ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД М. КИЄВА
ПОСТАНОВА
04.10.2006 N 45/716-717-А
Про визнання незаконним наказу
За позовом: Відкритого акціонерного товариства
"Медпромпроект"
До: відповідача 1: Фонду державного майна України
Про визнання незаконним наказу Фонду
державного майна України
від 09.02.2005 року N 251
До: відповідача 2: Міністерства аграрної політики України
Про визнання незаконним наказу Міністерства
аграрної політики України
від 03.02.2005 року N 59
Третя особа: Закрите акціонерне товариство
"УкрНДІм'ясомолпром"
За участю: Прокуратури м. Києва
Головуючий суддя: Балац С.В.
Судді: Сулім В.В., Пилипенко О.Є.
Секретар: Царікова О.В.
Представники:
Позивача: не з'явилися
Відповідача 1: Т.А.О.
Відповідача 2: Б.П.В.
Третя особа: К.О.В.
Прокуратури м. Києва: не з'явилися
Позивач звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою до Фонду державного майна України (відповідач 1) про визнання незаконним наказу Фонду державного майна України від 09.02.2005 N 251 "Про скасування деяких наказів фонду" (далі - оскаржуваний наказ відповідача 1), яким відповідач 1 на виконання протесту Генеральної прокуратури скасував накази Фонду державного майна України від 01.12.2004 N 2702 та від 09.12.2004 N 2652, якими, в свою чергу, відповідач 1 виступив засновником закритого акціонерного товариства "Український науково-дослідний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром" (далі ЗАТ "УкрНДІм'ясомолпром") та взяв на облік пакет акцій останнього.
Також позивачем заявлено позов до Міністерства аграрної політики України (відповідач 2) про визнання незаконним наказу від 03.02.2005 N 59 "Про скасування наказу Мінагрополітики від 17.12.2004 N 467 "Про початок процедури припинення діяльності юридичної особи - Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром" (далі - оскаржуваний наказ відповідача 2), яким відповідач 2 на виконання протесту Генеральної прокуратури скасував наказ Міністерства аграрної політики України від 17.12.2004 N 467, яким, в свою чергу, відповідач 2 розпочав процедуру реорганізації Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром" шляхом внесення до статутного фонду ЗАТ "УкрНДІм'ясомолпром" цілісного майнового комплексу Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром".
Зазначені вимоги позивачем мотивовані тим, що висновки, викладені в протесті Генеральної прокуратури України, який став підставою для видання відповідачем 1 та відповідачем 2 оскаржуваних наказів, не відповідають законодавству України. Зокрема, позивач вважає що висновок Генеральної прокуратури України про те, що під час створення відповідачем 1 та відповідачем 2 ЗАТ "УкрНДІм'ясомолпром" мало місце "відчуження" державного майна, та висновок про те, що при перетворенні унітарного підприємства "Український державний науково-дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром" порушено п. 7 ст. 74 Господарського кодексу України ( 436-15 ), шляхом створення відповідачами закритого акціонерного товариства, а не корпоратизованого підприємства (державного акціонерного товариства).
Відповідач 1 надав суду заперечення проти позову, в яких проти задоволення позову заперечив.
Відповідач 2 письмового відзиву на позов не надав, проте усно проти задоволення позову заперечив.
Третя особа надала суду письмові пояснення в яких вимоги позивача підтримали, та просила позов задовольнити повністю.
22.11.2005 колегією суддів у складі Балац С.В. (головуючий), Пилипенко О.Є., Сулім В.В. відкрито провадження у справі N 45/716-А за позовом Відкритого акціонерного товариства "Медпромпроект"до Фонду державного майна України про визнання незаконним наказу від 09.02.2005 року N 251 "Про скасування деяких наказів фонду"(про участь Фонду державного майна України у створення Закритого акціонерного товариства "УкрНДІм'ясомолпром" від 01.12.2004 року N 2702 та від 09.12.2004 року N 2652) та призначено попереднє судове засідання на 19.12.2005.
22.11.2005 колегією суддів у складі Балац С.В. (головуючий), Пилипенко О.Є., Сулім В.В. відкрито провадження у справі N 45/717-А за позовом Відкритого акціонерного товариства "Медпромпроект"до Міністерства аграрної політики України про визнання незаконним наказу від 03.02.2005 N 59 "Про скасування наказу Мінагрополітики від 17.12.2004 року N 467 "Про початок процедури припинення діяльності юридичної особи - Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром". Попереднє судове засідання призначено на 19.12.2005.
