ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД М. КИЄВА

РІШЕННЯ
14.03.2008

Справа N 16/60

Про визнання недійсним рішення

 За позовом             Закритого акціонерного          товариства
"Дослідний завод зварювання устаткування
Інституту електрозварювання
ім. Є.О.Патона"

 До                     Київської міської ради

 Треті особи            1) Товариство з обмеженою відповідальністю
"Юрбудконсалтинг"
2) Фонд державного майна України
3) Національна академія наук України

 Про                    визнання недійсним рішення

 Суддя                  Ярмак О.М.

Представники:

Від позивача Я.В.В. за дов.

Від відповідача К.А.І. за дов.

Від третіх осіб не з'явились

Обставини справи:

11.03.2008 в засіданні суду оголошувалась перерва на підставі ст. 77 ГПК України ( 1798-12 ).

Пред'явлені вимоги про визнання недійсним рішення Київської міської ради N 283/944 від 15.03.2007 р. "Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Юрбудконсалтинг" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування групи адміністративно-житлових будинків з об'єктами соціальної інфраструктури та вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового, торговельного та громадського призначення з наземними та підземними паркінгами, зі знесенням існуючих будівель та споруд на вул. Івана Кудрі, 5 у Печерському районі м. Києва".

Позивач посилається на ту обставину, що при прийнятті спірного рішення відповідачем порушено вимоги чинного законодавства щодо порядку припинення права користування земельною ділянкою та охоронювані законом права та інтереси позивача, як орендаря спірної земельної ділянки.

Відповідач - Київська міська рада у відзиві на позов проти позову заперечує, пояснює, що Київською міською радою рішення прийнято в межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства. Проект відведення земельної ділянки був розроблений та погоджений з усіма відповідними службами. Вважає, що рішення Київради прийняте у встановленому порядку і не порушує прав та інтересів позивачів.

Треті особи 1, 2, 3 письмових пояснень на позов не надали.

Представник третьої особи 2 - Фонд державного майна України в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство "Дослідний завод зварювального устаткування Інституту електрозварювання імені Є.О.Патона" було створено державою в особі Фонду державного майна України та підприємствами приватної форми власності шляхом реорганізації Державного підприємства "Дослідний завод зварювального устаткування Інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона" НАН України у 2002 році.

Від імені держави Фондом державного майна України в обмін на 81,5559% акцій ЗАТ "Дослідний завод зварювального устаткування Інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона" відповідно до статуту Товариства було внесено цілісний майновий комплекс ДП "Дослідний завод зварювального устаткування інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона" до статутного фонду Товариства, що підтверджується Актом прийому-передачі N 165 від 12.06.2002 р.

Відповідно ст. 85 Господарського кодексу України ( 436-15 ), ст. 115 Цивільного кодексу України ( 435-15 ) та п. 4.8 Статуту товариство є власником майна, переданого йому у власність засновниками і учасниками як внески.

Відповідно до ст. 56 Господарського кодексу України ( 436-15 ) та п. 4.1 Статуту ЗАТ "ДЗЗУ ІЕЗ ім. Є.О.Патона" є правонаступником усіх прав та обов'язків реорганізованого підприємства Державного підприємства "ДЗЗУ ІЕЗ ім. Є.О.Патона".

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" ( 185-16 ) Кабінет Міністрів України є суб'єктом управління, що визначає об'єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також суб'єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб'єктам управління, визначеним названим Законом.

Постановою N 1760 від 20.12.2006 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.96 р. N 226" Кабінет Міністрів України від імені держави визначив Національну академію наук України особою, уповноваженою здійснювати управління державним пакетом акцій. Включивши державний пакет акцій ЗАТ "Дослідний завод зварювального устаткування Інституту електрозварювання імені Є.О.Патона" до майнового комплексу Національної академії наук України, Кабінет Міністрів України уповноважив НАН України здійснювати всі повноваження власника щодо вказаних державних корпоративних прав в межах чинного законодавства України. Національна академія наук України являється повноважним управителем державного пакету акцій у розмірі 81,5559% ЗАТ "Дослідний завод зварювального устаткування Інституту електрозварювання імені Є.О.Патона" з усіма правами, які надаються акціонеру господарського товариства чинним законодавством України.

Відповідно до рішень від 26.11.63 року виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих N 1780 "Про відвід земельної ділянки Інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона АН УРСР" та N 969 від 25.06.68 року "Про відвід додаткової земельної ділянки дослідному заводу інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона АН УРСР під розміщення території заводу" у правомірному володінні та користуванні ЗАТ "ДЗЗУ ІЕЗ ім. Є.О.Патона" знаходиться земельна ділянка загальною площею 3,943 га, що знаходиться по вул. І.Кудрі, 5 у Печерському районі м. Києва.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року у справі N 1-17/2005 суб'єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України ( 254к/96-ВР ), Земельним кодексом ( 2768-14 ) та іншими законами України, що регулюють земельні відносини, підставою для виникнення права на земельну ділянку є відповідний юридичний факт. Чинний Земельний кодекс України серед підстав набуття права на землю громадянами та юридичними особами не називає оформлення чи переоформлення прав на земельні ділянки.

