КОНСУЛЬТУЄ ДПА УКРАЇНИ
Департамент податку на додану вартість
Податок на додану вартість
Одним з державних економічних важелів щодо сприяння та забезпечення належної охорони здоров'я громадян є створення пільгових умов оподаткування при здійсненні операцій з поставки послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров'я, які мають ліцензію на поставку таких послуг, а також операцій з поставки (у тому числі аптечними закладами) зареєстрованих та допущених до застосування в Україні лікарських засобів та виробів медичного призначення.
Зокрема, такі операції включено до переліку звільнених від обкладення ПДВ за ставкою 20% та визначено підпунктами 5.1.7 та 5.1.8 п. 5.1 ст. 5 Закону № 168/97-BР.
Відповідно до Закону № 123/96-ВР лікарські засоби - це речовини, або їх суміші природного, синтетичного чи біотехнологічного походження, які застосовуються для запобігання вагітності, профілактики, діагностики та лікування захворювань людей або зміни стану і функцій організму.
Зокрема, до лікарських засобів належать: діючі речовини (субстанції); готові лікарські засоби (лікарські препарати, ліки, медикаменти); гомеопатичні засоби; засоби, які використовуються для виявлення збудників хвороб, а також боротьби зі збудниками хвороб або паразитами; лікарські косметичні засоби та лікарські домішки до харчових продуктів.
Лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації та можуть застосовуватися протягом п'яти років з дня їх державної реєстрації. Після закінчення терміну, протягом якого зареєстрований лікарський засіб було дозволено до застосування в Україні, такий лікарський засіб може застосовуватися за умови його перереєстрації.
ПИТАННЯ. 1. Чи можливе подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з ПДВ, яким змінюється напрям відшкодування ПДВ?
ПИТАННЯ. 2. Підприємство здійснює реалізацію лікарських рослин. Чи має право таке підприємство застосовувати пільговий режим оподаткування ПДВ відповідно до пп. 5.1.7 п. 5.1 ст. 5 Закону № 168/97-ВР, прирівнюючи такі операції до операцій з реалізації лікарських засобів? Чи застосовуватиметься нульова ставка ПДВ при експорті лікарських рослин?
ПИТАННЯ. 3. Платник єдиного податку за ставкою 6% - платник ПДВ планує надавати послуги з виконання науково-дослідної роботи, джерелом фінансування яких є кошти держбюджету. Чи матиме такий платник пільги щодо сплати ПДВ?
ПИТАННЯ. 4. Суб'єкт підприємницької діяльності є платником єдикого податку за ставкою 10%. Загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг) такого суб'єкта протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 тис. грн. Чи повинен він зареєструватися платником ПДВ?
ВІДПОВІДЬ. 1. Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-III якщо у майбутніх податкових періодах (із урахуванням строків давності, визначених ст. 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Порядок заповнення та подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок визначено наказом № 166.
Проте подання уточнюючого розрахунку у зв'язку зі зміною раніше задекларованого напряму здійснення бюджетного відшкодування ПДВ є неправомірним, оскільки:
у разі якщо платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування, прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, то він відповідно до пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168/97-ВР разом з податковою декларацією з ПДВ подає до відповідного податкового органу заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування за формою, визначеною додатком 4 до податкової декларації з ПДВ. Відповідна сума відображається у рядку 25.1 декларації;
якщо платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування, відповідно до пп. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168/97-ВР прийняв самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів, то заява про повернення суми бюджетного відшкодування платником податку до податкового органу не подається. Відповідна сума відображається у, рядку 25.2 декларації з ПДВ. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Зміна напряму відшкодування ПДВ Законом № 168/97-ВР не передбачена та не може розглядатися як виправлення помилки, і відповідно не може бути подано платником уточнюючий розрахунок, у якому одночасно вносяться зміни до рядків 25.1 та 25.2 податкової декларації з ПДВ.
Роз'яснення із зазначеного питання надано листом № 15228/7/16-1117.
ВІДПОВІДЬ. 2. Роз'яснення щодо порядку оподаткування операцій з продажу лікарських засобів надано листом № 2597/7/16-1201.
Роз'ясненнями, наданими у листах № 5.12-902/А та № 795/А, уточнено, що до лікарських засобів крім готових лікарських засобів відноситься лікарська сировина (трави, квіти, корені, плоди тощо).
З метою виконання пп. 5.1.7 п. 5.1 ст. 5 Закону № 168/97-ВР постановою № 1949 визначено, що переліком лікарських засобів, операції з продажу яких звільняються від обкладення ПДВ, є Державний реєстр лікарських засобів, та затверджено перелік виробів медичного призначення, операції з продажу яких звільняються від обкладання ПДВ.
Постановою № 411 визначено, що до зазначеного реєстру вносяться відомості про торговельне, міжнародне непатентоване та синонімічне найменування лікарського засобу; його виробника; хімічну назву та склад, фармакологічну дію та фармакотерапевтичну групу, показання, протипоказання, запобіжні заходи, взаємодію з іншими лікарськими засобами та побічну дію; форму випуску, спосіб застосування та дози, умови і строк зберігання та умови відпуску; дату і номер наказу Міністерства охорони зборов'я України про реєстрацію та перереєстрацію, строк дії реєстрації, повну (тимчасову) заборону застосування та виключення з цього реєстру.
Операції з поставки лікарських засобів (у тому числі лікарської сировини), які включено до зазначеного реєстру, звільняються від обкладання ПДВ відповідно до пп. 5.1.7 п. 5.1 ст. 5 Закону № 168/97-ВР.
