ПРАВЛІННЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ ВІД НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ
НА ВИРОБНИЦТВІ ТА ПРОФЕСІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
25.03.2008 N 29
Про звіт виконавчої дирекції Фонду соціального
страхування від нещасних випадків на виробництві
та професійних захворювань України про роботу
виконавчої дирекції Фонду за 2007 рік
Відповідно до підпункту другого частини сьомої статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" ( 1105-14 ) та підпункту другого пункту 12 Статуту Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд), затвердженого постановою правління Фонду від 18.04.2000 року N 4 (зі змінами), правління Фонду постановляє:
1. Визнати роботу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 2007 рік задовільною.
2. Рекомендувати виконавчій дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у 2008 році:
- забезпечити повноту використання коштів бюджету Фонду на здійснення профілактики нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
- посилити контроль за ефективним та цільовим використанням коштів та повнотою відшкодування збитків, які виявлені в ході проведення перевірок.
Голова правління В.Іванкевич
Додаток
Звіт
виконавчої дирекції Фонду соціального страхування
від нещасних випадків на виробництві
та професійних захворювань про роботу
виконавчої дирекції Фонду за 2007 рік
Звіт підготовлено на базі звітних даних виконавчої дирекції Фонду за статутними напрямами роботи з аналізом її фінансово-економічної діяльності. Він містить в собі основні показники діяльності Фонду та складається з шести тематичних розділів:
1. Забезпечення надходження коштів. Тарифна політика.
2. Відшкодування шкоди потерпілим на виробництві.
3. Надання медико-соціальних послуг, відновлення здоров'я та працездатності потерпілих.
4. Профілактика нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
5. Удосконалення управління Фондом.
6. Політика зв'язків з громадськістю, установами та ЗМІ.
1. Забезпечення надходження коштів. Тарифна політика
Основною та принциповою передумовою успішного функціонування Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань є темпи та обсяги надходжень страхових коштів від страхувальників та застрахованих осіб.
Станом на 1 січня 2008 року кількість зареєстрованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд) страхувальників становила 1143794 роботодавців (додаток 1), в тому числі юридичних осіб - 786509, фізичних осіб, які використовують найману працю, - 357074, добровільно застрахованих - 211. Кількість зареєстрованих страхувальників у 2007 році збільшилась на 10,1% у порівнянні з 2006 роком.
Відповідно, сума надходження страхових коштів до Фонду, порівняно з 2006 роком, враховуючи зараховані в рахунок страхових внесків витрати по соціальному страхуванню, збільшилась на 27,6%. Бюджет Фонду, затверджений постановою правління Фонду від 22.12.2006 року N 59 "Про бюджет Фонду на 2007 рік" (із змінами), за доходами виконано на 103,1%, плановий показник - 3018,1 млн. грн., фактичний - 3113,1 млн. грн. При цьому акумульовано надходження коштів до Фонду в сумі 3020,0 млн. грн. (додаток 1.2.)
Зауважимо, що бюджетом Фонду на 2007 рік було визначено плановий показник страхових внесків роботодавців у розмірі 2916,7 млн. грн., що становить 96,6% доходної частини бюджету Фонду, а фактично надійшло 3005,2 млн. грн., що більше у порівнянні з 2006 роком на 26,7% (додаток 2).
Керуючись оперативною інформацією від робочих органів та проводячи виїзні перевірки діяльності робочих органів, виконавча дирекція Фонду здійснювала постійний контроль щодо забезпечення повноти надходження страхових внесків.
Зокрема, для здійснення контролю за повною та своєчасною сплатою страхових внесків до Фонду в управліннях виконавчої дирекції Фонду в АР Крим, областях, м. Києві та Севастополі працювали комісії з питань контролю за збором страхових коштів та погашенням недоїмки, на яких начальники підпорядкованих ним відділень звітували про проведену роботу та її ефективність.
Робочими органами виконавчої дирекції Фонду розроблені і затверджені заходи щодо забезпечення виконання планових показників доходної частини бюджету на 2007 рік. Про стан виконання цієї роботи робочі органи щоквартально інформують виконавчу дирекцію Фонду одночасно з поданням звітів. Таким чином, щодо повної та своєчасної сплати страхувальниками страхових внесків протягом звітного періоду здійснено заходів впливу до 510 тис. страхувальників.
Для забезпечення надходжень страхових внесків до Фонду та зменшення суми недоїмки виконавча дирекція Фонду у 2007 році активно співпрацювала з центральними органами виконавчої влади, об'єднаннями роботодавців та профспілок та в разі потреби інформувала про стан сплати страхових внесків як в цілому по Україні, так і по окремим галузям та підприємствам.
Щоквартально видавались підсумкові накази виконавчій дирекції про проведену роботу її робочими органами щодо обліку страхувальників та збору страхових внесків. Як результат вжито низку заходів, зокрема було надано відповідні доручення щодо усунення окремих недоліків в роботі, зменшено розмір преміювання начальникам тих управлінь, де зростає сума недоїмки по економічно активним підприємствам.
На виконання доручення Мінпраці та наказу виконавчої дирекції Фонду "Про оприлюднення інформації щодо підприємств - боржників зі сплати страхових внесків" робочі органи щоквартально розміщують на веб-сайтах перелік підприємств - найбільших боржників зі сплати страхових внесків, у тому числі через заборгованість із виплати заробітної плати.
Начальники управлінь виконавчої дирекції Фонду в АР Крим, областях, м. Києві та Севастополі постійно беруть участь у засіданнях комісій районних, міських, обласних державних адміністрацій з питань погашення заборгованості з виплати заробітної плати, інформуючи голів відповідних державних адміністрацій про кожне підприємство, яке має заборгованість з виплати заробітної плати працівникам та зі сплати страхових внесків до Фонду. Зокрема, на виконання розпорядження виконавчої дирекції Фонду, за підсумками звіту за I півріччя 2007 року, робочі органи виконавчої дирекції Фонду звернулися до голів держадміністрацій щодо страхувальників, які мають заборгованість з виплати заробітної плати та сплати страхових внесків для застосування відповідних заходів.
Проводилась робота з банківськими установами щодо перерахування в повному обсязі страхових внесків одночасно з перерахуванням коштів для виплат заробітної плати. Протягом 2007 року здійснено 17,2 тис. взаємодій з банківськими установами, що на 26% більше у порівнянні з минулим роком.
Одним із основних заходів щодо забезпечення повноти надходження страхових внесків та виявлення недоїмки є здійснення перевірок фінансово-господарської діяльності страхувальників. За 2007 рік перевірено 79,8 тис. страхувальників, що більше у порівнянні з минулим роком на 14%. Завдяки цьому сплачено недоїмку на суму 5,3 млн. грн.
Загалом, здійснено 3,9 тис. звернень до суду та надіслано 10,3 тис. претензій страхувальникам. В результаті погашено 7,3 млн. грн. суми недоїмки.
