Відкриття банківського рахунку

Законодавство України не вимагає від підприємців обов'язкового відкриття рахунку в банку, для них це - добровільна справа. Хоча бувають випадки, коли наявність рахунку в банку є необхідною умовою при здійсненні тієї чи іншої підприємницької діяльності. В цьому матеріалі ми зупинимося на питаннях, які виникають у приватних підприємців при відкритті рахунків.

Регулювання правовідносин, які виникають під час відкриття банками, їх відокремленими структурними підрозділами, що здійснюють банківську діяльність від імені банку, поточних і вкладних (депозитних) рахунків у національній та іноземних валютах суб'єктам господарювання, фізичним особам, іноземним представництвам, нерезидентам-інвесторам, виборчим блокам політичних партій здійснюється згідно з Інструкцією № 492.

Відповідно до п. 1.3 цієї Інструкції фізичні особи мають право відкривати рахунки для забезпечення своєї господарської діяльності та власних потреб у будь-яких банках України відповідно до власного вибору, крім випадків, коли банк не має можливості прийняти на банківське обслуговування або якщо така відмова допускається законом чи банківськими правилами. Порядок відкриття банками рахунків клієнтів, використання коштів за ними і порядок їх закриття визначаються цією Інструкцією.

Фізичні особи - підприємці найчастіше відкривають поточні рахунки за договорами банківського рахунку, рідше - вкладні (депозитні).

Підприємець особисто обирає банк для відкриття рахунку. Якщо інтереси обох сторін збігаються (банк може і відмовити), підприємець і банк приступають до укладання договору, в якому передбачаються умови відкриття рахунку та особливості його функціонування. Умови договору не повинні суперечити вимогам Інструкції № 492.

Рахунок клієнту відкривається лише після його ідентифікації банком.

Банкам заборонено відкривати та вести анонімні (номерні) рахунки клієнтам. Ідентифікація є одним із способів запобігання легалізації доходів, отриманих незаконним шляхом. Банки зобов'язані ідентифікувати клієнтів, які відкривають рахунки, а також осіб, уповноважених діяти від їх імені, у порядку, встановленому законодавством України та нормативно-правовими актами Нацбанку України.

Підставою для ідентифікації клієнта - фізичної особи або його довіреної особи є, зокрема, такі документи:

для громадян України, які:

постійно проживають в Україні, - паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення, що підтверджує особу громадянина України, або тимчасове посвідчення громадянина України; для малолітніх і неповнолітніх осіб, яким не виповнилося 16 років, -- свідоцтво про народження;

виїжджають на постійне місце проживання за кордон, - паспорт громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про виїзд на постійне місце проживання за кордон;

постійно проживають за кордоном, - паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

для іноземних громадян, які:

постійно проживають в Україні, - паспортний документ з відміткою про наявність дозволу на постійне проживання;

тимчасово перебувають в Україні, - паспортний документ;

для осіб без громадянства, які:

постійно проживають в Україні, - посвідка на постійне проживання;

тимчасово перебувають в Україні, - паспортний документ;

для біженців - посвідчення біженця.

Паспортним документом іноземця та особи без громадянства є документ, що підтверджує громадянство іноземця або посвідчує особу без громадянства, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією 00Н, дає право виїзду за кордон і визнаний Україною.

Якщо зазначені документи не дають змоги банку визначити місце проживання або тимчасового перебування фізичної особи, то банк має право витребувати від клієнта інший документ, який містить таку інформацію.

Фізичні особи - резиденти, крім паспорта або документа, що його замінює, додатково мають пред'явити документ, виданий органом ДПС, який засвідчує присвоєння їм ідентифікаційного номера платника податків.

Банк має право відкрити рахунок фізичній особі - резиденту без подання документа, що засвідчує присвоєння їй ідентифікаційного номера платника податків, якщо в паспорті цієї особи зроблено відмітку про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. Уповноважений працівник банку в присутності фізичної особи, яка відкриває рахунок, робить копію сторінки її паспорта з такою відміткою. Ця копія засвідчується підписами уповноваженого працівника банку та фізичної особи, яка відкриває рахунок, як така, що відповідає оригіналу, і зберігається в справі з юридичного оформлення рахунку.

