МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ

Затверджено
Наказ Міністра
оборони України
22.12.1997 N 483

Положення
про порядок надання в користування
земель (земельних ділянок) для потреб
Збройних Сил України та основні
правила користування наданими землями

1. Землі (земельні ділянки) надаються військовим частинам, військово-навчальним закладам, установам, підприємствам та організаціям Збройних Сил України для їх розміщення та постійної діяльності.

2. Клопотання щодо узгодження місць розташування об'єктів порушуються на підставі відповідних указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України або наказів і директив міністра оборони України, що встановлюють місце дислокації об'єктів та обсяг будівництва.

3. Міністерство оборони України звертається з клопотанням про попереднє погодження місця розташування об'єкта за межами населених пунктів до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної Ради; в межах населених пунктів до відповідної місцевої Ради, клопотання щодо об'єктів, місця розташування яких погоджує Верховна Рада України, подаються до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міських Рад:

заступниками Міністра оборони України - командувачами видів Збройних Сил України - за об'єкти видів Збройних Сил України;

начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України - за об'єкти центрального підпорядкування.

командуючими військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, за об'єкти, підпорядковані військовим округам, Північному оперативно-територіальному командуванню.

4. Клопотання щодо погодження місця розташування об'єктів узгоджуються з начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України.

5. Іншим посадовим особам, крім вищезазначених, порушувати клопотання про погодження місць розташування об'єктів забороняється.

6. Підготовка необхідних матеріалів і оформлення клопотань про відведення земель проводиться:

начальниками відповідних управлінь та відділів - за об'єкти окружного підпорядкування з поданням на підпис командуючим військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування через квартирно-експлуатаційне управління військових округів, квартирно-експлуатаційний відділ Північного оперативно-територіального командування;

відповідними штабами видів Збройних Сил України, начальниками управлінь центрального апарату Міністерства оборони України - за об'єкти центрального підпорядкування з поданням на підпис начальнику розквартирування військ та капітального будівництва - начальнику Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України,

7. З метою підготовки матеріалів про попереднє погодження місць розташування об'єктів, розміщення яких погоджує Верховна Рада України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні Ради, призначаються комісії Міністерства оборони України.

8. Комісії призначаються заступниками міністра оборони України - командувачами видів Збройних Сил України, командуючими військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, начальниками управлінь центрального апарату Міністерства оборони України за підлеглістю об'єктів.

Комісія зобов'язана до початку проектування попередньо погодити з власниками землі і землекористувачами та місцевими Радами, а також спеціально уповноваженими на те органами державного управління по охороні і використанню земель місця розташування об'єкта, розмір ділянки та умови її вилучення (викупу) з врахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці та прилеглих територіях усіх інших об'єктів, умови проживання населення і охорону навколишнього природного середовища.

9. Комісії проводять необхідні погодження із зацікавленими організаціями, підготовляють матеріали, включаючи попереднє визначення збитків власників землі та землекористувачів і втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

10. Попереднє погодження місць розташування об'єктів, розмірів намічуваних для вилучення (викупу) земельних ділянок та умов їх відведення проводиться у порядку, передбаченому статтею 34 Земельного кодексу України ( 2768-14 ).

11. Клопотання щодо надання в користування для потреб Збройних Сил України земельних ділянок або щодо змінення їх цільового призначення, порушуються тільки за наявністю відповідного рішення про попереднє погодження місця розташування об'єкта та після затвердження у встановленому порядку технічної документації на будівництво цього об'єкта і виділення необхідних коштів.

12. Клопотання щодо надання у користування Збройним Силам України земельних ділянок подаються до місцевої ради, яка має право надавати земельні ділянки. Клопотання про відведення земельних ділянок, що надаються Верховною Радою України, подаються до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міських рад.

13. При будівництві повітряних та кабельних ліній електромереж, ліній зв'язку, магістральних трубопроводів, автомобільних доріг, залізниць та інших лінійних споруд, крім відведення земельних ділянок в постійне користування, надаються у тимчасове користування земельні ділянки (на період будівництва) для організації будівельних дільниць.

14. Клопотання про відведення земельних ділянок для будівництва окремих будинків та споруд порушуються без відповідних рішень Президента України, Кабінету Міністрів України або директиви міністра оборони України особами, які перелічені в пункті 3 цього Положення.

15. Надання в користування земельних ділянок для потреб Збройних Сил України здійснюється в порядку, передбаченому статтею 19 Земельного кодексу України ( 2768-14 ).

Відведення земельних ділянок проводиться на підставі рішень Рад, які в межах своєї компетенції надають в користування землі. В рішенні про надання земель вказуються умови користування землею.

Надання земельних ділянок здійснюється за проектами їх відведення.

Розробку проектів відведення земельних ділянок, перенесення їх меж у натуру (на місцевість) і виготовлення документів, що посвідчують право користування землею, здійснюють державні та інші землевпорядні організації.

