КОНСУЛЬТУЄ ДПА УКРАЇНИ
Департаменту оподаткування фізичних осіб

Актуальні питання платників податку з власників
транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів

ПИТАННЯ. 1. Фізична особа переїжджає на постійне місце проживання в Україну зі своїм автомобілем. Який розмір та порядок сплати податку з власників транспортних засобів під час реєстрації цього транспортного засобу в Україні?

ПИТАННЯ. 2. Чи повинні приватні підприємці подавати до податкової інспекції розрахунок податку з власників транспортних засобів, що перебувають у їх власності?

ПИТАННЯ. 3. Чи надається пільга щодо податку з власників транспортних засобів учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, який має у власності легковий автомобіль (об'єм двигуна - 1952 см3, кількість місць для сидіння - сім), якщо у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу, виданому МРЕВ, зазначено тип автомобіля - “пасажирський-В”, а не “легковий”?

ПИТАННЯ. 4. Чи сплачується фізичними особами податок з власників транспортних засобів при перереєстрації таких засобів у зв'язку із заміною двигуна?

ПИТАННЯ. 5. Фізична особа має легковий автомобіль, податок за який сплачено за два роки під час проходження технічного огляду в 2006 р. Наступний термін проходження технічного огляду - 2008 р. Однак у 2007 р. сталася аварія, внаслідок якої автомобіль пошкоджено і він не на ходу. Чи має сплачувати податок з власників транспортних засобів його власник за той час, протягом якого він не експлуатувався?

ПИТАННЯ. 6. На початку 2006 р. фізичною особою придбано вантажний автомобіль КАМАЗ 53213, при реєстрації якого було сплачено податок з власників транспортних засобів у повному обсязі як за вантажний автомобіль за кодом УКТ ЗЕД з розрахунку 20 грн. за 100 см3. Протягом 2006 р. автомобіль було переобладнано на бетонозмішувач, а 30.06.2006 р. він був перереєстрований в органах ДАІ, і в реєстраційних документах зроблено позначку “вантажний-С бетонозмішувач”. Внаслідок цього транспортний засіб повинен включатися до коду УКТ ЗЕД 8705 (автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів). Чи має право фізична особа звернутися до податкових органів з проханням про перерахування та повернення податку з власників транспортних засобів з моменту перереєстрації транспортного засобу на спеціальний?

ПИТАННЯ. 7. Перебуваючи за кордоном, фізична особа придбала автомобіль 2003 року випуску, який після ДТП потребував капітального ремонту. В березні 2008 р. цей автомобіль було ввезено на митну територію України та розмитнено зі сплатою всіх необхідних платежів. Який порядок застосування ст. 3 Закону № 1963-ХІІ, а саме - за якими ставками повинен сплачуватися податок при першій реєстрації в Україні?

ПИТАННЯ. 8. Чи є об'єктами оподаткування податком з власників транспортних засобів несамохідні водні транспортні засоби, зокрема човни веслові, байдарки, каное, водні велосипеди, плавучі дачі та інші плавучі засоби для дозвілля? Чи є човни з підвісним двигуном об'єктом оподаткування відповідно до Закону № 1963-ХІІ?

ПИТАННЯ. 9. Чи має право на пільгу щодо сплати податку з власників транспортних засобів інвалід Великої Вітчизняної війни, у власності якого е легковий автомобіль Ореl Omega з об'ємом двигуна 2969 см3?

ПИТАННЯ. 10. Хто є платником податку: власник транспортного засобу чи особа, яка користується ним за дорученням?

ПИТАННЯ. 11. Чи сплачується податок за викрадений автомобіль?

ПИТАННЯ. 12. Чи має пільгу власник автомобіля Аudi-100 (об'єм двигуна 1800 см3), виробленого у 1984 р., а ввезеного і зареєстрованого в Україні в 1994 р. у зв'язку з переїздом власника на постійне місце проживання в Україну?

ПИТАННЯ. 13. Чи має пільгу щодо сплати податку фізична особа - учасник ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, яка має власний трактор?

ПИТАННЯ. 14. Чи мають пільги щодо податку з власників транспортних засобів ветерани органів внутрішніх справ?

ПИТАННЯ. 15. Які з транспортних засобів згідно із законодавством не обкладаються податком з власників транспортних засобів?

