на підставі п. 7.10 ст. 7 Закону про оподаткування прибутку. Цим пунктом встановлений особливий порядок визначення валових витрат при виконанні довгострокових договорів. Валові витрати визначаються на рівні фактичних витрат, понесених в такому звітному періоді. При заповненні рядка 04.7 Декларації використовуються данні Додатку К2.

Рядок 04.8 “Добровільне перерахування коштів, передача товарів (робіт, послуг)”

Порядком № 143 встановлено, що цей рядок заповнюється відповідно до пп.пп: 5.2.2, 5.2.3, 5.2.11, 5.2.13, 5.2.17 ст. 5 Закону про оподаткування прибутку.

У цьому рядку показуються:

- суми грошових коштів або вартість товарів, добровільно перерахованих до Державного бюджету України, місцевого бюджету та неприбуткових організацій;

- суми грошових коштів, перерахованих підприємствами всеукраїнських об'єднань осіб, що постраждали від Чорнобильської катастрофи об'єднанням таких підприємств;

- суми витрат з безкоштовного надання підприємствами вугільної промисловості вугілля на побутові потреби своїм працівникам, непрацюючим пенсіонерам, інвалідам, що отримали каліцтвата профзахворювання, сім'ям загиблих працівників вугільної промисловості (Лист № 4903/А/15-1114);

- суми грошових коштів та майна, добровільно перераховані установам науки, освіти, культури, заповідникам, музеям-заповідникам для використання в цілях охорони культурної спадщини;

- суми грошових коштів та вартість майна, добровільно перераховані організаціям працедавців та їх об'єднанням, які відповідають вимогам Закону про організацію працедавців.

Рядок 04.8 Декларації заповнюється на підставі рядка 04.8 Додатку Р2. Правомірність заповнення цих рядків повинна підтверджуватися відповідними документами:

- копією довідки про включення неприбуткової організації в реєстр неприбуткових організацій;

- первинними платіжними та первинними бухгалтерськими документами, підтверджуючими факт відвантаження товарів, виконання робіт або надання послуг.

В ході камеральної перевірки для визначення правомірності заповнення цього рядка перевіряється значення рядка її Декларації за попередній рік.

Ці рядки 04.8 Декларації повинні узгоджуватися з даними звіту формою № 1-ПП за кодами пільг:

- 11020033 (рядок 1 Додатку Р2);

- 11020034 (рядок 2 Додаток Р2);

- 11020155 (рядок 3 Додаток Р2);

- 11020162 (рядок 5 Додаток Р2);

- 11020184 (рядок 4 Додаток Р2).

Рядок 04.9 “Від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього податкового року”

Значення цього рядка заповнюється, якщо в Декларації за попередній рік рядок 08 мав від'ємне значення. Показник цього рядка звіряється з даними рядка 08 Декларації за попередній рік та з даними звіту формою № 1-ПП за кодом пільги 11020044.

Якщо в ході попередньої камеральної перевірки від'ємне значення об'єкту оподаткування було відкориговане, в Декларації за звітний період значення цього рядка слід виправити. Не слід забувати, що збитки, що склалися на 01.01.2006р., з Декларації не показуються (п. 22.13 ст. 22 Закону про оподаткування прибутку, що діяв в редакції 2007 року).

Рядок 04.10 “Витрати на поліпшення основних фондів та нафтогазових свердловин”

Підставою для заповнення цього рядка служать норми пп. 5.2.10 ст. 5, пп. 8.7.1 ст. 8, та абзац 2 п. 9.5 ст. 9 Закону про оподаткування прибутку. Рядок заповнюється відповідно до даних таблиці 3 Додатку К1/1 та таблиці 2 Додатку К 1/2. Звертаємо вашу увагу, що витрати по поліпшенню основних фондів мають право на існування в тому випадку, якщо заповнені рядки 3 та 4 таблиці 3 Додатку К1/1. Платники податку, зареєстровані в середині року, не мають права на валові витрати, пов'язані з поліпшенням основних фондів. Також слід уважніше відноситися до витрат з оплати праці ремонтників основних засобів, оскільки їх зарплата або списується на валові витрати (в межах встановленого ліміту на початок року), або збільшує групу основних фондів (Лист № 4284/7/15-0317).

Рядок 04.11 “85 % витрат шд вартості товарів (робіт, послуг), придбаних у офшорних нерезидентів”

Заповнюється з урахуванням норм п. 18.3 ст. 18 Закону про оподаткування прибутку. Перелік офшорних зон наведений в Розпорядженні № 77-р. При заповненні цього рядка складається Додаток Р3.