Виходячи зі змісту даного Рішення Конституційного Суду України , право постійного користування земельними ділянками, набуте користувачем в установлених законодавством випадках за станом на 1 січня 2002 року, не припиняється і зберігається до його переоформлення.

15.03.2007 р. на IV сесії V скликання Київською міською радою було прийнято рішення за N 283/944 "Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "Юрбудконсалтинг" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування групи адміністративно-житлових будинків з об'єктами соціальної інфраструктури та вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового, торгівельного та громадського призначення з наземним та підземним паркінгами, зі знесенням існуючих будівель та споруд на вул. Івана Кудрі, 5 у Печерському р-ні м. Києва".

Відповідно до п. 4 зазначеного рішення вирішено припинити дослідному заводу Інститут електрозварювання ім. Є.О.Патона право користування земельною ділянкою, відведеною відповідно до рішень виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 26.11.63 N 1780 "Про відвід земельної ділянки Інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона АН УРСР під реконструкцію та розширення експериментально - виробничої бази інституту" та від 25.06.68 N 969 "Про відвід додаткової земельної ділянки дослідному заводу інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона Академії Наук УРСР під розміщення території заводу" (лист-згода від 28.04.2006 N 265/339) та зарахувати її до земель запасу житлової та громадської забудови.

Згідно з п. 5 цього рішення вирішено передати ТОВ "Юрбудконсалтинг" в короткострокову оренду на 5 років земельну ділянку загальною площею 3,90 га для будівництва, експлуатації та обслуговування групи адміністративно-житлових будинків з об'єктами соціальної інфраструктури та вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового, торговельного та громадського призначення з наземними та підземними паркінгами, зі знесенням існуючих будівель та споруд на вул. Івана Кудрі, 5 у Печерському районі м. Києва, у тому числі:

- площею 3,82 га - за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови;

- площею 0,08 га (в межах червоних ліній) - за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування.

Припинення прав на землю регулюється главою 22 Земельного кодексу України ( 2768-14 ). Стаття 141 Земельного кодексу України вказує, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є:

а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;

б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених Земельним кодексом України ( 2768-14 );

в) припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;

г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;

ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

д) систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Зазначений в ст. 141 Земельного кодексу України ( 2768-14 ) перелік є вичерпним, тобто інші юридичні факти, які не перераховані в цій статті, не можуть розглядатися в якості підстав припинення права користування земельною ділянкою.

Приймаючи рішення від 15.03.2007 року N 283/944, Київська міська рада послалася на лист-згоду ЗАТ "ДЗЗУ ІЕЗ ім. Є.О.Патона" N 265/339 від 28.04.2006 року відносно припинення права постійного користування та вилучення земельної ділянки на вул. Івана Кудрі, 5 у Печерському районі м. Києва та знесенням існуючих будівель і споруд, розташованих на ній.

Згода відображена в листі N 265/339 від 28.04.2006 року, була незаконно надано Головою правління ЗАТ "ДЗЗУ ІЕЗ ім. Є.О.Патона" одноособово, без відповідних повноважень та рішень Загальних зборів акціонерів Товариства.

У відповідності до Статуту позивача та Акту приймання-передачі N 165 від 12.06.2002 р. Фондом державного майна України було передано до статутного фонду ЗАТ "ДЗЗУ ІЕЗ ім. Є.О.Патона" цілісний майновий комплекс виробничих будівель та споруд, які саме і знаходяться на вул. Івана Кудрі, 5 у Печерському районі м. Києва.

Рішення Київської міської ради від 15.03.2007 року N 283/944 щодо знесення будівель і споруд по вул. І.Кудрі, 5 у м. Києві порушує право власності "ДЗЗУ ІЕЗ ім. Є.О.Патона" на ці об'єкти, створює перешкоди в належному володінні, користуванні та розпорядженні майном.

Згідно з ст. 41 Конституції України ( 254к/96-ВР ) ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ст. 328 ЦК України ( 435-15 ) право власності набувається на підставах, що незаборонені законом, а також право власності вважається набутим, якщо незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 391 ЦК України ( 435-15 ), власник може вимагати усунення будь-яких порушень його право власності, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння майном.

Відповідно до Статуту та норм закріплених у ст. 85 ГК України ( 436-15 ) та ст. 115 ЦК України ( 435-15 ) товариство є власником майна, переданого йому у власність засновниками і учасниками як внески.

Згідно Закону України "Про господарські товариства" ( 1576-12 ) та положень розділу 11 Статуту ЗАТ "ДЗЗУ ІЕЗ ім. Є.О.Патона", вищим органом управління Товариства є Загальні збори акціонерів, до компетенції яких, зокрема, віднесено повноваження щодо затвердження цивільно-правових угод, сума яких перевищує 50% статутного фонду та прийняття рішень з питань щодо відчуження майна, внесеного Фондом державного майна України в якості оплати за акції.

Згідно з пп. 13.4, 14.1 Правління Товариства, яке очолює Голова Правління, здійснює керівництво поточною діяльністю, розпоряджається майном в межах компетенції, встановленої чинним законодавством та Статутом.