Згідно з п. 2.3 Інструкції № 492 уповноважений працівник банку здійснює ідентифікацію фізичної особи, яка відкриває поточний або вкладний (депозитний) рахунок, і робить у присутності цієї особи копії сторінок паспорта або документа, що його замінює, які містять прізвище, ім'я, по батькові (у разі його наявності), дату народження, серію і номер паспорта або документа, що його замінює, дату видачі та найменування органу, що видав документ, місце проживання або тимчасового перебування, інформацію про громадянство (якщо особа, яка відкриває рахунок, є нерезидентом), а також копію документа, виданого органом ДПС, який засвідчує присвоєння фізичній особі - резиденту ідентифікаційного номера платника податків. Копії документів засвідчуються підписами уповноваженого працівника банку та фізичної особи, що відкриває рахунок, як такі, що відповідають оригіналу, і зберігаються в справі з юридичного оформлення рахунку.

У разі надання власником рахунку права розпорядження рахунком іншим особам уповноважений працівник банку ідентифікує цих осіб і підтверджує здійснення ідентифікації копіюванням відповідних документів у порядку, встановленому цим пунктом.

Банк має право витребувати від клієнта інші документи і відомості, потрібні для з'ясування його особи, суті діяльності, фінансового стану.

У разі неподання клієнтом необхідних документів або відомостей, які витребує банк з метою виконання вимог законодавства, що регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або умисного надання клієнтом неправдивих відомостей про себе рахунок йому не відкривається.

У разі наявності під час здійснення ідентифікації клієнта мотивованої підозри щодо надання ним недостовірної інформації про себе або навмисного надання інформації з метою введення в оману інформація про відкриття рахунку такій особі надається банком до спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань фінансового моніторингу.

Ідентифікація клієнта банку, що відкриває рахунок, не є обов'язковою, якщо клієнт вже має рахунки в цьому банку і був раніше ідентифікований відповідно до вимог законодавства України, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Банки відкривають своїм клієнтам за договором банківського рахунку поточні рахунки, за договором банківського вкладу - вкладні (депозитні) рахунки.

Поточний рахунок - рахунок, який відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів.

Вкладний (депозитний) рахунок - рахунок, який відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей, що передаються клієнтом в управління на встановлений строк або без зазначення" такого строку під визначений процент (дохід) і підлягають поверненню клієнту відповідно до законодавства України та умов договору.

Договір банківського рахунку та договір банківського вкладу укладаються в письмовій формі. Один примірник договору зберігається в банку, а другий - банк зобов'язаний надати клієнту під підпис.

Письмова форма договору банківського вкладу вважається дотриманою, якщо внесення грошової суми на вкладний (депозитний) рахунок вкладника підтверджено договором банківського вкладу з видачею ощадної книжки або іншого документа.

У договорі банківського вкладу, зокрема, зазначаються:

вид банківського вкладу;

сума, що вноситься або перераховується на вкладний (депозитний) рахунок;

строк зберігання коштів (за строковим вкладом);

розмір і порядок сплати процентів або доходу в іншій формі, умови перегляду їх розміру, відповідальність сторін;.

умови дострокового розірвання договору;

інші умови за погодженням сторін.

Відповідно до п. 1.13 Інструкції № 492 у разі відкриття поточного або вкладного (депозитного) рахунку підприємцю до отримання банком повідомлення про взяття рахунку на облік органом ДПС (далі - повідомлення) за цим рахунком здійснюються лише операції із зарахування коштів.

Датою початку видаткових операцій за рахунком підприємця в банку є дата реєстрації отримання банком зазначеного повідомлення. Повідомлення зберігається в справі з юридичного оформлення рахунку.

Днем відкриття поточного рахунку клієнта вважається дата, зазначена на заяві про відкриття цього рахунку в розділі «Відмітки банку».