Пунктом 6.3 ст. 6 цього Закону передбачено, що у випадку якщо товари, що експортуються, звільняються від оподаткування згідно з п. 5.1 (крім підпунктів 5.1.2, 5.1.7) та п. 5.2 ст. 5 цього Закону, нульова ставка ПДВ не застосовується.
Отже, при експорті лікарських засобів (у тому . числі лікарської сировини), включених до зазначеного реєстру, відповідно до п. 6.3 ст. 6 Закону № 168/97-ВР застосовуватиметься нульова ставка ПДВ.
ВІДПОВІДЬ. 3. Відповідно до пп. 5.1.22 п. 5.1 ст. 5 Закону № 168/97-ВР від обкладання ПДВ звільняються операції з оплати вартості фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт особою, яка безпосередньо отримує такі кошти з рахунку Держказначейства України.
Отже, підставою для звільнення від обкладання ПДВ таких операцій є:
оплата вартості таких робіт з Держбюджету України, з відповідного коду бюджетної класифікації. При цьому компенсація вартості витрат на зазначені роботи має здійснюватися безпосередньо кожному учаснику виконання фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт з рахунку Держказначейства України незалежно від того, є такі учасники головними виконавцями чи співвиконавцями;
обов'язкова реєстрація фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт згідно з чинним законодавством.
У разі отримання коштів з банківського рахунку розпорядника бюджетних коштів або іншої особи чи за відсутності відповідної реєстрації пільга не застосовуватиметься.
Роз'яснення із зазначеного питання було надано листом № 8151/7/16-1517.
ВІДПОВІДЬ. 4. Підпунктом 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону № 168/97-ВР визначено, що особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 тис. грн. (без урахування ПДВ).
Водночас відповідно до Указу № 727/98 спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується, зокрема, для юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. грн.
Суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, який перейшов на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, самостійно обирає одну з таких ставок єдиного податку:
6% суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), без урахування акцизного збору, у разі сплати ПДВ згідно із Законом № 168/97-ВР;
10% суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору, у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.
Суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок за ставкою 10%, не є платником ПДВ.
Отже, суб'єкти спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, які сплачують єдиний податок за ставкою 10%, мають право не реєструватися платниками ПДВ на підставі пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону № 168/97-ВР, якщо обсяг їх виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. грн.
Особи, які сплачують єдиний податок за ставкою 10% суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), але порушили вимоги, встановлені ст. 1 Указу № 727/98 (якщо середньооблікова чисельність працюючих перевищила 50 осіб або обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік перевищив 1 млн. грн.), зобов'язані подати до органу державної податкової служби заяву про реєстрацію як платника ПДВ починаючи з наступного звітного періоду (кварталу). Зазначене передбачено пп. «б» п. 7 Положення № 79.
Крім того, згідно з п. 12 цього Положення у разі відмови від застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності чи інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати ПДВ, відмінний від тих, які встановлено Законом № 168/97-ВР, особа реєструється платником ПДВ у порядку, визначеному цими Законом та Положенням.
Перелік використаних нормативних документів:
Закон України № 123/96-ВР від 04.04.96 р. «Про лікарські засоби» (зі змінами та доповненнями) № 168/97-ВР від 03.04.97 р. «Про податок на додану вартість» (зі змінами та доповненнями)
Закон України № 2181-III від 21.12.2000 р. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (зі змінами та доповненнями)
Указ Президента України № 727/98 від 03.07.98 р, «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (у редакції Указу Президента України від 28.06.99 р. № 746/99, зі змінами та доповненнями)
Постанова Кабінету Міністрів України № 411 від 31.03.2004 р. «Про затвердження Положення про Державний реєстр лікарських засобів»
Постанова Кабінету Міністрів України № 1949 від 17.12.2003 р. «Про перелік лікарських засобів та виробів медичного призначення, операції з продажу яких звільняються від обкладення податком на додану вартість» (зі змінами та доповненнями)
Наказ ДПА України № 79 від 01.03.2000 р. «Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» (зареєстровано в Мін'юсті України 03.04.2000 р. за № 208/4429, зі змінами та доповненнями, за текстом - Положення № 79)
Наказ ДПА України № 166 від 30.05.97 р, «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення й подання» (зареєстровано в Мін'юсті України 09.07.97 р, за № 250/2054, зі змінами та доповненнями)
Лист Міністерства охорони здоров'я України № 5.12-902/А від 22.09.99 р. «Щодо віднесення лікарської рослинної сировини до лікарських засобів» № 795/А Фармкомітету Міністерства охорони здоров'я України від 12.04.98 р. «Щодо віднесення лікарської сировини до лікарських засобів» № 2597/7/16-1201 ДПА України від 22.02.99 р. «Про оподаткування податком на додану вартість лікарських засобів (лікарської сировини)» № 8151/7/16-1517 ДПА України від 28.04.2006 р. «Щодо порядку оподаткування податком на додану вартість фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт»
Лист ДПА України № 15228/7/16-1117 від 11.08.2006 р. «Щодо подання уточнюючого розрахунку, яким змінюється напрям відшкодування податку на додану вартість»
Алла КОКОНОВА,
начальник відділу розгляду
звернень
“Вісник податкової служби України” № 44 листопад 2008
Передплатні індекси –
22599 (укр.), 22600 (рос.).