ПИТАННЯ. 16. Яку ставку податку з власників транспортних засобів установлено для вантажних автомобілів з об'ємом циліндрів двигуна до 8200 см3?

ВІДПОВІДЬ. 1. Відповідно до ст. 5 Закону № 1963-ХІІ податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами перед першою реєстрацією в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щороку або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому проводиться технічний огляд.

Статтею 6 Закону № 1963-ХІІ визначено, що сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, яка сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у ст. 3 цього Закону. За транспортні засоби, придбані протягом року, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

Фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.

У разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не проводяться.

Враховуючи викладене, податок з власників транспортних засобів за транспортні засоби, що ввозяться на митну територію України з метою вільного використання та вперше реєструються в Україні, справляється за ставками, чинними на день реєстрації цих транспортних засобів, з урахуванням строку їх використання, незалежно від дати ввезення транспортного засобу на митну територію України і дати проведення митного оформлення.

ВІДПОВІДЬ. 2. Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів самостійно обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податок з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у ст. 3 цього Закону.

Юридичні особи на підставі бухгалтерського звіту (балансу) в строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають до відповідного органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

Таким чином, якщо транспортний засіб придбано особою, яка відповідно до ст. 58 Господарського кодексу зареєстрована як підприємець без статусу юридичної особи, то такий приватний підприємець не повинен подавати розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів згідно з вимогами ст. 6 Закону № 1963-ХІІ.

ВІДПОВІДЬ. 3. Згідно з розділом сімнадцятим додатка до Закону № 2371-III до коду 8703 включаються автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі - фургони та гоночні автомобілі. У цій товарній позиції термін “вантажопасажирський автофургон” означає транспортні засоби з максимальною кількістю дев'ять місць для сидіння (включаючи водія), внутрішній простір яких може без конструктивних змін використовуватися для перевезення як людей, так і вантажів.

Статтею 4 Закону № 1963-ХІІ визначено категорії громадян, які мають пільги щодо сплати податку з власників транспортних засобів. До них, зокрема, належать особи, зазначені у пунктах 1 і 2 ст. 14 Закону № 796-ХІІ, які звільняються від сплати податку щодо одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3 або одного мотоцикла з об'ємом циліндрів двигуна до 750 см3 чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпуса до 7,5 м.

Пільги, визначені ст. 4 Закону № 1963-ХІІ, не поширюються на транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, крім легкових автомобілів для інвалідів (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3, придбаних за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та безоплатно переданих інвалідам відповідно до законодавства України.

Пільг для громадян, котрі мають у власності інші, ніж зазначено в цій статті транспортні засоби, Законом № 1963-ХІІ не передбачено, тому такі громадяни повинні сплачувати податок у порядку і розмірах, , установлених цим Законом.

ВІДПОВІДЬ. 4. Пунктом 35 постанови № 1388 визначено, що перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі зміни їх власника, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власника - юридичної особи, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичної особи, яка є власником транспортного засобу, а також кольору, марки або моделі транспортного засобу внаслідок переобладнання чи заміни двигуна або кузова, інших вузлів та агрегатів, що мають ідентифікаційні номери.

Згідно з п. 38 постанови № 1388 перереєстрація транспортного засобу у зв'язку із заміною двигуна здійснюється у разі зміни типу двигуна, його ваги, робочого об'єму й потужності.

Враховуючи вищезазначене, якщо при перереєстрації транспортного засобу його власником у зв'язку із заміною двигуна збільшується робочий об'єм двигуна такого транспортного засобу, то такий власник повинен сплатити податок з власників транспортних засобів відповідно до ставок, визначених ст. 3 Закону № 1963-ХІІ.

У разі якщо перереєстрація транспортних засобів відбувається протягом року, то податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено перереєстрацію транспортного засобу. Якщо власник транспортного засобу до перереєстрації транспортного засобу сплатив податок з власників транспортних засобів у поточному році під час технічного огляду, тоді при перереєстрації слід сплатити різницю між сумою податку, обчисленою за новим об'ємом циліндрів двигуна та річною сумою податку, сплаченою під час технічного огляду.

ВІДПОВІДЬ. 5. Згідно з постановою № 141 власники транспортних засобів зобов'язані подати належні їм транспортні засоби для технічного огляду на місці та в термін, визначений відповідним органом, що проводить технічний огляд.