Ухвалою від 19.12.2005 об'єднано адміністративну справу N 45/716-А та адміністративну справу N 45/717-А для спільного розгляду. Присвоєно справі N 45/716-717-А та оголошено перерву до 11.01.2006. Цією ж ухвалою залучено до участі справі ЗАТ "УкрНДІм'ясомолпром" як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Ухвалою від 11.01.2006 зупинено провадження у цій справі до розгляду справи N 18/328 Вищим господарським судом України.
Ухвалою від 14.02.2006 поновлено провадження у справі N 45/716-717-А та призначено до розгляду на 16.03.2006.
Ухвалою від 16.03.2006 року призначено справу до судового розгляду на 29.03.2006. Ухвалою від 27.03.2006 виправлено описку у даті, на яку призначено справу до судового розгляду, на 29.03.2006.
Ухвалою від 29.03.2006 зупинено провадження в адміністративній справі N 45/716-45/717-А до набрання законної сили судовим рішенням у справі N 2/179. Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.07.2006 N 45/716-717-А ухвалу господарського суду міста Києва від 29.03.2005 скасовано та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Повістками від 13.09.2006 позивача, відповідача 1 та відповідача 2 викликано в судове засідання 04.10.2006, а Прокуратуру м. Києва та третю особу повідомлено про судове засідання 04.10.2006.
У судовому засіданні 04.10.2006 оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
В судове засідання 04.10.2006 надійшло клопотання позивача про розгляд справи за відсутності представника позивача.
Заслухавши в судових засіданнях пояснення представників позивача, відповідачів, третьої особи та прокуратури, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд ВСТАНОВИВ:
На зборах членів трудового колективу Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту м'ясної та молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром" дано згоду на створення на базі державного майна інституту "УкрНДІм'ясомолпром" закритого акціонерного товариства, засновниками якого стануть Фонд державного майна України, ВАТ "Медпромпроект", та ТОВ "Інтербізнес Інвест".
Міністерство аграрної політики України листом від 01.09.2004 N 37-24-1-13/10533 повідомило Фонд Державного майна України про те, що пропозицію Фонду державного майна України щодо створення акціонерного товариства на базі інституту "УкрНДІм'ясомолпром" розглянуто та погоджено передачу до статутного фонду вказаного господарського товариства цілісного майнового комплексу інституту "УкрНДІм'ясомолпром".
01.12.2004 між Фондом державного майна України, ТОВ "Інтербізнес інвест" та ТОВ "Медпромпроект" укладено договір про створення Закритого акціонерного товариства "Український науково-дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром".
01.12.2004 Фонд державного майна України видав наказ N 2702 "Про участь Фонду державного майна України у закритому акціонерному товаристві "УкрНДІм'ясомолпром". Відповідно до п. 1 цього наказу Фонд державного майна України вирішив виступити засновником закритого акціонерного товариства "УкрНДІм'ясомолпром".
09.12.2004 Фонд державного майна України видав наказ N 2752 "Щодо участі Фонду державного майна України у закритому акціонерному товаристві "УкрНДІм'ясомолпром". Цим наказом Фонд державного майна України взяв на облік належний державі пакет акцій закритого акціонерного товариства "Український науково-дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром", розмір якого складає 579 449 акцій загальною номінальною вартістю 14 486 225 грн., що становить 51,01% статутного фонду закритого акціонерного товариства "УкрНДІм'ясомолпром".
09.12.2004 на установчих зборах закритого акціонерного товариства "УкрНДІм'ясмолпром" за присутності представників Фонду державного майна України, ТОВ "Інтербізнес Інвест", ВАТ "Медпромпроект" прийнято рішення про створення Закритого акціонерного товариства "Український науково-дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром", затверджено Статут Закритого акціонерного товариства "Український науково-дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром".
Відповідач 2 за актом "приймання-передачі цілісного майнового комплексу, який підлягає внесенню до статутних фондів господарських товариств" від 09.12.2004 N 590 передав відповідачеві 1 цілісний майновий комплекс Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту підприємств м'ясної та молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром", а відповідач 1 прийняв його.
Відповідач 1 за актом "приймання-передачі цілісного майнового комплексу до статутного фонду закритого акціонерного товариства "Український науково-дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром" від 09.12.2004 N 591 передав в якості внеску з боку держави до статутного фонду, цілісний майновий комплекс Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту підприємств м'ясної та молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром", а третя особа прийняла його.
17.12.2004 Міністерство аграрної політики України видало наказ від N 467 "Про початок процедури припинення діяльності юридичної особи - Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром". Зазначеним наказом вирішено розпочати процедуру припинення діяльності юридичної особи - Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром" шляхом його реорганізації через внесення до статутного фонду Закритого акціонерного товариства "УкрНДІм'ясомолпром" цілісного майнового комплексу зазначеного інституту (п. 1 наказу від 17.12.2004 N 467). Пунктом 2 наказу від 17.12.2004 N 467 визначено, що Закрите акціонерне товариство "УкрНДІм'ясмолпром" є правонаступником прав та обов'язків Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясмолпром".