За результатами здійснених заходів щодо погашення недоїмки органами Державної податкової адміністрації (відповідно до Угоди про інформаційне співробітництво між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Державною податковою адміністрацією України) сплачено 250,2 тис. грн. недоїмки.
Проведено 7,5 тис. взаємодій з органами прокуратури, 11,4 тис. - з місцевими органами виконавчої влади та 3,9 тис. - із ЗМІ.
Протягом 2007 року на порушників законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві накладено 12586 адміністративних штрафів на суму 1826,2 тис. грн. Сплачено штрафів на суму 1821,9 тис. грн. Передано для примусового виконання до відділів ДВС 2429 постанови на суму 371,0 тис. грн.
Для посилення впливу на порушників законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку виконавчою дирекцією Фонду підготовлено пропозиції щодо внесення змін до статті 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" ( 1105-14 ) в частині застосування фінансових санкцій, які було схвалено постановою правління Фонду.
Приведено у відповідність із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" ( 755-15 ) Інструкцію про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затверджену постановою правління Фонду.
У 2007 році робочими органами виконавчої дирекції Фонду здійснено 3928 публікацій та виступів у засобах масової інформації, що на 52,1% більше у порівнянні з 2006 роком.
Крім того, роз'яснювальна робота серед страхувальників ведеться шляхом проведення тематичних семінарів та розповсюдження пам'яток, в яких надаються роз'яснення з питань застосування нормативно-правових актів Фонду.
Посилення роботи виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів протягом 2007 року та заходи, що вживалися, дозволили забезпечити стале надходження страхових коштів та впевнене виконання планових показників доходної частини бюджету Фонду.
У напрямі вдосконалення тарифної політики триває законопроектна робота. Відповідно до пропозицій та зауважень центральних органів виконавчої влади та соціальних партнерів доопрацьовано проект постанови Кабінету Міністрів України, схвалений правлінням Фонду, щодо внесення змін до Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2000 р. N 1423.
Також підготовлено пропозиції щодо скасування норм законодавства щодо встановлення страхових тарифів для окремих видів економічної діяльності не за їх класом професійного ризику виробництва (статті 2, 4 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" ( 2272-14 )) шляхом внесення змін до деяких законів України щодо страхових тарифів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
В актуальному стані підтримується доказова база розрахунку страхових тарифів. Зокрема, на виконання робіт з розвитку програмного комплексу "Тариф" розроблено функціональні програмні модулі "Завантаження звітних даних", "Завантаження персоніфікованих даних". Згідно з наказом виконавчої дирекції Фонду "Про інформаційне забезпечення розрахунку та обґрунтування розмірів страхових тарифів за класами професійного ризику виробництва" та, застосовуючи функціональні програмні модулі, було проведено актуалізацію бази даних розрахунку страхових тарифів у тестовому режимі за наявними даними (дані за 2006 рік по видам економічної діяльності актуалізовані в повному обсязі, персоніфіковані дані Реєстру страхувальників - в повному обсязі, дані про нещасні випадки на виробництві та професійні захворювання - по окремим областям). Розроблено та апробовано комплект аналітичних форм.
2. Відшкодування шкоди потерпілим на виробництві
Невід'ємним завданням страхування від нещасного випадку є відшкодування шкоди, пов'язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати (відповідної її частини), а також у разі їх смерті здійснення страхових виплат утриманцям.
Станом на 1 січня 2008 року Фонд відшкодовує шкоду 318,8 тисячам потерпілих (членам їх сімей), які постраждали на виробництві (додаток 1). За 2007 рік з бюджету Фонду потерпілим (членам їх сімей) виплачено 2436,2 млн. грн., що на 531 млн. грн., або на 27,9% більше, ніж минулого року.
Середньомісячний розмір страхової виплати на одного потерпілого (члена його сім'ї) має стабільну тенденцію до зростання. Так за 2007 рік він становив 636,83 грн., що на 27,9 % більше порівняно з 2006 роком.
У структурі страхових виплат 2007 року найвагоміша складова - це щомісячні страхові виплати потерпілим (членам їх сімей), що становлять 1731,4 млн. грн. тобто 71,1% від загальної суми страхових виплат, та одноразова допомога потерпілим (членам їх сімей) - 565,5 млн. грн. відповідно 23,2% від загальної суми страхових виплат (додаток 2).
Найбільша частина загальної суми страхових виплат по Україні за звітний період припадає на шахтарські регіони (78,2%), а саме: у Донецькій області - 40,1%, у Дніпропетровській - 16,4%, у Луганській - 16,1%, у Львівській - 5,6% (додаток 3).
Також у цих регіонах найвищий середньомісячний розмір страхової виплати: у Дніпропетровській - 913,7 грн., Львівській - 826,1 грн. та Донецькій - 733,1 грн., що більше, ніж в цілому по Україні відповідно на 43,5%, 29,7%, 15,1% (додаток 4).
Загалом сума витрат на щомісячні страхові виплати потерпілим за звітний період становила 1615,9 млн. грн., що на 321,6 млн. грн., або на 24,9% більше в порівнянні з минулим роком. Середній розмір виплати, яку отримують 298,1 тис. потерпілих, за 2007 рік склав 451,7 грн., що на 90,4 грн., або на 25 % вище, ніж за 2006 рік.
Сума щомісячної страхової виплати особам, які мають на це право в разі втрати годувальника склала 115,5 млн. грн., що на 19,8 млн. грн., або 20,6% більше порівняно з минулим роком. Середній розмір даної виплати, яку отримують 20,65 тис. осіб, за звітний період становив 466 грн., що на 76,8 грн. або 19,7% більше, ніж за 2006 рік.
Однією з причин такого значного зростання середньомісячного розміру виплат потерпілим (членам їх сімей) є проведений робочими органами виконавчої дирекції Фонду, відповідно до частини другої статті 29 базового Закону ( 1105-14 ) та постанови правління Фонду "Про перерахування сум щомісячних страхових виплат застрахованим особам (членам їх сімей) з 1 березня 2007 року", перерахунок щомісячних страхових виплат потерпілим (членам їх сімей) з 1 березня 2007 року. У зв'язку з перерахуванням витрати на щомісячні страхові виплати у березні 2007 р. були збільшені на 18,6%, таким чином додаткові витрати виконавчої дирекції Фонду склали 22,5 млн. грн. на місяць.
За 2007 рік виплачено 386,8 млн. грн. одноразової допомоги потерпілим, що на 58,4% більше у порівнянні з минулим роком. Цю допомогу протягом звітного періоду отримали 16017 потерпілих, що на 0,5% менше порівняно з 2006 роком. Розмір одноразової допомоги в середньому на одного потерпілого за цей період відповідно склав 24,1 тис. грн., що більше на 59,2% порівняно з 2006 роком.
