ДЕРЖАВНА РЕГУЛЯТОРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ
30.08.2016 N 5509/0/20-16

Щодо розгляду листа

Державною регуляторною службою України розглянуто лист ТОВ [...] щодо продовження терміну дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки, та, в межах компетенції, повідомляється.

Відповідно до частин третьої та четвертої статті 21 Закону України "Про охорону праці" роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).

Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 N 1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - Порядок N 1107).

Пунктом 15 Порядку N 1107 встановлено, що строк дії дозволу продовжується органом, що його видав.

У разі коли під час строку дії дозволу роботодавцем не порушено його умов, строк дії такого дозволу продовжується на наступні п'ять років на підставі заяви роботодавця, поданої за формою згідно з додатком 5, та оригіналу дозволу.

Поряд з цим, згідно з надісланим листом, ТОВ [...] у серпні 2011 року отримано дозвіл на виконання роботи підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки у відповідності до Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 N 1631, який був чинний на той час.

Відповідний Порядок не містив положень, які передбачаються Порядком N 1107, в частині продовження терміну дії дозволу.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Офіційне тлумачення вказаного положення Конституції України міститься в Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.99 N 1-рп/99, відповідно до пункту 2 якого дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Враховуючи вищезазначене, на думку Державної регуляторної служби України, у разі закінчення терміну дії дозволу на виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта, який було отримано відповідно до Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 N 1631, у разі звернення суб'єкта господарювання щодо його продовження необхідно керуватись пунктом 15 Порядку N 1107.

Голова Державної регуляторної служби України К. М. Ляпіна