Місцезнаходження (місце проживання) суб'єкта господарювання, зазначене в картці зі зразками підписів і відбитка печатки (картці зі зразками підписів), має відповідати місцезнаходженню (місцю проживання), наведеному в свідоцтві про державну реєстрацію.

Місцезнаходженням (місцем проживання) власника рахунку - суб'єкта господарювання вважається місцезнаходження (місце проживання), зазначене в- свідоцтві про державну реєстрацію.

У разі зміни місцезнаходження (місця проживання) власник рахунку - суб'єкт господарювання в місячний строк з дня отримання нового свідоцтва про державну реєстрацію зобов'язаний подати до банку копію цього свідоцтва, засвідчену органом, який його видав, або нотаріально.

У разі зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання, що пов'язано зі зміною адміністративного району (міста), цей клієнт додатково в місячний строк після зняття з обліку органом ДПС за попереднім місцезнаходженням має подати копію нового документа, що підтверджує взяття його на облік органом ДПС за новим місцезнаходженням, засвідчену органом, який видав документ, або нотаріально.

Копії нового свідоцтва про державну реєстрацію та нового документа, що підтверджує взяття суб'єкта господарювання на облік органом ДПС, можуть бути засвідчені підписом уповноваженого працівника банку як такі, що відповідають оригіналу, у разі пред'явлення клієнтом оригіналів цих документів.

На підставі поданих документів вносяться відповідні зміни до картки зі зразками підписів і відбитка печатки або подається нова картка.

За наявності в банку підтвердженої інформації про те, що будь-який з поданих документів є нечинним, банк відмовляє особі у відкритті рахунку.

Тексти заяви про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів (за потреби) можуть бути зазначені в договорі банківського рахунку між банком і клієнтом - фізичною особою за довільною формою, але зі збереженням реквізитів, передбачених у відповідних додатках до Інструкції № 492.

Порядок відкриття поточних рахунків
у національній та іноземних
валютах суб'єктам господарювання

Пунктом 3.4 Інструкції № 492 визначено, що якщо фізична особа - підприємець не має рахунків у цьому банку, то для відкриття поточного рахунку вона має подати до банку такі документи:

заяву про відкриття поточного рахунку, підписану фізичною особою - підприємцем;

копію свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, засвідчену органом, що видав свідоцтво, нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку;

копію документа, що підтверджує взяття фізичної особи - підприємця на облік в органі ДПС (довідка за ф. № 4-ОПП), засвідчену органом, який видав документ, нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку;

копію документа, що підтверджує реєстрацію фізичної особи - підприємця у відповідному органі Пенсійного фонду України, засвідчену органом, що його видав, нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку;

картку зі зразками підписів, зразки підписів засвідчуються підписом уповноваженого працівника банку або нотаріально.

Якщо фізична особа - підприємець використовує найману працю, то ця особа під час відкриття поточного рахунку додатково має подати копію документа, що підтверджує реєстрацію фізичної особи - підприємця у відповідному органі Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, засвідчену органом, який його видав, нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку. В іншому разі фізична особа - підприємець обов'язково має зазначити, що вона не використовує найману працю у заяві про відкриття поточного рахунку в рядку «Додаткова інформація».

Використання коштів за поточними рахунками
суб'єктів господарювання

Відповідно до п. 5.6 Інструкції № 492 зарахування коштів на поточний рахунок в іноземній валюті фізичної особи - резидента, яка є підприємцем, та використання коштів з цього рахунку здійснюється за режимом поточного рахунку в іноземній валюті юридичних осіб - резидентів.

За довіреністю фізичної особи - підприємця, засвідченої нотаріально, її рахунком можуть розпоряджатися інші особи.

У разі смерті фізичної особи - підприємця її права та обов'язки щодо розпорядження коштами на рахунках переходять до її спадкоємців відповідно до законодавства України.

