Пільги з податку на прибуток від видавничої діяльності

Оподаткування видавничої діяльності довгий час зазнавало різних змін, проте, починаючи з 2005-го стан з оподаткуванням цього виду діяльності дещо стабілізувався.

Питання оподаткування видавничої діяльності не такі вже й прості, як може здаватися на перший погляд. І пов'язано це, насамперед, із самим механізмом застосування пільги з цього виду діяльності.

Щоб розібратися з так званою “видавничою” пільгою звернімося спочатку до Закону про оподаткування прибутку.

Згідно з пп.7.13.7 Закону про оподаткування прибутку тимчасово, до 1 січня 2009 року звільняється від оподаткування прибуток, отриманий від діяльності з виготовлення на території України книжкової продукції, крім продукції еротичного характеру. Така пільга надається трьом видам підприємств (рисунок).

З рисунком можна ознайомитись, звернувшись у відділ "Консультант".

У зв'язку з цим виникає питання: хто має право на пільгу?

Підпунктом 7.13.7 Закону про оподаткування прибутку передбачено, що для застосування пільги у видавничій діяльності необхідна наявність двох суттєвих умов:

- бути виготовлювачем книжкової продукції (крім продукції еротичного характеру) на території України;

- бути видавцем, видавничою організацією або підприємством поліграфії.

Визначення книжкової продукції дані у Законі № 601:

- книжкова продукція - сукупність книжкових видань, випущених видавцем призначених до випуску;

- книжкове видання - видання, особливістю матеріальної структури якого є скріплення аркушів у корінці з обкладинкою або палітуркою. Книжкове видання може бути текстовим, образотворчим, нотним, картографічним.

Видання (відповідно до термінів, наведених у ст. 1 Закону про видавничу справу) - твір (документ), який пройшов редакційно-видавниче опрацювання, виготовлений друкуванням, тисненням або іншим способом, містить інформацію, призначену для поширення, і відповідає вимогам державних стандартів, інших нормативно-правових актів щодо видавничого оформлення, поліграфічного і технічного виконання

Таким чином, “пільгуванню” згідно з пп 7.13.7 Закону про оподаткування прибутку, підлягає прибуток від виготовлення книжкової продукції, що має такі характерні риси, як скріплення та обкладинку

Визначення видавництва та видавничої організації'дані у ст.1 Закону про видавничу справу:

- видавництво – спеціалізоване підприємство, основним видом діяльності якого є підготовка випуск видавничої продукції;

- видавнича організація - підприємство, установа або організація, статутом якої поряд з іншими видами діяльності передбачено підготовку і випуск видавничої продукції.

У зв'язку з тим, що термін поліграфічне підприємство у законодавчих актах не згадується, нам необхідно звернутися до аналогічного терміна “виготовлювач видавничої продукції'”, що міститься у Законі про видавничу справу виготовлювач видавничої продукції - фізична чи юридична особа, що здійснює виготовлення замовленого тиражу видання.

Однак чи усі видавництва, видавничі організації та підприємства поліграфії мають право на встановлену пп. 7.13.7 Закону про оподаткування прибутку пільгу?

Щоб відповісти на це питання, нам необхідно звернутися до Постанови № 1643, якою затверджено Порядок спрямування коштів, вивільнених у зв'язку з наданням податкових пільг, на переоснащення видавничо-поліграфічної бази, розробку та впровадження новітніх технологій, розширення виробництва книжкової продукції.

Так, частина вищезазначених підприємств підлягає обов'язковому включенню до Державного реєстру видавців, виготовлювачів та розповсюджувачів видавничої продукції (далі - Державний реєстр). Це стосується суб'єктів видавничої справи усіх форм власності.

Реєстрацію виготовлювачів та розповсюджувачів видавничої продукції здійснює Мінінформ та його місцеві підрозділи.

Держкомтелерадіо реєструє:

- видавців - (видавництва, видавничі організації, фізичних осіб - СПД) з обсягом випуску видавничої продукції понад 5 назв на рік;

- виготовлювачів видавничої продукції - (юридичні особи та фізичні особи - СПД) з обсягом випуску видавничої продукції на суму понад 500 тис. грн на рік;

- розповсюджувачів видавничої продукції;

- суб'єктів видавничої справи, що здійснюють два-три види діяльності у видавничій справі.