У разі неможливості подання транспортного засобу на місце технічного огляду (через несправність чи з інших причин) у встановлений строк його власник сплачує податок за цей транспортний засіб на загальних підставах, а документ про сплату податку пред'являє органу, що проводить технічний огляд, разом з письмовою заявою про неможливість подання транспортного засобу для технічного огляду.

Таким чином, за транспортні засоби, що не експлуатуються (через несправність автомобіля, хворобу власника, відрядження тощо), податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується на загальних підставах за повний рік.

ВІДПОВІДЬ. 6. Статтею 2 Закону № 1963-ХІІ визначено, що об'єктами оподаткування є транспортні засоби та інші самохідні механізми під відповідним кодом УКТ ЗЕД, зокрема вантажні автомобілі - код 8704, автомобілі спеціального призначення - код 8705.

Згідно зі ст. 313 Митного кодексу митні органи класифікують товари, тобто включають товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД, отже, Держмитслужба України має право здійснювати остаточні висновки щодо визначення кодів ТН ЗЕД.

Відповідно до пояснень до УКТ ЗЕД до товарної позиції 8705 включається ряд видів транспортних засобів, спеціально сконструйованих або пристосованих для розміщення різних пристроїв, які дають їм можливість виконувати визначені нетранспортні функції. Тобто основною метою транспортного засобу цієї товарної позиції не є перевезення людей або вантажів, зокрема автобетономішалки, що складається з кабіни та автомобільного шасі, на якому постійно змонтована бетономішалка, пристосована як для виготовлення, так і для перевезення бетону.

У разі якщо автомобіль КАМАЗ 53213 за своїм типом класифікуватиметься у товарних позиціях 8705 “Автомобілі спеціального призначення, крім призначених головним чином для перевезення людей або вантажів”, надмірно сплачений під час технічного огляду податок з власників транспортних засобів у 2007 р. може бути повернений або врахований у рахунок сплати податку за інші належні цій фізичній особі автомобілі.

За транспортні засоби, зняті з реєстрації (перереєстровані) протягом 2006 р., відповідно до редакції частини шостої ст. 6 Закону № 1963-ХІІ, що діяла у 2006 р., здійснюється перерахунок податку в разі його сплати за періоди, які не настали. Розмір податку перераховується перед зняттям їх з реєстрації (перереєстрацією), починаючи з періоду, наступного за тим, у якому транспортний засіб знято з реєстрації (перереєстровано). Таким чином, якщо фізична особа - власник транспортного засобу зняла у першому півріччі 2006 р. з реєстрації (перереєстрації) належний йому транспортний засіб, то вона має право звернутися із заявою до податкового органу щодо перерахунку податку з власників транспортних засобів, сплаченого за періоди, що не настали, тобто за друге півріччя 2006 р.

ВІДПОВІДЬ. 7. Відповідно до ст. 5 Закону № 1963-ХІІ податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами перед першою реєстрацією в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щороку або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому проводиться технічний огляд.

Щодо визначення ставок податку при першій реєстрації транспортних засобів в Україні поняття “нові транспортні засоби” означає транспортні засоби, які ніколи не були зареєстровані, тобто такі, що не мають актів державної реєстрації уповноважених органів, які дають право на їх експлуатацію.

Таким чином, під новими транспортними засобами у контексті товарної номенклатури слід вважати такі транспортні засоби, на які уповноваженими державними органами не видавалися акти реєстрації, що дають право на експлуатацію цих транспортних засобів.

Поняття “транспортні засоби, що використовувались” означає транспортні засоби, які були зареєстровані щонайменше один раз, тобто такі, на які були або є реєстраційні документи, видані уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, що дають право експлуатувати ці транспортні засоби.

Датою початку користування транспортних засобів (введення в експлуатацію), що були в користуванні та ввозяться на митну територію України, вважається дата першої реєстрації транспортного засобу, визначена в реєстраційних документах, які видані уповноваженими державними органами та дають право експлуатувати ці транспортні засоби на постійній основі. У разі відсутності реєстраційних документів першої реєстрації транспортного засобу датою початку користування вважається перший день першого місяця року, зазначеного в ідентифікаційному номері транспортного засобу, а за відсутності в ідентифікаційному номері року виготовлення - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.