20.12.2004 зареєстровано Закрите акціонерне товариство "Український науково-дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясмолпром" (ЗАТ "УкрНДІм'ясмолпром"), про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
28.01.2005 заступник Генерального прокурора України вніс протест N 07/1/2-10359-02 на накази Фонду державного майна України від 01.12.2004 N 2702, від 09.12.2004 N 2752 та наказ Міністерства аграрної політики України від 17.12.2004 N 467, та вимагав їх скасувати.
09.02.2005 Фондом державного майна України видано наказ N 251 "Про скасування деяких наказів Фонду" (оскаржуваний наказ відповідача 1). Зазначеним наказом на виконання протесту Генеральної прокуратури України від 28.01.2004 N 07/1/2-10359-02 скасовано накази відповідача 1 від 01.12.2004 N 2702 та від 09.12.2004 N 2752.
Листом від 09.02.2005 N 10.27.1323 відповідач 1 повідомив Генеральну прокуратуру України про скасування наказів Фонду державного майна України від 01.12.2004 N 2702 та від 09.12.2994 N 2752, проте в цьому ж листі відповідач 1 вказав, що зазначені накази видані в межах компетенції та відповідно до чинного законодавства.
03.02.2005 Міністерство аграрної політики України видало наказ N 59 , яким на виконання протесту заступника Генерального прокурора України скасовано наказ Міністерства аграрної політики України від 17.12.2004 N 467 (оскаржуваний наказ відповідача 2).
Спір виник в наслідок того, що позивач вважає оскаржувані накази незаконними, виданими на виконання безпідставних вимог Генеральної прокуратури України, та такими, що порушують законні права і інтереси позивача. Спору, щодо компетенції між сторонами немає.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України ( 254к/96-ВР ) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 116 Конституції України ( 254к/96-ВР ) Кабінет Міністрів України здійснює управління об'єктами права державної власності відповідно до закону.
Відповідно до пункту 2 Декрету Кабінету Міністрів України "Про управління майном, що є у загальнодержавній власності" від 15.12.92 N 8-92 Міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади відповідно до покладених на них повноважень приймають рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію підприємств, установ і організацій, заснованих на загальнодержавній власності (надалі - підприємства); затверджують статути (положення) підприємств, контролюють їх дотримання та приймають рішення у зв'язку з порушенням статутів (положень); дають згоду Фондові державного майна України на створення спільних підприємств будь-яких організаційно-правових форм, до статутного фонду яких передається майно, що є загальнодержавною власністю.
Стаття 7 Закону України "Про приватизацію державного майна" ( 2163-12 ) серед основних повноважень державних органів приватизації передбачає, зокрема, що державні органи приватизації виступають з боку держави засновником підприємств зі змішаною формою власності.
Законом України "Про підприємства в Україні" ( 887-12 ) поняття "спільного підприємства" визначалося, як підприємство засноване на базі об'єднання майна різних власників. Тобто до повноважень Фонду державного майна України відноситься повноваження щодо участі у створенні господарських товариств на базі майна різних власників.
Отже, повноваження засновника з боку держави при створенні суб'єктів підприємницької діяльності зі змішаною формою власності (на базі об'єднання майна різних форм власності) здійснює Фонд державного майна України, на якого покладені функції розпорядження майном державних підприємств при створенні спільних підприємств.
Відповідно до ст. 73 Господарського кодексу України ( 436-15 ) державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Відповідно до Положення про Міністерство аграрної політики України, затвердженого Указом Президента України від 07.06.2000 N 772/2000, основними завданнями Міністерства аграрної політики України є забезпечення здійснення державного управління у сфері сільського господарства, садівництва, виноградарства, харчової промисловості, рибного господарства, переробки сільськогосподарської продукції (далі - галузі агропромислового виробництва); організація та забезпечення проведення аграрної реформи, здійснення її моніторингу, розроблення і реалізація заходів щодо структурної перебудови галузей агропромислового виробництва, участь у реалізації державної політики у сфері підприємництва (п. 3 Положення про Міністерство аграрної політики України).