У рядку 04.12 “Сума витрат зі страхування”

Показуються витрати на обов'язкове та добровільне страхування з урахуванням норм пп. 5.4.6 ст. 5 Закону про оподаткування прибутку. Витрати на довгострокове страхування життя та недержавне пенсійне забезпечення в цьому рядку не відображаються. При заповненні цього рядка складається таблиця 5 Додатку К1/1.

У рядку 04.13 “Інші витрати” відображаються витрати, що не увійшли до попередніх рядків Декларації. Такими витратами можуть бути (не винятково):

- витрати, не віднесені до складу валових витрат в минулих звітних періодах у зв'язку з псуванням, втратою або знищенням документів та підтверджені такими документами у звітному періоді (пп. 5.2.6);

- суми безнадійної заборгованості щодо яких міри з її стягнення не призвели до позитивного результату (пп. 5.2.8);

- витрати, пов'язані з підтвердженням відповідності продукції (пп. 5.2.15);

- витрати, пов'язані з розвідкою та облаштуванням нафтових та газових родовищ (пп. 5.2.16);

- витрати, пов'язані з випуском національних фільмів з урахуванням обмежень, встановлених пп. 5.2.18 ст. 5 Закону про оподаткування прибутку;

- витрати подвійного призначення (наприклад, витрати на проведення рекламних акцій, витрати на відрядження та ін.);

- витрати зі сплати відсотків за борговими зобов'язаннями (п. 5.5);

- результати перерахунку балансової вартості заборгованості у валюті та вартості валютних цінностей, що числяться на поточних рахунках та в касі на кінець звітного періоду (пп. 7.3.3);

- витрати, пов'язані з оплатою послуг осіб, що здійснюють конверсійні (обмінні) операції (пп. 7.3.7);

- балансова вартість валюти у разі її продажу (пп. 7.3.5);

- витрати в сумі перевищення внеску до статутного фонду іншого підприємства над сумою повернених грошових коштів або вартості майна внаслідок ліквідації цього іншого підприємства (пп. 7.8.9);

- собівартість “невиробничих фондів” у разі їх продажу (пп. 8.1.4);

- балансова вартість ОФ групи 1 меншої 1700 грн (пп. 8.3.7);

- перевищення балансової вартості ОФ групи 1 над вартістю виручки від їх продажу (пп. 8.4.3);

- балансова вартість ОФ груп 2, 3, 4 у випадку, якщо будь-яка з груп не містить матеріальних цінностей (пп. 8.4.7);

- балансова вартість ОФ групи 1 внаслідок їх розбирання, ліквідації або перетворення (пп. 8 4.8, пп. 8.4.10):

- сума покращень об'єкту оперативного лізингу після закінчення договору оренди або у разі знищення, руйнування Цих покращень (пп. 8.8.2);

- витрати від проведення лізингових операцій (пп. 7.9.6);

- капітальні покращення землі у разі її продажу як самостійного об'єкту (пп. 8.9.4);

- витрати, пов'язані з проведенням ремонту свердловин, використовуваних для розробки нафтових свердловин (п. 9.5);

- витрати на розвідку родовищ, якщо така розвідка не призвела до позитивного результату (п. 9.6);

- кошти, внесені на рахунки учасників фондів банківського управління відповідно до норм п. 22.25 ст. 22 Закону про оподаткування прибутку;

- суми поворотної фінансової допомоги, що повертається у звітному періоді неплатнику податку на загальних підставах (пп. 4.1.6);

- інше.

Увага податкової привертає цей рядок, якщо його значення перевищує рядок 01.6 Декларації аби, якщо його значення має велику питому вагу у вартості валових витрат за звітний період.

Рядок 05 “Коригування валових витрат”

Складається з суми рядків 05.1-05.3 Декларації. Значення рядка 05.1 “Зміна суми компенсації вартості товарів (робіт, послуг)” зіставляється з рядком 16.2 Декларації з ПДВ.

Якщо при заповненні рядка 05.2 “Самостійно виявлені помилки за результатами минулих податкових періодів” збільшується об'єкт оподаткування такого минулого періоду, сума штрафу 5% показується у рядку 22 Декларації.

При заповненні рядка 05.3 “Врегулювання сумнівної (безнадійної) заборгованості” заповнюється Додаток К4.