Таким чином, податок з власників транспортних засобів на транспортні засоби, що ввозяться на митну територію України з метою вільного використання та вперше реєструються в Україні, справляється за ставками, чинними на день реєстрації цих транспортних засобів, з урахуванням строку їх використання, незалежно від дати ввезення транспортного засобу на митну територію України і дати проведення митного оформлення, а також його технічного стану.

ВІДПОВІДЬ. 8. Стаття 2 Закону № 1963-ХІІ визначає, що об'єктами оподаткування є транспортні засоби під відповідним кодом УКТ ЗЕД, зокрема водні транспортні засоби за кодами:

89 03 91 - яхти та судна парусні з допоміжним двигуном або без нього (крім спортивних);

89 03 92 - човни моторні та катери, крім човнів з підвісним двигуном (крім спортивних);

89 03 99 - інші човни (крім спортивних).

Згідно з розділом сімнадцятим додатка до Закону № 2371-III до коду 8903 включаються яхти та інші плавучі засоби для дозвілля або спорту, гребні човни та каное. У зазначеній підгрупі класифікуються під кодом 8903 99:

у товарній підкатегорії 8903 99 10 00 - яхти та інші плавучі засоби для дозвілля, гребні човни та каное масою не більш як 100 кг, крім надувних (8903 10), вітрильних (8903 91) та зі стаціонарним двигуном (8903 92);

у товарній підкатегорії 8903 99 91 00 - яхти та інші плавучі засоби для дозвілля, гребні човни та каное масою більш як 100 кг завдовжки не більше 7,5 м, крім надувних, вітрильних та зі стаціонарним двигуном;

у товарній підкатегорії 8903 99 99 00 - яхти та інші плавучі засоби для дозвілля, гребні човни та каное масою більш як 100 кг завдовжки понад 7,5 м, крім надувних, вітрильних та зі стаціонарним двигуном.

Тобто до зазначеного коду УКТ ЗЕД входять човни, байдарки, каное, водні велосипеди, плавучі дачі та інші плавучі засоби для дозвілля, в тому числі човни з підвісними двигунами, які оподатковуються за ставками, визначеними ст. 3 Закону № 1963-ХІІ.

ВІДПОВІДЬ. 9. У ст. 4 Закону № 1963-ХІІ визначено категорії громадян, які мають пільги щодо сплати податку з власників транспортних засобів. До них, зокрема, належать особи, зазначені у статтях 4 - 11 Закону № 3551-ХV, які звільняються від сплати податку щодо одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3 або одного мотоцикла з об'ємом циліндрів двигуна до 750 см3 чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпуса до 7,5 м.

Крім того, громадяни, у власності яких є легкові автомобілі (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3, взяті на облік в Україні до 1990 р. включно, та вантажні автомобілі (код 8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 6001 см3 до 1990 року випуску включно, звільняються від сплати податку на 50% щодо одного із зазначених автомобілів.

Пільги, визначені ст. 4 Закону № 1963-ХІІ, не поширюються на транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, крім легкових автомобілів для інвалідів (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3, придбаних за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та безоплатно переданих інвалідам відповідно до законодавства України.

Враховуючи те, що власникам легкових автомобілів з об'ємом циліндрів двигуна, що перевищує зазначені об'єми, пільг щодо сплати податку з власників транспортних засобів Законом № 1963-ХІІ не передбачено, вони повинні сплачувати податок на загальних підставах (виходячи з усього об'єму циліндрів двигуна транспортного засобу, а не різниці, що перевищує зазначену норму).

Отже, оскільки автомобіль, який є у інваліда Великої Вітчизняної війни, має об'єм циліндрів двигуна 2969 см3, що перевищує визначену Законом № 1963-ХІІ пільгову норму (2500 см3), такий громадянин не звільняється від сплати податку з власників транспортних засобів за цей автомобіль.

ВІДПОВІДЬ. 10. Відповідно до ст. 6 Закону № 1963-ХІІ якщо право користування транспортним засобом передано фізичною особою за дорученням іншій особі, податок з власників транспортних засобів сплачується його власником або від його імені особою, якій таке право передано, якщо це передбачено в дорученні на право користування транспортним засобом, за місцем реєстрації цього транспортного засобу.

Якщо власник бажає, щоб за нього податок з власників транспортних засобів сплачувала особа, яка користується його автомобілем, потрібно цю ситуацію передбачити у дорученні на право користування транспортним засобом.