Суду не надано належних доказів прийняття загальними зборами акціонерів ЗАТ "ДЗЗУ ІЕЗ ім. Є.О.Патона" рішення щодо відчуження майна внесеного ФДМ України в статутний фонд Товариства, яке розташоване по вул. Кудрі, 5 в м. Києві

Крім того, вказаним рішенням Київської міської Ради від 15.03.2007 року N 283/944 не вирішено питання компенсації вартості майна ЗАТ "ДЗЗУ ІЕЗ ім. Є.О.Патона", оскільки згідно ст. 41 Конституції України ( 254к/96-ВР ) примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Стаття 66 ГК України ( 436-15 ) встановлює, що держава гарантує захист майнових прав підприємства, вилучення державою у підприємства майна, що ним використовується, здійснюється лише у випадках і порядку, передбачених законом.

Згідно з положеннями Закону України "Про господарські товариства" ( 1576-12 ) компетенція органів управління товариства визначається відповідно законом та Статутом товариства.

Відповідно до ст. 161 ЦК України ( 435-15 ), п. 13.1 Статуту ЗАТ "ДЗЗУ ІЕЗ ім. Є.О.Патона", виконавчим органом акціонерного товариства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю, є правління. Виконавчий орган вирішує всі питання діяльності акціонерного товариства, крім тих, що віднесені до компетенції загальних зборів та спостережної ради товариства. Виконавчий орган діє від імені акціонерного товариства у межах, встановлених статутом акціонерного товариства і законом. Положення такого ж змісту передбачені і ст. 47 Закону України "Про господарські товариства" ( 1576-12 ).

Відповідно до п. 14.4 Статуту Голова Правління має право укладати договори (угоди) на суму, що не перевищує 30% статутного фонду Товариства.

Голова правління відповідно до Статуту ЗАТ "ДЗЗУ ІЕЗ ім. Є.О.Патона" не має повноважень приймати рішення про відмову від права Товариства постійно користуватися належними земельними ділянками. Це є компетенцією Загальних зборів акціонерів ЗАТ "ДЗЗУ ІЕЗ ім. Є.О.Патона".

Відповідно до ст. 19 Конституції України ( 254к/96-ВР ) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, то передбачені Конституцією та законами України.

Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що підстави для припинення права користування спірною земельною ділянкою у відповідача були відсутні, тому рішення від 15.03.2007 року N 283/944 IV сесія V скликання Київської міської ради, яким припиняється право користування спірною земельною ділянкою позивачем та надання її в оренду ТОВ "Юрбудконсалтинг" не відповідає вимогам чинного законодавства та порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.

Судом не приймається твердження відповідача щодо того, що підставою для припинення права користування земельною ділянкою була добровільна відмова власника від права на земельну ділянку, оскільки відповідачем не надано доказів того, що голова правління мав право та повноваження одноосібно, без рішення вищого органу управління Товариства здійснювати таку відмову.

Як вбачається з матеріалів справи, спірне рішення від 15.03.2007 року N 283/944 IV сесія V скликання Київської міської ради "Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "Юрбудконсалтинг" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування групи адміністративно-житлових будинків з об'єктами соціальної інфраструктури та вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового, торгівельного та громадського призначення з наземним та підземним паркінгами, зі знесенням існуючих будівель та споруд на вул. Івана Кудрі, 5 у Печерському р-ні м. Києва", яке було прийняте Київською міською радою в межах повноважень, однак, з порушенням вимог чинного законодавства та без врахування фактичних обставин справи, порушує права та охоронювані законом інтереси позивача щодо вільного користування наданої йому земельною ділянкою по вул. І.Кудрі, 5 в м. Києві, а також порушує його право власності на майно, що знаходиться на зазначеній ділянці.

Проаналізувавши матеріали справи, пояснення представників сторін, вимоги чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання недійсним рішення від 15.03.2007 року N 283/944 IV сесія V скликання Київської міської ради "Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "Юрбудконсалтинг" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування групи адміністративно-житлових будинків з об'єктами соціальної інфраструктури та вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового, торгівельного та громадського призначення з наземним та підземним паркінгами, зі знесенням існуючих будівель та споруд на вул. Івана Кудрі, 5 у Печерському р-ні м. Києва" підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 49, 82, 84 ГПК України ( 1798-12 ), ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

1. Визнати недійсним рішення Київської міської ради від 15.03.2007 року N 283/944 IV сесія V скликання Київської міської ради "Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "Юрбудконсалтинг" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування групи адміністративно-житлових будинків з об'єктами соціальної інфраструктури та вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового, торгівельного та громадського призначення з наземним та підземним паркінгами, зі знесенням існуючих будівель та споруд на вул. Івана Кудрі, 5 у Печерському р-ні м. Києва".

2. Стягнути з Київської міської ради (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) на користь Закритого акціонерного товариства "Дослідний завод зварювального устаткування Інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона", 03045, м. Київ, вул. Новопирогівська, 66, код ЄДРПОУ 05417733) 85 (вісімдесят п'ять) грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України ( 1798-12 ).

Суддя О.М.Ярмак