Місцеві підрозділи Держкомтелерадіо реєструють:

- видавців - фізичних осіб - СПД з обсягом випуску видавничої продукції до 5 назв на рік;

- виготовлювачів видавничої продукції - (юридичних та фізичних осіб - СПД) з обсягом випуску видавничої продукції на суму до 500 тис. грн на рік;

- розповсюджувачів видавничої продукції - підприємства та організації, фізичні особи - СПД, що не мають мережі розповсюдження книжок.

Зареєстровані у порядку, встановленому Постановою № 1643, видавці книжкової продукції можуть претендувати на пільгу з податку на прибуток. Цією ж Постановою передбачено пільгу з податку на прибуток для “видавців” книжкової продукції без включення до Державного реєстру.

До таких “видавців” відносяться:

- органи законодавчої, виконавчої, судової влади, що публікують офіційні видання законодавчого та іншого нормативно-правового характеру;

- підприємства, організації, навчальні заклади, наукові установи, творчі спілки, які публікують для безоплатного розповсюдження інформаційні, бібліографічні, реферативні, рекламні видання, нормативні акти з виробничо-практичних питань.

Згідно з Постановою № 1540, видавці та розповсюджувачі друкованих засобів масової інформації (ЗМІ) Державній реєстрації не підлягають.

Якщо видання ЗМІ мають вигляд книжкового видання (тобто скріплені і мають обкладинку), то логічно, що діяльність з виготовлення ЗМІ повинна “пільгуватися” згідно з пп. 7.13.7 Закону про оподаткування прибутку.

Однак ДПАУ в Листі № 3445/7/15-1117 стверджує, що друковані засоби масової інформації не є книжковою продукцією, отже діяльність ЗМІ не підлягає “пільгуванню”.

ДПАУ посилається на ст. 1 Закону № 601.

З такою позицією важко погодитися, тому що у ст. 1 Закону № 601 заборон щодо віднесення видань ЗМІ до книжкової продукції не наводиться. На нашу думку, якщо зовнішній вигляд видання ЗМІ відповідає терміну “книжкове видання”, видавнича діяльність ЗМІ підлягає “пільгуванню” за пп. 7.13.7 Закону про оподаткування прибутку у загальному порядку.

Згідно з нормами пп.7.13.7 Закону про оподаткування прибутку, суми коштів, вивільнених у зв'язку з наданням податкових пільг, спрямовуються суб'єктом господарської діяльності - платником податку на переоснащення видавничо-поліграфічної бази, розробку і впровадження новітніх технологій, розширення виробництва книжкової продукції у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою № 1643 наведено механізм використання податку на прибуток, отриманого від видавничої діяльності. Згідно з цією Постановою, вивільнені від наданої пільги з податку на прибуток кошти повинні акумулюватися на окремому банківському рахунку і спрямовуватися на капітальні вкладення для переоснащення (створення, розвитку, модернізації та реконструкції) видавничо-поліграфічної бази, розробки і впровадження новітніх технологій у поліграфічній промисловості та розширення виробництва книжкової продукції.

У Листі № 3445/7/15-1117 ДПАУ зазначає, що суми коштів, вивільнених у зв'язку з наданням податкових пільг, повинні бути спрямовані на розширення виробничих потужностей видавців книжкової продукції, що означає наявність у видавця основних фондів, що використовуються у видавничо-поліграфічній діяльності. Використання вивільнених коштів на інші цілі вважається використанням коштів не за цільовим призначенням.

“Пільговий” податок на прибуток перераховується на окремий банківський рахунок у строки, встановлені для його сплати. Не перераховані у ці строки кошти вважаються використаними не за цільовим призначенням.

У разі нецільового використання вивільнених коштів (у вигляді “пільгованого” прибутку) суми отриманих валових доходів і валових витрат від здійснення видавничої діяльності додаються до загальних валових доходів і валових витрат у податковому періоді отримання такого звільненого прибутку. При цьому пеня та штрафні санкції нараховуються у розмірах і порядку, встановлених Законом № 2181.

Якщо станом на 1 січня 2009 р. за даними бухгалтерського обліку на окремому рахунку обліку звільненого прибутку буде залишок не використаних коштів, то суми валових доходів і валових витрат, з урахуванням яких визначається цей залишок, додаються до загальних валових доходів і валових витрат, отриманих протягом IV кварталу 2008 року.