Рядок 07 “Сума амортизаційних відрахувань”

Заповнюється відповідно до норм пп. 7.9.4 ст. 7, ст. 8, ст. 9 Закону про оподаткування прибутку. У разі заповнення цього рядка складається таблиця 2 Додатку К1/1, а також таблиця 1 Додатку К1/2.

У 2009 році промисловим підприємствам надано право застосовувати прискорену норму амортизації основних фондіь групи 3 у розмірі 25%. Відображається така амортизація в Декларації за рік (Лист № 8167/7/15-0217).

Рядок 10 “Прибуток, звільнений від оподаткування”

Рядок відповідає нормам п. 7.13 ст. 7 та п. 18.1 ст. 18 Закону про оподаткування прибутку. До цього рядка заповнюється Додаток К5, в якому вказується підстава для застосування пільги. У разі отримання збитків від пільгуємої діяльності значення рядка 10 з Додатку К5 переноситься в рядок 10 Декларації із знаком “-”. Значення рядка 10 повинно відповідати даним форми № 1-ПП за відповідний період за такими кодами пільг Довідника № 51 пільг:

-11020219,11020188,11020090, 11020056 (п. 7.13 Закону про оподаткування прибутку);

- 11020025 (ст. 18 Закону про оподаткування прибутку).

У рядку 11.1 вказується ставка, відповідна об'єкту оподаткування. Нарахована сума податку показується в рядку 12.2 Декларації.

Рядок 11 “Прибуток, що підлягає оподаткуванню”

Цей рядок може мати позитивно або від'ємне значення. При від'ємному значенні рядка 11, в рядках 11.1 та 11.2 проставляються прочерки.

Рядок 13 “Зменшення нарахованої суми податку”

Заповнення цього рядка повинне відповідати нормам пп. 7.8.3, 7.8.4 ст. 7, п. 16.3 ст. 16, пп. 2.1.3 ст. 2, п. 18.1 ст. 18, ст. 19 Закону про оподаткування прибутку.

Нарахована сума податку зменшується на:

- суму авансового внеску, заздалегідь сплаченого протягом звітного року у зв'язку з нарахуванням дивідендів казенними, комунальними та державними некорпоратизованими підприємствами. При цьому, від'ємна сума податкового зобов'язання, нарахована за наслідками звітного періоду, зменшується на суму такого авансового внеску;

- вартість придбаних торгових патентів для здійснення цього виду діяльності. При цьому за кожним видом діяльності, належним патентуванню, ведеться окремий податковий облік. Загальна сума податку може бути зменшена на вартість торгових патентів тільки в сумі, що не перевищує суму податку від такої діяльності;

- суму податкового зобов'язання, яке підлягає сплаті в країні нерезидента, відповідно до законів про уникнення подвійного оподаткування.

До рядка 13 Декларації заповнюється Додаток К6. При заповненні Додатку К6 слід враховувати такі моменти:

- значення рядка 13.5 таблиці 1

Додатку К 6 повинно відповідати рядку 20 Декларації:

- збитки від діяльності, що патентується, за звітний рік можуть переноситися у відповідні рядки таблиці 3 Додатку К6 наступного звітного року та зменшувати податкове зобов'язання наступного року.

Таблиця 2 Додатку К6 заповнюється, якщо платник вибрав спосіб сплати податку на прибуток шляхом сплати консолідованого податку та повідомив про це податкову інспекцію за місцем свого знаходження до 1 липня року, попереднього звітному року.

При консолідованій сплаті податку на прибуток в податковий орган за місцем знаходження філії подається Розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства, затверджений Наказом ДПАУ від 10.02.2003 р. № 68.

У рядку 15 “Сума нарахованого податку за попередній податковий період потокового року”

Відображається сума нарахованого податку за попередній звітний період поточного року. Цей рядок повинен дорівнювати рядку 14 попереднього звітного періоду з урахуванням уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за попередні звітні періоди.

Рядок 19 “Суми податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків)”

Є підсумковим рядків 19.1-19.3 Декларації.

Оскільки норми пп. 9.2.2 ст. 9 Закону про податок з доходів фізосіб в 2009 році ще не діяли, рядок 19.1 Декларації не заповнюється.

Рядок 19.2 призначений лпя відображення в ньому сум податку, що утримується при виплаті доходів нерезиденту, і заповнюється на підставі норм п.п. 13. і, 13.2, 13.6 ст. 13 Закону про оподаткування прибутку.