Замовниками виконання вказаних робіт є військові частини, військово-навчальні заклади, підприємства, установи і організації Міністерства оборони України.

16. Земельні ділянки для потреб Збройних Сил України надаються в постійне або тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди.

17. Право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.

18. Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або користування землею, забороняється.

19. Право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються відповідними радами.

20. Право тимчасового користування землею, в тому числі на умовах оренди, оформлюється договором.

21. Якщо необхідне продовження терміну користування земельними ділянками, відведеними в тимчасове користування або взятими в оренду, порушується клопотання щодо продовження терміну використання шляхом укладення нового договору.

22. Оформлення документів для відведення земель Збройним Силам України, облік та контроль за правилами їх використання здійснюється в командуваннях видів Збройних Сил України, управліннях військових округів, Північного оперативно-територіального командування.

23. Відповідальність за цільове використання земель, наданих для потреб Збройних Сил України, покладається на безпосереднього землекористувача і органи квартирно-експлуатаційної служби та інженерне управління Військово-Морських Сил України.

24. Відповідальність за охорону земель покладається на безпосереднього землекористувача.

25. Облік усіх земель, наданих для потреб Міністерства оборони України, здійснюється згідно з Керівництвом по обліку земель (земельних ділянок) в квартирно-експлуатаційній службі Збройних Сил України.

26. Порядок використання земель, наданих в користування Міністерству оборони України, та їх охорона підлягають державному контролю, який здійснюють Кабінет Міністрів України, Уряд Автономної Республіки Крим, місцеві Ради народних депутатів і місцеві державні адміністрації, Державний комітет України по земельних ресурсах, Міністерство охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України та інші спеціально уповноважені на те державні органи відповідно до їх компетенції.

27. Порядок допуску представників державних органів, зазначених у пункті 26 цього Положення, на об'єкти Міністерства оборони України здійснюється згідно з вимогами наказу міністра оборони СРСР від 07.08.90 N 010.

28. Відомчий контроль за використанням і охороною земель, наданих в користування Збройним Силам України, здійснюють Головне управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України, Головне квартирно-експлуатаційне управління Міністерства оборони України, інженерне управління Військово-Морських Сил України, квартирно-експлуатаційні управління військових округів, квартирно-експлуатаційний відділ Північного оперативно-територіального командування, квартирно-експлуатаційні частини, районів, відділення морської інженерної служби.

29. Земельні спори розглядаються місцевими Радами народних депутатів, судом, арбітражним або третейським судом. в порядку, встановленому Земельним кодексом України ( 2768-14 ) та і іншими актами законодавства України.

30. При перенесенні на місцевість меж земельних ділянок, відведених із земель державного лісового фонду, складаються таксаційні описи на лісові площі, які знаходяться на цих ділянках, плани лісонасаджень або викопіровка з них та відомості про лісовий фонд за встановленими нормами, а по інших землях - експлікація земель по угіддях.

31. Відповідальність за збереження межових знаків та підтримання меж земельних ділянок у належному стані покладається на землекористувача.

32. Після отримання державного акта на право постійного користування землею і документів перенесення на місцевість меж відведеної земельної ділянки інженерне управління Військово-Морських Сил України, начальник квартирно-експлуатаційного управління військового округу, начальник квартирно-експлуатаційного відділу Північного оперативно-територіального командування дають вказівку військовим частинам, безпосереднім землекористувачам, приступити до фактичного використання виділеної в користування Міністерству оборони України земельної ділянки.

33. Оплата робіт за перенесення на місцевість меж земельних ділянок, що відводяться, а також відшкодування збитків, заподіяних власникам землі або землекористувачам вилученням або тимчасовим заняттям їх земель, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, відшкодовується відповідними управліннями центрального апарату Міністерства оборони України за належністю об'єктів, для яких відводяться земельні ділянки.

34. Відновлення (уточнення) на місцевості меж з оформленням державних актів на право користування землею проводиться за рахунок коштів, що виділяються на поточний ремонт та експлуатацію військових будинків і споруд, а при капітальному будівництві - включається до кошторисної вартості об'єкта.

35. Надані в користування Збройним Силам України для сільськогосподарських цілей земельні ділянки повинні бути освоєні протягом двох років. Невикористання їх в цей термін веде до припинення права землекористування.

36. Військові частини, безпосередні землекористувачі, повинні використовувати земельні ділянки тільки за цільовим призначенням, яке визначене рішенням про надання в користування Збройним Силам України цих ділянок.

37. У випадку змінення цільового призначення земель, наданих для потреб оборони, проводиться їх переоформлення в порядку, визначеному пунктом 11 цього Положення.