Порядок відкриття вкладних (депозитних) рахунків
суб'єктам господарювання та використання
коштів за цими рахунками

Відповідно до п. 9.4 Інструкції № 492 фізичній особі - підприємцю, яка не має рахунків у цьому банку, вкладний (депозитний) рахунок відкривається за умови подання нею таких документів:

копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, засвідченої органом, який видав свідоцтво, нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку;

копії документа, що підтверджує взяття фізичної особи - підприємця на облік в органі ДПС, засвідченої органом, який видав документ, нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку.

Фізична особа - підприємець, яка використовує найману працю, додатково до вищезазначеного переліку документів має подати копію документа про повідомлення нею органів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України щодо наміру відкрити вкладний (депозитний) рахунок, засвідчену в установленому порядку. Інформацію про те, що фізична особа - підприємець не використовує найману працю; цей клієнт обов'язково має зазначити в договорі банківського вкладу або в довідці за довільною формою. Ця довідка має бути засвідчена підписом фізичної особи - підприємця та за наявності - відбитком її печатки.

Кошти на вкладний (депозитний) рахунок суб'єкта господарювання перераховуються з його поточного рахунку і після настання обставин їх повернення, визначених договором банківського вкладу, повертаються на поточний рахунок суб'єкта господарювання, крім випадків, передбачених законодавством України. Банки можуть перераховувати кошти на вкладний (депозитний) рахунок суб'єкта господарювання з його іншого вкладного (депозитного) рахунку, відкритого в цьому банку, лише в разі зміни банком порядку бухгалтерського обліку рахунку суб'єкта господарювання, пов'язаної із запровадженням банком процедури зміни рахунків клієнтів не за їх ініціативою у випадках і в порядку, визначених нормативно-правовими актами Нацбанку України, та зміною умов договору банківського вкладу.

Проведення розрахункових операцій за вкладними (депозитними) рахунками суб'єкта господарювання, крім операцій, пов'язаних з реалізацією майнових прав на суму вкладу (депозиту), відповідно до укладених договорів застави та законодавства України, а також видача коштів готівкою з вкладного (депозитного) рахунку суб'єкта господарювання забороняються.

Нараховані проценти (дохід в іншій формі) за вкладом (депозитом) суб'єкта господарювання відповідно до умов договору банківського вкладу можна перераховувати на поточний рахунок або зараховувати на поповнення вкладу (депозиту).

За договором банківського вкладу банк зобов'язаний видати вклад на першу вимогу вкладника - суб'єкта господарювання, крім вкладів, внесених юридичною особою на інших умовах повернення, встановлених договором банківського вкладу.

Термін відкриття рахунку

Якщо фізична особа -- підприємець подала у повному обсязі всі документи і при її ідентифікації у працівника банку не виникне мотивації для відмови у відкритті рахунку, то їй цього самого дня рахунок буде відкрито.

Пунктом 1.18 Інструкції № 492 визначено: підтвердженням того, що прийнято рішення про відкриття рахунку, є відмітка в заяві про дату відкриття і номер рахунку, яку робить уповноважений працівник банку. На заяві клієнта зазначаються підписи одного з керівників банку або уповноваженої ним особи, на якого (яку) згідно з внутрішніми положеннями банку покладено обов'язок приймати рішення про відкриття поточних рахунків клієнтів.

Відповідно до п. 1.14 цієї Інструкції днем відкриття поточного рахунку клієнта вважається дата, зазначена на заяві про відкриття цього рахунку в розділі «Відмітки банку».

Порядок інформування органів ДПС про відкриття рахунку

Інформувати органи ДПС платник податку не повинен, за нього це зробить банк. Так, п. 3.6 Порядку № 80 та ст. 5 Закону № 1251-XII визначено, зокрема, що фінансові установи зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунку платника податків і зборів (обов'язкових платежів) - самозайнятої фізичної особи до органу ДПС, в якому обліковується платник податків, у триденний строк з дня відкриття/закриття рахунків (включаючи день відкриття/закриття).

“Вісник податкової служби України” № 24 червень 2010 р.
передплатні індекси:
22599 (укр.) 22600 (рос.)