ВІДПОВІДЬ. 11. Відповідно до ст. 6 Закону № 1963-ХІІ у разі викрадення транспортного засобу податок його власником не сплачується, якщо факт викрадення підтверджується документами органів, якими порушено відповідну кримінальну справу.

ВІДПОВІДЬ. 12. Для отримання пільги важливо, щоб автомобіль був до 1990 р. включно зареєстрований в Україні. Якщо легковий автомобіль виробництва до 1990 р. в Україні не обліковувався, а був ввезений та зареєстрований у 1994 р. то власнику такого автомобіля не надається право на пільгу.

ВІДПОВІДЬ. 13. У ст. 4 Закону № 1963-ХІІ визначено категорії громадян, які мають пільги щодо сплати податку з власників транспортних засобів. До них, зокрема, належать особи, зазначені у пунктах 1 і 2 ст. 14 Закону № 796-ХІІ, які звільняються від сплати податку щодо одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3 або одного мотоцикла з об'ємом циліндрів двигуна до 750 см3 чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпуса до 7,5 м.

Крім того, громадяни, у власності яких є легкові автомобілі (код 8703), з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3, взяті на облік в Україні до 1990 р. включно, та вантажні автомобілі (код 8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 6001 см3 до 1990 року випуску включно, звільняються від сплати податку на 50% щодо одного із зазначених автомобілів.

Пільги, визначені ст. 4 Закону № 1963-ХІІ, не поширюються на транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, крім легкових автомобілів для інвалідів (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3, придбаних за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та безоплатно переданих інвалідам відповідно до законодавства України.

Пільг для громадян, котрі мають у власності інші, ніж зазначено в цій статті транспортні засоби, Законом № 1963-ХІІ не передбачено, тому такі громадяни повинні сплачувати податок у порядку і розмірах, установлених цим Законом.

ВІДПОВІДЬ. 14. До переліку осіб, визначених у ст. 6 Закону № 3721-ХІІ, ветеранів внутрішніх справ не включено. Відповідно до цієї статті ветеранами праці визнаються громадяни, які сумлінно працювали в народному господарстві, державних установах, організаціях та об'єднаннях громадян, мають трудовий стаж (35 років - жінки і 40 років - чоловіки) і вийшли на пенсію, а також інші громадяни, які визнаються ветеранами праці згідно з підпунктами “а”, “б” і “в” цієї статті (громадяни, яким призначено пенсії на пільгових умовах; пенсіонери, нагороджені медаллю “Ветеран праці”; інваліди І і II груп, які отримують пенсію по інвалідності, загальний трудовий стаж яких становить не менше ніж 15 років).

Якщо ветеран органів внутрішніх справ має трудовий стаж, передбачений у ст. 6 Закону № 3721-ХІІ (тобто до вступу на військову службу чи після звільнення в запас або відставку працював у вищеназваних установах та організаціях), то він може бути визнаний у встановленому порядку ветераном праці та користуватися відповідними пільгами.

Обчислення трудового стажу, необхідного для визнання громадян ветеранами праці, здійснюється в порядку, передбаченому Законом № 1788-ХІІ.

Згідно з постановою № 521 документом, що підтверджує статус ветерана праці, на підставі якого надаються пільги та компенсації, є відповідне посвідчення.

Посвідчення і нагрудний знак видаються ветеранам праці за місцем проживання органами, що призначають пенсії (для військових пенсіонерів - військовими комісаріатами).

Таким чином, для отримання пільги щодо податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів при проходженні технічного огляду автомобіля потрібно надати органам ДАІ посвідчення “Ветерана праці”.

ВІДПОВІДЬ. 15. Згідно зі ст. 2 Закону № 1963-ХІІ об'єктами оподаткування є транспортні засоби, зазначені в товарних позиціях 8701 - 8705 8711 товарної групи 87 “Автомобілі, тягачі, велосипеди та інші наземні транспортні засоби, їх частини і пристрої” і товарній позиції 8903 (крім надувних човнів) товарної групи “Плавучі засоби морські або річкові”.

Відповідно до частини другої ст. 2 Закону № 1963-ХІІ не е об'єктом оподаткування:

трактори на гусеничному ходу - код 8701 30;

мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з установленим двигуном з об'ємом циліндра двигуна до 50 см3 - код 8711 10;

лише автомобілі спеціального призначення швидкої допомоги та пожежні - код 8705;

транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані - код 8709;

машини і механізми для сільськогосподарських робіт - коли 8432. 8433:

лише яхти, судна парусні та човни спортивні - коди 8903 91, 8903 92, 8903 99.