Таке значне зростання середнього розміру одноразової виплати потерпілим пояснюється зростанням граничної межі заробітної плати (доходу), з якої справляються внески до Фонду, яка станом на 1 січня 2007 р. дорівнювала 7875 грн. та збільшилась на 55,9% порівняно з груднем 2006 р., та крім цього цей показник зростав протягом року з 1 квітня на 6,9% та з 1 жовтня на 1,2%.
У звітному періоді спостерігалося зростання на 29,7% розміру середньомісячної заробітної плати одного штатного працівника по економіці України, що становив 1351,14 грн. Для порівняння у 2006 році він становив - 1041,47 грн. (додаток 5).
Сума одноразової допомоги утриманцям в разі смерті потерпілого склала 29,9 млн. грн., в порівнянні з 2006 роком вона зросла на 9,7 млн. грн. або 48%. Ця сума була виплачена 1676 утриманцям, що на 37 осіб або 2,3% більше, ніж в 2006 році. Середній розмір виплати на одного утриманця збільшився на 44,7% та склав 17,9 тис. грн.
Сума одноразової допомоги в разі смерті потерпілого на сім'ю становила 148,8 млн. грн., що на 41% більше, ніж за минулий рік. Ця сума була виплачена 1843 сім'ям, їх кількість зросла на 80 сімей або на 4,5%. Одноразова допомога на одну сім'ю в середньому виплачувалась у розмірі 80,8 тис. грн., що вище на 34,9% порівняно з 2006 роком.
Найвищий середній розмір виплат на одну сім'ю в Донецькій (110,8 тис. грн.), Дніпропетровській (92,2 тис. грн.), Житомирській (91,9 тис. грн.), Київській (80,3 тис. грн.), Луганській (79,0 тис. грн.), Волинській (74,2 тис. грн.), Полтавській (71,0 тис. грн.) областях та м. Києві (90,2 тис. грн. ).
Зростання суми виплат одноразової допомоги в разі смерті потерпілого на сім'ю та утриманцям значною мірою було зумовлене виплатами, проведеними членам сімей 101 шахтаря та 5 рятувальників, які загинули внаслідок аварії, що сталася на ОП "Шахта ім. О.Ф.Засядька" 18 листопада 2007 року та 2 грудня 2007 року. В зв'язку з цим Фондом були здійснені страхові виплати на загальну суму 26,7 млн. грн., зокрема, сума одноразової допомоги сім'ям склала 20,5 млн. грн. та одноразової допомоги утриманцям - 6,2 млн. грн.
Протягом 2007 року компенсаційних виплат за моральну шкоду, заподіяну на виробництві, здійснено за рішенням судів 3055 потерпілим на суму 60,3 млн. грн., що на 27,9% менше, ніж в 2006 році. Кількість потерпілих, що отримали компенсацію, відповідно зменшилась на 43,1%. Особливо слід відзначити, що найбільша кількість таких потерпілих в Дніпропетровській (1709 осіб) та Донецькій (1180 осіб) областях.
У 2007 році Фонд здійснював виплату щомісячних страхових сум 3233 потерпілим (членам їх сімей), що проживають за межами України, в країнах, з якими Україна уклала міжнародні угоди. Потерпілим (членам їх сімей) за цей період було виплачено 18,3 млн. грн., або щомісячно в середньому на одного потерпілого виплата становила 473 грн. та на утриманця - 461,6 грн.
Виконавча дирекція Фонду, щоб забезпечити гарантії потерпілим (членам їх сімей), відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" ( 1282-12 ) та Порядку проведення індексації грошових доходів населення ( 1078-2003 ), за період II півріччя 2003 - 2007 рік, виплатила на 36,5 млн. грн. сум індексації щомісячних страхових виплат потерпілим (членам їх сімей). За 2007 рік сума індексації страхових виплат потерпілим (членам їх сімей) склала 15 млн. грн.
Підсумовуючи, варто додати, що на сьогодні Фонд не має заборгованості по страхових виплатах перед потерпілими та членами їх сімей, виплати здійснюються у повному обсязі та у встановлений термін.
3. Надання медико-соціальних послуг,
відновлення здоров'я та працездатності потерпілих
Особливу увагу Фонд приділяє створенню належних умов для забезпечення медико-соціальної реабілітації, відновлення здоров'я та працездатності потерпілих на виробництві. Діє цілий комплекс соціальних послуг з медичної та соціальної реабілітації для потерпілих на виробництві. Сюди входить лікування потерпілих в стаціонарних медичних закладах та санаторно-курортне лікування, медична реабілітація та організація санітарного та спеціального медичного догляду за потерпілими, а також забезпечення інвалідів праці необхідними медикаментозними препаратами, додатковим харчуванням, автомобілями, інвалідними колясками, протезно-ортопедичними виробами тощо (додатки 1 - 3).
Протягом 2007 року загальна кількість потерпілих, які отримали медико-соціальні послуги, збільшилася, порівняно з 2006 роком, на 8589 осіб та становить 72634 потерпілих.
Завдяки фінансовим можливостям Фонду відчутно зросла динаміка витрат на медико-соціальні послуги. В цілому у 2007 році на медичну, професійну та соціальну реабілітацію з бюджету Фонду було витрачено 145565,9 тис. грн., що на 32% більше, ніж у 2006 році. З них на лікування у лікувально-профілактичних закладах - 21637,4 тис. грн., що на 33% більше, ніж 2006 року, на медичну реабілітацію інвалідів із санаторно-курортним лікуванням 22190,8 тис. грн. на 9% більше, на придбання протезно-ортопедичних виробів 8548,7 на 15% більше. Відповідно витрати на вироби медичного, медикаментозного призначення та лікарські засоби становили 13519,0 тис. грн. на 21% більше в порівнянні з минулим роком, а за статтею витрат з придбання спеціальних засобів пересування (колясок) 1917,7 тис. грн. на 24% більше, ніж у 2006 році.
Правлінням та виконавчою дирекцією Фонду 2007 рік оголошено роком забезпечення інвалідів праці індивідуальним автотранспортом. Цього року по всій Україні відбулася масштабна акція з видачі інвалідам від трудового каліцтва автомобілів "Славута". Так, на початок 2007 року загальна кількість потерпілих, що перебували на обліку в робочих органах, становила 4637 інвалідів. Але впродовж 2007 року за кошти Фонду автомобілями було забезпечено 3061 інвалідів, що становить 66% від загальної кількості, що перебувають на обліку. У наступному році ми плануємо повністю позбутися черги інвалідів від трудового каліцтва на отримання автомобіля.
Управлінням організації надання медико-соціальних послуг, відновлення здоров'я та працездатності потерпілих підготовлено пропозиції щодо внесення змін до статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" ( 1105-14 ), які розглянуто та підтримано постійно діючою комісією Фонду з розгляду найбільш актуальних питань соціального забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань та винесено на розгляд правління Фонду.
