Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ
28.07.2008 N 12-111/918-10317

(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 60-0006/14897 від 16.03.2018
р.)

Головним управлінням
Національного банку
України в Автономній
Республіці Крим та
по м. Києву і Київській
області, територіальним
управлінням Національного
банку України, банкам
України, Асоціації
українських банків,
Асоціації "Український
кредитно-банківський союз"

Роз'яснення
про відображення в бухгалтерському обліку
переоцінки окремих фінансових інструментів
в іноземній валюті

В зв'язку з набранням чинності постанови Правління Національного банку України від 21.05.2008 N 135, якою внесені зміни до Інструкції з бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті та банківських металах у банках України, затвердженої постановою Правління Національного банку України 17.11.2004 N 555 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.11.2004 за N 1511/10110 (далі - Інструкція), надаємо роз'яснення.

Відповідно до пункту 7.10 Інструкції залишки в іноземній валюті за рахунками з обліку акцій та інших цінних паперів з нефіксованим прибутком, що обліковуються банком за справедливою вартістю, мають переоцінюватись за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату визначення їх справедливої вартості.

Враховуючи те, що акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком належать до немонетарної статті і не несуть валютного ризику, відображення в бухгалтерському обліку переоцінки валютного компонента під час кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют не вимагається.

На дату визначення справедливої вартості таких цінних паперів банк має враховувати всі чинники, що спричиняють її зміну, в тому числі і валютний курс. Курсові різниці відображаються за рахунками 6204 або 5102, залежно від класифікації акцій та інших цінних паперів з нефіксованим прибутком.

Боргові цінні папери в іноземній валюті відносяться до монетарних статей балансу і переоцінюються під час кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют, а результат їх переоцінки відображається за рахунком 6204.

Щодо пунктів 7.12 та 7.13 Інструкції, то операції з купівлі-продажу іноземної валюти за умовами спот, що відображаються за позабалансом, мають переоцінюватись під час кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют, так як банк несе валютні ризики за цими операціями з дати укладення угоди. Незалежно від того, купується чи продається іноземна валюта за умовами спот, результат переоцінки вимог і зобов'язань відображається в балансі за рахунком 6204 в кореспонденції з рахунком 3811. У разі продажу іноземної валюти, яка відображається банком за балансовим рахунком, результат переоцінки зобов'язань в іноземній валюті, що обліковується за позабалансом, буде згортатись з результатом переоцінки активу в іноземній валюті, що обліковується в балансі. Це буде свідчити про відсутність валютного ризику за іноземною валютою, що продається.

На дату розрахунку здійснюються зворотні позабалансові проводки з обліку вимог і зобов'язань в іноземній валюті, а також зворотні балансові проводки з обліку результату переоцінки.

Заступник Голови П.М.Сенищ