ВІДПОВІДЬ. 16. Згідно зі ст. 3 Закону № 1963-ХІІ ставка податку на рік на вантажні автомобілі, які відповідно до УКТ ЗЕД класифікуються в товарній позиції 8704 у разі проведення реєстрації, перереєстрації (крім першої реєстрації транспортного засобу в Україні) та чергового технічного огляду, становить 15 грн. зі 100 см3 об'єму циліндрів двигуна.

При реєстрації транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України, вперше щодо цього транспортного засобу встановлено такі ставки податку:

Для нових вантажних автомобілів, на які уповноваженими державними органами не видавалися акти реєстрації, що дають право експлуатувати ці транспортні засоби  15 грн. зі 100 см3 
Для вантажних автомобілів, на які були або є реєстраційні документи, видані уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, що дають право експлуатувати ці транспортні засоби, які використовувалися:
до 5 років
від 5 до 8 років
понад 8 років 




50 грн. зі 100 см3
700 грн. зі 100 см3
1000 грн. зі 100 см3 

Перелік використаних нормативних документів:

Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-ІV (зі змінами та доповненнями, за текстом - Господарський кодекс)

Кодекс України про адміністративні правопорушення України від 07.12.84 р. № 8073-ХІІ (зі змінами та доповненнями, за текстом - КпАП)

Митний кодекс України від 11.07.2002 р. № 92-ІV (зі змінами та доповненнями, за текстом - Митний кодекс)

Закон України № 796-ХІІ від 28.02.91 р. “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (у редакції Закону України від 19.12.91 р. № 2001-ХІІ, зі змінами та доповненнями)

Закон України № 1788-ХІІ від 05.11.91 р. “Про пенсійне забезпечення” (зі змінами та доповненнями)

Закон України № 1963-ХІІ від 11.12.91 р. “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” (у редакції Закону України від 06.12.2006 р. № 427-V, зі змінами та доповненнями)

Закон України № 2181-III від 21.12.2000 р. “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (зі змінами та доповненнями)

Закон України № 2371-III від 05.04.2001 р. “Про Митний тариф України” (зі змінами та доповненнями)

Закон України № 3353-ХІІ від 30.06.93 р. “Про дорожній рух” (зі змінами та доповненнями)

Закон України № 3551-ХІІ від 22.10.93 р. “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (зі змінами та доповненнями)

Закон України № 3721-ХІІ від 16.12.93 р. “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” (зі змінами та доповненнями)

Постанова Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.97 р. “Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”

Постанова Кабінету Міністрів України № 141 від 26.02.93 р. “Про затвердження Правил проведення державного технічного огляду автомобілів, автобусів, мототранспорту та причепів” (зі змінами та доповненнями)

Постанова Кабінету Міністрів України № 302 від 12.05.94 р. “Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни” (зі змінами та доповненнями)

Постанова Кабінету Міністрів України № 521 від 29.07.94 р. “Про порядок видачі посвідчення і нагрудного знака “Ветеран праці” (зі змінами та доповненнями)

Постанова Кабінету Міністрів України № 556 від 23.05.2001 р. “Про затвердження переліку платних послуг, що надаються підрозділами Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ” (зі змінами та доповненнями)

Постанова Кабінету Міністрів України № 999 від 19.07.2006 р. “Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями”

Постанова Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.98 р. “Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок” (зі змінами та доповненнями)

Постанова Кабінету Міністрів України № 1863 від 12.12.2002 р. “Про затвердження Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності” (зі змінами та доповненнями)

Наказ МВС України, Мінфіну України, Мінекономіки України № 369/1105/336 від 05.10.2007 р. “Про затвердження Розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння” (зареєстровано в Мін'юсті України 31.10.2007 р. за № 1235/14502)

Павло РЯБОКЛЯЧ,
головний державний податковий
ревізор-інспектор відділу
адміністрування майнових податків

“Вісник податкової служби України” № 22 червень 2008
Передплатні індекси –
22599 (укр.), 95441 (укр. з бланками звітності)
22600 (рос.), 95442 (рос. з бланками звітності)S