Доопрацьовано проект постанови правління Фонду "Про затвердження Положення про забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання" та, з урахуванням зауважень та пропозицій, повторно внесено на розгляд постійної комісії та засідання правління Фонду.
Отож, результатом роботи щодо забезпечення медико-соціальними послугами потерпілих є створення функціонального, налагодженого порядку надання медико-соціальних послуг, удосконалення організаційних та нормативно-правових механізмів. В цьому напрямі, зокрема, - враховано пропозиції шахтарів-інвалідів щодо збільшення до 24 днів терміну перебування у санаторно-курортних закладах потерпілих, які стали інвалідами, змінено періодичність забезпечення санаторно-курортним лікуванням інвалідів 2 та 3 групи.
4. Профілактика нещасних випадків на
виробництві та професійних захворювань
Як відомо, незважаючи на щорічне зниження рівня виробничого травматизму і позитивну динаміку обсягів виробництва по країні в цілому, стан справ, що склався з охороною праці на підприємствах, вимагає посилення і удосконалення профілактичної роботи з боку всіх зацікавлених сторін.
У 2007 році порівняно з аналогічним періодом 2006 року кількість випадків травматизму на виробництві зменшилась на 5,4% (1083) травмованих осіб (з 20065 до 18982), в т.ч. збільшилось на 3,6% (33) травмованих осіб із смертельним наслідком (з 892 до 925) (Табл. 1, рис. 1).
Зниження виробничого травматизму зареєстровано в 22 областях та в м. Києві. Це, Луганська область - на 10,5% (або на 280 травмованих осіб), виробничий травматизм зі смертельним наслідком збільшився на 2,3%; Дніпропетровська область - на 12,2% (222 особи), зі смертельним наслідком - зменшився на 10,8% (10 осіб); Донецька область - на 1,6% (94 особи), смертельний збільшився на 5,5% (10 осіб); Харківська область - на 9,1% (71 особу), смертельний залишився без змін (37), Львівська область - на 8,3% (51 особу), але смертельний збільшився на 31,3% (10 осіб) (Табл. 1).
Кількість випадків профзахворювання на виробництві зменшилась на 3,1% (191 особу) (з 6138 до 5947). Зменшилась кількість випадків смерті від профзахворювання на 19,8% (115 осіб) (з 582 до 467) (Табл. 2, Рис. 2).
У 2007 році незмінною (271) залишилась кількість групових нещасних випадків у порівнянні з 2006 роком, постраждало на 102 (12,5%) особи менше (з 816 до 714), у т.ч. збільшилось на 7 (4,9%) травмованих осіб із смертельним наслідком (з 137 до 144) (Табл. 3).
Незважаючи на заходи, що вживаються роботодавцями щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці на кожному робочому місці, робочими органами виконавчої дирекції Фонду, центральними та місцевими органами виконавчої влади, які здійснюють контроль та нагляд за станом охорони праці в різних галузях економіки, рівень виробничого травматизму та профзахворюваності залишається ще досить високим.
Найбільша кількість нещасних випадків, як і в минулих роках, зареєстрована у Донецькій (31,3%), Луганській (12,6%) і Дніпропетровській (8,5%) областях. Кількість травмованих осіб у цих областях складає близько 52,3% від загальної їх кількості по Україні.
Помітним є зростання виробничого травматизму у Закарпатській області - на 14% (15 осіб), смертельний зменшився на 25% (4 особи); Херсонській області - на 3,8% (9 осіб), смертельний зменшився на 31,6% (6 осіб); Чернівецькій області - на 5,1% (5 осіб), смертельний залишився без змін (9) та у м. Севастополі - на 2,5% (3 особи), смертельний зменшився на 50% (5 осіб).
На 8% збільшилась кількість складених актів Н-1 на нещасні випадки, що сталися у попередніх роках (акти надійшли у звітному році). На 16,3% зменшилась кількість осіб зі смертельним наслідком (з 172 до 144).
Зростання професійних захворювань зареєстровано у Луганській області - на 9,2% (102 випадки); Дніпропетровській області - на 6,2% (68 випадків); Харківській області - на 17,8% (37 випадків).
Зниження професійних захворювань зареєстровано у Донецькій області - на 7,3% (182 випадки); Тернопільській області - на 81,1% (86 випадків); Львівській області - на 8,9% (59 випадків); Кіровоградській області - на 35,8% (48 випадків).
Зменшились випадки смерті від професійного захворювання, що зафіксовано у Луганській області, - на 23% (54 випадки); Дніпропетровській області - на 44% (20 випадків), Донецькій області - на 9% (18 випадків) та Львівській області - на 29% (16 випадків) (Табл. 2).
Проте ефективна профілактична робота неможлива без ефективної служби страхових експертів, оскільки саме страхові експерти покликані здійснювати значну частину завдань з профілактики, в тому числі консультативно-дорадчі функції. У виконавчій дирекції Фонду на даний момент працюють 517 страхових експертів з охорони праці, які будують свою роботу згідно із Положенням про службу страхових експертів з охорони праці, профілактики нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Вони здійснюють свою діяльність на 1142428 зареєстрованих у Фонді підприємствах, установах, організаціях, незалежно від їх форм власності та виду економічної діяльності. Така кількість страхових експертів не дає можливості виконувати в повному обсязі статутні функції та обов'язки виконавчої дирекції Фонду щодо запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням, іншу роботу, покладену на них. Страхові експерти не в змозі брати участь у розслідуванні всіх нещасних випадків, у роботі комісій при встановленні професійного захворювання, перевірці стану профілактичної роботи на багатьох підприємствах. У багатьох робочих органах відсутні посади страхових експертів з охорони праці. В середньому по Україні на одного страхового експерта припадає понад 2210 зареєстрованих підприємств і ця цифра зростає з кожним роком. Зрозуміло, що за таких умов вони просто неспроможні охопити всі проблемні ділянки профілактичної роботи. У зв'язку з цим постановою правління Фонду виконавчій дирекції доручалось опрацювати з Центром продуктивності праці Мінпраці питання здійснення розрахунків нормативів чисельності страхових експертів з охорони праці, після проведення таких розрахунків було визначено - чисельність страхових експертів з охорони праці повинна становити у 2,5 рази більше. Тому на порядку денному розгляд питання щодо збільшення робочими органами штатних одиниць страхових експертів.
Загалом, робочими органами Фонду за 2007 рік отримано та подано 3838 документів для розгляду справ про страхові виплати застрахованому або членам його сім'ї, якщо вони за станом здоров'я чи з інших причин не спроможні особисто отримати документи. Проведено 36290 перевірок стану профілактичної роботи на підприємствах щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці.
Робочі органи Фонду взяли 99,9% участі у роботі комісій з розслідування нещасних випадків на підприємствах, у т.ч. із спеціального розслідування групових нещасних випадків; нещасних випадків із смертельним наслідком; випадках смерті на підприємстві; нещасних випадків з можливою інвалідністю.
Взято участь у роботі 5588 комісій по перевірці знань з охорони праці працівників та у 343 комісіях по випробуванню та прийманню в експлуатацію засобів виробництва, апаратури та приладів контролю, засобів колективного та індивідуального захисту.
Виявлено 351023 порушення законодавства про охорону праці, складено 880 протоколів про адміністративні правопорушення (Табл. 5).
Щодо причин та факторів нещасних випадків (Рис. 5), то слід підкреслити, що 77,9% (15730) нещасних випадків сталася через організаційні причини, 47,6% (9626) через порушення трудової і виробничої дисципліни, переважно це трапляється при підземному видобуванні кам'яного вугілля; іноді через порушення технологічного процесу, порушення Правил дорожнього руху ( 1306-2001 ) та недоліки під час навчання безпечним прийомам праці (Рис. 5.2, 5.4, 5.5).
14,6% (2942) нещасних випадків сталося через технічні причини, зокрема 6,9% через незадовільний технічний стан виробничих об'єктів, засобів виробництва, транспортних засобів.
7,6% (1530) нещасних випадків сталося через психофізіологічні причини, зокрема, через травмування внаслідок протиправних дій інших осіб (Табл. 7, Рис. 5).
Більшість - 42% (967) травмованих осіб зареєстровано при використанні автомобілів; 28,7% (660) - при використанні устаткування гірничошахтного, зокрема, при підземному видобуванні кам'яного вугілля.
Щодо виконання Програми робіт Фонду з профілактики за 2007 рік.
Фінансування загальнодержавної, галузевих та регіональних програм у складі резерву не здійснювалось, оскільки вони до цього часу не затверджені. Стосовно фінансування заходів програм попередніх періодів - згідно з чинними нормативними актами, а також за підсумком перевірок роботи Фонду Рахунковою палатою та ГоловКРУ продовження фінансування у 2007 році таких програм можливе було лише на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України. Для нормативного врегулювання подальшого фінансування незавершених заходів програм, які не втратили своєї актуальності, видано розпорядження Кабінету Міністрів України "Питання фінансування робіт з поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і розвитку виробництва засобів індивідуального захисту працівників" ( 1048-2007-р ). На даний час роботу за актуальними заходами програм попередніх періодів продовжено.
Загалом, в межах виконання Програми робіт Фонду 2007 року в частині здійснення профілактичних заходів виконавчою дирекцією Фонду укладено договорів на 47867,5 тис. грн. (сума в межах фінансування, передбаченого на 2007 рік), що складає 70,4% від передбачених обсягів фінансування. Фактично профінансовано 31195,71 тис. грн., що становить 45,9% від передбачених обсягів фінансування.
Участь виконавчої дирекції Фонду в удосконаленні нормативно-правової бази та проведення юридичної роботи.
За останній період виконавчою дирекцією Фонду взято участь у підготовці пропозицій щодо внесення змін до законодавчих актів та в результаті - ухвалено 8 нормативно-правових актів. Це закони, постанови, розпорядження Кабінету Міністрів України, які стосуються діяльності Фонду:
1. Закон України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V
2. Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23 лютого 2007 року N 717-V
3. Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту інвалідів" від 3 травня 2007 року N 1000-V
4. Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" від 28 грудня 2007 року N 107-VI
5. Постанова Кабінету Міністрів України від 16 травня 2007 р. N 743 "Про внесення змін до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю"
6. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 листопада 2007 р. N 1048-р "Питання фінансування робіт з поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і розвитку виробництва засобів індивідуального захисту працівників"
7. Постанова Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 р. N 999 "Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями".
Варто зауважити, що відповідно до п. 22 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" ( 489-16 ) зупинено на 2007 рік дію норм статей Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" ( 1105-14 ) щодо відшкодування Фондом моральної шкоди потерпілим.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.02.2007 р. N 717-V виключено зі статей Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23 вересня 1999 р. N 1105-XIV норми щодо обов'язку Фонду відшкодовувати моральну (немайнову) шкоду застрахованим і членам їх сімей.
Пунктом 44 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ( 107-17 ) визначено, що відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків моральної (немайнової) шкоди застрахованим і членам їх сімей припиняється з 1 січня 2008 року незалежно від часу настання страхового випадку.
За підсумками цього року, виконавча дирекція брала участь в опрацюванні, підготовці пропозицій щодо внесення змін до таких нормативно-правових актів.
Підготовлено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (щодо впорядкування страхових виплат і порядку надання соціальних послуг потерпілим від нещасного випадку на виробництві)" з урахуванням вимог учасників акції протесту за участю Спілки шахтарів-інвалідів та пропозицій, висловлених учасниками спільного з Федерацією професійних спілок України засідань круглого столу. Зазначений проект надіслано Мінпраці, зараз він знаходиться на узгодженні у зацікавлених центральних органів виконавчої влади та соціальних партнерів.
Виконавча дирекція Фонду підготувала пропозиції (у формі окремих законопроектів) щодо внесення змін до деяких законів України стосовно соціальних питань (в рамках формування Державного бюджету України на 2008 рік ( 107-17 )), зокрема до: Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" ( 2272-14 ), Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" ( 1105-14 ), статті 25 Закону України "Про охорону праці" ( 2694-12 ), статті 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" ( 1490-14 ), статті 382 Цивільного процесуального кодексу України ( 1501-06, 1502-06 ). Зазначені законопроекти надіслано Мінпраці, а Мінпраці в свою чергу надіслало їх іншим міністерствам.
Проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2000 р. N 1423" опрацьовано та надіслано Мінпраці. В процесі погодження зазначеного документа було проведено 5 липня 2007 року робочу зустріч з представниками центральних органів виконавчої влади та соціальних партнерів для обговорення питань, що виникли в процесі погодження.
За дорученням Мінпраці виконавчою дирекцією Фонду підготовлено до цього проекту додаткові інформаційно-аналітичні матеріали. На даний час проект постанови знаходиться на доопрацюванні у Мінпраці, та повторно погоджується центральними органами виконавчої влади та соціальними партнерами.
Підготовлено та схвалено правлінням Фонду проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві". Виконавча дирекція Фонду надіслала свої пропозиції до зазначеного проекту Держгірпромнагляду та Мінпраці.
Підготовлено та схвалено правлінням Фонду Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат.
Проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 N 1266" виконавчою дирекцією Фонду опрацьовано та надано пропозиції Мінпраці. У підсумку - прийнято постанову Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням" (N 949 від 18.07.2007).
В цілому за період 2007 року до виконавчої дирекції Фонду заявлено 71 позов, з них 23 позовні заяви розглянуті судами і ухвалено 23 процесуальних документи (рішення, ухвали) на користь виконавчої дирекції Фонду. Виконавчою дирекцією Фонду подано 9 позовних заяв, з яких 2 ухвалено на користь виконавчої дирекції Фонду. По 2 заявам відмовлено у задоволенні позову (подано апеляційні скарги), інші знаходяться на розгляді.
Проте не можна оминути той факт, що законодавчі прогалини призводять до неоднозначного трактування чинного законодавства, ставлять в нерівні умови під час призначення пенсій для інвалідів від трудового каліцтва, інвалідів загального захворювання та сім'ї постраждалих на виробництві у разі призначення пенсії по втраті годувальника, змушують тисячі постраждалих на виробництві звертатись у суди. Чинна судова практика також є досить неоднозначною (зокрема це стосується компенсації моральної шкоди потерпілому за рішенням судів). Близько половини рішень ухвалюється на користь позивачів, але нажаль у цьому випадку більша частина коштів осідає в кишенях адвокатів. Стільки ж рішень, якими відмовлено позивачам у задоволенні їх вимог. У зв'язку з цим значні суми незапланованих коштів Фонду були спрямовані на виконання таких рішень суду. Так у 2006 році за рішенням судів було сплачено біля 82,9 млн. грн. компенсації за моральну шкоду потерпілим, або 5,2% усіх видатків Фонду. У 2007 році ця цифра становила біля 60,3 млн. грн. що на 27,9% менше, ніж в 2006
Іноді розмір виплати за судовим рішенням становить близько 200 тис. грн. одній особі, рішення апеляційного суду є обов'язковим для негайного виконання. І коли Верховний Суд України скасовує таке рішення, гроші повернути назад вже неможливо, так як поворот виконання рішення за справами такої категорії не допускається. Арештовуються рахунки відділень виконавчої дирекції Фонду. Все це дестабілізує роботу Фонду. Саме це збурює представників громадських організацій, постраждалих на виробництві та членів їх сімей.
Щоб розв'язати цю проблему наказом виконавчої дирекції було створено комісію з розгляду питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди за рішеннями судів. Також наказом виконавчої дирекції Фонду створено відповідні комісії у робочих органах щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди за рішенням судів та питань щодо фінансування судових рішень в частині відшкодування одноразової допомоги та щомісячних страхових виплат, які розглядають надані матеріали в частині відшкодування та аналізують повноту дій робочих органів з цього питання.
Крім того, для вирішення першочергових проблем постраждалих при виконавчій дирекції Фонду було створено постійно діючу комісію з розгляду найбільш актуальних питань соціального забезпечення постраждалих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Такі комісії також вже створено при управліннях виконавчої дирекції на місцях. Загалом проведено п'ять "круглих столів" та п'ять засідань постійно діючої комісії при виконавчій дирекції Фонду. Як результат, нами разом з Мінпраці за участю представників Всеукраїнської спілки організацій шахтарів-інвалідів опрацьовуються зміни до базового Закону ( 1105-14 ), що стосуються урегулювання питань, порушених шахтарями щодо пенсійного забезпечення інвалідів трудового каліцтва та членів їх сімей (у разі втрати годувальника), страхових виплат потерпілим та надання їм та членам їх сімей соціальних послуг. Вищезазначені питання опрацьовано у законопроекті "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення вимог до здійснення профілактики виробничого травматизму, страхових виплат та надання соціальних послуг сім'ям загиблих на виробництві" та надано пропозиції до Мінпраці. Законопроектом передбачається:
- здійснювати призначення та виплату пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання, за єдиними правилами відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) (вирівнювання розмірів їх пенсійного забезпечення відносно пенсій по інвалідності внаслідок загального захворювання та втраті годувальника на загальних підставах);
- пропонується за рахунок коштів Фонду сплачувати за потерпілого на виробництві внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що створить їм рівні умови із здоровими працівниками, дозволить посилити гарантії щодо страхового пенсійного стажу кожному потерпілому;
- визначити порядок здійснення перерахунку страхових виплат у разі зміни кількісного складу сім'ї померлого;
- у випадках, коли підприємство у встановленому законом порядку переводиться до більш високого класу ризику професійного травматизму і йому підвищується тариф на внески до Фонду;
- визначення права КМУ вводити обмеження щодо застосування окремих форм і систем оплати праці на виробничих та/чи окремих видах робіт з підвищеним ризиком для життя працюючих; встановлення гарантій членам сімей загиблих шахтарів.
5. Удосконалення управління Фондом
У сфері кадрової політики та реформування структури управління правлінням Фонду прийнято Концепцію кадрової політики виконавчої дирекції, Фонду та її робочих органів та затверджено Положення про атестацію працівників виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів.
Також були розроблені Положення - про кадровий резерв у виконавчій дирекції Фонду та її робочих органах, про конкурсний відбір при прийомі на роботу до виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів, про стажування у виконавчій дирекції Фонду та її робочих органах, та отримано пропозиції до проектів зазначених положень від робочих органів. Проте після проведення правової експертизи за її результатами прийнято рішення: залишити розроблені Положення у вигляді методичних рекомендацій (у 2006 році з цих питань виконавчою дирекцією Фонду були розроблені методичні рекомендації і доведені до робочих органів).
На розгляд правління Фонду винесено постанову "Про затвердження граничної чисельності працівників виконавчої дирекції та її робочих органів", що спрямована на збільшення граничної чисельності працівників виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів у кількості 5011 штатних одиниць (збільшення страхових експертів на 150 одиниць межах затвердженої граничної чисельності, та проведення розподілу цієї категорії працівників між робочими органами виконавчої дирекції Фонду відповідно до їх нагальної потреби).
З метою вирішення проблемних питань управлінням фінансами та ресурсами по проекту постанови правління Фонду "Про затвердження Концепції вдосконалення та підвищення ефективності формування щорічних бюджетів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України" прийнято рішення врахувати основні положення цього документа при складанні параметрів бюджету Фонду на 2008 рік та внести зміни до Порядку складання та виконання бюджету Фонду, затвердженого постановою правління.
Затверджено основні параметри бюджетної програми Фонду на 2008 рік, передбачено значне збільшення видатків за статтею "Профілактика нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань", забезпечення фінансовими ресурсами страхових виплат та медико-соціальних послуг потерпілим на виробництві, при цьому визначається, що бюджет Фонду має бути збалансований та бездефіцитний.
Постановою правління Фонду затверджено бюджет Фонду на 2008 рік.
Для посилення контролю за ефективним використанням коштів робочими органами виконавчої дирекції Фонду розроблено та затверджено наказами:
Порядок обліку результатів виконання договорів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, а також результатів виконання договорів про надання інших робіт, послуг щодо проведення профілактичних заходів, передбачених програмою робіт Фонду.
Порядок документообігу при прийнятті рішень про фінансування та перерахування коштів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та її робочих органів.
Для забезпечення своєчасного виконання завдань Фонду, здійснення попереднього контролю за цільовим та ефективним використанням коштів виконавчої дирекції Фонду видано наказ "Про впорядкування питань планування видатків і здійснення фінансування органів виконавчої дирекції Фонду", яким запроваджено оперативну щомісячну звітність.
Для опрацювання питань інформатизації Фонду у 2006 році у виконавчій дирекції Фонду була створена робоча група з питань формування плану робіт з інформатизації Фонду, до складу якої, крім фахівців Фонду, були залучені директори інформаційних департаментів Міністерства фінансів України, Пенсійного фонду та Держказначейства.
Для проведення інформатизації основних статутних напрямків діяльності постановою правління Фонду затверджена Концепція інформатизації Фонду. В 2007 році наказом виконавчої дирекції Фонду було схвалено комплексний план робіт зі створення першої черги інтегрованої інформаційно-аналітичної системи Фонду.
На сьогодні у виконавчий дирекції Фонду та всіх її робочих органах впроваджена інформаційно-аналітична система за основними статутними напрямами діяльності Фонду, а саме:
1. Функціональна підсистема "Ведення Реєстру страхувальників та надходження доходів" впроваджена в усіх робочих органах Фонду, включає в себе:
- реєстрацію страхувальника та взаємодія з державним реєстратором,
- надходження страхових внесків до Фонду,
- проведення перевірок страхувальниками з питань сплати ними страхових внесків до Фонду, застосування адміністративних штрафів);
2. Функціональна підсистема "Відшкодування шкоди потерпілим" впроваджена в усіх робочих органах Фонду.
Розрахунок страхових виплат включає в себе:
- ведення реєстру потерпілих;
- призначення та здійснення страхових виплат потерпілим (членам їх сімей);
- перерахування страхової виплати;
- індексація страхових виплат;
- зведення та аналіз статистичної звітності щодо відшкодування шкоди потерпілим (членам їх сімей).
3. Функціональна підсистема "Медицина" впроваджена в усіх робочих органах Фонду та складається з:
- ведення обліку наданих обсягів медико-соціальної допомоги потерпілим (в тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування, протезно-ортопедичні вироби тощо;
- формування бюджетної заявки на фінансування медико-соціальних послуг;
- формування звітності щодо фінансування витрат на медико-соціальні послуги та щорічного аналітичного звіту про надання потерпілим медико-соціальних послуг.
4. Функціональна підсистема "АРМ (автоматизоване робоче місце) страхового експерта" впроваджена в усіх робочих органах та призначена для автоматизації виконання функцій страхових експертів з охорони праці, які провадять свою діяльність відповідно до Положення про службу страхових експертів з охороні праці, профілактики нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Підсистема "АРМ Страхового експерта" повинна забезпечувати виконання таких функцій:
- облік і систематизацію нещасних випадків і профзахворювань за актами та повідомленнями, які визначені нормативно-правовими документами;
- контроль за впровадженням профілактичних заходів на підприємствах страхувальників;
- аналіз стану виробничого травматизму на підприємствах страхувальників.
5. Функціональна підсистема "Бухгалтерський облік та фінансовий контроль" впроваджена в виконавчий дирекцій, обласних управліннях та частково в районних відділеннях та призначена для автоматизації функцій бухгалтерського обліку та звітності, контролю фінансових потоків Фонду:
- бухгалтерського обліку;
- складання бухгалтерської та статистичної звітності з надходжень та витрат коштів;
- фінансове планування;
- розрахунок страхових тарифів;
- облік договорів з виконавцями та контроль виконання календарних планів.
У 2007 році Фонд здійснив значне оновлення комп'ютерної техніки (1125 комп'ютерів, 480 принтерів, 60 потужних серверів), впровадив в усіх робочих органах уніфіковане програмне забезпечення першої черги інформаційно-аналітичної системи, закінчує впровадження корпоративної мережі, створюється комплексна система захисту інформації.
Заходи, заплановані до виконання в 2008 році, є логічних продовженням робіт 2007 року і є частиною Концепції інформатизації Фонду на 2008 - 2010 роки. Основні напрями робіт в 2008 році пов'язані зі створенням 2 черги інформаційно-аналітичної системи Фонду.
В системі управління Фондом також вжито низку заходів щодо удосконалення контрольно-ревізійної роботи. На виконання заходів щодо усунення недоліків, виявлених в роботі виконавчої дирекції Фонду Рахунковою палатою України, виконавчою дирекцією Фонду посилено склад контрольно-ревізійної служби у виконавчій дирекції Фонду: удвічі збільшено штат, на 85% оновлено кадровий склад, та реорганізовано контрольно-ревізійний відділ в управлінні контрольно-ревізійної роботи виконавчої дирекції Фонду.
В травні 2007 року управлінням було розроблено та направлено до робочих органів Фонду Рекомендації щодо основних напрямків внутрішнього контролю та перевірки дотримання вимог законодавства у процесі надходження і використання коштів Фонду.
Також, впроваджено нову форму звітності про ведення контрольно-ревізійної роботи робочими органами виконавчої дирекції Фонду та розроблені методичні рекомендації щодо її заповнення.
Протягом 2007 року управлінням контрольно-ревізійної роботи проведено три комплексні перевірки управлінь виконавчої дирекції Фонду в Київській, Дніпропетровській та Луганській областях щодо дотримання вимог законодавства у процесі надходження та використання коштів Фонду.
За результатами проведених комплексних перевірок винесені догани начальнику управління у Дніпропетровській області та начальникам відділень у Макарівському і Броварському відділеннях Київської області, начальникам відділень у м. Тернівці, м. Павлограді та Петропавлівському районі Дніпропетровської області.
Крім того, у третьому та четвертому кварталах проведено перевірки семи обласних управлінь та дев'яти відділень в містах і районах щодо усунення недоліків та порушень, виявлених ревізіями ГоловКРУ України.
В листопаді 2007 року управлінням контрольно-ревізійної роботи було організовано та проведено семінар на тему "Організація та методи внутрішнього контролю в робочих органах виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України" з працівниками контрольно-ревізійних підрозділів обласних управлінь. На семінарі було розглянуто проблемні питання, що виникають під час здійснення перевірок, а також, шляхи удосконалення контрольно-ревізійної роботи та забезпечення контролю за повним відшкодуванням збитків.
У виконавчій дирекції Фонду налагоджена і функціонує система роботи зі зверненнями громадян, яка визначає порядок роботи з пропозиціями, заявами та скаргами у робочих органах виконавчої дирекції Фонду.
У 2007 році до виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів звернулось 39186 громадян, що на 6814 громадян менше порівняно з 2006 роком (Таблиця 1.1).
До робочих органів виконавчої дирекції Фонду 2007 року звернулося письмово 9529 потерпілих на виробництві, що менше на 3346, а на особистому прийомі побувало 29657 відвідувачів, що на 3468 менше. За результатами розгляду задоволено 18498 звернень та дано роз'яснення за 19464 зверненнями, решта звернень відправлені за належністю. Проте у розрізі областей кількість письмових звернень у 2007 році в порівнянні з 2006 роком збільшилась у Волинській на 46%, Хмельницькій - на 63%, Сумській - на 33%, Чернівецькій - на 51%.
