ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
ПОСТАНОВА
13.12.2007 N 5/273
Про скасування рішення
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого, судді - Кочана В.М., секретаря судового засідання - С.В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Тендерної палати України до Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель про скасування рішення N 01/15рш від 06.09.2007 р., ВСТАНОВИВ:
Тендерна палата України заявила адміністративний позов про скасування висновку N 01/15рш від 06.09.2007 року Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель "Про внесення змін та доповнень у Порядок подачі та розгляду заяв щодо застосування процедур державних закупівель у одного учасника та з обмеженою участю".
Оскаржуваним рішенням у підпункт 2.3 Порядку подачі та розгляду заяв щодо застосування процедур державних закупівель у одного учасника чи з обмеженою участю, затвердженого рішенням Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 21 березня 2007 року N 01/2рш , слова "витяг з тематичного каталогу учасників процедур закупівель, який веде та видає Тендерна палата України", виключено.
На думку позивача, оскаржуване рішення суперечить вимогам ст. 17, ч. 10 ст. 17-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" ( 1490-14 ), відповідно до яких інформація щодо учасників процедур закупівель публікується в тематичному каталозі учасників процедур закупівель; замовник зобов'язаний використовувати інформацію, зазначену в каталозі, під час організації та проведення процедур закупівель.
Таким чином, на переконання позивача, включення учасника до Тематичного каталогу учасників процедур закупівель є передумовою участі у процедурі державної закупівлі, в тому числі у процедурі закупівлі у одного учасника.
Позивач також вважає, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем всупереч вимог ч. 6 ст. 3-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" ( 1490-14 ). Даною законодавчою нормою визначено, що засідання комісії вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менше, ніж дві третини членів комісії.
При прийнятті оскаржуваного рішення необхідний кворум був відсутній, що може підтвердити протокол засідання Міжвідомчої комісії від 06.09.2007 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, оскільки вважає, що оскаржуване рішення не суперечить вимогам ст. 17, ч. 10 ст. 17-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" ( 1490-14 ) і прийняте відповідачем в межах своєї компетенції.
Представник відповідача також зазначив, що на засіданні комісії 06.09.2007 року були присутні понад дві третини членів комісії, що підтверджується витягом з протоколу, який він надає в судовому засіданні. Витяг з протоколу засідання комісії від 06.09.2007 року, який подано в судове засідання 22.11.2007 року, просить до уваги не приймати.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, виходячи з наступного.
У своїй діяльності Міжвідомча комісія з питань державних закупівель керується Законом України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" ( 1490-14 ), Положенням про Міжвідомчу комісію з питань державних закупівель, Порядком подання та розгляду заяв щодо застосування процедур державних закупівель у одного учасника та з обмеженою участю, затвердженим рішенням Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 21 березня 2007 року N 01/2рш .
У відповідності до ч. 2 ст. 3-3 Закону Міжвідомча комісія надає висновки замовнику щодо можливості застосування процедур закупівлі із обмеженою участю та в одного учасника відповідно до ст. 14 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" ( 1490-14 ).
В судовому засіданні встановлено, що 06.09.2007 року Міжвідомча комісія з питань державних закупівель прийняла рішення N 01/15рш "Про внесення змін та доповнень у Порядок подачі та розгляду заяв щодо застосування процедур державних закупівель у одного учасника та з обмеженою участю".
Оскаржуваним рішенням у підпункт 2.3 Порядку подачі та розгляду заяв щодо застосування процедур державних закупівель у одного учасника чи з обмеженою участю, затвердженого рішенням Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 21 березня 2007 року N 01/2рш , слова "витяг з тематичного каталогу учасників процедур закупівель, який веде та видає Тендерна палата України", виключено.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" ( 1490-14 ) державна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг за державні кошти у порядку, встановленому цим Законом. Учасник процедури закупівлі - фізична чи юридична особа (резидент або не резидент), що підтвердила намір взяти участь у процедурі закупівлі та подає чи подала тендерну пропозицію.
Відповідно до ст. 2 цього Закону ( 1490-14 ) умови здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок державних коштів можуть встановлюватися чи змінюватися виключно цим Законом та виключно у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до змісту ст.ст. 13, 14 Закону ( 1490-14 ) закупівля може здійснюватись шляхом таких процедур: відкритих торгів із зменшенням ціни, торгів з обмеженою участю; двоступеневих торгів; запиту цінових пропозицій (котирувань); закупівлі у одного учасника.
