КОНСУЛЬТУЄ МІНПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент державного соціального захисту населення
Департамент стратегії соціального розвитку

Соціальний захист громадян

Відповідно до Закону № 2811-ХІІ сім'ям з дітьми призначаються такі види державної допомоги:

допомога по вагітності та пологах;

допомога при народженні дитини;

допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;

допомога на дітей одиноким матерям.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Усиновителям та опікунам допомога призначається не раніше ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.

У разі працевлаштування або виходу на роботу матері дитини або особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною, до закінчення строку догляду в режимі повного робочого часу зазначена допомога виплачується особі, яка продовжує догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

ПИТАННЯ. 1. Чи може допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надаватися батьку дитини?

ПИТАННЯ. 2. Чи призначається державна допомога на дітей, над якими встановлено опіку, та в якому розмірі?

ПИТАННЯ. 3. У якому розмірі та на який термін призначається державна допомога малозабезпеченим сім'ям?

ПИТАННЯ. 4. У яких випадках обмежуються права малозабезпеченої сім'ї на державну соціальну допомогу?

ПИТАННЯ. 5. Які умови надання та який розмір виплати допомоги по вагітності та пологах?

ПИТАННЯ. 6. Який порядок проведення індексації заробітної плати, якщо сума індексації більша, ніж сума підвищення заробітної плати?

ВІДПОВІДЬ. 1. Згідно зі ст. 13 Закону № 2811-ХІІ право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 14 Закону № 2811-ХІІ визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу с(розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

У разі працевлаштування або виходу на роботу матері дитини або особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною, до закінчення строку догляду в режимі повного робочого часу зазначена допомога виплачується особі, яка продовжує догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено (із зазначенням дати).

ВІДПОВІДЬ. 2. Відповідно до ст. 16 Закону № 2811-ХІІ допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, визначеним в установленому порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавлені батьківського піклування.

Статтею 17 визначено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на підставі рішення про встановлення опіки чи піклування за умови, що середньомісячний розмір одержуваних на дитину аліментів, пенсії за попередні шість місяців не перевищує прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Слід зазначити, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку та середньомісячним розміром одержуваних на дитину аліментів та пенсій за попередні шість місяців.

ВІДПОВІДЬ. 3. Згідно зі ст. 5 Закону № 1768-III розмір щомісячної державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму. Тобто розмір допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом. Однак у будь-якому разі розмір допомоги малозабезпеченим сім'ям не повинен перевищувати 75% прожиткового мінімуму для сім'ї.

На кожну дитину, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10%, а для кожної дитини, яка утримується матір'ю (батьком, усиновителем), які не перебувають у шлюбі, і запис про батька (матір) цієї дитини у книзі реєстрації народжень здійснюється в установленому порядку за вказівкою матері (батька), та для кожної дитини, в якої один або обоє батьків є інвалідами І або II групи, - на 20%.

Для кожної дитини в малозабезпеченій багатодітній сім'ї, в якій виховується троє або більше дітей віком до 16 років (до 18 років, якщо дитина навчається), рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) становить 50% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку.

Зокрема, ст. 6 Закону № 1768-III зазначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців. Одиноким особам, визнаним за результатами медико-соціальної експертизи непрацездатними, які не мають інших джерел існування, така допомога може призначатися на термін визнання особи непрацездатною. А одиноким, які досягли 65-річного віку і не мають інших джерел існування, державна соціальна допомога може призначатися довічно.

ВІДПОВІДЬ. 4. Відповідно до ст. 7 Закону № 1768-III у наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена у випадках, коли:

працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у вищих навчальних закладах І - IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку);

з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї;

у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 м2 на одного члена сім'ї та додатково 10,5 м2 на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму);

у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами І та II груп, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить доходу. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається органами соціального захисту населення на підставі обов'язкового обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги;

сім'єю навмисне подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.

Призначену державну соціальну допомогу може бути зменшено до 50% її розміру у разі невикористання сім'єю можливостей знаходження додаткових джерел існування.

ВІДПОВІДЬ. 5. Статтею 8 Закону № 2811-ХІІ визначено, що підставою для призначення жінкам допомоги по вагітності та пологах є видана в установленому порядку довідка лікувального закладу встановленого зразка та довідка: з основного місця роботи (служби, навчання); ліквідаційної комісії для жінок, звільнених з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації; державної служби зайнятості для жінок, зареєстрованих у державній службі зайнятості як безробітні; з місця проживання для непрацюючих жінок про те, що вони не працюють (не служать, не навчаються).

Допомога по вагітності та пологах призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше шести місяців з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, і виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Зазначена допомога обчислюється сумарно та надається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Статтею 9 Закону № 2811-ХІІ визначено розмір допомоги по вагітності та пологах, що становить 100% середньомісячного доходу (стипендії, грошового забезпечення, допомоги по безробіттю тощо) жінки, але не менше 25% розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи із розрахунку на місяць.

ВІДПОВІДЬ. 6. Відповідно до п. 5 Порядку № 1078, якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, яка мала б бути нарахована у місяці підвищення доходу, грошові доходи індексуються на загальних підставах згідно з пунктами 1 та 4 цього Порядку.

Наприклад, посадовий оклад працівника підвищено в січні 2008 р. до 800 грн. Наступне підвищення має відбутися у серпні 2008 р. на 50 грн. Якщо вважати січень 2008 р. базовим місяцем, то індекс для проведення індексації в квітні становить 2,7%, у травні - 6,6%, у червні - 9,9%, у липні та серпні -11,3%. Сума індексації, яка має бути нарахована в серпні, становить 73,34 грн. (649 х 11,3 : 100, де 649 - прожитковий мінімум для працездатних осіб).

Оскільки сума індексації (73,34 грн.), що нараховується в серпні 2008 p., більша, ніж сума підвищення заробітної плати (50 грн.), провадяться індексація заробітної плати на визначений згідно з Порядком № 1078 індекс (11,3%), а також підвищення посадового окладу.

У разі коли підвищення заробітної плати в серпні 2008 р. (наприклад, на 75 грн.) перевищує суму індексації, яка повинна бути нарахована у цьому місяці (73,34 грн.), серпень 2008 р. вважається базовим місяцем і індексація в ньому не провадиться. Починаючи з вересня 2008 р. для проведення подальшої індексації розраховується індекс споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації.

Перелік використаних документів:

Закон України № 2811-ХІІ від 21.11.92 р. “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (у редакції Закону України від 04.07.2002 p. № 49-IV, зі змінами та доповненнями)

Закон України № 1768-III від 01.06.2000 р. “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям” (зі змінами та доповненнями)

Постанова Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 р. “Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення” (зі змінами та доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 р. № 690, від 11.07.2007 р. № 913, від 12.03.2008 р. № 170, за текстом - Порядок № 1078)

Володимир КУЛЬЧИЦЬКИЙ,
начальника відділу нормативно-
методичної роботи та вдосконалення
системи соціальної допомоги
Ніна ПІДЛУЖНА,
заступник директора департаменту

“Вісник податкової служби України” № 40 жовтень 2008
Передплатні індекси –
22599 (укр.), 22600 (рос.).