Мінагрополітики України відповідно до покладених на нього завдань здійснює відповідно до законодавства функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління; координує діяльність підприємств, пов'язану з проведенням державних випробувань сільськогосподарської техніки та обладнання, сортів і гібридів сільськогосподарських культур та об'єктів селекції у тваринництві, здійснює в межах своїх повноважень державний контроль за якістю техніки і обладнання, пально-мастильних матеріалів, запасних частин, насіння, племінних (генетичних) ресурсів, організовує роботу, спрямовану на розвиток насінництва, розсадництва, племінної справи у тваринництві, проводить бонітування (комплексну оцінку) сільськогосподарських тварин і птиці (п. 4 Положення про Міністерство аграрної політики України) ( 772/2000 ).
Згідно п. 7 Положення про Міністерство аграрної політики України, затвердженого Указом Президента України від 07.06.2000 N 772/2000, Мінагрополітики України в межах своїх повноважень на основі та на виконання актів законодавства видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Отже, оскаржувані накази прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України.
Проте, оскаржувані накази прийнято без урахування мети з якою такі повноваження надано виходячи з наступного.
Згідно Тимчасового положення про Фонд державного майна України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 07.07.92 ( 2558-12 ), Фонд державного майна України (Фонд) є державним органом, який здійснює державну політику в сфері приватизації державного майна, виступає орендодавцем майнових комплексів, що є загальнодержавною власністю. Основними завданнями Фонду, зокрема, є здійснення прав розпорядження майном державних підприємств у процесі їх приватизації, створення спільних підприємств; здійснення повноважень щодо організації та проведення приватизації майна підприємств, яке перебуває у загальнодержавній власності (п. 1, 4 Тимчасового положення про Фонд державного майна України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 07.07.92).
З метою забезпечення розвитку, реконструкції, розбудови, технічного переоснащення та нового будівництва підприємств м'ясної та молочної промисловості відповідач 1 видав наказ від 01.12.2004 N 2702, а на розвиток останнього та на підставі наказу відповідача 2 від 17.12.2004 N 467 - наказ від 09.12.2004 N 2652.
Проте в оскаржуваних наказах відповідач 1 та відповідач 2, скасовуючи кожен свої накази відповідно, не посилалися на мету прийняття оскаржуваних наказів, не зазначили наскільки задачі які ставилися цими наказами відповідають тим завданням, що були поставлені перед ними державою. Крім того, в зазначених наказах міститься вказівка на те, що останні видано на виконання протесту Заступника Генеральної прокуратури України, що не може вважатися законним, оскільки відповідачі зобов'язані, в силу ст. 19 Конституції України ( 254к/96-ВР ), видавати накази на виконання завдань що перед ними ставляться, а протести прокурорів необхідно розглядати, та вирішувати питання про їх задоволення чи відхилення виключно на підставі законодавства, чого відповідачами не було зроблено.
Отже, оскаржувані накази прийнято відповідно до повноважень відповідачів, проте без урахування мети з якою такі повноваження надано.
Також оскаржувані накази відповідача 1 та відповідача 2 прийнято не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, виходячи з наступного.
Протест Генеральної прокуратури, який було внесено на вищезазначені накази відповідача 1 та відповідача 2 ґрунтувався на порушенні (за думкою Генеральної прокуратури) законів при створені ЗАТ "УкрНДІм'ясомолпром". Зокрема в протесті сказано, що перевіркою встановлено, що Міністерством аграрної політики України незаконно відчужується державне майно.
Виходячи з матеріалів справи, відчуження майна не відбулось, так як зазначений майновий комплекс було передано за Актом приймання - передачі від 09.12.2004 N 590 від Міністерства аграрної політики України до Фонду державного майна України, а Фонд державного майна України в свою чергу вніс цей майновий комплекс до Статутного фонду ЗАТ "УкрНДІм'ясомолпром", як внесок у розмірі 51,01%, створивши таким чином згідно ст. 74 Господарського кодексу України ( 436-15 ) державне акціонерне товариство у вигляді ЗАТ, яке згідно ч. 2 ст. 22 Господарського кодексу України відноситься до державного сектору економіки.
Отже, відповідачами не "відчужувалося" державне майно, мала місце реорганізація Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром" у Закрите акціонерне товариство "Український науково-дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясмолпром", з часткою держави в розмірі 51,01% статутного капіталу.
Крім того, протест Генеральної прокуратури України ґрунтується на тому, що Міністерство аграрної політики України та Фонд державного майна України порушили норму п. 7 ст. 74 Господарського кодексу України ( 436-15 ), перетворивши унітарне підприємство "Український державний науково - дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром" в Закрите акціонерне товариство, а не у корпоратизоване підприємство (державне акціонерне товариство).
