КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
10.12.2009

Справа N 22-а-31497/08

Про визнання протиправним та
скасування розпорядження КМУ від 06.02.2008 року N 260

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого-судді Умнової О.В., суддів: Ізмайлової Т.Л., Шостака О.О., при секретарі Олешко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційні скарги Кабінету Міністрів України, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.07.2008 року по адміністративній справі за позовом Закритого акціонерного товариства "Укргаз-Енерго" до Кабінету Міністрів України (третя особа: Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України") про визнання протиправним та скасування розпорядження КМУ від 06.02.2008 року N 260, ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом, в якому просив визнати протиправним і скасувати розпорядження КМУ від 06.02.2008 року N 260 "Про скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 р. N 27".

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.07.2008 року вказаний позов задоволений у повному обсязі.

Відповідач та третя особа, не погоджуючись з даним рішенням, подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування апеляційних скарг посилаються на те, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, при винесенні оскаржуваного рішення суд порушив норми матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим, спір вирішено невірно.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, сторони, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням КМУ від 24.01.2006 року N 27-р, з метою забезпечення безперебійного постачання імпортованого природного газу вітчизняним споживачам погоджено пропозицію Мінпаливенерго щодо утворення у передбаченому законодавством порядку за участю НАК "Нафтогаз України" закритого акціонерного товариства з місцезнаходженням його в Україні за умови, що: статутний фонд товариства становитиме 5000000 грн. з часткою українського засновника не менш як 50 відсотків, внесеною виключно грошовими коштами; установчі документи товариства та зміни до них погоджуються НАК "Нафтогаз України" з Мінпаливенерго, Мінекономіки, Мінфіном та Мінюстом.

01.02.2006 року між Компанією "Росукренерго АГ" та НАК "Нафтогаз України" укладено договір про створення ЗАТ "Укргаз-Енерго" із статутним фондом товариства 5000000 грн.

ЗАТ "Укргаз-Енерго", зареєстроване, як юридична особа 06.02.2006 року Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією. Засновниками даної юридичної особи є Компанія "Росукренерго АГ", якій належить 50% акцій, ЗАТ "Укргаз-Енерго" та НАК "Нафтогаз України" - 50% акцій.

Розпорядженням КМУ від 06.02.2008 року N 260-р скасовано розпорядження КМУ від 24.01.2006 року N 27. НАК "Нафтогаз України" разом з Мін'юстом доручено вжити заходів для припинення в установленому порядку ЗАТ "Укргаз-Енерго".

Позивач, не погоджуючись з даним рішенням суб'єкта владних повноважень, звернувся до суду з відповідним позовом про визнання його протиправним і скасування.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов виходив з того, що оскаржуване позивачем розпорядження ( 260-2008 ) суперечить вимогам чинного законодавства України та міжнародним угодам, порушує права і охоронювані законом інтереси позивача. При винесенні розпорядження відповідач втрутився у господарську діяльність позивача, що не передбачено законом.

Колегія суддів не погоджується з такою позицією суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 117 Конституції України ( 254к/96-ВР ) та ст. 53 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( 279-17 ), в редакції, яка діяла на момент видання оскаржуваного розпорядження ( 260-2008 ), Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції та на виконання Конституції ( 254к/96-ВР ) і законів України видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Згідно п. 3 ст. 53 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( 279-17 ), акти КМУ з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень.

До основних завдань Кабінету Міністрів України зокрема належать: забезпечення державного суверенітету та економічної самостійності України, здійснення внутрішньої та зовнішньої політики держави, виконання Конституції ( 254к/96-ВР ) та законів України, актів Президента України; забезпечення проведення фінансової, цінової, інвестиційної і податкової політики; політики у сферах праці та зайнятості населення, соціального захисту, охорони здоров'я, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування; здійснення управління об'єктами державної власності відповідно до закону (ст. 2 Закону) ( 279-17 ).

До повноважень КМУ, згідно ст. 20 Закону ( 279-17 ) відноситься здійснення, відповідно до закону, управління об'єктами державної власності, в тому числі корпоративними правами, делегування в установленому законом порядку окремих повноважень щодо управління зазначеними об'єктами міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям та відповідним суб'єктам господарювання.

Відповідно до ст. 2 КАС України ( 2747-15 ), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного розпорядження ( 260-2008 ) стало те, що після передачі функції продажу імпортованого природного газу від НАК "Нафтогаз України" до ЗАТ "Укргаз-Енерго" ринок природного газу України зазнав впливу негативних тенденцій, зокрема: балансування обсягів надходження та споживання природного газу в газотранспортній системі (ГТС) України та втрата контролю над відкритими акціонерними товариствами по газопостачанню та газифікації.

Наявність вказаних негативних чинників, що дестабілізують ситуацію на ринку природного газу підтверджується рішенням РНБО України від 01.02.2008 року "Про заходи щодо стабілізації фінансового стану НАК "Нафтогаз України" та ситуації на ринку природного газу", введеного в дію Указом Президента України від 14.02.2008 року ( 122/2008 ).

З аналізу підстав, мети і способу прийняття розпорядження КМУ від 06.02.2008 року ( 260-2008-р ) вбачається, що відповідач прийняв дане рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовано це рішення.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання позивача на те, що оскаржуваним розпорядженням ( 260-2008 ) вчинені дії по припиненню (ліквідації) ЗАТ "Укргаз-Енерго", оскільки вони не узгоджуються з нормами матеріального права та змістом розпорядження, згідно якого НАК "Нафтогаз України" разом з Мін'юстом доручено вжити заходів для припинення в установленому порядку ЗАТ "Укргаз-Енерго". Тобто, вчинити дії, передбачені законом для припинення діяльності юридичної особи. Винесення розпорядження не припиняє (ліквідує) юридичну особу позивача, не містить зобов'язань та обмежень щодо нього, останнє носить розпорядчий характер, адресовано підпорядкованим КМУ суб'єктам.

Висновки суду першої інстанції, що КМУ втрутився у господарську діяльність ЗАТ "Укргаз-Енерго" чим порушив його право не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки подання позовів НАК "Нафтогаз-України" щодо припинення (ліквідації) юридичної особи, скасування державної реєстрації юридичної особи є правом останньої, як засновника та власника 50% акцій у статутному фонді позивача.

Колегія суддів не приймає до уваги доводи позивача щодо порушення оскаржуваним розпорядженням ( 260-2008 ) угоди між Україною та Швейцарською Конфедерацією про сприяння та взаємний захист інвестицій, ратифікованої ВРУ 15.11.96 року ( 509/96-ВР ), оскільки ЗАТ "Укргаз-Енерго" в розумінні ст. 1 Угоди не є інвестором, тому положення даної угоди на правовідносини останнього не поширюються.

Суд першої інстанції не врахував вищевказані обставини, дав невірну оцінку наданим сторонами доказам та їх доводам, неправильно застосував норми матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим невірно вирішив спір.

Згідно зі ст. ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України ( 2747-15 ), за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

За таких обставин, апеляційні скарги підлягають задоволенню, постанову суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 196, 198, 200, 202, 205, 207 КАС України ( 2747-15 ), колегія суддів ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги Кабінету Міністрів України, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.07.2008 року скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким позов Закритого акціонерного товариства "Укргаз-Енерго" до Кабінету Міністрів України, третя особа: Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" про визнання протиправним та скасування розпорядження КМУ від 06.02.2008 року N 260 залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржена протягом місяця, шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст рішення суду виготовлений 15.12.2009 року.

Головуючий, суддя

Судді: