КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Департамент оподаткування фізичних осіб

Оподаткування фізичних осіб

Питання застосування податкової соціальної пільги є на сьогодні дуже актуальним. І хоча норми Закону № 889-ІV, якими визначено застосування пільги, залишаються майже незмінними протягом декількох років, від платників податків постійно надходять запитання до редакції “Вісника” з проханням роз'яснити ту чи іншу ситуацію, що виникає при застосуванні цієї пільги.

Згідно із Законом № 889-ІV податкова соціальна пільга надається у розмірі 50, 150 та 200% залежно від категорії платника. Виходячи з того, що для розрахунку розміру податкової соціальної пільги протягом усього 2009 р. слід застосовувати мінімальну заробітну плату, встановлену на 1 січня цього року, тобто 605 грн., у грошовому еквіваленті розмір податкової соціальної пільги становить 302,50 грн., 453,75 та 605,00 грн.

Варто також пам'ятати, що податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого місячного доходу платнику податку у вигляді заробітної плати виключно за одним місцем його нарахування (виплати).

Граничний розмір доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, дорівнює 940 грн.

ПИТАННЯ 1. Як застосовується податкова соціальна пільга у випадку, якщо родина має трьох дітей віком до 18 років?

ПИТАННЯ 2. Жінка має п'ятьох дітей віком до 16 років: чотирьох - від першого шлюбу і одного - від другого. В даний час жінка не працює. Чи має право на застосування податкової соціальної пільги на дітей чоловік жінки, якщо він не є батьком чи опікуном або піклувальником чотирьох дітей від її першого шлюбу?

ПИТАННЯ 3. Який порядок отримання податкової соціальної пільги у інвалідів з дитинства?

ПИТАННЯ 4.Нормою якого Закону (№ 3551-ХІІ чи № 889-ІV) потрібно керуватися при оподаткуванні доходів фізичних осіб - учасників бойових дій на території інших країн та на який відсоток податкової соціальної пільги мають право ці особи?

ВІДПОВІДЬ 1. Відповідно до пп. “в” пп. 6.1.2 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-ІV платники податку, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років, при дотриманні встановленого рівня заробітної плати мають право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 150%, що в 2009 р. становить 453,75 грн. на місяць (302,50 грн. х 150%).

При цьому як виняток граничний розмір доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги одному з батьків у випадках та розмірах, передбачених підпунктами “а” - “в” пп. 6.1.2 п. 6.1 цієї статті, визначається як добуток суми, визначеної в абзаці першому цього підпункту, та відповідної кількості дітей (пп. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Закону № 889-ІV).

Приклад. У родині троє дітей віком до 18 років, обидва батьки працюють та отримують заробітну плату. В такому випадку граничний розмір доходу, що дозволяє скористатися підвищеним розміром податкової соціальної пільги одному з батьків, у поточному році становитиме 2820 грн. на місяць (940 грн. х 3 (троє дітей віком до 18 років) = 2820 грн.).

У наведеному прикладі таким підвищеним розміром доходу для одержання податкової соціальної пільги користується чоловік. Отже, дружина право на податкову соціальну пільгу в 2009 р. матиме за умови, що розмір її місячної заробітної плати не перевищує 940 грн.

Крім того, у кожного з таких платників податку - багатодітних батьків зберігається право на одержання податкової соціальної пільги у розмірі 150% у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років і на додаткове одержання податкової соціальної пільги згідно з п. 6.2 ст. 6 Закону № 889-ІV безпосередньо на себе у розмірі, визначеному в пп. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 цього Закону.

При цьому в тому місяці, коли нарахований розмір заробітної плати чоловіка перевищуватиме зазначений у прикладі рівень, податкова соціальна пільга не застосовуватиметься.

Слід зазначити, що з метою посилення соціального захисту багатодітних сімей, поліпшення їх державної підтримки, створення сприятливіших умов для виховання дітей у таких сім'ях згідно із Законом № 1343-VI починаючи з 01.01.2010 р. буде збільшено розмір податкової соціальної пільги. Тобто з 1 січня наступного року платник податку, який має трьох чи більше дітей віком до 18 років, матиме право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 200%.

ВІДПОВІДЬ 2. Законом № 889-ІV визначено, що податкова соціальна пільга встановлюється залежно від категорій платників податку у розмірах 100,150 та 200% від мінімальної заробітної плати та застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та відшкодування), якщо його розмір не перевищує суми, яка дорівнює сумі місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 грн. (у 2009 р. - 940 грн.).

У разі перевищення місячної заробітної плати понад встановлений розмір питання надання податкової соціальної пільги не розглядається, незалежно від категорії платника податку, що її одержує.

Відповідно до Порядку № 2035 якщо платник податку подає заяву про застосування податкової соціальної пільги у розмірі 150% як до платника податку, який має трьох чи більше дітей віком до 18 років, то він зобов'язаний додати до заяви копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує визнання (встановлення) батьківства, чи документи, які підтверджують наявність та вік дитини (дітей), або рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).

Податкова соціальна пільга починає застосовуватися виключно з податкового періоду (місяця), в якому працедавцем одержано таку заяву з підтвердними документами, і не застосовується за податкові місяці, що передують місяцю, в якому було подано заяву про застосування пільги.

Як видно із запитання, чоловік має одну дитину (він не є батьком чи опікуном або піклувальником чотирьох дітей від першого шлюбу), тому за умови дотримання розміру заробітної плати він має право на одержання податкової соціальної пільги на загальних підставах.

ВІДПОВІДЬ 3. Відповідно до пп. “є” пп. 6.1.2 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-ІV інваліди І або II групи, у тому числі з дитинства, мають право на податкову соціальну пільгу в розмірі 150%, яка в 2009 р. становить 453,75 грн. на місяць (302,50 грн. х 150%), але також при дотриманні вимог щодо неперевищення розміру заробітної плати понад 940 грн. на місяць.

Згідно з пп. “б” пп. 6.1.2 вищезазначених пункту та статті Закону № 889-ІV платник податку, який утримує дитину-інваліда (у розрахунку на кожну таку дитину), при дотриманні встановленого рівня нарахованої заробітної плати має право на застосування податкової соціальної пільги на дитину в розмірі 453,75 грн. на місяць та 302,50 грн. - безпосередньо на себе.

При цьому відповідно до пп. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Закону № 889-ІV як виняток граничний розмір доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги одному з батьків у випадках та розмірах, передбачених підпунктами “а” - “в” пп. 6.1.2 п. 6.1 ст. 6 цього Закону, визначається як добуток суми, визначеної в абзаці першому цього підпункту, та відповідної кількості дітей (в даному випадку - дітей-інвалідів).

Підпунктом 6.4.1 п. 6.4 ст. 6 Закону № 889-ІV передбачено, що платник податку, який має право на застосування податкової соціальної пільги у більшому розмірі, ніж передбачено пп. 6.1.1 п. 6.1 цієї статті, зазначає про таке право у заяві про застосування пільги та додає відповідні підтвердні документи за формою, визначеною центральним податковим органом.

Податкова соціальна пільга починає застосовуватися з податкового періоду (місяця), в якому одержано таку заяву та підтвердні документи, перелік яких визначено Порядком № 2035.

ВІДПОВІДЬ 4. Згідно зі ст. 2 Закону № 1251-ХІІ ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита і збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, та пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Цю норму Закону підтверджено рішенням Конституційного Суду України від 05.04.2001 р. у справі № 1-16/2001 за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (справа про податки).

Відповідно, в преамбулі Закону № 3551-ХІІ зазначено, що цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них. Тобто цей Закон не є законом про оподаткування і не може встановлювати пільги щодо оподаткування.

При цьому згідно з п. 22.2 ст. 22 Закону № 889-ІV у разі, якщо норми інших законів чи інших законодавчих актів, що містять правила оподаткування доходів (прибутків) фізичних осіб, суперечать нормам цього Закону, пріоритет мають норми цього Закону, а згідно з п. 22.11 цієї статті інші неподаткові закони, у тому числі й Закон № 3551-ХІІ, повинні бути приведені у відповідність із цим Законом у частині оподаткування і звільнення від сплати цього податку.

Платники податку, які належать до учасників бойових дій на території інших країн,

у тому числі Афганістану, в Законі № 889-IV не зазначені як окрема пільгова категорія, однак при дотриманні встановленого рівня нарахованої заробітної плати мають право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 302,50 грн. на місяць, а якщо на такого платника поширюються ще й положення пп. 6.1.2 п. 6.1 ст. 6 цього Закону, зокрема, якщо такий платник податку є інвалідом І або II групи, - у розмірі 453,75 грн. на місяць (302,50 х 150%).

У разі перевищення місячної заробітної плати понад встановлений розмір питання щодо надання податкової соціальної пільги не розглядається, незалежно від категорії платника податку.

Податкова соціальна пільга в підвищеному розмірі надається на підставі відповідних документів, що дають право на її застосування, перелік яких затверджено Порядком № 2035.

Пільга починає застосовуватися з податкового періоду (місяця), в якому таку заяву з відповідними підтвердними документами було подано працедавцю.

До доходів, відмінних від заробітної плати, застосування податкової соціальної пільги будь-якій пільговій категорії платників Законом № 889-ІV не передбачено.

Виходячи з конституційного принципу рівності всіх перед законами, у тому числі податковими, вирішення питання щодо більшої підтримки з боку держави категорії осіб, які є ветеранами війни - учасниками бойових дій в інших країнах, у тому числі в Афганістані, має здійснюватися не за рахунок надання преференцій в оподаткуванні, а шляхом розширення державної фінансової підтримки цієї категорії громадян і заміни податкових пільг адресними грошовими компенсаціями.

Перелік використаних нормативних документів:

Закон України № 889-ІV від 22.05.2003 р. “Про податок з доходів фізичних осіб” (зі змінами та доповненнями)

Закон України № 1251-ХІІ від 25.06.91 р. “Про систему оподаткування” (зі змінами та доповненнями)

Закон України № 1343-VІ від 19.05.2009 р. “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей” (набирає чинності з 01.01.2010 р.)

Закон України № 3551-ХІІ від 22.10.93 р. “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (зі змінами та доповненнями)

Постанова Кабінету Міністрів України № 2035 від 26.12.2003 р. “Про затвердження Порядку надання документів та їх складу при застосуванні податкової соціальної пільги” (зі змінами та доповненнями, за текстом - Порядок № 2035)

Олена ХОБИЧ,
оглядач “Вісника”,
за сприяння:
Тетяни ДОБРОДІЙ,
начальника відділу
розгляду звернень
платників Департаменту,
та Оксани
КАЗІМІРОВОЇ,
головного державного
податкового інспектора

“Вісник податкової служби України” № 25 липень 2009 р.
передплатні індекси:
22599 (укр.) 22600 (рос.)