Генеральною прокуратурою України хибно розтлумачено норму п. 7 ст. 74 Господарського кодексу України ( 436-15 ), що призвело до підміни понять та термінів організаційно-правової форми Закритого акціонерного товариства для "УкрНДІм'ясомолпром", встановленої акціонерами при створенні, передбаченої нормою ст. 25 Закону України "Про господарські товариства" ( 1576-12 ).
В той же час, відповідно до ч. 2 ст. 22 Господарського кодексу України ( 436-15 ), суб'єктами господарювання державного сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка у статутному фонді яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів. Оскільки частка держави в ЗАТ "УкрНДІм'ясомолпром" становить більше 50%, то ЗАТ "УкрНДІм'ясомолпром" відноситься до суб'єктів державного сектору економіки.
Тобто, будучи закритим акціонерним товариством, ЗАТ "УкрНДІм'ясомолпром" є в той же час державним акціонерним товариством, оскільки частка Держави в Статутному фонду ЗАТ "УкрНДІм'ясомолпром" складає 51,01%, а Державне акціонерне товариство лише - ознака класифікатора згідно національного стандарту. Отже в протесті помилково ототожнено, організаційно правову-форму - Закрите акціонерне товариство, з економічною ознакою згідно класифікатора - державне акціонерне товариство. Зазначене додатково підтверджуються довідкою з ЄДРПОУ від 19.07.2005 N 11269, згідно якої форма власності ЗАТ "УкрНДІм'ясомолпром" визначено, як державна власність.
Протест Генеральної прокуратури принесено на підставі ст. 21 Закону України "Про прокуратуру" ( 1789-12 ). Нормою цієї ж статті передбачено, що протест прокуратури може бути принесено на незаконний акт. Як видно з наведеного вище, порушення норм чинного законодавства України, на які вказано в протесті прокурора, при проведені реорганізації "Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром" в Закрите акціонерне товариство "Український науково-дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром" - допущено не було.
Таким чином, протест Заступника Генерального прокурора не ґрунтується на нормах законодавства, а вимоги викладені в ньому є необґрунтованими. Тому відповідачі при отриманні таких протестів, зобов'язані були їх розглянути та лише за наслідками такого розгляду реагувати відповідно до законодавства, що ними зроблено не було.
Тому оскаржувані накази відповідача 1 та відповідача 2 прийнято не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Оскаржувані накази прийнято не пропорційно, тобто з порушенням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямований ці накази.
Зазначене підтверджується тим, що Фонд державного майна України та Міністерство аграрної політики України видаючи оскаржувані накази не врахували, що ЗАТ "УкрНДІм'ясомолпром" вже створено та належним чином зареєстровано, а оскаржувані накази безпосередньо не призводять та не можуть призвести до повернення внеску держави та не тягнуть за собою наслідків щодо повернення суб'єктів у первісний стан.
Натомість оскаржувані накази, скасовуючи накази, що були підставою для реорганізації Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром" в Закрите акціонерне товариство "Український науково-дослідний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром", і відповідно підставу для участі позивача у реорганізації Українського державного науково-дослідного проектно-вишукувального інституту підприємств м'ясної і молочної промисловості "УкрНДІм'ясомолпром", порушують права позивача.
Оскаржувані накази видано без урахування права особи на участь у процесі видачі оскаржуваних наказів.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачі задовольнили вимоги Заступника Генерального прокурора, викладені в його протесті, без відповідного розгляду зазначеного протесту. Також відповідачі при виданні оскаржуваних наказів не забезпечили участь у процесі видачі оскаржуваних наказів осіб, на права яких впливають або можуть вплинути оскаржувані накази, зокрема позивача.
Отже, відповідачі видали оскаржувані накази на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України, проте оскаржувані накази видано без урахування мети з якою такі повноваження надано, не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для видачі таких наказів, не пропорційно, тобто з порушенням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці накази, без урахування права особи на участь у процесі видачі оскаржуваних наказів, що є достатньою підставою для скасування оскаржуваних наказів (ч. 3 ст. 2 КАС України) ( 2747-15 ).
Таким чином, вимоги про визнання недійсним наказу Фонду державного майна України від 09.02.2005 року N 251, визнання недійсним наказу Міністерства аграрної політики України від 03.02.2005 року N 59 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Всі інші доводи і заперечення сторін судом не приймаються на підставі ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки не мають значення для справи.
Судові витрати згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) присудити на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 70, 71, 86, 94, 163, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства ( 2747-15 ), суд ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним наказ Фонду державного майна України від 09.02.2005 року N 251.
Визнати недійсним наказ Міністерства аграрної політики України від 03.02.2005 року N 59.
2. Судові витрати присудити на користь позивача.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ).
Головуючий, суддя С.В.Балац
Судді: В.В.Сулім
О.Є.Пилипенко