“Видавці”, які застосовують пільги згідно з пп. 7.13.7 Закону про оподаткування зобов'язані окремо враховувати звільнені від оподаткування доходи. Це передбачено нормами п.7.20 Закону про оподаткування прибутку. При цьому до складу валових витрат не включаються витрати, понесені у зв'язку з отриманням таких звільнених доходів.

Балансова вартість купівельних товарів, матеріалів, сировини, комплектуючих виробів і напівфабрикатів на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, що використовуються для отримання “звільнених” доходів, не беруть участі у розрахунку приросту (убутку) балансової вартості запасів за пунктом 5.9 Закону про оподаткування прибутку.

Сума амортизаційних відрахувань, нарахованих на відповідну групу основних фондів, що використовуються для отримання звільнених доходів, не зменшує оподатковуваний прибуток “видавця”.

Якщо основні фонди використовуються як для отримання звільнених доходів, так і для оподатковуваних доходів, то оподатковуваний прибуток визначається з урахуванням деяких особливостей.

Для такого випадку оподатковуваний валовий дохід, зменшений на суму відповідних валових витрат зменшується на відповідну частину суми нарахованої амортизації. Частина амортизаційних відрахувань, що відповідає оподатковуваному доходу, визначається як добуток загальної суми нарахованих амортизаційних відрахувань звітного періоду і коефіцієнта (розрахованого як відношення суми оподатковуваного валового доходу, до загальної суми валового доходу з урахуванням звільненого).

Питання про включення до валових витрат загальних витрат (наприклад, адміністративних чи загальновиробничих) не передбачено у п.7.20 Закону про оподаткування прибутку.

Механізм розподілу загальних витрат між оподатковуваною діяльністю та “пільгованою” діяльністю був передбачений Постановою № 1478.

Однак слід мати на увазі, що Постанова № 1478 на 01.01.2008 не діє у зв'язку із закінченням строку її дії, тому на цей момент відсутній законний механізм розподілу загальних витрат, такі загальні витрати можна включати до зменшення оподатковуваних доходів у повній сумі.

У декларації з податку на прибуток “пільговані” доходи та витрати відображаються у Додатку К5, де вказуються:

- дохід від неоподатковуваної діяльності, включаючи приріст балансової вартості запасів, що відноситься до цієї діяльності;

- витрати від неоподатковуваної діяльності, включаючи убуток балансової вартості запасів;

- сума амортизаційних відрахувань.

Позитивна різниця є прибутком, звільненим від оподаткування, що відображається у рядку 10 Декларації з податку на прибуток.

Використання пільги з податку на прибуток, отриманої від видавничої діяльності, припускає заповнення звіту “Про суми пільг в оподаткуванні юридичних осіб і фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності” (форма № 1-ПП)

У Довіднику пільг № 44 коду пільги з податку на прибуток згідно з пп. 7.13.7 Закону про оподаткування прибутку відповідає код 11020188.

Список використаних документів

Закон про оподаткування прибутку - Закон України від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР “Про оподаткування прибутку підприємств” у редакції від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР

Закон про видавничу справу - Закон від 05.06.1997 р. № 318/97-ВР “Про видавничу справу”

Закон № 2181 -Закон України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”

Закон № 601 - Закон України від 06.03.2003 р. № 601-IV “Про державну підтримку видавничої справи в Україні”

Постанова № 1540 - Постанова КМУ від 28.09.1998 р. № 1540 “Про Державний реєстр видавців, виробників і розповсюджувачів видавничої продукції”

Постанова 1478 - Постанова КМУ від 17.09.2003 № 1478 “Про затвердження Порядку ведення обліку отриманих валових доходів і валових витрат при здійсненні видавничої діяльності, виготовленні та розповсюдженні книжкової продукції” (втратила чинність)

Постанова № 1643 - Постанова КМУ від 15.10.2003 р. № 1643 “Про затвердження Порядку спрямування коштів, вивільнених у зв'язку з наданням податкових пільг, на переоснащення видавничо-поліграфічної бази, розробку і впровадження новітніх технологій, розширення виробництва книжкової продукції”

Лист № 3445/7/15-1117 -Лист ДПАУ від 24.02.2005 р. № 3445/7/15-1117 “Щодо розгляду листа (з деяких питань, пов'язаних з податковим обліком видавничої діяльності)”

Довідник пільг № 44 - Довідник № 44 пільг, наданих чинним законодавством зі сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів станом на 31.12.2007

“Консультант бухгалтера” № 7 (443) 18 лютого 2008 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)