Статтею 17 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" ( 1490-14 ) визначено, що у звіті про результати здійснення процедури закупівлі за встановленою формою, який зберігається замовником протягом трьох років, обов'язково зазначаються, в тому числі, інформація про наявність учасника-переможця процедури закупівлі в тематичному каталозі учасників процедур закупівель.
Пунктом 4 частини 10 ст. 17-3 цього ж Закону ( 1490-14 ), який набрав чинності з 1 вересня 2007 року, визначено, що тематичний каталог учасників процедур закупівель видає Тендерна палата України. В даному каталозі публікується інформація щодо учасників, ринків та цін товарів, робіт і послуг у сфері державних закупівель, інформація, передбачена ст.ст. 16, 16-1, інша інформація щодо здійснення державних закупівель. Каталог видається у друкованому та електронному вигляді.
Відповідно до п. 7 ч. 10 ст. 17-3 цього Закону ( 1490-14 ) інформація, зазначена в каталозі, використовується замовником в порядку, визначеному цим Законом, під час організації та проведення процедур закупівель.
Аналіз зазначених вище норм Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" ( 1490-14 ) дає суду підстави вважати, що інформація щодо учасників процедур закупівель повинна публікуватись в тематичному каталозі учасників процедур закупівель; замовники зобов'язані використовувати інформацію, зазначену в тематичному каталозі під час організації та проведення процедур закупівель, незважаючи на те, за якою процедурою здійснюється закупівля.
Таким чином, включення учасника до Тематичного каталогу учасників процедур закупівель є передумовою участі у процедурі державної закупівлі, в тому числі у процедурі закупівлі у одного учасника.
Крім цього, оскаржуване рішення прийняте відповідачем також всупереч вимог ч. 6 ст. 3-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" ( 1490-14 ).
Статтею 3-3 Закону ( 1490-14 ) визначено, що до складу Комісії входять по одному представнику від Рахункової палати, Державної контрольно-ревізійної служби України, Державного казначейства України, Антимонопольного комітету України, Міністерства економіки України, три представники, які відповідають за регулювання ринку державних закупівель, від профільного Комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання регулювання ринку державних закупівель, та три представники від Тендерної палати України. Засідання комісії вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менше, ніж дві третини членів комісії, тобто вісім членів із одинадцяти членів повного складу комісії.
22.11.2007 року, під час розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, представник Міжвідомчої комісії М.Т.Г. подав суду витяг з протоколу засідання Міжвідомчої комісії від 6 вересня 2007 року, який залучений до матеріалів справи і з якого вбачається, що оскаржуване рішення прийнято у присутності семи членів комісії.
Враховуючи поданий суду 22.11.2007 року витяг з протоколу засідання Комісії від 06 вересня 2007 року, суд не приймає до уваги витяг з протоколу, який подав суду представник відповідача в судовому засіданні 13.12.2007 року, який свідчить, що на засіданні Комісії були присутні дев'ять членів Комісії, оскільки вважає поданий останнім витяг з протоколу неправдивим.
На підставі зібраних та перевірених в судовому засіданні доказів в їх сукупності суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель прийняте з порушенням норм ст.ст. 2, 3-3, 13, 14, 17-3, 33 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" ( 1490-14 ), а тому позовні вимоги Тендерної палати України є обґрунтованими.
На підставі ст.ст. 2, 3-3, 13, 14, 17-3, 33 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" ( 1490-14 ), Положення про Міжвідомчу комісію з питань державних закупівель, пункту 2.3 Порядку подання та розгляду заяв щодо застосування процедур державних закупівель у одного учасника та з обмеженою участю, затвердженого рішенням Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 21 березня 2007 року N 01/2рш , керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ), суд ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Скасувати рішення Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель N 01/15рш від 06.09.2007 року "Про внесення змін та доповнень у порядок подачі та розгляду заяв щодо застосування процедур державних закупівель у одного учасника та з обмеженою участю".
Скасувати ухвалу окружного адміністративного суду міста Києва від 19.11.2007 року про забезпечення адміністративного позову.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Тендерної палати України 3 гривні 40 копійок судового збору.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.М.Кочан