У рядку 19.3 відображається сума податку з фрахту відповідно до п. 13.5 ст. 13 Закону про оподаткування прибутку.

Значення цих рядків повинне бути порівняно з даними звіту про утримання та внесення до бюджету податку на доходи нерезидентів, затвердженого Наказом ДПАУ від 16.01.1998 р. № 28.

Особи, що сплачують до бюджету податок на доходи нерезидента за пільговими ставками, передбаченими міжнародними договорами, зобов'язані надавати в податкові органи довідку про підтвердження статусу нерезидента в країні, з якою укладений міжнародний договір. Форма такої довідки встановлена Постановою КМУ від 06.05. 2001 р. 470.

Рядок 20 “Авансові внески, нараховані на суму дивідендів та прирівнених до них платежів”

Заповнюється відповідно до норм пп. 7.8.5, пп. 7.9.4 ст. 7 Закону про оподаткування прибутку.

У рядку 21 “Дивіденди та прирівняні до них платежі, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами” Відображаються суми нарахованих дивідендів та частина прибутку, сплаченого до бюджету державними, казенними підприємствами, їх об'єднаннями та дочірніми підприємствами, а також акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання (та їх дочірніми підприємствами), в статутному фонді яких частка (акції, паї) належить державі.

Список використаних документів

Закон про систему оподаткування - Закон України від 25.06.1991 р. № 1251-ХІІ “Про систему оподаткування” в редакції від 18.02.1997 р. № 77/97-ВР

Закон про оподаткування прибутку - Закон України від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР “Про оподаткування прибутку підприємств” в редакції від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР

Закон про податок з доходів фізосіб - Закон України від 22.05.2003 р. № 889-І\/ “Про податок з доходів фізичних осіб”

Закон про недержавне пенсійне забезпечення - Закон України від 09.07.2003р. № 1057-IV “Про недержавне пенсійне забезпечення”

Закон про організації працедавців - Закон України від 24.05.2001 р. № 2436-ІІI “Про організації працедавців”

Розпорядження № 77-р - Розпорядження КМУ від 24.02.2003 р. № 77-р “Про перелік офшорних зон”

Порядок № 143 - Наказ ДПАУ від 29.03.2003 р. № 143 “Про затвердження форми декларації підприємства та Порядку її складання”

Порядок № 761 - Наказ ДПАУ від 05.12.2008 р. № 761 “Про затвердження Зразкового порядку проведення камеральної перевірки та здійснення контролю за стягуванням податку на прибуток”

Наказ № 346 - Наказ ДПАУ від 11.07.2003 р. № 346 “Про затвердження Узагальнювального податкового роз'яснення щодо застосування пункту 12.1 статті 12 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств””

Інструкція № 5 - Інструкція щодо статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. №5

Лист № 23569/5/15-0217 - Лист ДПАУ від 27.10.2009 р. № 23569/5/15-0217 “Щодо ведення податкового обліку приросту (убутку) балансової вартості запасів”

Лист № 9425/7/15-0317 - Лист ДПАУ від 18.05.2006 р. № 9425/7/15-0317 “Щодо відображення сум від'ємного значення об'єкту оподаткування та сумнівної, безнадійної заборгованості в деклараціях з податку на прибуток підприємства”

Лист№ 349/4/15-0214 - Лист ДПАУ від 28.07.2008 р. № 349/4/15-0214 “Щодо відображення в податковому обліку окремих операцій”

Лист № 903/А/15-1114 - Лист ДПАУ від 15.09.2006 р. № 4903/А/15-1114 “Щодо податкового обліку податку на прибуток при безкоштовному наданні вугілля на побутові потреби працівникам та щодо ставки єдиного податку”

Лист№ 4284/7/15-0317 - Лист ДПАУ від 05.03.2008 р. № 4284/7/15-0317 “Про податковий облік витрат на оплату праці працівників ремонтної групи”

Лист № 8167/7/15-0217 - Лист ДПАУ від 17.04.2009 р. № 8167/7/15-0217 “Про особливості застосування пп. 8.6.5 п. 8.6 ст. 8 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств””

Довідник № 51 пільг - Лист ДПАУ 01.10.2009 N9 51 “Довідник № 51 пільг, наданих чинним законодавством із сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів за станом на 01.09.2009”

“Консультант бухгалтера” № 5 (545) 1 лютого 2010 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)