38. Ділянки, території, що тимчасово не використовуються, полігонів, танкодромів, стрільбищ та інших об'єктів Збройних Сил України, придатних для сінокосіння, випасу скоту та посіву сільськогосподарських культур, дозволяється передавати у тимчасове використання (але не у збиток бойовій підготовці та при умові забезпечення збереження державної таємниці) військовим радгоспам, а також іншим сільськогосподарським підприємствам.

39. Передача земель в тимчасове користування відбувається з погодження:

заступників Міністра оборони України - командувачів видів Збройних Сил України, начальників управлінь центрального апарату Міністерства оборони України - щодо земель спеціальних об'єктів центрального підпорядкування;

командуючих військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування - щодо земель для об'єктів окружного, Північного оперативно-територіального командування підпорядкування.

40. Передача земель в тимчасове користування оформлюється рішенням сільської, селищної чи міської рад.

41. При достроковому виникненні необхідності у землекористувачів (військових частин) в переданих у тимчасове користування землях припиняється право тимчасового користування за рішенням відповідної місцевої ради.

Порядок повернення тимчасово переданих земель обумовлюється в договорі сторін.

42. Землі, які виділені в користування Міністерству оборони України, забороняється займати для будівництва індивідуальних і кооперативних житлових будинків, гаражів, інших господарських будівель, а також під дачі та садово-городні ділянки.

43. Передача земель в постійне користування землекористувачам інших міністерств та відомств здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України ( 2768-14 ) (статті 19, 31, 32, 34).

44. За відсутністю потреби або по закінченню терміну користування землі, надані для потреб Збройних Сил України, підлягають передачі місцевим органам влади згідно з статтею 27 Земельного кодексу України ( 2768-14 ).

45. Передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного, управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України.

46. Своєчасне виявлення земель, що не використовуються, та надання відомостей про них покладається на заступників Міністра оборони України - командувачів видів Збройних Сил України, командуючих військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, начальників управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, а також командирів військових частин - землекористувачів.

47. Інженерне управління Військово-Морських Сил України, квартирно-експлуатаційні управління військових округів, квартирно-експлуатаційний відділ Північного оперативно-територіального командування і відповідні управління центрального апарату Міністерства оборони України узагальнюють відомості про наявність земель, що не використовуються для бойової підготовки військ, та надають їх до Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України. Відомості надаються разом з топографічними картами масштабу 1:25000 чи 1:50000, на яких нанесені земельні ділянки з координатами (землі, що розташовані в містах наносяться на плани міст), що пропонуються для передачі місцевим органам влади.

48. Перелік земель, які пропонуються до передачі місцевим органам влади, Головне управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України погоджує з заступниками Міністра оборони України - командувачами видів Збройних Сил України, начальниками управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, командуючими військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, на території яких знаходиться земельна ділянка, і подає на затвердження міністру оборони України.

49. Заступникам Міністра оборони України - командувачам видів Збройних Сил України, командуючим військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, начальникам управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, перед поверненням земель місцевим органам влади необхідно забезпечити виконання робіт щодо розмінування території і рекультивації.

50. Оформлення передачі земель місцевим органам влади здійснюють землекористувачі спільно з квартирно-експлуатаційною частиною, відділенням морської інженерної служби Військово-Морських Сил України, на обліку яких знаходяться земельні ділянки в порядку, встановленому Земельним кодексом України ( 2768-14 ).

Затверджено
Наказ Міністра
оборони України
22.12.1997 N 483

Керівництво з обліку земель
(земельних ділянок) в органах
квартирно-експлуатаційної служби
Збройних Сил України

1. Загальні положення

1.1. Землі, які використовують Збройні Сили України, є державної власністю. Вони підлягають обов'язковому обліку, цільовому використанню і правильному утриманню.

1.2. Облік земель повинен бути своєчасним, повним, достовірним і точним.

1.3. Облік земель в органах квартирно-експлуатаційної служби ведеться з метою своєчасного забезпечення відповідних посадових осіб, органів квартирно-експлуатаційної служби, а також відповідних рад, в адміністративних межах яких знаходиться землекористувач, даними про наявність, рух і якісний стан земель, контролю за збереженістю, законністю, доцільністю і ефективністю використання земель, підготовки вихідних даних для складання облікових документів, встановлених табелем термінових донесень будівельно-квартирних органів Міністерства оборони України (додаток N 1).

1.4. Облік земель складається з оформлення встановлених документів на право користування і здійснення правильних і своєчасних записів у книгах (картках) обліку (накопичувачах інформації в електронно-обчислювальних машинах) всіх операцій, пов'язаних з прийомом (передачею), зміною якісного стану і зняттям з обліку земельних ділянок.

1.5. Облік земель в органах квартирно-експлуатаційної служби ведеться згідно з цим Керівництвом і даними, що включаються до земельно-кадастрової документації. Ведення обліку земель за іншими положеннями і формами документів забороняється.