У 2007 році на особистому прийомі у директора виконавчої дирекції Фонду та його заступників побувало 144 громадянина - на 8 осіб більше.
Як свідчать результати проведеного аналізу, в цілому по Україні на 10% збільшилась кількість громадян, які звернулись до виконавчої дирекції Фонду з питань забезпечення автотранспортом, а кількість громадян, що звернулися з проблем медичного обслуговування, зменшилась на 31%.
З питань призначення і перерахування страхових виплат збільшилось число звернень в порівнянні з минулим роком в Хмельницькій області на 1215 та в Волинській області на 651.
По результатам проведеного аналізу збільшилась кількість громадян, до яких керівники робочих органів виконавчої дирекції Фонду виїздили на місце їх постійного проживання. За звітний період за цією схемою було прийнято 2777 осіб, що на 81 потерпілого більше в порівнянні з 2006 роком.
Слід зазначити, що збоку заявників зменшилась кількість нарікань на формальні відповіді, неуважне та грубе ставлення працівників виконавчої дирекції Фонду. За звітний період таких звернень було 50 (за 2006 рік - 96).
До виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів у 2007 році надійшло 139 повторних звернень, що на 203 менше, ніж у 2006 році. Як показав аналіз, управління та відділення виконавчої дирекції Фонду стали більше приділяти уваги зверненням, що надійшли повторно. Так, в АР Крим, Волинській, Житомирській, Івано-Франківській, Миколаївській та місті Севастополі ця робота проводиться системно та на постійній основі і як результат - відсутні повторні звернення.
Для систематизації та оперативної роботи з документообігом у виконавчій дирекції Фонду впроваджено автоматизовану систему "Діловодство". Забезпечено автоматизацію основних функцій: реєстрація та облік документів, звернень громадян; контроль виконання документів; звітність про обсяг документів; пошук інформації про документи та стан їх виконання. Заплановано в 1 кварталі 2008 року організувати навчання спеціалістів структурних підрозділів, які відповідають за ведення діловодства та забезпечити впровадження зазначеної системи у всіх регіональних управліннях виконавчої дирекції Фонду та підключити до мережі виконавчої дирекції Фонду протягом 2008 року.
Щодо забезпечення діяльності колегіальних органів Фонду за звітний період виконавчою дирекцією Фонду було підготовлено та проведено 30 засідань постійних комісій правління Фонду та 5 засідань правління Фонду, за результатами роботи яких було затверджено 64 постанови правління Фонду (додаток - буклет).
6. Політика зв'язків з громадськістю, установами та ЗМІ
Для вдосконалення політики зв'язків з громадськістю, установами та ЗМІ затверджено Концепцію комунікативної стратегії Фонду на 2007 рік створено робочу групу з розробки концепції інформаційної стратегії та реалізації широкомасштабної інформаційно-роз'яснювальної програми Фонду на 2007 рік. Протягом року на виконання програми було створено 5 відеороликів про діяльність Фонду, які розміщено на телевізійних каналах: "НТН", "ТЕТ", "ТРК "Київ", "К1", та 54 регіональних каналах. Виконавцями було створено 3 аудіоролики, які розміщено на 5 радіостанціях, в т.ч. "Національна радіокомпанія", "Наше радіо".
Також було розроблено 5 макетів біг-бордів щодо діяльності Фонду та розміщено на 10 плоскостях у м. Києві і 70 плоскостях у регіонах України.
Для розробки і затвердження квартальних медіа-планів з проведення прес-конференцій, брифінгів, "круглих столів", гарячих телефонних ліній за участю керівництва виконавчої дирекції та її робочих органів щомісячно відділом зв'язків з громадськістю, установами та ЗМІ готуються плани роботи виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів щодо взаємодії із засобами масової інформації та зв'язків з громадськістю, до яких включаються виступи керівництва у засобах масової інформації, проведення "круглих столів" тощо. Також, до зазначених планів роботи включаються заходи, що проводяться робочими органами. За результатами проведених заходів готується та надається інформація для засобів масової інформації, розміщується на веб-сайті Мінпраці та Урядовому порталі. Кожного місяця зазначені плани подаються Мінпраці.
Щоденно здійснюється моніторинг центральних електронних та друкованих засобів масової інформації та щомісячний моніторинг регіональних ЗМІ з метою відстеження інформації про діяльність Фонду та відповідного реагування. За результатами моніторингу готується інформація керівництву виконавчої дирекції Фонду. На критичні матеріали у засобах масової інформації, відділом готуються спростування або роз'яснення.
Працівниками відділу щоденно здійснюється інформаційне наповнення веб-сайту Фонду за розділами: "Новини", "Нормативна база", "Актуально" та інші. З метою вдосконалення веб-сайту Фонду, у 2008 році заплановано розробити нову модель корпоративного вебсайту. Також, кожного дня важлива інформація про діяльність Фонду надається для розміщення на веб-сайті Мінпраці та Кабінету Міністрів України.
З метою створення при виконавчій дирекції Фонду фото-, аудіо-, відео- та газетного архівів надіслано лист управлінням виконавчої дирекції Фонду щодо збору та надання матеріалів. Проведено збір зазначених архівних матеріалів та виділено кімнату для архіву. Протягом цього року будуть здійснені заходи із оформлення кімнати-архіву.
У 2007 році підготовлено та видано буклет про діяльність Фонду за 2006 рік (600 екземплярів). Підготовлено та виготовлено два види плакатів (2000 штук) щодо основних напрямів діяльності Фонду, які розповсюджено серед страхувальників, застрахованих осіб через управління виконавчої дирекції Фонду в АР Крим, областях, м. Києві та Севастополі. Також виготовлено 3 види календарів, щоденники, ручки з символікою і координатами Фонду.
Для створення позитивного іміджу та висвітлення основних напрямів діяльності Фонду протягом року постійно готувались інформаційні матеріали, які було розміщено у друкованих засобах масової інформації: "Урядовий кур'єр", "Голос України", "Праця і зарплата", "Демократична Україна", "Соціальний захист", "Соціальне страхування" та регіональній пресі.
Щодо внесення до штатних розписів в управліннях виконавчої дирекції Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві і Севастополі посади спеціаліста по роботі з громадськістю та ЗМІ, введення до штатних розписів додаткових посад зазначених спеціалістів потребує прийняття рішення правління Фонду. На сьогоднішній день питання не на часі у зв'язку з нагальною потребою введення до штатних розписів управлінь виконавчої дирекції Фонду в АР Крим, областях, м. Києві та Севастополі додаткових посад страхових експертів з охорони праці. Зважаючи на вищезазначене, питання буде вивчатись у 2008 році.
( Додатки не наводяться )
